چندرسانه ای

ایران معاصر

  رضاشاه، موجودی که زمین می‌خورد

  رضا‌خان که در آغاز کار، نه دارایی داشت و نه املاکی، با شروع سلطنت و بسط قدرت، املاک و زمین‌های زیادی را در حاصل‌خیز‌ترین نقاط کشور تصاحب و ثروتی هنگفت کسب کرد؛ چنان‌که به هنگام خروج از ایران در سال 1320 شمسی، بزرگ‌ترین مالک و زمین‌دار ایران بود و با داشتن ذخایر نقدی در بانک‌های انگلستان، آمریکا و آلمان، یکی از ثروتمند‌ترین مردان جهان و حتی تاریخ محسوب می‌شد.
  1396/5/22 12:58

  رضاشاه و نفت، دولت مدرن و پرتاب قرارداد در بخاری

  ایران به دلیل داشتن موقعیت استراتژیک و منابع غنی ازجمله نفت، از دیرباز موردتوجه کشورهای استعمارگر بوده است. به‌طوری‌که کشورهای استعمارگر همواره در طول تاریخ تلاش نمودند بر منابع غنی ایران سیطره یابند و از موقعیت استراتژیک آن در جهت افزایش قدرت و نفوذ خود، نهایت استفاده را ببرند.
  1396/5/8 13:34

  حقوق‌بشر رضاخانی؛ «زندان قصر و متهمان آن»

  پس از جلوس بر تخت سلطنت برای حفظ تاج‌وتخت خود از هیچ اقدامی فروگذار  نکرد. هرکس که احساس می‌کرد مانع است به‌سرعت از سر راه خود برمی‌داشت، حتی او تحمل شنیدن صدای منتقدان حکومت خود که از  شیوی حکومت‌داری او انتقاد می‌کردند، نداشت.
  1396/4/10 14:07

  نبرد با مذهب، تغییر ساختارها  و نهادها در عصر پهلوی اول

  از دیرباز مذهب یکی از مهم‌ترین عناصر تعیین کننده‌ی هویت اجتماعی مردم ایران بوده است و این اعتقاد تنها به دوره‌ی ورود اسلام به ایران محدود نمیشود بلکه در ایران باستان هم مردم این سرزمین معتقد به آیینهای دینی  مثل زرتشت و... بوده اند و این اعتقاد مذهبی در زندگی سیاسی اجتماعی آن‌ها نیز دخالت داشته است تا حدی که حتی پادشاهان ایرانی در دوره قبل از ظهور اسلام، خود را برگزیده از جانب اهورا مزدا می‌دانستند و برای خود مشروعیت دینی قائل بودند.
  1396/3/29 12:59

  متجددان غربگرا، راه‌بران فرهنگی عصر پهلوی اول

  جامعه از 3 گروه حاکمان، نخبگان و توده مردم تشکیل می‌شود و منظور از نخبگان در اینجا کسانی هستند که مردم آنها را الگوی خود قرار داده و سبک تفکر و روش زندگی خود را از آن‌ها می‌آموزند. با بررسی آثار نوشتاری و گفتاری این افراد، پی می بریم که مهم ترین گفتمان مسلط در ایران قرن بیستم، گفتمان مدرنیسم مطلقه‌ی پهلوی بود که در راس آن، روشنفکران غربگرا قرار داشتند. این افراد راه حلی جز الگو گرفتن از غرب، برای حل مشکلات کشور و عقب ماندگی‌ها، پیش روی خود نمی‌دیدند.
  1396/3/11 00:00

  ارتش مدرن یا ماشین سرکوب، ببری کاغذی در روز سرنوشت

  در کابینه قوام السلطنه، رضاخان وزیر جنگ بود. وی علاوه بر وزارت، فرماندهی دیویزیون قزاق را عهده‌دار بود. او، درصدد برآمد تا تمام نیروهای نظامی رنگارنگ را ضمیمه کار خود نموده و نیروی واحدی پدید آورد، اما قوام السلطنه می‌خواست امنیت کشور را به دست قوای ژاندارم بسپارد که بزرگ‌ترین و کارآمدترین نیروی آن زمان بود. بالاخره رضاخان قوام السلطنه را راضی کرد که دو نیروی قزاق و ژاندارم با هم ادغام شوند و قشون متحدالشکل بوجود آید. سرانجام در روز 14 دی ماه 1300 فرمان تشکیل قشون متحدالشکل صادر شد.
  1395/12/15 10:36

  قیام گوهرشاد، اصلاحات فرهنگی از راه کشتار

  شاید هیچ عملی در سیاست‌های مدرنیزاسیون فرهنگی دوره رضاشاه با اهمیت‌تر و پر سر و صداتر از کشف حجاب نباشد. قضیه‌ای که باعث برخورد صریح مردم با حکومت از یک سو و پاسخ آن با سرکوب خشن و وحشیانه حکومت از سوی دیگر همراه شد.
  1395/9/27 00:00

  رضاشاه و مقابله با روحانیون پیشتاز؛ قیام حاج آقا نورالله

  علما و روحانیون مبارز در طول تاریخ همیشه در صحنه حاضر بودند و در مقابل استعمارگران انگلیسی و آمریکایی، ایستاد‌ند تا کشور زیر سلطه بیگانگان نرود و همواره در جبهه داخلی روشنگر و آگاهی بخش مردم بوده، توانستند در مقابل استبداد حاکمان زورگو بایستند و از مردم و دین‌شان پاسداری کنند. حاج آقا نورالله یکی از این علمای تأثیرگذار در دوران مشروطه و پهلوی محسوب می‌شود. وی علاوه بر کارهای مبارزاتی توجه ویژه‌ای به اقتصاد مقاومتی داشت و معتقد بود ما توانایی داریم کالا تولید کنیم و از محصولات وطنی خود استفاده ببریم. در اینجا سعی می‌شود گوشه‌ای از اقدامت مبارزاتی حاج آقا نورالله علیه استبداد و استعمار و راهکارهای اقتصادی وی را بیان کنیم.
  1395/10/1 00:00

  کودتای نظامی بهاییان و بریتانیا در سوم اسفند 1299

  با بررسی اسناد وزارت خارجه آمریکا درباره کودتا و همچنین تحلیل‌های موجود در کتب تاریخی به نتیجه می‌رسیم که این کودتا نه تنها یک کودتای ناسیونالیستی نبوده بلکه با طراحی روباه پیر، بریتانیا و همکاری بهاییان شکل گرفته است.
  1395/9/27 00:00

  روایتی از قتل های سیاسی در دوران پهلوی اول (3):

  ترور؛ سرانجام ایستادگی مدرس در برابر دیکتاتوری رضاخان

  شهید مدرس از جمله سیاست‌مداران نستوهی است که حدود هفده سال، یعنی از سال 1289 تا 1307 با تشخیص مردم، نماینده مجلس بود. او در طول این مدت، با شهامت و شجاعت بسیار، به مبارزه با استبداد رضاخانی و استعمار پرداخت و سرانجام جان خود را نیز در این راه فدا کرد.
  1395/9/11 00:00
16
عضویت در خبرنامه
سایت هادی