چندرسانه ای

در گفت‌و‌گوی اختصاصی هادی با دکتر جاناتان کریستول مطرح شد؛

سیاست خارجی آمریکا پس از انتخابات

عضو ارشد مرکز تعهد مدنی کالج بارد معتقد است سیاست‌های دولت هیلاری کلینتون به‌گونه‌ای خواهد بود که برای عربستان سعودی و اسرائیل این اطمینان را به وجود بیاورد که ایالات‌متحده آن‌ها را رها نمی‌کند؛ چراکه این دو کشور بیشتر به دنبال حمایت سیاسی آمریکا هستند.

دکتر جاناتان کریستول «Jonathan Cristol» از اعضای هیئت‌علمی موسسه سیاست جهان و عضو ارشد مرکز تعهد مدنی کالج بارد است. او همچنین سابقه مدیریت مرکز جهانی‌شدن و امور بین‌الملل کالج بارد (BGIA) را نیز در پرونده خود دارد. حوزه‌های تخصصی او سیاست‌خارجی ایالات‌متحده، خاورمیانه و منازعه اعراب و اسرائیل است. کریستول در گفت‌وگو با "پایگاه علم و دانش‌پژوهی هادی" به تحلیل و بررسی سیاست‌خارجی ایالات‌متحده پس از انتخابات پیش‌رو پرداخته است.

 

دکتر جاناتان کریستول «Jonathan Cristol» از اعضای هیئت‌علمی موسسه سیاست جهان و عضو ارشد مرکز تعهد مدنی کالج بارد است. او همچنین سابقه مدیریت مرکز جهانی‌شدن و امور بین‌الملل کالج بارد (BGIA) را نیز در پرونده خود دارد. حوزه‌های تخصصی او سیاست‌خارجی ایالات‌متحده، خاورمیانه و منازعه اعراب و اسرائیل است.

اتحادیه اروپا سهم بسیار بیشتری نسبت به ایالات‌متحده در درگیری سوریه دارد. این سهم هم از لحاظ جریان پناهندگان و هم تهدید تروریستی قابل‌تحلیل است؛ بنابراین اگر آن‌ها بر این باور برسند که ایالات‌متحده طرح مناسبی برای پایان دادن به درگیری و یا حداقل برای پایان جریان پناهندگان دارد، در آن صورت از چنین طرحی حمایت خواهند کرد.

بیشتر آمریکایی‌ها، ازجمله سیاست‌مداران و دیپلمات‌ها، با سخن معروف اوباما در سال 2008 موافق‌اند وقتی گفت «من با تمام جنگ‌ها مخالف نیستم؛ آنچه را که با آن مخالفم، جنگی بی‌دلیل است.» بنابراین، هنوز هم این باور وجود دارد که زمان و مکان برای استفاده از زور وجود دارد، حتی اگر تمایل به استفاده از آن به‌شدت کم شده باشد.

درحالی‌که اهداف ایالات‌متحده در سوریه با اهداف روسیه در تضاد است اما فکر می‌کنم درنهایت ایالات‌متحده درصورتی‌که بتواند در بخش‌هایی از این کشور مناطق پروازممنوع را ایجاد کند، بشار اسد را تحمل خواهد کرد. البته روسیه از حضور بیشتر آمریکا در سوریه استقبال نخواهد کرد.

اگرچه کلینتون گفته است که ایالات‌متحده مایل نیست تا با آغاز عملیات نظامی در منطقه، اشغال دیگری را رقم زند؛ اما این امکان وجود دارد که نیروهای زمینی ایالات‌متحده برای عملیات کوتاه‌مدتی به‌منظور ایجاد یک منطقه پروازممنوع وارد سوریه شوند

سیاست‌های دولت کلینتون به‌گونه‌ای خواهد بود که برای عربستان‌سعودی و اسرائیل این اطمینان را به وجود آورد که ایالات‌متحده آن‌ها را رها نمی‌کند. البته نباید این حقیقت را از یاد برد که دولت اوباما بیش از هر دولت دیگری در تاریخ ایالات‌متحده به عربستان‌سعودی و اسرائیل تسلیحات نظامی فروخته است.

افزایش درگیری بیشتر میان ایالات‌متحده و روسیه، منافع هر دو را تهدید می‌کند و درنهایت هماهنگی پشت‌صحنه‌ای میان دو طرف به وجود خواهد آمد. این هماهنگی مخفی به دنبال این است تا هرگونه تماس نزدیک در مورد سوریه میان این دو قدرت برای دیگران بی‌معنی تعبیر شود.

در بخشی از مصاحبه دکتر کریستول بیان داشت : «در خصوص سیاست‌های کلینتون در برابر ایران باید گفت که برجام در دولت کلینتون پابرجا باقی می‌ماند؛ اما او در روابط نزدیک‌تر با ایران، محتاط‌تر عمل خواهد کرد. بااین‌حال، هرگونه ترتیبات و مذاکرات آینده با ایران به رقابت سنای ایالات‌متحده آمریکا در 8 نوامبر بستگی دارد.»

در پی صحبت‌های اوباما در سال 2008 در مورد اینکه مخالف همه جنگ‌ها نیستم کریستول گفت: « هنوز هم این باور وجود دارد که زمان و مکان برای استفاده از زور وجود دارد، حتی اگر تمایل به استفاده از آن به‌شدت کم شده باشد. جان کری امیدوار است تا از نیروی نظامی در سوریه استفاده کند؛ اما او مایل است از نیروی نظامی بهره ببرد تا استفاده از آن، ضرورتی پیدا نکند.»

کریستول در بخشی از مصاحبه خود گفت: « ازآنجایی‌که فکر می‌کنم در انتخابات پیش رو، پیروزی هیلاری کلینتون نزدیک به ‌یقین است، بنابراین پاسخ‌هایم را بر اساس این سناریو عنوان می‌کنم. به‌احتمال فراوان، ایالات‌متحده در سوریه جسورتر عمل خواهد بود. در این میان هیلاری کلینتون در اجرایی کردن منطقه پروازممنوع در سوریه، جدی است. »

منطقه دیگری که ارتش ایالات‌متحده در آن حضور دارند، یمن است. ایالات‌متحده به‌هیچ‌وجه علاقه ندارد بیش ازآنچه که در حال حاضر در این منطقه حضور دارد، درگیر شود. کاخ سفید ترجیح می‌دهد طرف مورد حمایت عربستان‌سعودی پیروز شود؛ اما فراتر از حمایت‌های اطلاعاتی و همچنین هواپیماهای بدون سرنشین، جای تعجب دارد اگر ایالات‌متحده در این درگیری وارد شود.

 

متن کامل گفت‌وگو دکتر جاناتان کریستول با "پایگاه علم و دانش‌پژوهی هادی" به شرح زیر است.

 

 

هادی: به نظر می‌رسد مردم ایالات‌متحده از حضور نظامی نیروهای کشورشان در خاورمیانه خسته شده‌اند و علاقه­‌ای ندارند مالیات‌هایشان، هزاران مایل دورتر هزینه شود. با توجه به این موضوع، سناریوی رئیس‌جمهور بعدی در عرصه سیاست‌خارجی آمریکا در خاورمیانه چگونه خواهد بود؟

کریستول: مردم آمریکا از سال‌ها درگیری نظامی کشورشان خسته شده‌اند؛ اما نباید ترس فراوانی که از داعش به وجود آمده است را به‌کلی فراموش کرد؛ بنابراین اگر مردم به این باور برسند که مداخله بیشتر آمریکا در منطقه برای شکست داعش ضروری است، درنهایت از این مداخله حمایت خواهند کرد. ازآنجایی‌که فکر می‌کنم در انتخابات پیش رو، پیروزی هیلاری کلینتون نزدیک به ‌یقین است، بنابراین پاسخ‌هایم را بر اساس این سناریو عنوان می‌کنم. به‌احتمال فراوان، ایالات‌متحده در سوریه جسورتر عمل خواهد کرد. در این میان هیلاری کلینتون در اجرایی کردن منطقه پروازممنوع در سوریه، جدی است. اگرچه کلینتون گفته است که ایالات‌متحده مایل نیست تا با آغاز عملیات نظامی در منطقه، اشغال دیگری را رقم زند؛ اما این امکان وجود دارد که نیروهای زمینی ایالات‌متحده برای عملیات کوتاه‌مدتی به‌منظور ایجاد یک منطقه پروازممنوع وارد سوریه شوند.

 

درحالی‌که اهداف ایالات‌متحده در سوریه با اهداف روسیه در تضاد است اما فکر می‌کنم درنهایت ایالات‌متحده درصورتی‌که بتواند در بخش‌هایی از این کشور مناطق پروازممنوع را ایجاد کند، بشار اسد را تحمل خواهد کرد. البته روسیه از حضور بیشتر آمریکا در سوریه استقبال نخواهد کرد؛ اما افزایش درگیری بیشتر میان ایالات‌متحده و روسیه، منافع هر دو را تهدید می‌کند و درنهایت هماهنگی پشت‌صحنه‌ای میان دو طرف به وجود خواهد آمد. این هماهنگی مخفی به دنبال این است تا هرگونه تماس نزدیک در مورد سوریه میان این دو قدرت برای دیگران بی‌معنی تعبیر شود.

 

 

هادی: در صورت پیروزی کلینتون، آیا تغییری در سیاست‌های اعمالی کاخ سفید در قبال عربستان‌سعودی و اسرائیل به وجود خواهد آمد؟

کریستول: سیاست‌های دولت کلینتون به‌گونه‌ای خواهد بود که برای عربستان‌سعودی و اسرائیل این اطمینان را به وجود آورد که ایالات‌متحده آن‌ها را رها نمی‌کند. البته نباید این حقیقت را از یاد برد که دولت اوباما بیش از هر دولت دیگری در تاریخ ایالات‌متحده به عربستان‌سعودی و اسرائیل تسلیحات نظامی فروخته است؛ اما این فروش اسلحه برای اوباما، دوستی در منطقه به وجود نیاورد؛ چراکه عربستان‌سعودی و اسرائیل بیشتر به دنبال حمایت سیاسی ایالات‌متحده هستند. درست یا غلط، اوباما به‌عنوان عاملی منع‌کننده در چنین حمایتی شناخته شده است. هیلاری کلینتون تغییرات سیاسی چشمگیری را نسبت به اسرائیل ایجاد نخواهد کرد؛ اما احتمالاً رابطه او و نتانیاهو نزدیک‌تر خواهد شد و ممکن است ایالات‌متحده در این دوره نسبت به دولت اوباما نیروی بیشتری برای حمایت از اسرائیل به کار گیرد و از طرفی اسرائیل نمی‌خواهد این سیاست‌های حمایتی به خطر بیافتد.

 

 

سیاست‌های حمایتی از عربستان‌سعودی برای ایالات‌متحده کمی سخت‌تر خواهد بود و احتمالاً کلینتون رویکرد «صبر کن و ببین» را با توجه به اصلاحات اخیر انجام‌ شده توسط عربستان‌سعودی در پیش خواهد گرفت. او این موضوع را تشخیص داده است که هرگونه جهت‌گیری مجدد نسبت به عربستان‌سعودی باید به‌آرامی و با دقت و نه با دورانی بی‌ظرافت و ناهنجار انجام شود. درواقع می‌توان این سیاست را مشخصه دولت اوباما به حساب آورد.

 

هادی: سیاست‌های این رئیس‌جمهور دموکرات در مواجهه با ایران و برجام چگونه خواهد بود؟

کریستول: در خصوص سیاست‌های کلینتون در برابر ایران باید گفت که برجام در دولت کلینتون پابرجا باقی می‌ماند؛ اما او در روابط نزدیک‌تر با ایران، محتاط‌تر عمل خواهد کرد. بااین‌حال، هرگونه ترتیبات و مذاکرات آینده با ایران به رقابت سنای ایالات‌متحده آمریکا در 8 نوامبر بستگی دارد. اگر هیلاری کلینتون قصد پوشش سیاسی برای ایجاد رابطه نزدیک با ایران را داشته باشد، احتمالاً او این کار را بااحتیاط زیادی پیش خواهد برد. البته موضوع برجام بستگی به میزان حمایت مردمی و پوشش سیاسی دارد که او به دست آورده است. این نکته هم باید گفته شود که برجام در میان مردم آمریکا بسیار منفور است.

 

هادی: اخیراً فایل ضبط‌شده‌ای توسط نیویورک‌تایمز منتشر شد. این فایل حاکی از آن بود که جان کری از تلاش‌های دیپلماتیک خود برای پایان درگیری‌ها در سوریه ناامید است؛ چراکه این تلاش‌ها توسط نیروهای نظامی آمریکا همراهی نمی‌شود. آیا می‌توان این‌چنین ادعا کرد هنوز هم سیاست‌مداران آمریکایی استفاده از زور را، حتی باوجود تجربه تلخ عراق و افغانستان، باور دارند؟

کریستول: اگرچه تجارب عراق و افغانستان استفاده از زور را بسیار نامتداول‌تر و نامناسب‌تر ساخته است و دولت ایالات‌متحده نیز درنتیجه آن خیلی مایل به استفاده از نیروی نظامی نیست؛ اما مردم آمریکا هنوز به ملتی صلح‌طلب تبدیل نشده‌اند. فکر می‌کنم بیشتر آمریکایی‌ها، ازجمله سیاست‌مداران و دیپلمات‌ها، با سخن معروف اوباما در سال 2008 موافق‌اند وقتی گفت «من با تمام جنگ‌ها مخالف نیستم؛ آنچه را که با آن مخالفم، جنگی بی‌دلیل است.» بنابراین، هنوز هم این باور وجود دارد که زمان و مکان برای استفاده از زور وجود دارد، حتی اگر تمایل به استفاده از آن به‌شدت کم شده باشد. جان کری امیدوار است تا از نیروی نظامی در سوریه استفاده کند؛ اما او مایل است از نیروی نظامی بهره ببرد تا استفاده از آن، ضرورتی پیدا نکند.

 

 

درهرصورت به نظر می‌رسد احتمال اشغال جدیدی توسط نیروهای آمریکایی در خاورمیانه عملاً صفر باشد. بااین‌حال، تحولات چند سال گذشته در سیاست خاورمیانه یک‌ چیز را به‌خوبی نشان داده و آن این است که وضعیت بر روی زمین، اغلب بسیار سریع‌تر از پیش‌بینی کارشناسان می‌تواند تغییر کند. منطقه دیگری که ارتش ایالات‌متحده در آن حضور دارند، یمن است. ایالات‌متحده به‌هیچ‌وجه علاقه ندارد بیش ازآنچه که در حال حاضر در این منطقه حضور دارد، درگیر شود. کاخ سفید ترجیح می‌دهد طرف مورد حمایت عربستان‌سعودی پیروز شود؛ اما فراتر از حمایت‌های اطلاعاتی و همچنین هواپیماهای بدون سرنشین، جای تعجب دارد اگر ایالات‌متحده در این درگیری وارد شود. به نظر می‌رسد اگر کشتی‌های ایالات‌متحده به شلیک‌های خود ادامه دهند، شرایط متفاوت خواهد بود.

 

هادی: کشورهای غربی در برابر طرح‌های رئیس‌جمهور بعدی، به‌خصوص در درگیری سوریه، چه سیاستی را دنبال خواهند کرد؟

کریستول: اتحادیه اروپا سهم بسیار بیشتری نسبت به ایالات‌متحده در درگیری سوریه دارد. این سهم هم از لحاظ جریان پناهندگان و هم تهدید تروریستی قابل‌تحلیل است؛ بنابراین اگر آن‌ها بر این باور برسند که ایالات‌متحده طرح مناسبی برای پایان دادن به درگیری و یا حداقل برای پایان جریان پناهندگان دارد، در آن صورت از چنین طرحی حمایت خواهند کرد. بااین‌حال، در اینجا شکاف اعتبار به وجود آمده است که باید قبل از تغییر حمایت از اتحادیه اروپا برطرف شود و آمریکا قطعاً نمی‌تواند این شکاف را قبل از انتخاب رئیس‌جمهور بعدی در ژانویه از میان ببرد.

 

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی