چندرسانه ای

شیمون پرز چه نقشی در قتل اسحاق رابین داشت؟

چهارم نوامبر سال ١٩٩٥ در تاریخ اسرائیل، نقطه عطفى در اقبال به جناح راست محسوب می‌شود. در این تاریخ براى اولین بار در تاریخ کوتاه دولت مجعول اسرائیل، نخست‌وزیر ترور شد آن‌هم به دست یک یهودى. اما آنچه پس از یک دهه به بحرانى بدل شد آن بود که به‌راستی قاتل یهودى اسحاق رابین کیست.

ایگئال امیر: "اگر من حقایق را بگویم تمامی حکومت زیرورو می‌شود."

 

با تلاش های بسیاری از فعالان و افشا شدن ابعادی از این نقشه‌ی بغرنج ترور رابین، اسرائیل نمی‌توانست تا زمانی که قاتل حقیقی رابین –یعنی شیمون پرز- زنده است اقدام به آزادی ایگئال امیر کند از طرف دیگر بسیاری از اسرائیلیان به قاتل نبودن امیر پی برده اند، مزید بر همه ی اینها شاید بتوان گفت بسته نگه‌داشتن دهان امیر بیش از پیش برای دولت عبری هزینه‌ی مادی و معنوی داشته است.

پزشکان بیمارستان ایخیلو(Ichilov Hospital) –محل بستری شدن رابین- اعلام کردند اسحاق رابین در وضعیت پایداری به سر می‌برد و خطر رفع شده است. اما چه اتفاقی رخ داد که پرز در ساعت 2 بامداد جلسه هیات دولت را به ریاست خودش تشکیل و خبر مرگ رابین را اعلام کرده و کاغذ خونین سرود صلح (שיר לשלום) که به ادعای وی در جیب پیراهن رابین بوده را نشان می دهد؟

به گفته روی توو افسر بلندپایه اسرائیل، مامور شین بت به نام آویشایی راویو(Avishai Raviv) اسلحه را در اختیار امیر قرار داد. در حالی که به گزارش یوری دن(Uri Dan) –یک خبرنگار نزدیک به آریل شارون- شاهدان گفته اند که شاویو با نام مستعار شامپاین در صحنه ترور رابین به امیر می‌گفت: "مرد باش! او را سریع بکش!"

دیوید راستاین در پاسخ به اینکه اگر صحنه‌ی ترور ساختگی بوده چرا اسحاق رابین پس‌ازآن به زمین می‌افتد چنین می‌گوید که رابین برای افزایش محبوبیت خود –علی‌الخصوص پس از تجمع‌ها و اعتراضات گسترده‌ی راست‌گرایان به رهبری نتانیاهو علیه قرارداد صلح- انتظار یک ترور ساختگی را داشت و با این تفکر خود را به زمین انداخت اما هیچ گاه فکر نمی‌کرد که قربانی همکاری مشترک شیمون پرز و پلیس مخفی اسرائیل موسوم به شاباک شود

افراد دیگری چون بری خمیش در کتاب چه کسی رابین را کشت؟( ?Who Murdered Yitzhak Rabin ) و دیوید استاین معتقدند که اگرچه در این حادثه رد پای شاباک (شین بت) به وضوح قابل‌پیگیری است ولی اینها همگی به دستور وزیر وقت خارجه یعنی شیمون پرز صورت پذیرفته است.

مرگ رابین خیال دست های پشت پرده را تا حدودی راحت کرد شاید در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد پایان یافتن این دروغ مضحک باشیم چنانکه در سال های اخیر دولت اسرائیل اقدام به انتقال ایگئال امیر از زندان انفرادی اشل به ایالون در رام الله که وضعیت بهتری دارد کرده است.

رونن عمرم، پلیس ضد شورش، می‌گوید: "صدایی که آمد شبیه شلیک گلوله نبود بلکه چیزی شبیه مواد منفجره بود... [بازپرس: آیا دیدید که نخست‌وزیر اسحاق رابین مجروح شود یا گلوله بخورد؟] من ندیدم که اسحاق رابین زخمی شود یا مورد اصابت گلوله قرار گیرد چراکه صدای انفجار شبیه گلوله نبود..."

دن افرون (Dan Ephron) رئیس شعبه‌ی اورشلیم نیوزویکدر مصاحبه‌ای با تری گراس(Terry Gross) در برنامه‌ی فِرِش اِیر(Fresh Air) ، شیمون پرز را رقیب دیرینه ی رابین می‌داند و این رقابت یا بهتر است بگوییم حسادت را تا جایی می‌داند که پرز پس از کشته شدن رابین انتخابات زودهنگام را برگزار نمی‌کند چراکه تمایل نداشت آرای خود را از علاقه مردم به نخست‌وزیر مقتولشان به دست آورد.

عارن بوآز، نیروی امنیتی، می‌گوید: "من صدای شلیکی را شنیدم بلکه بیشتر شبیه ترقه بود... این صدایی که شنیدم [صدای شلیک گلوله] واقعی نبود... بلافاصله فردی را که در کنار خودرو ایستاده بود را دیدم... فهمیدم که این همان مردی است که اسحاق رابین را کشته است [این فرد] در خاطرم مانده بود چراکه در آنجا ایستاده بود و عضوی از نیروهای حفاظت بود..." 

کی از سؤالاتی که مجرى شبکه دو اسرائیل به هنگام پخش این فیلم مطرح می‌کند این است که چرا ایگئال امیر می‌تواند در محلی که محافظت‌شده است، حضور یابد حال‌آنکه سایرین در پشت موانع توسط نیروهای امنیتی نگه‌داشته شده اند؟

موشه ارنون، پلیس ضد شورش، می‌گوید: ناگهان یک انفجار از سمت چپ من شنیده شد... من [صدای] یک ترقه یا چیزی شبیه آن شنیدم" ("לפתע נשמע פיצוץ מצדי השמאלי...שנשמע לי כחזיז או משהו דומה")

در ارتکاب قتل در شب چهارم نوامبر 1995 توسط ایگئال امیر شبهات فراوان وجود دارد، این سوال مطرح می‌شود که به‌راستی چه کسی رابین را به قتل رسانده است؟ "روی توو" افسر بلندپایه فراری ارتش اسرائیل معتقد است شاباک نقشه ترور رابین را از پیش طراحی و اجرا کرده بود.

کاغذ سرود در جیب رابین از دو سمت تاشده که به تعبیر استاین، طبیعتا بر اثر اصابت گلوله می‌بایست هر چهار قسمت کاغذ تاشده سوراخ می‌شد و صدمه می‌دید این در حالی است که تنها یک قسمت سوراخ شده است! استاین می گوید نکته‌ی فوق یکی از فاحش ترین اشتباهات پرز در طبیعی جلوه دادن حادثه‌ی ترور به شمار می‌رود.

 

آنچه در سال ٢٠٠٥ به‌شدت یافتن تردیدها پیرامون ترور رابین انجامید انتشار مجدد فیلم کامل این حادثه بود.[1] تفاوت این فیلم با همتای آمریکایی خود –یعنی فیلم ترور کندی که توسط زپرودر(Zapruder) به تصویر درآمد- در همین سانسور خبری ده‌ساله است. فیلم مذکور توسط رونی کمپلر که خود را فیلم‌برداری آماتور معرفى می‌کند تهیه‌شده و درازای سیصد و پنجاه‌هزار دلار در اختیار شبکه دو اسرائیل و روزنامه معاریو قرار گرفت.[2] اما نکته اینجاست که این فیلم تنها در شب حادثه از تلویزیون دولتى اسرائیل پخش و دیگر هیچگاه بر هیچ صفحه‌ی نمایش دیگرى پخش نشد و کمپلر نیز به طرز مشکوکى ناپدید شد.

 

دیوید راستاین در سال ٢٠٠٥ فیلم کامل را در سایت خود بارگذاری و زخمى کهنه را تازه کرد. یک سال پس‌ازآن یعنى ١١ سال پس از ترور رابین فیلم دیگرى که همچون فیلم کمپلر تنها یکبار به تصویر درآمد منتشر شد.[3] در این نوشتار که عمدتا از متون عبرى ترجمه‌شده است ابتدا به بررسى دو فیلم خبرى مذکور پرداخته سپس بازپرسی‌های انجام‌شده از مظنونین را مورد مداقه قرار می‌دهیم. در انتها منافع گروه یا گروه ها از کارگردانى صحنه‌ی ترور رابین را می‌خوانیم. دیوید راستاین –نویسنده‌ی مستقل اسرائیلی- چند ایراد جدی به فیلم کمپلر وارد می سازد که در ادامه به بیان خلاصه‌ای از آن‌ها می‌پردازیم؛[4][5]

 

 

اولین نکته‌ای که می‌بایست درباره‌ی فیلم کمپلر که به عنوان مهم‌ترین سند در محاکمه‌ی ایگئال امیر استفاده شده بود، گفته شود این است که در ثانیه‌های ابتدایى فیلم مشاهده میکنیم که کمپلر در پیاده‌رو در حال فیلم‌برداری بوده که نیروهاى امنیتى به وى هشدار می‌دهند که آنجا را ترک کند. ادامه فیلم از روى پشت بام فروشگاه גן העיר (باغ شهر) امتداد می‌یابد. دیوید راستین همین امر را یکى از مهم‌ترین اشتباهات تاکتیکی در این فیلم ساختگى می‌داند و می افزاید چگونه ممکن است "یک فیلم‌بردار آماتور" بتواند به جایگاهى مشرف بر خیابان پادشاه اسرائیل(King of Israel) که در آن شب با حضور بالاترین مقامات دولتى وضعیتى امنیتى یافته بود، برود؟ حال‌آنکه پشت بام هاى مشرف، مکانى مناسب براى استقرار تک‌تیراندازان است فلذا نیروهاى امنیتى در آنجا حضور خواهند داشت. (קודם כל, בתחילת הסרט של רצח יצחק רבין , מר רוני קמפלר, הצלם החובב, מתחיל לצלם בתוך האזור הסטרילי. הוא נתבקש לעזוב ,ובאופן מפתיע משפר את עמדתו ומגיע לגג - מקום אסטרטגי נוח לכל צלף שרוצה להתנקש.) چنانکه در دقیقه ی 7:20 از فیلم افراد دیگری که به احتمال نیروهای امنیتی هستند بر روی پشت بام دیده می شوند.

 

 

درب سمت چپ کادیلاک اسحاق رابین (הדלת השמאלית אחורית של הקדילק): بری خمیش(Barry Chamish) و دیوید راستاین هردو نسبت به این موضوع بدبین اند. آن‌ها به ثانیه‌هایی بعدی پس از شلیک اسلحه اشاره دارند که در فیلم به وضوح دیده می شود و در آن، درب عقب سمت چپ خودرو رابین بازشده فردی سوار می شود؛ این دو نویسنده معتقدند که فرد مذکور به‌احتمال زیاد قاتل رابین –که از سمت راست سوار شده بود- است. راستاین می گوید همین امر سبب شده که این فیلم دیگر پخش نشود چراکه چنین اشتباه بزرگی در فیلم‌برداری توسط کمپلر که گفته می‌شود بادیگارد و یکی از نیروهای دولتی اداره بازپرسی بوده است، رخ داد.

 

این احتمال درجاهای دیگری از نوشته‌های خمیش و راستاین به چشم می‌خورد؛ آنجایی که می‌گویند شیمون پرز در صحبت با مناخیم دمتی(Menachem Damti) –راننده خودرو رابین- به صندلی عقب سمت چپ اشاره می‌کند. هرچند نگارنده دلایل مستندی برای این مدعا نیافته است. خمیش میگوید بنابر گزارش شمگر، گلوله به قسمت بالای بدن رابین برخورد کرده و به‌جایی در میان مهره‌ها اصابت کرده است؛ اگر چنین باشد چگونه رابین پس از شلیک گلوله به عقب باز می گردد تا ببیند چه کسی شلیک کرده است؟

 

 

دیوید راستاین معتقد است تصویری که از صحنه‌ی ترور رابین گرفته و در صفحه‌ی نخست ییدعوت اخرونوت به چاپ رسید جعلی است؛ وی دو علت را برای این مهم اقامه می‌کند:[6] نخست آنکه سر ایگئال امیر در مقایسه با سایر افراد موجود در تصویر به طرز ناشیانه‌ای کوچک به تصویر کشیده شده و دوم، دست چپ امیر که با آن شلیک کرده بیش از اندازه بلند است. فارغ از این موضوع در تصویر انتشاریافته از صحنه‌ی ترور، امیر با دست چپ مرتکب قتل می‌شود در صورتی که در تصاویر بازسازی صحنه قتل، ایگئال امیر با دست راست اسلحه را به دست گرفته است.

 

تصویر صحنه قتل اسحاق رابین - ییدعوت اخرونوت

صحنه بازسازی صحنه‌ی قتل

نکته‌ی دیگر این که کمپلر زمان زیادى را به فیلم‌برداری از ایگئال امیر اختصاص می‌دهد و این امر پیش از ترور رابین رخ می‌دهد. کمپلر در همان شب در پاسخ به این چرایى گفته بود من در دل خود احساس کرده بودم که او اسحاق رابین را می‌کشد![7] یکی از سؤالاتی که مجرى شبکه دو اسرائیل به هنگام پخش این فیلم مطرح می‌کند این است که چرا ایگئال امیر می‌تواند در محلی که محافظت‌شده است، حضور یابد حال‌آنکه سایرین در پشت موانع توسط نیروهای امنیتی نگه‌داشته شده اند؟[8]

 

 

فیلم دیگری که خود سند بسیار مهمی در حل معمای پیچیده ترور رابین است، فیلم خبری است که همچون فیلم کمپلر تنها در شب حادثه از سوی شبکه یک اسرائیل پخش‌شده و به تعبیر اروتص شوع در سال 2006 "به محض اعلام خبر کشته شدن رابین، از نظرها پنهان شد."[9] مریم اورن(Miriam Oren) رئیس جنبش زنان نعمت (נעמת‎‎) که در مراسم چهارم نوامبر همراه رابین بوده و وی را تا خودرواش همراهی می‌کرد، در این فیلم بارها تاکید می کند که رابین به هیچ وجه مجروح نشد. وی در پاسخ به اینکه در زمان ترور در چه فاصله‌ای از رابین قرار داشته است، پاسخ می‌دهد حدود یک متر! اورن چند ماه بعد در 26 ژوئن 1996 در مصاحبه با ییدعوت اخرونوت گفته بود "رابین در مکان تیراندازی مجروح نشد."[10]

 

حال به بررسی مهم‌ترین نکات گزارش‌های بازجویی پلیس اسرائیل از مظنونان می‌پردازیم؛[11]

 

موشه ارنون، پلیس ضد شورش، می‌گوید: ناگهان یک انفجار از سمت چپ من شنیده شد... من [صدای] یک ترقه یا چیزی شبیه آن شنیدم" ("לפתע נשמע פיצוץ מצדי השמאלי...שנשמע לי כחזיז או משהו דומה")

 

نمونه‌ای از برگه بازجویی موشه ارنون

 

محافظ چهارم اسحاق رابین [نامش فاش نشد]: "من صدایی از رابین و محافظش مبنی بر درد نشنیدم و اثری از خون بر آنان ندیدم." ( "לא שמעתי שום קריאת כאב מראש הממשלה יצחק רבין או המאבטח שלו, לא הבחנתי בסימני דם כל שהם" )

 

رونن عمرم، پلیس ضد شورش، می‌گوید: "صدایی که آمد شبیه شلیک گلوله نبود بلکه چیزی شبیه مواد منفجره بود... [بازپرس: آیا دیدید که نخست‌وزیر اسحاق رابین مجروح شود یا گلوله بخورد؟] من ندیدم که اسحاق رابین زخمی شود یا مورد اصابت گلوله قرار گیرد چراکه صدای انفجار شبیه گلوله نبود..." ( "בהתחלה זה לא נשמע כמו יריות, זה נשמע כמו חזיז או נפץ... שאלה: האם ראית את ראש הממשלה יצחק רבין נפגע מהיריות? תשובה: לא ראיתי את יצחק רבין נפגע מהיריות מפני שכפי שאמרתי הפיצוצים ששמעתי לא היו נשמעים כמו ירי..." )

 

نمونه‌ای از برگه بازجویی رونن عمرم

 

عارن بوآز، نیروی امنیتی، می‌گوید: "من صدای شلیکی را شنیدم بلکه بیشتر شبیه ترقه بود... این صدایی که شنیدم [صدای شلیک گلوله] واقعی نبود... بلافاصله فردی را که در کنار خودرو ایستاده بود را دیدم... فهمیدم که این همان مردی است که اسحاق رابین را کشته است [این فرد] در خاطرم مانده بود چراکه در آنجا ایستاده بود و عضوی از نیروهای حفاظت بود..." ( "שמעתי קולות של ירי שנשמעו כמו קפצונים...שמעתי קול שאומר משהו כמו זה סתם, זה לא אמיתי...הבחנתי מיד בבחור שיושב על מדרגת הרכב בצידו של הרכב מתחת לדלת הצדדית...אני יודע שזה היה הבחור שרצח את יצחק רבין כי פניו נחקקו בזכרוני משום שהוא בלט בשטח ולא היה שייך למאבטחים ולא לבש מדים..." )

 

نمونه‌ای از برگه بازجویی عارن بوعاز

 

حال که در ارتکاب قتل در شب چهارم نوامبر 1995 توسط ایگئال امیر شبهات فراوان وجود دارد، این سوال مطرح می‌شود که به‌راستی چه کسی رابین را به قتل رسانده است؟ "روی توو" افسر بلندپایه فراری ارتش اسرائیل معتقد است شاباک نقشه ترور رابین را از پیش طراحی و اجرا کرده بود.[12] در همین راستا مامور شین بت به نام آویشایی راویو(Avishai Raviv) اسلحه را در اختیار امیر قرار داد. در حالی که به گزارش یوری دن(Uri Dan) –یک خبرنگار نزدیک به آریل شارون- شاهدان گفته اند که شاویو با نام مستعار شامپاین در صحنه ترور رابین به امیر می‌گفت: "مرد باش! او را سریع بکش!"[13] افراد دیگری چون بری خمیش در کتاب چه کسی رابین را کشت؟( Who Murdered Yitzhak Rabin?) و دیوید استاین معتقدند که اگرچه در این حادثه رد پای شاباک (شین بت) به وضوح قابل‌پیگیری است ولی اینها همگی به دستور وزیر وقت خارجه یعنی شیمون پرز صورت پذیرفته است.

 

 

استاین در این رابطه دلایلی اقامه می‌کند که ذکر آن خالی از لطف نیست؛ نخست آنکه به گزارش شبکه دو اسرائیل در شب حادثه، پزشکان بیمارستان ایخیلو(Ichilov Hospital) –محل بستری شدن رابین- اعلام کردند اسحاق رابین در وضعیت پایداری به سر می‌برد و خطر رفع شده است.[14] اما چه اتفاقی رخ داد که پرز در ساعت 2 بامداد جلسه هیات دولت را به ریاست خودش تشکیل و خبر مرگ رابین را اعلام کرده و کاغذ خونین سرود صلح (שיר לשלום) که به ادعای وی در جیب پیراهن رابین بوده را نشان می دهد؟

 

شایان ذکر است که کاغذ مذکور از دو سمت تاشده که به تعبیر استاین، طبیعتا بر اثر اصابت گلوله می‌بایست هر چهار قسمت کاغذ تاشده سوراخ می‌شد و صدمه می‌دید این در حالی است که تنها یک قسمت سوراخ شده است! استاین می گوید نکته‌ی فوق یکی از فاحش ترین اشتباهات پرز در طبیعی جلوه دادن حادثه‌ی ترور به شمار می‌رود.[15]

 

کاغذ سرود صلح (שיר לשלום) که پرز نشان داد؛ سوراخ گلوله به وضوح قابل رؤیت است

 

دیوید استاین در مقاله‌ای حادثه‌ای را که در اتاق عمل بیمارستان ایخیلُو رخ می‌دهد را از زبان یکی از ماموران شاباک حاضر شرح می‌دهد؛ پس‌ازآنکه رابین در بیمارستان بستری (و به گزارش پزشکان به وضعیت پایدار می‌رسد) شیمون پرز به همراه پنج ‌تن از ماموران شاباک به اتاق رابین رفته، پرسنل بیمارستان را مرخص می‌کنند دو نفر از ماموران در آستانه ی درب اتاق، نگهبانی داده پرز و سه نفر دیگر رابین را با ضرب گلوله به قتل می‌رسانند. استاین در ادامه می‌افزاید از مصاحبه با ماموری که وی را در جریان قرار داد، فیلم‌برداری کرده اما آن را رسانه ای نکرده است.[16]

 

این مدعا با در نظر گرفتن اعترافات نیروهای امنیتی حاضر در میدان پادشاه اسرائیل مبنی بر اینکه هیچ گونه گلوله حقیقی به سمت رابین شلیک نشد[17]، پر بیراه بی نظر نمی‌رسد. دن افرون(Dan Ephron) رئیس شعبه‌ی اورشلیم نیوزویک و دیلی بیست و نویسنده کتاب کشتن یک پادشاه: ترور اسحاق رابین و بازسازی اسرائیل[18] در مصاحبه‌ای با تری گراس(Terry Gross) در برنامه‌ی فِرِش اِیر(Fresh Air) ، شیمون پرز را رقیب دیرینه ی رابین می‌داند و این رقابت یا بهتر است بگوییم حسادت را تا جایی می‌داند که پرز پس از کشته شدن رابین انتخابات زودهنگام را برگزار نمی‌کند چراکه تمایل نداشت آرای خود را از علاقه مردم به نخست‌وزیر مقتولشان به دست آورد.

 

دیوید راستاین در پاسخ به اینکه اگر صحنه‌ی ترور ساختگی بوده چرا اسحاق رابین پس‌ازآن به زمین می‌افتد چنین می‌گوید که رابین برای افزایش محبوبیت خود –علی‌الخصوص پس از تجمع‌ها و اعتراضات گسترده‌ی راست‌گرایان به رهبری نتانیاهو علیه قرارداد صلح- انتظار یک ترور ساختگی را داشت و با این تفکر خود را به زمین انداخت اما هیچ گاه فکر نمی‌کرد که قربانی همکاری مشترک شیمون پرز و پلیس مخفی اسرائیل موسوم به شاباک شود[19] تا به تعبیر دن افرون مقدمه‌ی تغییر رویکرد اسرائیل از عمل‌گرایی [زمان رابین] به ایدئولوگ‌های راست‌گرا [زمان نتانیاهو] شود. اسحاق رابین اندیشه صلح با فلسطینی ها و تشکیل دولت مستقل فلسطینی را در سر می پروراند اما کانون های خاخامی و نهادهای امنیتی به شدت با این رویکرد رابین مخالف بودند و تداوم حضور رابین در قدرت را تهدیدی جدی برای آینده اسرائیل می دانستند. از این جهت در یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده مقدمات ترور وی را فراهم کردند. استاین با استناد به فیلم بازجویی از ایگئال امیر مدعای خود را ثابت می‌کند؛

 

یوآو گازیت(Yoav Gazit) (بازجوی ایگئال امیر): [تو می‌گویی] که مقامات دولتی یعنی اسحاق رابین و شیمون پرز تصمیم گرفتند که طی گردهمای صلح، یک ترور توسط یک راست‌گرا صورت گیرد. تو این را گفته‌ای؛ درست است؟

ایگئال امیر: بله.

یوآو گازیت: یک عملیات قرار بود در دولت صورت گیرد و بنابراین به فردی [قاتل] اجازه دهند که به منطقه‌ی محافظت‌شده وارد شود [؟]

ایگئال امیر: جای خالی برای قاتل وجود خواهد داشت.

یوآو گازیت: پس قاتلی می‌بایست وجود داشته باشد.

 

پیاده شده‌ی جلسه‌ی بازجویی از ایگئال امیر- متون زرد شده به فارسی ترجمه‌شده اند

 

استاین در ادامه گزارش می‌دهد که در تاریخ یازدهم دسامبر ایگئال امیر گفته بود "اگر من حقایق را بگویم تمامی حکومت زیرورو می‌شود." پس‌ازآن قاضی، ایگئال را به انفرادی می‌فرستد و وی، سرانجام، پس از گذشت 40 روز تمامی اتهامات را بر عهده می‌گیرد. این در حالی است که استاین به توافق‌های پشت پرده‌ی حزب شاس و حزب راست‌گرا در این موضوع نیز می پردازد که خارج از حوصله‌ی این مجال است.

 

به عنوان نتیجه باید گفت همانطور که استاین و خمیش نیز بر این مهم تاکید می ورزند با تلاش های بسیاری از فعالان و افشا شدن ابعادی از این نقشه‌ی بغرنج، اسرائیل نمی‌توانست تا زمانی که قاتل حقیقی رابین –یعنی شیمون پرز- زنده است اقدام به آزادی ایگئال امیر کند از طرف دیگر بسیاری از اسرائیلیان به قاتل نبودن امیر پی برده اند، مزید بر همه ی اینها شاید بتوان گفت بسته نگه‌داشتن دهان امیر بیش از پیش برای دولت عبری هزینه‌ی مادی و معنوی داشته است. با در نظر گرفتن همه ی این موارد مرگ رابین خیال دست های پشت پرده را تا حدودی راحت کرد شاید در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد پایان یافتن این دروغ مضحک باشیم چنانکه در سال های اخیر دولت اسرائیل اقدام به انتقال ایگئال امیر از زندان انفرادی اشل به ایالون در رام الله که وضعیت بهتری دارد کرده است که خود نشانی است از فرایند آرام آزادسازی امیر به گونه ای که سیاست یک بام و دو هوا را در میان راستگرایان و دین‌داران اتخاذ کند.

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی