چندرسانه ای

سیاهان؛ در بند نژادپرستی سفیدها

ایالات‌متحده‌آمریکا، به‌عنوان کشوری که مدعی است بار سنگین دفاع از حقوق‌بشر را بر دوش می‌کشد و به بهانه عدم رعایت حقوق‌بشر به خود اجازه می‌دهد تا در امور کشورهای دیگر دخالت کند در مرزهای تحت حاکمیت خود، شاهد یک تبعیض‌نژادی عمیق و ریشه‌دار نسبت به آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار است.

 سیاه‌پوستانی که از آفریقا و برای بردگی و کار در مزارع وسیع پنبه و توتون به قاره آمریکا آورده شدند، اگرچه در ظاهر و بر اساس قانون، دوران برده‌داری را پشت سر گذاشته‌اند، اما در واقع هنوز به‌صورت پیوسته از افکار و عقاید باقی‌مانده از آن دوران در رنج و عذاب هستند.

 

به‌وسیله تحقیقات گسترده‌ روزنامه واشنگتن‌پست درحالی‌که تنها شش‌درصد از جمعیت آمریکا را مردان سیاه‌پوست تشکیل می‌دهند، 37 تا 40 درصد از مردان غیرمسلح کشته‌شده توسط پلیس این کشور، سیاه هستند.

آمارها در مقایسه میان سیاه‌پوستان و سفیدپوستان نشان می‌دهد که امید به زندگی در آمریکا برای جامعه سیاه‌پوست کم‌تر از سفیدپوستان است. امید به زندگی در سفیدپوستان برای مردان 76.5 سال و برای زنان 81.1 سال است و در مقابل امید به زندگی سیاه‌پوستان برای مردان، 72 سال و برای زنان 78.1 سال است.

وقتی آمار مربوط به خانواده‌های صاحب‌خانه در آمریکا را بررسی می‌کنیم، جنبه دیگر نابرابری‌ها در شهرها و محله‌های آمریکا آشکار می‌شود؛ زیرا حدود 73 درصد از سفیدپوستان مالک خانه خود هستند؛ درحالی‌که این آمار برای آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار 43 درصد است.

باوجود این‌که اقتصاد آمریکا در حال بهبود است و بی‌کاری در سال 2015 نسبت به سال 2009، پنج‌درصد کاهش‌یافته است؛ اما نرخ بی‌کاری سیاهان در مقایسه با سفیدپوستان هم‌چنان بسیار بالاست و اقتصاد برای آن‌ها بیش‌تر شبیه به یک فاجعه است.

بر اساس پژوهشی که توسط آما مازاما (Ama Mazama) انجام‌گرفته، دلایل افزایش تمایل سیاهان به تحصیل در منزل در چند سال گذشته بیان‌شده است، به گفته خانواده‌های سیاه‌پوست، با ورود به مدرسه، آن‌ها ابتدا باید نگران عملکرد و رفتار نژادپرستانه معلمان سفیدپوست خود باشند که 85 درصد از معلمان مدارس عمومی را تشکیل می‌دهند.

 

نابرابری علیه سیاهان، همه شئون زندگی آنان را فراگرفته و درحالی‌که رسانه‌ها بیش‌تر به رفتار غیرعادلانه و خشونت‌بار پلیس نسبت به آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار می‌پردازند، آن‌ها در دیگر امور مربوط به زندگی روزانه خود نیز با این‌گونه رفتارها مواجه هستند. رفتارهای نژادپرستانه علیه سیاهان، از همان دوران کودکی و در پیش‌دبستانی‌ها آغاز می‌شود و در آمار مربوط به حوزه سلامت آشکار است، برای یافتن شغل دردسرساز خواهد بود و اختلاف بسیاری را در میزان متوسط درآمد خانوارهای سیاه‌ و سفید به‌وجود آورده است.

 

پلیس، خشن و بی‌رحم در برابر سیاه‌پوستان

به‌وسیله تحقیقات گسترده‌ روزنامه واشنگتن‌پست، که در اواخر دسامبر - روی تقریباً هزار تیراندازی منجر به مرگ توسط پلیس آمریکا در سال 2015 - صورت گرفته، نتایج قابل‌توجهی به‌دست‌آمده است که نشان می‌دهد رفتار نیروهای پلیس آمریکا در مواجهه با سیاه‌پوستان متفاوت از رفتار آن‌ها در برابر سفیدپوستان است. بر اساس یافته‌های واشنگتن‌پست، درحالی‌که تنها شش‌درصد از جمعیت آمریکا را مردان سیاه‌پوست تشکیل می‌دهند، 37 تا 40 درصد از مردان غیرمسلح کشته‌شده توسط پلیس این کشور، سیاه هستند.1 هم‌چنین در شرایط یک‌سانِ استفاده از ماری‌جوانا توسط جوانان سیاه‌ و سفید، جوانان سیاه‌پوست چهار برابر بیش‌تر به زندان می‌افتند.2 از سوی دیگر، در اکتبر گذشته روزنامه نیویورک‌تایمز بر اساس اطلاعات مربوط به توقف و دست‌گیری پلیس راهنمایی و رانندگی شهر گرینزبورو (Greensboro) در کارولینای شمالی چنین گزارش داد که در این شهر 54 درصد از ماشین‌هایی که توسط پلیس متوقف می‌شوند، دارای راننده سیاه‌پوست هستند؛ درحالی‌که تنها 39 درصد از کسانی که به سن قانونی برای رانندگی رسیده‌اند، سیاه هستند. هم‌چنین ماشین‌هایی که دارای راننده سیاه‌پوست هستند، بیش از دو برابر ماشین‌هایی که راننده سفیدپوست دارند، بازرسی می‌شوند و اجبار و زور به‌دفعات بیش‌تری نسبت به سیاهان استفاده می‌شود.3

 

 

رفتارهای نژادپرستانه‌ در آمریکا، حتی در دستگاه قضایی هم نفوذ کرده است و در احکام صادرشده خود را نشان می‌دهد؛ به‌گونه‌ای که بر طبق آمارها درحالی‌که تنها 25 درصد از جمعیت آمریکا را سیاه‌پوستان و لاتین‌تبارها تشکیل می‌دهند، 58 درصد از زندانیان در ایالات‌متحده از این گروه هستند و با ادامه روند موجود از هر سه نوزاد پسر سیاه‌پوست که متولد می‌شود، یک نفر حضور در زندان را تجربه خواهد کرد.4احکام صادرشده توسط دادگاه‌ها در مورد نوجوانانی که مرتکب جرم شده‌اند، نشان می‌دهد که نوجوانان سیاه‌پوست هجده برابر بیش‌تر از نوجوانان سفیدپوست به مجازات‌های در نظر گرفته‌شده برای بزرگ‌سالان محکوم می‌شوند و شصت‌درصد از نوجوانان زندانی را تشکیل می‌دهند. علاوه‌بر این،‌ رنگ پوست قربانیان در نوع مجازات در نظر گرفته‌شده برای مجرمان در جنایت‌هایی که مجازات مرگ دارند، مؤثر است؛ زیرا با توجه به آمار موجود، درحالی‌که آمار مقتولین در آمریکا بین سیاه‌پوستان و سفیدپوستان تقریباً یک‌سان است و برای هرکدام حدود پنجاه‌درصد تخمین زده می شود، 77 درصد از کسانی‌که به‌دلیل ارتکاب به قتل مجازات شده‌اند، قاتل یک سفیدپوست هستند اما تنها سیزده‌درصد از افراد مجازات شده یک سیاه‌پوست را به قتل رسانده‌اند.5

 

سیاه‌پوستان از خدمات کم‌تری در حوزه سلامت برخوردارند

امید به زندگی، یکی از شاخص‌های معتبر جهانی است که متوسط طول عمر در یک جامعه را نشان می‌دهد. این معیار، رابطه‌ای مستقیم با شاخص‌های بهداشتی و درمانی دارد؛ به‌صورتی که افزایش امید به زندگی نشان از افزایش شاخص‌های بهداشتی و درمانی در یک کشور خواهد داشت و به‌همین دلیل، می‌توان از این معیار برای سنجش سطح بهداشتی و درمانی در یک جامعه استفاده کرد.بر این اساس، سنجش این شاخص در آمریکا و مقایسه جامعه سیاه‌پوست با سفیدپوست، می‌تواند جنبه دیگری از وجود تبعیض در این کشور را آشکار کند. آمارها در مقایسه میان سیاه‌پوستان و سفیدپوستان نشان می‌دهد که امید به زندگی در آمریکا برای جامعه سیاه‌پوست کم‌تر از سفیدپوستان است. امید به زندگی در سفیدپوستان برای مردان 76.5 سال و برای زنان 81.1 سال است و در مقابل امید به زندگی سیاه‌پوستان برای مردان، 72 سال و برای زنان 78.1 سال است. وجود این اختلاف در میزان امید به زندگی نشان می‌دهد که اگرچه آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار هم مانند هم‌نوعان سفیدپوست خود در آمریکا زندگی می‌کنند، اما از امکانات کم‌تری در حوزه بهداشتی و درمانی برخوردار هستند.

 

 

با مراجعه به حوزه سلامت، آمارهای بیش‌تری وجود تبعیض در حوزه سلامت را تأیید می‌کند؛ که از جمله آن می‌توان به آمارهای مربوط به نرخ مرگ نوزادان اشاره کرد. تفاوت‌ها بین مادران سیاه‌ و سفید در برخورداری از امکانات در حوزه سلامت باعث شده تا تبعیض علیه سیاهان از زمان تولد خود را نشان دهد؛ به‌گونه‌ای که نرخ مرگ‌ومیر نوزادان در هر هزار نوزاد برای سفیدپوستان 6.9 نفر اما برای سیاه‌پوستان 11.1 نفر است. هم‌چنین فشار و اضطراب ناشی از زندگی در جامعه آمریکا، منجر به بیش‌تر بودن بیماری‌هایی مثل فشارخون بین سیاه‌پوستان در مقایسه با سفیدپوستان شده است. به‌گونه‌ای که فشارخون بالا در مردان سفید 30.2 درصد اما در مردان سیاه 42.2 و در زنان سفید 28 درصد اما در زنان سیاه 44 درصد است.6نابرابری علیه سیاهان، علاوه‌بر حوزه خدمات سلامت، در میان دانشجویان و پژوهش‌گران این حوزه هم وجود دارد. بنابر تجزیه‌وتحلیل اخیر سازمان ملی سلامت آمریکا (NIH) از اطلاعات مربوط به کمک‌های مالی در حوزه سلامت، یک پژوهش‌گر سیاه‌پوست از شانس کم‌تری برای دست‌یابی به این کمک‌های مالی برخوردار است. نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد حتی در شرایطی که پژوهش‌گران سیاه‌ و سفید از اعتبار و مدرک یک‌سان برخوردار هستند، احتمال دستیابی به این کمک‌ها توسط یک سیاه‌پوست ده‌درصد کم‌تر از یک سفیدپوست است.7

 

فقر و بی‌خانمانی سیاه‌پوستان در آمریکا

بنابر بیانیه کارگروه حقوق‌بشر سازمان‌ملل؛ که در ژانویه 2016 برای رسانه‌ها منتشرشده است، تبعیض نژادی در آمریکا هم‌چنان ادامه دارد و به‌سمت یک تبعیض سازمان‌یافته و ساختاری حرکت می‌کند. در واقع، نابرابری علیه سیاهان در آمریکا ریشه در یک نظام اقتصادی دارد؛ که مانع از رشد جوامع فقیر آفریقایی آمریکایی می‌شود. بر اساس آمار، بیش از ده میلیون از سیاه‌پوستان (حدود 26 درصد از کل جمعیت سیاهان) در فقر زندگی می‌کنند و حدود نیمی از این جمعیت (حدود دوازده‌درصد) در فقر شدید (deep poverty) به‌سر می‌برند.

 

 

علاوه‌بر این، بر طبق آمار وزارت مسکن و شهرسازی ایالات‌متحده در سال 2015 بیش از نیم‌میلیون و به‌عبارت دیگر 40.4 درصد از بی‌خانمانان آمریکا را سیاه‌پوستان تشکیل می‌دهند. هم‌چنین حدود 30.4 درصد از بی‌خانمان‌های بدون سرپناه، شامل سیاه‌پوستان می‌شود. باید توجه کرد هنگامی اوج ناگواری این آمار معلوم می‌شود، که ما بدانیم تنها سیزده‌درصد از جمعیت آمریکا را سیاهان تشکیل می‌دهند.8وقتی آمار مربوط به خانواده‌های صاحب‌خانه در آمریکا را بررسی می‌کنیم، جنبه دیگر نابرابری‌ها در شهرها و محله‌های آمریکا آشکار می‌شود؛ زیرا حدود 73 درصد از سفیدپوستان مالک خانه خود هستند؛ درحالی‌که این آمار برای آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار 43 درصد است. علاوه‌بر این، متوسط درآمد خانوار برای خانواده‌های سفیدپوست حدود 91 هزار دلار، در مقابل تنها حدود هفت‌هزار دلار متوسط درآمد خانوار برای سیاهان است؛ که وجود چنین شکافی بین درآمد خانوارهای آمریکایی آفریقایی‌تبار و سفیدپوست تعجب‌آور و گیج‌کننده است. این آمار، زمانی شگفت‌آور می‌شود که بدانیم در 25 سال گذشته این شکاف سه برابر شده است.5

 

نرخ بی‌کاری سیاه‌پوستان، دو برابر نرخ بی‌کاری سفیدپوستان

باوجود این‌که اقتصاد آمریکا در حال بهبود است و بی‌کاری در سال 2015 نسبت به سال 2009، پنج‌درصد کاهش‌یافته است؛ اما نرخ بی‌کاری سیاهان در مقایسه با سفیدپوستان هم‌چنان بسیار بالاست و اقتصاد برای آن‌ها بیش‌تر شبیه به یک فاجعه است.درحالی‌که در 9 ماه ابتدایی سال 2015، 9.5 درصد از سیاهان بی‌کار بوده‌اند، این آمار در بین سفیدپوستان 4.5 درصد بود. برخی، دلیل این اختلاف را تفاوت در میزان تحصیلات سیاهان و سفیدپوستان می‌دانند. با این توضیح که حدود 41 درصد از سفیدپوستان موفق به کسب مدرک دانشگاهی شده‌اند؛ اما در مقابل تنها 22 درصد از سیاهان دارای مدرک هستند.9 در پاسخ به این سخن، مؤسسه سیاست اقتصادی Economic Policy Institute (EPI) در آمریکا توضیح می‌دهد که این عامل به‌تنهایی نمی‌تواند توجیه‌کننده نرخ دو برابری بی‌کاری در بین سیاهان نسبت به سفیدپوستان باشد. آمارها نشان می‌دهند که حتی در شرایط برابر بودن مدرک تحصیلی هم، نرخ بی‌کاری برای سیاهان تقریباً دو برابر نرخ بی‌کاری برای سفیدپوستان است.

 

 

بر طبق آمار، در شرایطی که افراد موفق به کسب هیچ‌گونه مدرکی نشده باشند، ما شاهد اختلاف زیاد در نرخ بی‌کاری هستیم؛ به‌گونه‌ای که نرخ بی‌کاری برای سیاه‌پوستان 16.6 درصد و برای سفیدپوستان 6.9 درصد است. هم‌چنین، درصد بی‌کاری برای افرادی که موفق به کسب مدرک دیپلم شده‌اند در بین سیاه‌پوستان 9.6 و در بین سفیدپوستان4.6. برای کسانی که تجربه حضور در دانشگاه را داشته‌اند، برای سیاهان 7.4 و برای سفیدپوستان 4 و سرانجام برای کسانی که دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند، در سیاهان 4.1 و در سفیدها 2.4 است.10

 

تبعیض در نظام آموزشی

تبعیض دیگری که سیاهان را در آمریکا مورد آزار قرار می‌دهد، در نظام آموزشی ایالات‌متحده است؛ که به گفته برخی، از عوامل ریشه‌ای تبعیض موجود علیه سیاهان است و موجب به‌وجود آمدن نابرابری‌ها در بخش‌های دیگر جامعه می‌شود.

طبق پژوهش‌های انجام شده، نابرابری‌ها از همان پیش‌دبستانی علیه کودکان سیاه‌پوست آغاز می‌شود. درحالی‌که تنها هجده‌درصد از جمعیت پیش‌دبستانی را کودکان سیاه تشکیل می‌دهند، اما بیش‌تر از پنجاه‌درصد بچه‌هایی که به‌صورت موقت از مدرسه اخراج می‌شوند، سیاه هستند و کودکان سیاه‌پوست سه برابر کودکان سفیدپوست، معلق از تحصیل در مدرسه می‌شوند. درحالی‌که پسرها بیش‌ترین مقدار کودکان اخراج‌شده از مدرسه را تشکیل می‌دهند (تقریباً هشت از ده) حدود دوازده‌درصد از دختران سیاه‌پوست از مدرسه اخراج می‌شوند؛ که از آمار پسران سفیدپوست که حدود شش‌درصد است، بیش‌تر است. کودکان سیاه‌پوستی که برای مدرسه ثبت‌نام می‌کنند، شانزده‌درصد از جمعیت هستند، اما بیش از پنجاه‌درصد بچه‌هایی که به بهانه عدم رعایت قانون به پلیس مدرسه معرفی می‌شوند، سیاه هستند.5هم‌چنین، آمارها نشان می‌دهد که در چند سال گذشته تمایل خانواده‌های سیاه‌پوست برای تحصیل فرزندانشان در منزل به‌جای مدرسه افزایش یافته است. به‌همین دلیل، یکی از اساتید دانشگاه تمپل سعی کرده تا به‌وسیله پژوهشی که انجام داده است، به‌علت این موضوع دست یابد.

بر اساس پژوهشی که توسط آما مازاما (Ama Mazama)، استادیار و مدیر تحصیلات تکمیلی دانشکده مطالعات آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار در دانشگاه تمپل انجام‌گرفته، دلایل افزایش تمایل سیاهان به تحصیل در منزل در چند سال گذشته بیان‌شده است. به گفته خانواده‌های سیاه‌پوست، با ورود به مدرسه، آن‌ها ابتدا باید نگران عملکرد و رفتار نژادپرستانه معلمان سفیدپوست خود باشند که 85 درصد از معلمان مدارس عمومی را تشکیل می‌دهند.

 

 

بسیاری از معلمان سفیدپوست، کلیشه‌ها و رفتارهای نژادپرستانه‌ای را - مثل این تصورات که سیاه‌پوستان از هوش کم‌تری نسبت به سفیدپوستان برخوردار هستند؛ یا این‌که آن‌ها به‌شدت تنبل‌اند و گرایش شدید به انجام دادن جرم و جنایت دارند - با خود به مدرسه می‌آورند و بر اساس آن با دانش آموزان سیاه‌پوست برخورد می‌کنند.عامل دوم نگرانی، برنامه تحصیلی اروپامحور در مدارس آمریکاست؛ زیرا این برنامه هم‌چنان به ترویج این جهان‌بینی می‌پردازد که پیشرفت و توسعه از اروپا آغاز شده است. هنگامی‌که بر اساس برنامه‌های آموزشی، فرهنگ و اندیشه اروپایی جهانی معرفی می‌شود و اروپا تنها مکانی است که ایده‌ها و کشفیات مهم از آن سرچشمه می‌گیرد، آفریقایی‌ها و آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار که از قاره دیگری آمده‌اند، خود را حذف‌شده از برنامه تحصیلی مدارس در آمریکا می‌بینند. علاوه‌بر این، اخراج موقت از مدرسه و معرفی کودکان سیاه‌پوست به پلیس به‌عنوان یک مجرم از دیگر مشکلات تلقی می‌شود. تنبیه‌های سخت مدارس، تبدیل به یک مکانیسم ابتدایی برای بیرون راندن سیاه‌پوستان از مدرسه و وارد کردن آن‌ها به سیستم قضایی و زندان شده است.11

 

نتیجه‌گیری

آمار و اخبار موجود از زندگی روزمره در ایالات متحده نشان می‌دهد که زندگی اقلیت سیاه‌پوست در این کشور، با ستم‌‌های بسیاری همراه است و نگاه‌های نژادپرستانه باعث شده تا تبعیض و نابرابری، جنبه‌های مختلف زندگی آن‌ها را در برگیرد. وجود این تفکرات، منجر شده تا سیاه‌پوستان در آمریکا پیوسته با چالش‌های بسیاری در امور قضایی، اقتصادی، آموزشی، سلامت و مسکن دست‌وپنجه نرم کنند و راهی سخت و طولانی را تا رسیدن به یک زندگی عادی و بدون تبعیض در آمریکا، پیش روی خود داشته باشند.

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
مطالب مرتبط
حباب سفید آمریکایی
عضویت در خبرنامه
سایت هادی