چندرسانه ای

عربستان اتحاد ملی ایران را نشانه گرفته است

عربستان‌ سعودی به‌خوبی درک کرده است که اتحاد و یک‌پارچگی ملی، بزرگ‌ترین نقطه ضعف آن در مقابل ایران متحد است و بنابراین از ماه‌ها قبل به ارتباط‌گیری و تقویت گروه‌های معارض و جدایی‌طلب در همه نقاط ایران پرداخته است.

«ترکی‌الفیصل» شاهزاده‌سعودی و رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان، با حضور و سخنرانی در اجتماع منافقین در پاریس، بار دیگر نشان داد که آل‌سعود از حمایت و پشتیبانی تروریست‌هایی که دستشان به‌خون هزاران انسان بی‌گناه آلوده است، ابایی ندارد و برای دست‌یابی به اهدافش حتی حاضر به ایجاد ‌اتحاد با پست‌ترین موجودات نیز هست.

 

برخی از جدایی‌طلبان جنوب ایران معتقد بودند منافقین، مخالف جدایی و استقلال اهواز هستند و حضور ترکی‌الفیصل در جمع آن‌ها به‌معنای ترک عرب‌های ایران است. خصوصاً که ترکی با بیان اسطوره‌های شاهنامه و فردوسی با بیانی زیبا از فرهنگ و هویت فارس تجلیل کرده بود.

آل‌سعود نمی‌داند که منافقین منفور در ذهن ملت ایران، بدترین گزینه ممکن هستند که بخواهد پشت آن‌ها مخفی شود. ضمن آن‌که نفرت و کینه مردم ایران از عربستان‌سعودی به‌قدری بالاست که با این رفتارهای عوام‌فریبانه امکان زدودن آن‌ها وجود ندارد.

ترکی‌الفیصل، حرف‌ها و موضع‌گیری‌هایی را که مسئولین رسمی عربستان‌سعودی نمی‌توانند ابراز کنند را آشکارا مطرح می‌کند تا از فشار افکار عمومی‌داخلی و احتمالاً بار حقوقی برخی مواضع برای دولت عربستان بکاهد. وی در یکی از این نشست‌ها به‌دعوت بنیاد واشنگتن با ژنرال اسرائیلی «یعقوب عمیدور» دیدار کرد؛

متأسفانه رسانه‌های داخلی جمهوری‌اسلامی‌ایران با پرداختن به مسئله‌ای حاشیه‌ای همچون طرح مرگ سرکرده منافقین، مسعود رجوی، به‌اشتباه افتادند و از توجه به‌اهداف واقعی رژیم‌سعودی و برنامه‌ریزی‌های پشت‌پرده غفلت کردند.

ترکی‌الفیصل معمار دیپلماسی و سیاست‌خارجی نوین در عربستان‌سعودی بود و افتخارات زیادی برای کشورش به ارمغان آورد. او هم‌چنین مجری طرح تحریم فروش نفت به کشورهای حامی رژیم صهیونیستی بود که در جنگ اعراب علیه اسرائیل کمک شایانی کرد.

رکی‌الفیصل از اسرائیل خواست با پذیرش صلح‌عربی با کشورهای عربی همکاری کند. بنابراین حضور وی در اجتماع منافقین نیز نباید تصمیمی فردی برشمرده، یا به روابط شخصی او پیوند داده شود.

عربستان‌سعودی همین نقش حمایتی از گروه‌های معارض را در مورد جدایی‌طلبان مناطق جنوبی کشور و خصوصاً اهواز نیز دنبال می‌کند. شبکه‌های ماهواره‌ای این کشور، اولین و اصلی‌ترین منابع خبری انعکاس خراب‌کاری‌های گروه‌های جدایی‌طلب اهواز هستند.

 

ترکی‌الفیصل و اعلام غیررسمی سیاست‌های آل‌سعود

«ترکی‌بن‌فیصل‌بن‌عبدالعزیز» فرزند ملک‌فیصل پادشاه سوم در حکومت سوم آل‌سعود است که برای رسیدن به تخت پادشاهی علیه برادرش ملک سعود کودتا کرد و با حمایت علمای وهابی توانست وی را کنار بزند. او معمار دیپلماسی و سیاست‌خارجی نوین در عربستان‌سعودی بود و افتخارات زیادی برای کشورش به ارمغان آورد. او هم‌چنین مجری طرح تحریم فروش نفت به کشورهای حامی رژیم صهیونیستی بود که در جنگ اعراب علیه اسرائیل کمک شایانی کرد. اما در دوره کنونی و با تغییر رویکرد آل‌سعود، فرزندش ترکی‌الفیصل مأمور غیررسمی حکومت عربستان برای برقراری روابط با رژیم اشغال‌گر قدس شده است.

 

 

ترکی‌الفیصل در ماه‌های اخیر بارها در نشست‌ها و اجتماعات بین‌المللی و منطقه‌ای شرکت کرده است تا به تشریح و توضیح سیاست‌ها و برنامه‌های عربستان‌سعودی و اصلاح چهره آن در مجامع علمی بپردازد. ترکی، حرف‌ها و موضع‌گیری‌هایی را که مسئولین رسمی عربستان‌سعودی نمی‌توانند ابراز کنند آشکارا مطرح می‌کند تا از فشار افکار عمومی‌ داخلی و احتمالاً بار حقوقی برخی مواضع برای دولت عربستان بکاهد. وی در یکی از این نشست‌ها به‌دعوت بنیاد واشنگتن با ژنرال اسرائیلی «یعقوب عمیدور» دیدار کرد؛ دیداری بسیار صمیمی که هر دو نفر در آن یک‌دیگر را به بازدید از کشورشان دعوت کردند و ترکی‌الفیصل از اسرائیل خواست با پذیرش صلح‌عربی با کشورهای عربی همکاری کند. بنابراین حضور وی در اجتماع منافقین نیز نباید تصمیمی فردی برشمرده، یا به روابط شخصی او پیوند داده شود. حضور او در این اجتماع در عین حال که بار حقوقی برای عربستان سعودی ایجاد نمی‌کند، حمایت و پشتیبانی کامل آن از منافقین را نشان می‌دهد.

 

 

هدف حضور در جمع منافقین

متأسفانه رسانه‌های داخلی جمهوری‌اسلامی‌ایران با پرداختن به مسئله‌ای حاشیه‌ای همچون طرح مرگ سرکرده منافقین، مسعود رجوی، به‌اشتباه افتادند و از توجه به‌اهداف واقعی رژیم‌سعودی و برنامه‌ریزی‌های پشت‌پرده غفلت کردندعربستان‌سعودی به‌خوبی درک کرده است که اتحاد و یک‌پارچگی ملی، بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف آن در مقابل ایران متحد است و بنابراین از ماه‌ها قبل به ارتباط‌گیری و تقویت گروه‌های معارض و جدایی‌طلب در همه نقاط ایران پرداخته است. این کشور با راه‌اندازی برنامه «همسایه» در شبکه الإخباریه به زبان فارسی، ارتباطی مستمر با معارضان ایرانی برقرار کرد تا بتواند علاوه‌بر تخریب چهره ایران، به‌تقویت و پشتیبانی از این گروه‌ها بپردازد. لذا حضور ترکی‌الفیصل در جمع منافقین را نیز باید در همین راستا تحلیل کرد. وی در سخنان خود به‌شدت تلاش کرد تا با مردم ایران ارتباط برقرار کند و خود را دوست‌دار و خیرخواه ایرانیان معرفی کند.

 

 

وی با ذکر نام اسطوره‌های ایرانی هم‌چون شاهنامه و فردوسی، نظام ولایت‌فقیه را عامل انزوای ایران و سرکوب‌گر اقلیت‌ها و قومیت‌ها دانست که مردم ایران را نابود کرده است. اگر چه این رفتار عربستان عمق نادانی و تحلیل نادرست آن‌ها را نشان می‌دهد، اما لازم است حرکت‌های دشمن برای ضربه زدن در وقت مقتضی و مناسب رصد شود. آل‌سعود نمی‌داند که منافقین منفور در ذهن ملت ایران، بدترین گزینه ممکن هستند که بخواهد پشت آن‌ها مخفی شود. ضمن آن‌که نفرت و کینه مردم ایران از عربستان‌سعودی به‌قدری بالاست که با این رفتارهای عوام‌فریبانه امکان زدودن آن‌ها وجود ندارد. اما به‌هر حال، لازم است به این نکته اشاره شود که منافقین هم‌چنان توانایی و نفوذ زیادی برای خراب‌کاری و هزینه‌تراشی برای جمهوری اسلامی ایران دارند و قطعاً حمایت عربستان از آن‌ها منجر به تلاش برای ناامنی‌هایی در کشور خواهد شد. این رفتار عربستان، اعضای منافقین و مخالفان نظام اسلامی را امیدوار خواهد کرد تا از لاک‌دفاعی خارج شده و دست به‌اقداماتی آشوب‌آفرینانه بزنند. شاید خراب‌کاری‌های اخیر و تحرکات ضد انقلاب در مرزهای اقلیم کردستان را بتوان در همین راستا تحلیل کرد.

 

هدف دیگری که عربستان دنبال می‌کند، تصویرسازی منفی از جمهوری اسلامی و متزلزل، بی‌ثبات و ناامن نشان دادن آن در افکار عمومی است. آل‌سعود تلاش دارد نشان دهد ایران به معاهدات حقوقی، سیاسی و اخلاقی پای‌بند نیست و نمی‌تواند متحدی قابل اعتماد و مناسب برای غرب باشد.

 

پارادوکس عربستان در حمایت از معارضان ایران

عربستان‌سعودی همین نقش حمایتی از گروه‌های معارض را در مورد جدایی‌طلبان مناطق جنوبی کشور و خصوصاً اهواز نیز دنبال می‌کند. شبکه‌های ماهواره‌ای این کشور، اولین و اصلی‌ترین منابع خبری انعکاس خراب‌کاری‌های گروه‌های جدایی‌طلب اهواز هستند و این اتفاقات، بلافاصله در شبکه‌های اجتماعی عربستان با استقبال مواجه می‌شود و حتی بارها هش‌تگ‌هایی در حمایت از جدایی‌طلبان اهواز در توییتر عربستان تِرِند شده استاما پس از حضور ترکی‌الفیصل در اجتماع منافقین، برخی از فعالان جدایی‌طلب اهواز به‌شدت این اقدام وی را محکوم کردند و خواستار آن شدند که عربستان نسبت خود را با این جنبش فارسی نشان دهد. برخی از آن‌ها معتقد بودند منافقین، مخالف جدایی و استقلال اهواز هستند و حضور ترکی‌الفیصل در جمع آن‌ها به‌معنای نادیده گرفتن عرب‌های ایران است. خصوصاً که ترکی با بیان اسطوره‌های شاهنامه و فردوسی با بیانی زیبا از فرهنگ و هویت فارس تجلیل کرده بود.

 

 

این مسئله بار دیگر پارادوکس و تناقض عربستان‌سعودی برای همراه کردن همه معارضان و مخالفان جمهوری‌اسلامی و متحد کردن آن‌ها زیر یک چتر واحد را نشان داد. برنامه همسایه نیز علی‌رغم تلاش برای متحد کردن همه معارضان جمهوری‌اسلامی، مجبور است در برخورد با هریک از گروه‌ها مبنایی خاص و منحصربه‌فرد اتخاذ کند که در مواجهه با دیگر گروه‌ها رد می‌شوداین تناقض و ابهام در ائتلاف‌سازی‌های منطقه‌ای عربستان‌سعودی علیه جمهوری‌اسلامی نیز به‌روشنی مشاهده می‌شود. این کشور تلاش کرده است تا طیفی از عقاید و گروه‌های متضاد را به‌بهانه خطر ایران دور هم جمع کند، اما هنوز موفق نشده است و تعارض و دشمنی در این کشورها بزرگ‌ترین مانع بر سر راه ایجاد یک ارتش قوی عربی‌سنی برای مقابله با ایران بوده است.

 

 

جمع‌بندی

 ضروری‌ترین اقدام ایران، سکوت نکردن و اهمیت دادن به این تحرکات دشمن است. در سایه سکوت و غفلت نهادهای مسئول، هر روز حمایت و پشتیبانی از معارضان و گروهک‌های ضدانقلاب بیش‌تر می‌شود و موج رسانه‌ای علیه ایران در حال افزایش است. همچنین باید در نظر داشت عربستان سعودی با همراهی قدرت های غربی سناریوی خطرناکی را که همان جنگ داخلی و گسترش ناامنی و بی ثباتی در ایران است، تدارک دیده اند. با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 1396 هر گونه دو قطبی سازی می تواند بسترساز ناامنی و شکاف اجتماعی شده و زمینه را برای اقدامات مسلحانه گروهک منافقین و جدایی طلبان فراهم نماید.

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی