چندرسانه ای

عده ای در داخل همنوا با هالیوود «اسلام هراسی» می کنند

حمله به فراگیری تمدن اسلامی در بیرون و در درون، اجرای پروژه «برخورد مذهب‌ها»، مقابله با گسترش تمدن اسلامی در داخل کشور و لزوم ایجاد یک بسیج فرهنگی و هنری در کشور برای تربیت استراتژیست­ها و نوابغی مانند حسن باقری و مرتضی آوینی از محورهای نقد فیلم «جنگ جهانی زد» بود که در باشگاه فیلم آوینیون صورت گرفت.

در جلسه نقد فیلم «باشگاه فیلم آوینیون»، فیلم سینمایی «جنگ جهانی زد» به کارگردانی «مارک فاستر» با حضور سعید کریمی کارشناس مسائل استراتژیک و منتقد سینما و نیز، گروهی از هنرجویان موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی مورد نقد و تحلیل قرار گرفت.

 

جنگ مذاهب

غربی­ها بر پایه نظریه برخورد تمدن‌های هانتینگتون، پروژه «برخورد مذهب‌ها» را کلید زده‌اند و برخورد تمدن‌ها غربی با تمدن اسلامی را به «برخورد مذهب‌ها» در درون جهان اسلام تبدیل کرده‌اند و این موضوع همان راهبرد ساموئل هانتینگتون در مقاله برخورد تمدن‌هاست که از سوی وی پیشنهاد شد.

ساموئل هانتینگتون

تهدید، ترور، جنگ تحمیلی، پرونده‌های تبلیغاتی حقوق بشر، پرونده هسته‌ای و پروژه‌های این‌چنینی طی این 35 سال، همه و همه برای پیشگیری از اوج‌گیری هرچه بیشتر انقلاب اسلامی در جهان اسلام بوده است.

جنگ جهانی زد

در پایان فیلم « جنگ جهانی زد » پس از پیروزی بر زامبی‌ها روایتگر داستان می‌گوید: «بعضی‌ها برای خودشان وقت خریدند ما هم وقت خریدیم»؛ در حقیقت با این دیالوگ صهیونیست‌ها پیام می‌دهند که برایشان وقت خریده‌اند پس باید از این فرصت استفاده کنند و تا می‌توانند علیه مسلمانان بجنگند. 

نازی‌ها، زامبی‌ها

یکی از حربه‌های همیشگی هالییود برای تشویش اذهان عمومی و شست‌وشوی مغزی آن‌ها، ایجاد رعب و وحشت در دل مخاطبان از طریق نمایش تصاویری هولناک و دلهره‌آور از اهدافی است که می‌خواسته اند آن‌ها ناعادلانه تخریب کنند.

ساموئل هانتینگتون

تهدید، ترور، جنگ تحمیلی، پرونده‌های تبلیغاتی حقوق بشر، پرونده هسته‌ای و پروژه‌های این‌چنینی طی این 35 سال، همه و همه برای پیشگیری از اوج‌گیری هرچه بیشتر انقلاب اسلامی در جهان اسلام بوده است.

بی‌بی‌سی در مستندی به نام «نسل جهاد» اعتراف می‌کند که فتوای امام خمینی(ره) درباره سلمان رشدی، بذرهای نسل جهاد و بیداری اسلامی را در دنیای اسلام را کاشته است. جوانان مسلمان در نقاط مخالفت جهان پس از این فتوا به پا خواستند.

سلمان رشدی

یکی از پروژه‌های غرب برای تضعیف جبهه تمدن نوین اسلامی، پروژه کتاب آیات شیطانی نوشته سلمان رشدی بود. به خاطر همین هم بود که امام خمینی(ره) با هوشیاری و درایت هرچه تمام، قاطعانه در برابر این پروژه ایستادند و فتوای ارتداد و اعدام سلمان رشدی را صادر کردند.

مقام معظم رهبری طی سال‌ها بارها و مفصلاً بر جاودانه بودن فتوای امام راحل(ره) درباره سلمان رشدی تأکید کرده‌اند و لازم بود در ذیل تأکیدات رهبر معظم انقلاب، کارهای اساسی صورت گیرد اما متأسفانه کار اساسی صورت نگرفته است. 

ساخت فیلم‌های زامبی با کاراکترهای مسلمانان در هالیوود دقیقاً در راستای اسلام هراسی و اسلام‌ستیزی صورت می‌گیرد. فیلم‌های زامبی در یک دوره، ارتش هیتلر را زامبی معرفی می‌کردند.

غربی‌ها در کنار استفاده هنرمندانه از هالیوود برای اسلام هراسی، از گروه‌های تربیت شده خودشان که اجیر شده آن‌ها هستند مثل القاعده هم بهره‌برداری می‌کنند. مجموعه تلویزیونی میهن ( Homeland ) یکی از همین آثار ضداسلام هالیوود است.

اسلام‌هراسی

غرب طی 35 سال گذشته به خاطر هراسی که از گسترش دین اسلام به خاطر پیروزی انقلاب اسلامی داشته و دارد، از هیچ حربه و تلاشی برای بر زمین زدن انقلاب اسلامی ایران فروگذار نکرده است.

 

در فیلم « World War Z » که محصول سال 2013 هالیوود است برد پیت، میریل انوس، دانیلا کرتش، جیمز بج دیل، متیو فاکس و دیوید مورس نقش آفرینی کرده اند. سعید کریمی در ابتدای نقد فیلم « جنگ جهانی زد » ضمن تسلیت شهادت حجت‌الاسلام انصاری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان، گفت: شهید انصاری ادامه دهنده حرکت امام موسی صدر در لبنان بود. وی عملیات تروریستی اخیر گروه وابسته به القاعده علیه ایران در لبنان را اعلان جنگ رسمی این گروهک انحرافی و خطرناک علیه جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار داشت: عملیات تروریستی اخیر القاعده در مقابل سفارت ایران در لبنان، با موضوع فیلم « جنگ جهانی زد » در ارتباط است.

 

 

کریمی افرود: مانیفست غرب برای مواجهه با ایران اسلامی، بر مبنای مقاله برخورد تمدن‌های ساموئل هانتینگتون تنظیم شده است. هرچند در دوران اصلاحات، آقای خاتمی در مقابل نظریه هانتینگتون، ایده «گفتگوی تمدن‌ها» را مطرح کرد اما کینه دول غربی علیه اسلام و ترس آن‌ها از گفتمان مقاومت اسلامی به اندازه‌ای است که بلافاصله در همان دوران، موضوع «جنگ تمدن‌ها» را به راه انداختند. هانتینگتون در مقاله خودش می‌گوید که تمدن اسلامی، مرزهای خونینی با تمدن غربی دارد. این کارشناس مسائل استراتژیک ادامه داد: در این سال‌ها در راستای نظریه برخورد تمدن‌ها که در آن، اسلام برای غرب به مثابه یک تهدید به شمار می‌رود، بررسی‌هایی صورت گرفت و اعلام کردند که اسلام سه دوره «اوج» داشته است؛ دوره اول در زمان پیامبر اسلام (ص)، دوره دوم در زمان امپراتوری عثمانی و دوره سوم اوج اسلام و فراگیر شدن تمدن اسلامی را از انقلاب اسلامی مردم ایران در سال 57 و تشکیل حکومت جمهوری اسلامی ارزیابی کردند.

 

 

کریمی گفت: از این رو، غرب طی 35 سال گذشته به خاطر هراسی که از گسترش دین اسلام به خاطر پیروزی انقلاب اسلامی داشته و دارد، از هیچ حربه و تلاشی برای بر زمین زدن انقلاب اسلامی ایران فروگذار نکرده است؛ تهدید، ترور، جنگ تحمیلی، پرونده‌های تبلیغاتی حقوق بشر، پرونده هسته‌ای و پروژه‌های این‌چنینی طی این 35 سال، همه و همه برای پیشگیری از اوج‌گیری هرچه بیشتر انقلاب اسلامی در جهان اسلام بوده است.

 

حمله به فراگیری تمدن اسلامی در بیرون و در درون

سعید کریمی با بیان اینکه غربی‌ها موج برخاسته از انقلاب اسلامی ایران را زمینه‌ساز موج نوین اسلام‌گرایی و تمدن اسلامی می‌دانند، اظهار داشت: آن‌ها از تمام ابزار و امکاناتشان برای مقابله با این موج نوین بهره می‌گیرند. وی افزود: غربی‌ها با بسیج امکاناتشان در بیرون از ایران و درون ایران، تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا فرهنگ و تمدن اسلامی که در دوران معاصر، ایران طلایه‌دار گسترش آن است، عقیم بماند. کریمی با بیان اینکه اخیراً فرانسوی‌ها اعلام کرده‌اند که به شدت نگران رشد جمعیت مسلمانان و رشد گرویدن به اسلام در این کشور هستند، گفت: در دورن کشور هم برخی افراد و گروه‌ها خواسته یا ناخواسته در راستای پروژه مقابله غرب با گسترش تمدن نوین اسلامی حرکت می‌کنند.

 

وی ادامه داد: یکی از پروژه‌های غرب برای تضعیف جبهه تمدن نوین اسلامی، پروژه کتاب آیات شیطانی نوشته سلمان رشدی بود. به خاطر همین هم بود که امام خمینی(ره) با هوشیاری و درایت هرچه تمام، قاطعانه در برابر این پروژه ایستادند و فتوای ارتداد و اعدام سلمان رشدی را صادر کردند. بی‌بی‌سی در مستندی به نام «نسل جهاد» اعتراف می‌کند که فتوای امام خمینی(ره) درباره سلمان رشدی، بذرهای نسل جهاد و بیداری اسلامی را در دنیای اسلام را کاشته است.

 

 

کریمی با بیان اینکه خیلی‌ها در طول این سال‌ها به این پیام نپرداخته‌اند و در تبلیغ آن کوتاهی کرده‌اند، گفت: مقام معظم رهبری طی این سال‌ها بارها و مفصلاً بر جاودانه بودن فتوای امام راحل(ره) درباره سلمان رشدی تأکید کرده‌اند و لازم بود در ذیل تأکیدات رهبر معظم انقلاب، کارهای اساسی صورت گیرد اما متأسفانه کار اساسی صورت نگرفته است. وی اظهار داشت: فتوای امام خمینی(ره) بذرهای بیداری اسلامی را کاشت و غرب در پی مدیریت این بیداری و انحراف آن از خط اسلام است. در همین راستا، هالیوود پای ثابت طراحی و اجرای پروژه‌های اسلام هراسی، اسلام‌ستیزی، مدیریت بیداری اسلامی و منحرف کردن آن است. این کارشناس مسائل استراتژیک با اشاره به اینکه «ترور» در اصل به معنای ایجاد ترس و هراس کردن است، خاطرنشان کرد: ساخت فیلم‌های زامبی با کاراکترهای مسلمانان در هالیوود دقیقاً در راستای اسلام هراسی و اسلام‌ستیزی صورت می‌گیرد. فیلم‌های زامبی در یک دوره، ارتش هیتلر را زامبی معرفی می‌کردند.


 

اما از سال 2000 میلادی، زامبی ها در هالیوود با مفاهیم و کاراکترهای اسلامی و مسلمانان ظاهر شدند؛ فیلم «Osombie» که ترکیبی از «اسامه بن‌لادن» و «زامبی» است یکی از این فیلم‌هاست و فیلم «جنگ جهانی زد» جدیدترین فیلم هالیوود در حوزه معرفی کردن مسلمانان به عنوان زامبی است.

 

 

کریمی با بیان اینکه اورشلیم یا همان بیت‌المقدس، نقطه اتکای فیلم «جنگ جهانی زد (World War Z)» است، اظهار داشت: در این فیلم، ماجرای مناقشه برانگیز اشغال فلسطین به دست صهیونیست‌های یهودی کاملاً وارونه نمایی شده و طوری تصویرسازی شده است که گویا مسلمانان آنجا زامبی هستند و صهیونیست‌های اشغالگر، مظلومانی در معرض تهدید، مرگ و خطر! این منتقد فیلم و سینما گفت: پیام اصلی این فیلم خطاب به صهیونیست‌های یهودی و دشمنان اسلام است که می‌گوید: باید با مسلمانان به‌عنوان زامبی‌های نوین همیشه بجنگید تا به پیروزی نهایی دست پیدا کنید. این پیام در دیالوگ‌های پایانی فیلم است که می‌گوید: «جنگ تازه شروع شده و هرطور که می‌توانید باید بجنگید!»

 

کریمی با اشاره به سوره اسراء اظهار داشت: در سوره اسراء خطاب به بنی‌اسرائیل آمده است که «دو بار از شما انتقام می‌گیریم»؛ صهیونیست‌ها از تهدید و انتقام دوم می‌ترسند و مقاومت اسلامی را عامل اجرای انتقام دوم می‌دانند. از این رو، برای جلب حمایت جهانی رو به مظلوم‌نمایی آورده‌اند. آن‌ها در فیلم‌های زامبی، با خونخوار و آدم‌خوار جلوه دادن مسلمانان، می‌خواهند مظلوم‌نمایی کنند و به دنیا اعلام کنند که یهودیان صهیونیست در خطر هستند. وی با تأکید بر اینکه صهیونیست‌های یهودی، صاحبان اصلی هالیوود و جریان‌های سینمایی و امکانات سینمایی در دنیا هستند، گفت: فیلم «جنگ جهانی زد» در اکران جهانی 570 میلیون دلار فروش داشته است. آن‌ها پس از تولید چنین فیلم‌هایی، شرایط اکران جهانی و معروفیت جهانی این فیلم‌ها را فراهم می‌کنند تا پیام خودشان را با ابزار قدرتمند و اثرگذار فیلم و تصویر به گوش دنیا برسانند.

 

اجرای پروژه «برخورد مذهب‌ها»

این منتقد فیلم و سینما ادامه داد: در پایان فیلم « جنگ جهانی زد » پس از پیروزی بر زامبی‌ها روایتگر داستان می‌گوید: «بعضی‌ها برای خودشان وقت خریدند ما هم وقت خریدیم»؛ در حقیقت با این دیالوگ صهیونیست‌ها پیام می‌دهند که برایشان وقت خریده‌اند پس باید از این فرصت استفاده کنند و تا می‌توانند علیه مسلمانان بجنگند. وی افزود: غربی‌ها در کنار استفاده هنرمندانه از هالیوود برای اسلام هراسی، از گروه‌های تربیت شده خودشان که اجیر شده آن‌ها هستند مثل القاعده هم بهره‌برداری می‌کنند. غربی­ها بر پایه نظریه برخورد تمدن‌های هانتینگتون، اکنون پروژه «برخورد مذهب‌ها» را کلید زده‌اند و برخورد تمدن‌ها غربی با تمدن اسلامی را به «برخورد مذهب‌ها» در درون جهان اسلام تبدیل کرده‌اند و این موضوع همان راهبرد ساموئل هانتینگتون در مقاله برخورد تمدن‌هاست که از سوی وی پیشنهاد شد.

 

 

مقابله با گسترش تمدن اسلامی در داخل کشور

این کارشناس مسائل استراتژیک با بیان اینکه عده‌ای در داخل ایران خواسته یا ناخواسته در راستای پروژه غرب برای مقابله با گسترش موج نوین تمدن اسلامی حرکت می‌کنند، گفت: حرکتی که از عید غدیر امسال در حوزه زیر سؤال بردن مقدسات و باورهای شیعی مردم با مقاله درج‌شده در روزنامه بهار پیرامون مقوله ولایت و امامت شروع شد هنوز ادامه دارد. وی ادامه داد: اخیراً در جلسه‌ای در حضور آقای سید محمد خاتمی عده‌ای از اصلاح‌طلبان تشکیل جلسه داده بودند که در این جلسه، فردی به نام مهدی ارگانی که از شاعران گمنام و درجه چندم اصلاح‌طلب است، مادر شهید را مالیخولیایی خوانده است! او گفته است «ننه علی» مادر شهید رخشانی، یک بیمار مالیخولیایی بوده که ادعا می‌کرده فرزندش را می‌بیند! این حرف‌ها و رفتارها دقیقه به موازات عملیات تروریستی القاعده صورت می‌گیرد و هیچ تفاوتی با رفتار طالبانی و القاعده‌ای ندارد.

 

 

کریمی گفت: این فرد( مهدی ارگانی ) در ادامه اظهارنظرهایش گفته است که مراسم شیرخوارگان حسینی سوءاستفاده ابزاری از کودکان است و این مراسم به یک کلینیک و بیمه برای مادران تشبیه کرده است! وی ادامه داد: این اهانت‌ها از سوی مردم بی‌پاسخ نخواهد ماند همچنان که در نهم دی، بغض مردم به خاطر اهانت فتنه گران در تاسوعا و عاشورا ترکید و سیل مردم دینمدار به خیابان‌ها آمدند و غائله فتنه را جمع کردند. کریمی گفت: غربی‌ها و همراهان خارجی و داخلی‌شان مقوله ولایت و عاشورا را هدف گرفته‌اند زیرا فهمیده‌اند تا زمانی که ولایت و عاشورا باشد جامعه واکسینه است و دینی باقی خواهد ماند.

 

این منتقد فیلم و سینما افزود: پروژه‌های اهانت به مقدسات دینی و اهل‌بیت(ع) در بسیاری از موارد آگاهانه و برنامه­ریزی شده است مثل مستندی که بهمن کیارستمی به نام «زیارت» ساخته و در آن، زیارت زائران امام حسین(ع) را بی‌رحمانه زیر سؤال برده و تمسخر نموده است. کریمی ادامه داد: فیلم «جنگ جهانی زد» را هالیوود در خارج از ایران می‌سازد و در داخل هم عده‌ای در راستای زامبی معرفی کردن مردم دیندار کشورمان قدم برمی‌دارند. در فیلم جنگ جهانی زد تصریح می‌شود که به هر شیوه‌ای می‌توانید با مسلمانان مبارزه کنید؛ با ترور، با بمب، با تفرقه‌افکنی، با به جان هم انداختن مسلمانان، با فریب، با فنّاوری، با ساختن گروه‌هایی مثل القاعده و وهابیت، با تبلیغات، با کشتار و با هر حربه دیگری.

 

بسیج فرهنگی هنری ایجاد کنیم

این کارشناس مسائل استراتژیک در پایان خطاب به هنرجویان موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی گفت: در چنین شرایطی ما باید یک بسیج فرهنگی هنری ایجاد کنیم و مانند بسیج نظامی در دوران دفاع مقدس، در عرصه فرهنگ و هنر سنگر بزنیم. باید از دل این بسیج، استراتژیست‌ها و نوابغی مانند حسن باقری‌ها و آوینی‌ها بیرون بیاید. وی تأکید کرد: نباید بیکار نشست، امروز افراد با گوشی‌های تلفن هوشمند خود نیز فیلم کوتاه می‌سازند. دور و اطرافمان پر از سوژه‌های مختلف هست و شبکه‌های اجتماعی نیز محمل بسیار خوبی برای انتشار و دیده شدن آن هستند. گاهی مشاهده می‌شود که یک کلیپ میلیون‌ها بار دیده توسط کاربران جهانی دیده می‌شود و به این طریق به‌راحتی می‌توان پیام‌ها را در سطح جهانی منتشر نمود.

 

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی