چندرسانه ای

آشنایی با «تونی بلر»؛ فریبکار بزرگ قرن بیست و یکم

از تونی بلر چه می دانید؟ جوانترین نخست‌وزیر قرن گذشته انگلستان، چگونه این کشور را به جنگی فاجعه‌بار رهنمون ساخت؟ غول یهودی و صهیونیست رسانه‌ها چه پیوندهایی با وی دارد؟ افشاگر رازهای جنگ طلبان به چه سرنوشتی دچار شد؟

 

بلر و همسر وی چری بوث (Cherie Booth) پس از آشنایی در یک سرویس بهداشتی!! در سال 1980 ازدواج نمود. نخست وزیر سابق انگلیس هنگامی از همسرش چری خواستگاری کرد که وی در حال تمیز کردن سرویس بهداشتی بود. به نقل از خبرگزاری فرانسه، چری بلر به تلویزیون بی‌بی‌سی گفت تونی در سال 1979 هنگامی که وی در حال تمیز کردن ویلایی در توسکانی پیش از اسباب‌کشی به آن بود، از او خواستگاری کرد. 

در صبح روز 7 جولای 2005، انفجار ۴ بمب در سیستم حمل و نقل لندن در ساعات پر رفت و آمد صبح موجب کشته ‌شدن دست‌کم ۵۶ نفر از جمله ۴ بمب‌گذار شد. ۷۰۰ نفر در جریان این انفجارها زخمی شدند. این بمب‌ها در ۳ قطار زیرزمینی و یک اتوبوس دوطبقه منفجر شدند. یک گروه که پیش از این ناشناخته بود به نام "گروه مخفی جهاد القاعده در اروپا" مسئولیت این انفجارها را بر عهده گرفت. 

لرد گلد اسمیت، دادستان کل سابق انگلیس در یکی از مشاوره‌های حقوقی خود به بلر گفته بود که حمله به عراق با توسل به قطعنامه ۱۴۴۱ قانونی نخواهد بود و باید قطعنامه دیگری که در آن حمله نظامی به عراق تایید شده باشد، از شورای امنیت دریافت شود ولی چنین قطعنامه‌ای هرگز تصویب نشد

آلیستر کمپل (Alastair Campbell) مورخ انگلیسی که نوشته‌هایش در روزنامه گاردین منتشر می‌شود در یکی از مقالات خود نوشت: "روبرت مردوخ به تلاش‌های انجام گرفته از جانب جمهوری‌خواهان آمریکا پیوست تا تونی بلر را مجلور نماید شرکت انگلستان در جنگ عراق را تسریع بخشد.

بلر در 6 می 1953 در ادینبورگ متولد شد و در مدرسه "دورهام کوریسترز" (Durham Choristers)، دانشکده فتز (Fettes College) ادینبورگ و همچنین در کالج سنت جان (St John's College) آکسفور، در رشته حقوق، تحصیل نمود. وی تا سال 1983 به عنوان وکیل متخصص در امور استخدام و قوانین صنعتی فعالیت نمود.

در انگلستان نمایندگان پارلمان می‌توانند هزینه مخارجی را که برای انجام وظایفشان ضروری است را دریافت دارند. در سال 2008 بر اساس "قانون آزادی اطلاعات" دادگاه اطلاعات (Information Tribunal) اعلام نمود که انتشار لیست مخارج ادعایی نمایندگان مجاز است. کاخ وست‌مینیستر، محل برگزاری جلسات نمایندگان پارلمان انگلستان است .

تونی بلر و جورج بوش با فریب افکار عمومی وارد جنگ با عراق شدند. جنگی که هنوز با وارد ساختن صدها هزار تلفات پایان نیافته است، البته سهم سربازان انگلیسی تنها 180 نفر بوده و اکثریت تلفات جنگ را غیرنظامیان عراق تشکیل می‌دهند.

جوان ترین نخست وزیر تاریخ انگلستان با پیروزی‌هایی که در سال‌های 1997، 2001 و 2005 میلادی کسب نمود به عنوان موفق ترین نخست‌وزیر حزب کارگر و تنها کسی که سه دوره متوالی انتخابات را برنده شده است، مطرح شد. بلر در دوران نخست وزیری خود تعامل و ارتباط زیادی با  دیکتاتورهای جهان مانند : قذافی، مبارک  و ... داست!!

قانونی یا غیرقانونی بودن جنگ عراق از جمله موضوعات مهمی است که از زمان تشکیل کمیته تحقیق جنگ عراق در سال ۲۰۰۹ همواره مطرح بوده و بسیاری از کارشناسان معتقدند که تجاوز نظامی به عراق به دلیل بی کفایتی شورای امنیت سازمان ملل در قبال این جنگ بوده است.

با افزایش تلفات جنگ عراق، بلر متهم به فریب پارلمان شده و محبوبیت وی به شدت کاهش یافت. در 7 سپتامبر 2006 اعلام نمود که از رهبری حزب کنار خواهد رفت. وی در 27 ژوئن 2007 به صورت رسمی از کار کنار رفته و گوردون براون در عصر همان روز منصب نخست‌وزیری را اشغال نمود. 
 

لر در کنار جورج بوش با فریب افکار عمومی کشورهای خود و نیز عدم اعتنا به تصمیمات سازمان ملل به صورت خودسرانه و در راستای تأمین اهداف صهیونیسم جهانی وارد جنگ با عراق شدند.

بلر از  عاملان جنگ عراق بوده است،جنگی که هنوز با وارد ساختن صدها هزار تلفات پایان نیافته است، البته سهم سربازان انگلیسی تنها 180 نفر بوده و اکثریت تلفات جنگ را غیرنظامیان عراق تشکیل می‌دهند.

بنا بر گزارش رسانه‌ها، سازمان اطلاعاتی انگلیس، ام‌آی 6، تحت فشار از جانب دولت این کشور، شواهدی جعلی برای جنگ با عراق درست و ارائه کرده بود. اطلاعات ارائه شده از جانب بلر به پارلمان و مردم انگلستان، نشان از وجود زرادخانه تسلیحات کشتار دسته‌جمعی در عراق داشت.

در انتخابات سال 2005، اکثریت مجموع حزب کارگر در پارلمان به 66 کاهش یافت. در نتیجه بسته بلر-براون، جنگ عراق و نیز نرخ تصویب قوانین، فشار زیادی در داخل حزب کارگر در جهت استعفای بلر پدید آمد

بلر در سال 1983 به عنوان نماینده پارلمان انگلستان انتخاب گردید. وی در سال 1985 با ارتقاء درجه به ردیف جلوی پارلمان آمده و به عنوان سخنگوی مخالف در امور خزانه‌داری و نیز در سال 1987 به عنوان معاون سخنگوی تجارت و بازرگانی فعالیت نمود. تخصص اصلی وی در امور مصرف کننده و شهری بود.

 

آنتونی چارلز لینتون بلر (Anthony Charles Lynton Blair)، عضو کارگری پارلمان از ناحیه سجفیلد (Sedgefield) و رهبر حزب مخالف بود تا اینکه در انتخابات 1 می 1997 به عنوان رهبر حزب اکثریت،‌ سمت نخست‌وزیری انگلستان را بدست آورد. وی در یکی از جنجال‌برانگیزترین دوران‌های معاصر انگلستان رهبری این کشور را بر عهده داشت. دورانی که طی آن انگلستان در کنار آمریکا جنگی استعمار گونه را در عراق آغاز کردند که تبدیل به اولین فاجعه انسانی قرن بیست و یکم گشتبلر به تبع پیامدهای جنگ عراق در سال 2007 از کار خود کناره‌گیری نمود اما میراث خونبار وی هنوز پابرجاست. در گزارش حاضر سعی می‌گردد تا بار دیگر نگاهی به این شخصیت تأثیرگذار و جنایتکار بزرگ جنگی عصر مدرن بی افکینم.
 


تونی بلر، جنایتکار جنگی بزرگی که هیچگاه محاکمه نشد

 

زندگی‌نامه مختصر تونی بلر

بلر در 6 می 1953 در ادینبورگ متولد شد و در مدرسه "دورهام کوریسترز" (Durham Choristers)، دانشکده فتز (Fettes College) ادینبورگ و همچنین در کالج سنت جان (St John's College) آکسفور، در رشته حقوق، تحصیل نمود. وی تا سال 1983 به عنوان وکیل متخصص در امور استخدام و قوانین صنعتی فعالیت نمود.بلر در سال 1983 به عنوان نماینده پارلمان انگلستان انتخاب گردید. وی در سال 1985 با ارتقاء درجه به ردیف جلوی پارلمان آمده و به عنوان سخنگوی مخالف در امور خزانه‌داری و نیز در سال 1987 به عنوان معاون سخنگوی تجارت و بازرگانی فعالیت نمود. تخصص اصلی وی در امور مصرف کننده و شهری بود. وی در اکتبر 1988 به کابینه درسایه راه یافته و به عنوان وزیر در سایه انرژی مسؤول هدایت حزب کارگر در مخالفت با خصوصی‌سازی الکتریسیته شد. در سال 1989، وی وزیر در سایه اشتغال گشت و در این پست در مباحث مربوط به حقوق اتحادیه‌های تجاری فعالیت نمود. بلر در سال 1992 به عنوان وزیر در سایه کشور انتخاب گردید.

 

 

بلر در سپتامبر 1992 به عضویت کمیته اجرایی ملی حزب کارگر در آمد. وی ریاست کمیسیون اصلاحات حزب را بر عهده داشته و در عمیق‌تر شدن گرایش حزب به اتحادیه اروپا نقش تأثیرگذاری ایفاء نمود. وی در همین حین روابط نزدیکی را با دولت کلینتون در آمریکا برقرار ساخت.بلر در جولای 1994 و بلافاصله پس از مرگ جان اسمیت، به عنوان رهبر حزب کارگر انتخاب گردید. بلر و همسر وی چری بوث (Cherie Booth) پس از آشنایی در یک سرویس بهداشتی!! در سال 1980 ازدواج نمود. نخست وزیر سابق انگلیس هنگامی از همسرش چری خواستگاری کرد که وی در حال تمیز کردن سرویس بهداشتی بود. به نقل از خبرگزاری فرانسه، چری بلر به تلویزیون بی‌بی‌سی گفت تونی در سال 1979 هنگامی که وی در حال تمیز کردن ویلایی در توسکانی پیش از اسباب‌کشی به آن بود، از او خواستگاری کرد. 
 

 

چری گفت: من سرویس بهداشتی را تمیز می‌کردم و وی ناگهان این مسئله را هنگامی که من روی زمین زانو زده بودم گفت که ما ازدواج می‌کنیم. خبرنگار از او پرسید: بنابراین شما هنگامی که در حال تمیز کردن سرویس بهداشتی بودید، برای ازدواج با وی موافقت کردید؟ چری پاسخ داد: بله خیلی دوست‌داشتنی بود. بسیار رومانتیک بود!تونی بلر چهار فرزند دارد.

 


 

دوران نخست‌وزیری

بلر در 2 می 1997 میلادی به عنوان نخست‌وزیر انگلستان منصوب شد. وی با 43 سال سن - در زمان انتخاب به نخست وزیری -  پس از "لرد لیورپول" که در سال 1812 و سن 42 سالگی نخست‌وزیر شده بود، جوان ترین نخست وزیر تاریخ انگلستان است.[1]

 

 

 او با پیروزی‌هایی که در سال‌های 1997، 2001 و 2005 میلادی کسب نمود به عنوان موفق ترین نخست‌وزیر حزب کارگر و تنها کسی که سه دوره متوالی انتخابات را برنده شده است، مطرح شد.با افزایش تلفات جنگ عراق، بلر متهم به فریب پارلمان شده و محبوبیت وی به شدت کاهش یافت.[2] 
 

 

در انتخابات سال 2005، اکثریت مجموع حزب کارگر در پارلمان به 66 کاهش یافت. در نتیجه بسته بلر-براون، جنگ عراق و نیز نرخ تصویب قوانین، فشار زیادی در داخل حزب کارگر در جهت استعفای بلر پدید آمد.[3] بدین ترتیب وی در 7 سپتامبر 2006 اعلام نمود که از رهبری حزب کنار خواهد رفت. وی در 27 ژوئن 2007 به صورت رسمی از کار کنار رفته و گوردون براون در عصر همان روز منصب نخست‌وزیری را اشغال نمود
 


 

جنگ عراق

بنا بر گزارش رسانه‌ها، سازمان اطلاعاتی انگلیس، ام‌آی 6، تحت فشار از جانب دولت این کشور، شواهدی جعلی برای جنگ با عراق درست و ارائه کرده بود. اطلاعات ارائه شده از جانب بلر به پارلمان و مردم انگلستان، نشان از وجود زرادخانه تسلیحات کشتار دسته‌جمعی در عراق داشت.

 

 

ادعاهایی که پس از اشغال عراق نادرست بودن آنها اثبات شد. بلر در کنار جورج بوش با فریب افکار عمومی کشورهای خود و نیز عدم اعتنا به تصمیمات سازمان ملل به صورت خودسرانه و در راستای تأمین اهداف صهیونیسم جهانی وارد جنگ با عراق شدند. جنگی که هنوز با وارد ساختن صدها هزار تلفات پایان نیافته است، البته سهم سربازان انگلیسی تنها 180 نفر بوده و اکثریت تلفات جنگ را غیرنظامیان عراق تشکیل می‌دهند.


 

 

 

قانونی یا غیرقانونی بودن جنگ عراق از جمله موضوعات مهمی است که از زمان تشکیل کمیته تحقیق جنگ عراق در سال ۲۰۰۹ همواره مطرح بوده و بسیاری از کارشناسان معتقدند که تجاوز نظامی به عراق به دلیل عدم تصویب شورای امنیت سازمان ملل حتی بر اساس مقررات نیز به طور کامل نامشروع و غیرقانونی بوده است، ولی تونی بلر و دیگر عوامل اصلی راه اندازی این جنگ نظیر جورج بوش بر قانونی بودن آن تاکید می‌کنند.
 

نیروهای تحت امر بلر و بوش عراق را تبدیل به گورستانی بزرگ نمودند


اعضای کمیته تحقیق جنگ عراق درچند سال گذشته اسناد و مدارک محرمانه دولت انگلیس از جمله نامه‌های تونی بلر به جورج بوش در آستانه جنگ عراق و همچنین نامه‌های دادستان کل انگلیس و تونی بلر را درباره قانونی یا غیرقانونی بودن جنگ عراق مطالعه کرده‌اند، ولی به علت ینکه بیشتر این نامه‌ها هنوز محرمانه باقی مانده‌اند؛ کمیته تحقیق عراق نمی‌تواند در نشست‌های عمومی خود به آنها اشاره کند. 
لرد گلد اسمیت، دادستان کل سابق انگلیس در یکی از مشاوره‌های حقوقی خود به بلر گفته بود که حمله به عراق با توسل به قطعنامه ۱۴۴۱ قانونی نخواهد بود و باید قطعنامه دیگری که در آن حمله نظامی به عراق تایید شده باشد، از شورای امنیت دریافت شود ولی چنین قطعنامه‌ای هرگز تصویب نشد.[4]


گلد اسمیت، دادستان کل انگلستان

وی در گزارش خود پرده از فریب انگلستان توسط بلر برداشت

 

اما معروفترین شخصی که علیه تونی بلر و بوش افشاگری نمود یکی از بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل به نام دکتر "دیوید کلی" بود. وی ظاهرا گزارش‌هایی به رسانه‌ها ارائه کرده بود که بر اساس آنها فریب‌آمیز بودن ادعاهای وجود کشتار تسلیحات دسته‌جمعی در عراق اثبات می‌شد. البته این افشاگری ها سرنوشت شومی را برای وی رقم زدند.

 

مرگ مشکوک دکتر کلی

در 18 جولای 2003، جسد دکتر دیوید کلی (David Kelly)، کارشناس انگلیسی تسلیحات بیوژنتیکی و بازرس تسلیحاتی سازمان ملل، در نزدیک خانه‌اش در آکسفوردشایر(Oxfordshire) در هاروداون‌هیل (Harrowdown Hill)پیدا شد. موضوع مرگ دکتر کلی، بازرس تسلیحاتی انگلیسی در عراق، از دو جنبه مورد بررسی قرار گرفته است: دولت انگلیس که باور دارد مرگ او در اثر خودکشی بوده است و پزشکانی که می‌گویند مرگ او در اثر خودکشی نبوده است.دکتر کلی را مسئول افشای اسناد محرمانه جنگ عراق به رسانه ها می‌دانند؛ اقدامی که ضربه سنگینی به تونی بلر زد زیرا عده زیادی بلر را مسئول کشته‌شدن دست کم یک میلیون عراقی و از بین‌رفتن پول هنگفت مالیات‌دهندگان انگلیسی می‌دانند. پس از آنکه دیوید کلی به عنوان منبع این خبر مورد ظن قرار گرفت، از سوی کمیته تحقیقاتی پارلمان احضار و با برخورد ناخوش آیندی از سوی یکی از نمایندگان هوادار تونی بلر روبرو شددیوید کلی در پی این جلسه و در روز پنجشنبه ۱۷ژوئیه سال ۲۰۰۳ منزل خود را برای قدم زدن روزانه ترک کرد و هرگز به خانه‌اش بازنگشت.[5]


دکتر کلی، افشاگر دروغ‌های بلر

 

از آن زمان تا کنون مقالات متعددی چاپ شده است که موضع رسمی دولت، مبنی بر خودکشی دکتر کلی را زیر سوال می‌برد. دولت انگلیس پرونده کلی را تا 70 سال محرمانه اعلام کرده است و حاضر نیست جزئیات آن را فاش کند.

 

11 سپتامبر انگلستان و بهانه‌ای برای تداوم جنگ

در صبح روز 7 جولای 2005، انفجار ۴ بمب در سیستم حمل و نقل لندن در ساعات پر رفت و آمد صبح موجب کشته ‌شدن دست‌کم ۵۶ نفر از جمله ۴ بمب‌گذار شد. ۷۰۰ نفر در جریان این انفجارها زخمی شدند. این بمب‌ها در ۳ قطار زیرزمینی و یک اتوبوس دوطبقه منفجر شدند. یک گروه که پیش از این ناشناخته بود به نام "گروه مخفی جهاد القاعده در اروپا" مسئولیت این انفجارها را بر عهده گرفت. هیچ یک از این ادعاها تائید نشده‌است.


لندن در 7 جولای 2005 صبح را با انفجار آغاز کرد تا اعتراضات نسبت به تداوم جنگ علیه تروریسم فروکش نماید

 

در حقیقت این حمله به مثابه یک 11 سپتامبر انگلیسی ثبت شد تا اعتراضات عمومی به تداوم مشارکت انگلستان در جنگ علیه تروریسم فروکش کرده و کاهش محبوبیت دولت تونی بلر متوقف گردد. برخی کارشناسات با توجه به چگونگی پیاده‌سازی این عملیات و شرایط پیرامون آن بر این باور هستند که این کار توسط سرویس‌های جاسوسی غربی بالاخص انگلستان طراحی شده و توسط موساد پیاده گردیده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد و آگاهی از جزئیات عملیات مذکور می‌توانید به اینجا و اینجا رجوع نمایید.

 


 

رسوایی شنود دستگاه جاسوسی مردوخ و دعوت از بلر برای حضور در دادگاه

رسوایی شنود گسترده تلفنی توسط نشریه "اخبار جهان" (News of the World) متعلق به شرکت نیوز کورپوریشن موجی از خشم و نفرت را در میان اکثر مردم انگلیس ایجاد کرده و این کشور را با بحرانی جدی مواجه نمود. بر اساس افشاگری‌های صورت گرفته، نشریه "اخبار جهان" طی یک دهه گذشته اقدام به جاسوسی و شنود غیرقانونی تلفن‌ها، صندوق های صوتی و ایمیل های هزاران نفر از شهروندان انگلیسی و از جمله شخصیت‌های مشهور این کشور کرده است. (برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به اینجا رجوع کنید.)

 


بلر با حضور در دادگاه در مورد روابط خود با مردوخ توضیح می‌دهد

 

تونی بلر یکی از کسانی بود که متعاقب این امر و برای ادای شهادت به دادگاه انگلستان فرا خوانده شد، دادگاهی که در مورد استاندارهای اخلاقی رسانه‌های برپا گردیده بود. در این دادگاهبلر درباره مدیریت رسانه‌ها در زمان دوران نخست وزیری‌اش به پرسش‌هایی پاسخ داد. در این بازجویی رویکرد نخست وزیر سابق انگلیس در قبال رسانه‌ها و همچنین روابط تنگاتنگ مردوخ با چند وزیر کابینه دوران وی مورد بررسی قرار گرفت.[6] یکی از رویدادهای حاشیه‌ای دادگاه ورود یکی از فعالین حقوق بشر انگلستان و قطع جریان دادرسی بود. وی پس از عذرخواهی به علیت قطع فرآیند دادگاهی اعلام نمود که بلر یک جنایتکار جنگی است و باید محاکمه گردد. مأمورین انتظامی دادگاه این فرد را دستگیر و به بیرون هدایت کردند.

 

روابط بلر با مردوخ، از حمایت انتخاباتی تا پدرخواندگی

بلر که به مدت ده سال نخست وزیر بریتانیا بود از رابطه دوستی خود با مالک شرکت رسانه ای نیوزکورپوریشن دفاع کرد و گفت این رابطه در زمان نخست وزیری فقط در حد رابطه کاری بود[7]. با این حال، رابطه کاری مذکور از مدت‌ها پیش آغاز شده است. بدین صورت که رسانه‌های تحت هدایت مردوخ از حزب کارگر حمایت نمودند تا در ازای آن این حزب نیز نظرات مردوخ را در سیاست‌های خود اعمال نماید.


 

آیا مردوخ بلر را مجبور به جنگ با عراق کرد؟

از زمانی که بلر هدایت حزب کارگر را در سال 1994 بدست گرفت تا سال 2006، 38 دیدار بین مردوخ و وی انجام گرفت. در سال 1995، تونی بلر به هایمان آیلند (Hayman Island) سفر کرد تا در کنفرانس نیوزکورپوریشن شرکت نماید. در آن زمان مردوخ از حزب محافظه‌کار دیگر خسته شده بود. وی معتقد بود که پس از به قدرت رسیدن جان میجر موقعیت پرنفوذ خود را از دست داده است و دیگر نظرات او جدی انگاشته نمی‌شوند. بدین ترتیب طی انتخابات عمومی 1 می 1997 روزنامه انگلیسی "سان" (The Sun) که یکی از زیرمجموعه‌های نیوز کورپوریشن است، حمایت سنتی خود از محافظه‌کاران را متوقف نموده و به صف متحدین حزب کارگر پیوست.[8] نفوذ مردوخ در دولت کارگری بلر به حدی بود که به اعتراف خود بلر مخالفت‌های مردوخ در نپیوستن انگلستان به یورو تأثیر داشت. البته روابط بین مردوخ و تونی بلر تنها معطوف به مسائل سیاسی و اقتصادی نبودند. در جریان غسل تعمید دختر مردوخ که در اردن و با حضور کسانی چون نیکول کیدمن، بازیگر سرشناس هالیوودی، و لری پیج، یکی از بنیانگذاران گوگل برگذار شد، تونی بلر به عنوان پدرخوانده یکی از دختران مردوخ که از زن سوم وی هستند منصوب گشت.[9]از دیگر مواردی که مردوخ تأثیر زیادی در آن داشت ورود انگلستان به جنگ عراق بود. رسانه‌های تحت امر مردوخ به شدت خواهان اعلان جنگ به صدام حسین بودند.


 

آلیستر کمپل (Alastair Campbell) مورخ انگلیسی که نوشته‌هایش در روزنامه گاردین منتشر می‌شود در یکی از مقالات خود نوشت: "روبرت مردوخ به تلاش‌های انجام گرفته از جانب جمهوری‌خواهان آمریکا پیوست تا تونی بلر را مجبور نماید شرکت انگلستان در جنگ عراق را تسریع بخشد." به نوشته کمپل، یک هفته قبل از رأی‌گیری در مجلس عوام برای حمله به عراق، مردوخ سعی کرد برای تسریع در تصمیم اعزام نیرو‌های انگلیسی به جنگ مداخله نماید. وی می‌نویسد: "تونی بلر وتماسی از مردوخ دریافت داشت که در آن مردوخ بر ضرورت تسریع در حمله و نیز حمایت نیوزکورپوریشن از این عمل تأکید داشت."[10] علاوه بر این تماسی، دو تماس تلفنی دیگر نیز بین مردوخ و بلر در هفته قبل از حمله به عراق انجام گرفت. مردوخ طی روند دادگاه لوسون (Leveson) اعلام نمود که چیزی در مورد این تماس‌های تلفنی به یاد نمی‌آورد.


آلستر کمپل، تاریخ‌نگاری که پرده از مثلث مردوخ، بلر و جنگ عراق برداشت

 

رسوایی مالی نمایندگان مجالسین انگلستان

رسوایی مخارج نمایندگان مجالس انگلستان در سال‌های اخیر یکی از بزرگترین رسوایی‌های سیاسی انگلستان بوده است. این رسوایی با انتشار مخارج ادعایی اعضای پارلمان انگلستان در روزنامه "دیلی‌تلگراف" آغاز شد.[11] این رسوایی خشم و عصبانیتی گسترده در میان مردم انگلستان علیه نمایندگان پارلمان و نیز کاهش شدید اعتماد به سیاستمداران شد. در نتیجه این امر مقامات زیادی استعفاء داده، نمایندگان بسیاری در دور بعدی انتخابات شکست خورده، برخی بازنشسته شده و نیز تعداد زیادی نیز مجبور به انتشار عذرخواهی‌های رسمی عمومی شدند. چندین نفر از اعضای سابق و وقت مجلس عوام و اعیان انگلستان تحت تعقیب قرار گرفته و به زندان محکوم شدند. این رسوایی باعث گردید درخواست‌هایی گسترده برای اصلاحات سیاسی مطرح شده و نیز پارلمان سال 2005 ملقب به "پارلمان فاسد" شود.[12]


نمایی از کاخ وست‌مینیستر، محل برگزاری جلسات مجالس انگلستان

 

در انگلستان نمایندگان پارلمان می‌توانند هزینه مخارجی را که برای انجام وظایفشان ضروری است را دریافت دارند. در سال 2008 بر اساس "قانون آزادی اطلاعات" دادگاه اطلاعات (Information Tribunal) اعلام نمود که انتشار لیست مخارج ادعایی نمایندگان مجاز است. مقامات مجلس عوام این امر را غیرقانونی خواندند اما دادگاه عالی انگلستان نیز خواستان انتشار این اطلاعات شد. مجلس عوام اعلام نمود که اطلاعات مربوط به مخارج با حذف اطلاعاتی که "حساس" قلمداد می‌گردند، در جولای 2009 انجام خواهد شد.[13] با این وجود، قبل از انجام این کار، روزنامه "دیلی‌تلگراف" با دسترسی به اسناد مخارج شروع به انتشار بدون سانسور آنها نمود.

 

اسناد منتشر شده نشان می‌دادند که بسیاری از نمایندگان پارلمان انگلستان از منابع دولتی در جهت تأمین هزینه‌های شخصی خود استفاده کرده‌اند. متعاقب این امر اریک ایلسلی (Eric Illsley) از حزب کارگر به سه تخلف عمده حسابداری متهم شد. مارگارت موران (Margaret Moran) و دنیس مک‌شین (Denis MacShane) نیز دیگر اعضای حزب کارگر بودند که تحت بازجویی‌های پلیس قرار گرفتند.لرد تیلور (Taylor) از حزب محافظه‌کار نیز به شش فقره تخلف در حسابداری متهم گشت. فعالیت لرد باتیا (Bhatia)، لرد پل (Paul) و بارونس اودین (Uddin) به مدت معلوم در مجلس اعیان تعلیق گشته و این افراد ملزم به بازپرداخت هزینه‌ها شدند. در 3 دسامبر 2010، دیوید چایتور (David Chaytor) به خاطر دستکاری حساب‌های مخارج پارلمانی گناهکار شناخته شده و به 18 ماه حبس محکوم شد.[14]

 

 گزارش چیلیکات

در تاریخ 15 ژوئن سال 2009 نخست‌وزیر وقت انگلستان گوردون بروان اعلام کرد که جان چیلکات به عنوان مسئول  تیم حقیقت‌یاب جنگ عراق انتخاب شده است. از آن تاریخ تا ژوئن سال 2016 به مدت هفت سال پرس و جو و تحقیقات با هدف روشن شدن نقش دولت انگلیس در جنگ عراق ادامه پیدا کرد تا اینکه بعد از گذشت ده سال از اشغالگری در عراق بالاخره جان چیلکات نتیجه تحقیقات این کمیته را که در یک کنفرانس عمومی با عنوان گزارش چیلکوت برای رسانه ها و مردم حاضر قرائت کرد.

 

 

در این گزارش  6000صفحه‌ای آمده است که ارزیابی های انجام شده از سوی دولت تونی بلر برای همراهی در جنگ عراق توجیه پذیر نبوده است. در گزارش آمده است که لشکر کشی به عراق راه‌حل نهایی برای حل بحران عراق نبوده و اطلاعات محکمی نیز وجود نداشته است که صدام حسین را محکوم به داشتن صلاح اتمی کند. همچنین عنوان شده که فرماندهان نظامی انگلیس هیچ برنامه ای برای نحوه ورود به جنگ نداشتند و تجهیزات لازم برای ورود به جنگ را در اختیار سربازان خود قرار نداده اند. لازم به ذکر است در طول جنگ عراق 179 سرباز انگلیس کشته شدند. در این گزارش عنوان شده که در پایان سال 2009 که نیروهای انگلیسی از این کشور خارج شدند به اهداف از پیش تعیین شده در سال 2003 نرسیدند. همچنین چیلکات مدعی شده است که دستگاه های اطلاعاتی و نظامی انگلیسی در سال 2003 نتوانستند به این قطعیت برسند که آیا صدام سلاح اتمی و شیمیایی دارد یا خیر. در پایان نیز آمده است که برای جلوگیری از تحقیر نیروهای انگلیسی و عدم توانایی آنها برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده نیروهای انگلیسی در سال 2009 در پی خروج از عراق معامله تحقیرآمیزی با شبه نظامیان عراقی انجام داده اند.

 

 

البته لازم به ذکر است که چیلکات در گزارش خود از قانونی بودن یا نبودن حمله به عراق توسط دولت بلر سخنی به میان نیاورده است. همچنین از آگاهانه بودن یا نبودن فریبکاری دولت بلر نیز سخنی به میان نیامده. کارشناسان بر این باورند که تونی بلر با ارائه اطلاعات غلط و نادرست توانسته است تصمیم گیری حمله به عراق را توجیه کند. در دفاع از این ادعا عنوان می‌شود هشت ماه قبل تهاجم مارس 2003 بلر به جورج بوش گفته است که در هر حال من با تو خواهم بود.

 

گزارش چیلکات نشان می‌دهد که دولت‌های جرج بوش و تونی بلر برای پیشبرد مقاصد خود از ترفندهای غیرقانونی و فریبکارانه بهره بردند و با حمله نظامی به عراق در زمانی منطقه خاورمیانه را به گردابی پرآشوب وارد کردند که نیاز واقعی به آن نبود. گزارش چیلکات به صراحت اعلام می‌کند که شش سال حضور نظامی بریتانیا در عراق نالازم و فاجعه‌آفرین بوده است. این گزارش از توافق‌های محرمانه بوش و بلر برای لشکرکشی به خاورمیانه، برغم سازوکارهای قانونی دو دولت، سخن می‌گوید.نطق مفصل پوزش‌خواهانه و البته توجیه‌گرایانه دیروز تونی بلر، که بسیار خُرد و تحقیر شده می‌نمود، تأثیری به سود او نداشت. برخی خانواده‌های نظامیان انگلیسی قربانی شده در جنگ عراق حتی از محاکمه تونی بلر به عنوان «جنایتکار جنگی» در دادگاه لاهه می‌گویند.

 

 

آخرین خبر، نحوه واکنش وزارت خارجه آمریکاست. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حاضر نشد به پرسش‌های خبرنگاران درباره گزارش چیلکات پاسخ دهد، آن را تماماً مربوط به دولت بریتانیا دانست و تصریح کرد که آمریکا قصد نبش قبر تصمیم‌های ۱۳ سال پیش درباره جنگ عراق را ندارد.به نظر نمی‌رسد موجی که گزارش چیلکات ایجاد کرده در بریتانیا محصور بماند و در ایالات متحده پژواک گسترده و جدی نیابد. هر سرنوشتی در انتظار تونی بلر باشد در انتظار جرج بوش نیز خواهد بود.

 

گزارش چیلکات به صراحت اعلام می‌کند که شش سال حضور نظامی بریتانیا در عراق نالازم و فاجعه‌آفرین بوده است. این گزارش از توافق‌های محرمانه بوش و بلر برای لشکرکشی به خاورمیانه، برغم سازوکارهای قانونی دو دولت، سخن می‌گوید. طی اعلام جزئیات این گزارش عده زیادی از خانواده های سربازان کشته شده در جنگ عراق با تظاهرات اعتراض خود را اعلام کردند

در این گزارش  6000صفحه‌ای آمده است که ارزیابی های انجام شده از سوی دولت تونی بلر برای همراهی در جنگ عراق توجیه پذیر نبوده است. در گزارش آمده است که لشکر کشی به عراق راه ‌حل نهایی برای حل بحران عراق نبوده و اطلاعات محکمی نیز وجود نداشته است که صدام حسین را محکوم به داشتن سلاح اتمی کند.

کارشناسان بر این باورند که تونی بلر با ارائه اطلاعات غلط و نادرست توانسته است تصمیم گیری حمله به عراق را توجیه کند. در دفاع از این ادعا عنوان می‌شود هشت ماه قبل تهاجم مارس 2003 بلر به جورج بوش گفته است که در هر حال من با تو خواهم بود

 

گزارش چیلیکات نشان می‌دهد که دولت‌های جرج بوش و تونی بلر برای پیشبرد مقاصد خود از ترفندهای غیرقانونی و فریبکارانه بهره بردند و با حمله نظامی به عراق در زمانی منطقه خاورمیانه را به گردابی پرآشوب وارد کردند که نیاز واقعی به آن نبود.

چیلکات در گزارش خود از قانونی بودن یا نبودن حمله به عراق توسط دولت بلر سخنی به میان نیاورده است. همچنین از آگاهانه بودن یا نبودن فریبکاری دولت بلر نیز سخنی به میان نیامده. کارشناسان بر این باورند که تونی بلر با ارائه اطلاعات غلط و نادرست توانسته است تصمیم گیری حمله به عراق را توجیه کند. در دفاع از این ادعا عنوان می‌شود هشت ماه قبل تهاجم مارس 2003 بلر به جورج بوش گفته است که در هر حال من با تو خواهم بود.

در تاریخ 15 ژوئن سال 2009 نخست‌وزیر وقت انگلستان گوردون بروان اعلام کرد که جان چیلکات به عنوان مسئول  تیم حقیقت‌یاب جنگ عراق انتخاب شده است. از آن تاریخ تا ژوئن سال 2016 به مدت هفت سال پرس و جو و تحقیقات با هدف روشن شدن نقش دولت انگلیس در جنگ عراق ادامه پیدا کرد تا اینکه بعد از گذشت ده سال از اشغالگری در عراق بالاخره جان چیلکات نتیجه تحقیقات این کمیته را که در یک کنفرانس عمومی با عنوان گزارش چیلکوت برای رسانه ها و مردم حاضر قرائت کرد.

اعضای کمیته تحقیق جنگ عراق درچند سال گذشته اسناد و مدارک محرمانه دولت انگلیس از جمله نامه‌های تونی بلر به جورج بوش در آستانه جنگ عراق و همچنین نامه‌های دادستان کل انگلیس و تونی بلر را درباره قانونی یا غیرقانونی بودن جنگ عراق مطالعه کرده‌اند، ولی به علت اینکه بیشتر این نامه‌ها هنوز محرمانه باقی مانده‌اند؛ کمیته تحقیق عراق نمی‌تواند در نشست‌های عمومی خود به آنها اشاره کند. 

 

 

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی