چندرسانه ای

ایالات متحده؛ بدون روتوش

«دوست من روز خوبی داشته باشی»؛ این جمله را سربازان گردان سوم تفنگداران آمریکایی در افغانستان بعد از ادرار بر روی اجساد قربانیان افغانی گفته‌اند.با این گزارش همراه باشید تا با چهره بدون روتوش آمریکا روبرو شوید

در میان اصطلاحات روزمره جهان شاید کمتر اصطلاحی به‌مثل حقوق بشر وجود دارد که در دو حوزه نظر و عمل دارای اختلافات عمیق و گسترده‌ای باشد. برخی دولت‌ها نیز پارا فراتر از این گذاشته و حوزه نظر را متناسب با حوزه عمل خود در نظر گرفته و معنا و فحوای این حقوق را به گونه ای دیگر بیان می‌نمایند. بسیاری از مدعیان حقوق بشر از این حقوق برای نیل به اهداف شوم خود بهره می‌گیرند، درحالی که خود در بسیاری از موارد ناقض آن هستند.دولت آمریکا در طول سنوات گذشته شمشیر داموکلس حقوق بشر را بر سر دولت‌ها و ملت‌های مخالف خود قرار داده است و هر ازچندگاهی آن را فرود می آورد. در واقع، معیار دوستی و دشمنی ایالات‌متحده با سایر کشورها به میزان قابل‌توجهی به استنباط آمریکایی‌ها از معنا و فحوای حقوق بشر بوده و می‌باشد.  

 

از نمونه‌های دیگر این جنایات می‌توان به اعترافات «کلوین گیبز»؛ گروهبان ارتش آمریکا به کشتار سه غیرنظامی افغان و بریدن و جمع‌آوری انگشت‌های قربانیان اشاره کرد. عده‌ای دیگر از نظامیان ارتش آمریکا نیز به جمع‌آوری مجموعه‌ای از انگشتان بریده شده مردم افغان و کشتار وحشیانه کودکان با استفاده از نارنجک در ولایت قندهار اعتراف کرده‌‌اند. همچنین در جنگ عراق آمریکایی‌ها به طور گسترده از سلاح های شیمیایی و بیولوژیک و اورانیوم ضعیف شده استفاده کردند.

کارنامه سیاه آمریکا در تجاوز به حقوق دیگران در صحنه نظام بین‏الملل به خصوص پس از حملات اتمی به شهرهای ژاپنی در جنگ دوم جهانی چهره‏ای واقعی از این کشور مدعی صلح را به جهانیان نشان داد. امروزه بر هیچ کشوری در دنیا پوشیده نیست که باید در ارتباط با چگونگی تجاوز به حقوق سایر کشورها در صحنه نظام بین‏الملل و دخالت در امور داخلی سایر کشورها توسط ایالات متحده آمریکا بررسی‏های جدی صورت گیرد تا جهانیان با مدعی گسترش حقوق بشر بیشتر آشنا شوند.تاکنون در حدود 350 هزار نفر در اثر انفجار بمب و تشعشعات در ناکازاکی و هیروشیما کشته شده‌اند.

شاید یکی از بزرگ‌ترین معضلات جامعه آمریکا مسئله نژادپرستی باشد که چتر نقض حقوق بشر را بیش از هر مسئله‌ای بر سر ایالات متحده می‌کشاند. از نمونه فشارها بر اقلیت‌های دینی می‌توان به فشارها علیه مسلمانان و پروژه اسلام هراسی که مدت‌هاست از سوی دولتمردان امریکایی اجرا می‌شود و بعد از واقعه یازدهم سپتامبر قوت گرفته است اشاره نمود.باوجود آنکه مسلمانان یک‌سوم پیروان دین یهود یعنی 0.6 درصد از کل جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند ولی بیش از یک‌چهارم کل پرونده‌های شکایت از تبعیض و رفتار نامناسب از سوی مسلمانان صورت می‌پذیرد.همچنین نگاه مشکوک، دستگیری های بی‌مورد، حمله‌های لفظی و گاهی فیزیکی و غیره از ثمره‌های دموکراسی و آزادی آمریکایی برای مسلمانان است

قانون پاتریوت

قانون «پاتریوت« (Patriot =  میهن‌پرست) یا همان «استراق سمع» در زمان ریاست جمهوری «جرج بوش»(George W. Bush) به عنوان یک مسئله اضطراری و ضروری برای مبارزه با تروریسم درکنگره تصویب شد.  با پایان آمدن مهلت اعتبار آن، در زمان باراک اوباما رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، تمدید شد. قانون پاتریوت دست دولت امریکا را در تفتیش ایمیل‌ها، نامه‌ها و گفتگوهای تلفنی آمریکاییان باز می‌گذارد.با پایان آمدن مهلت اعتبار قانون پاتریوت در زمان باراک اوباما رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، تمدید شد.

مطابقبا کنوانسیون‌های حقوق بشرهیچ‌کس نبایستی در معرض رفتار تحقیرآمیز و یا وحشیانه قرار بگیرد. زندان‌های ایالات متحده آمریکا مملو از زندانی است. بنا بر گزارش‌ها رسمی، این کشور با جمعیتی کمتر از پنج درصد از جمعیت جهان، بیش از 25 درصد کل زندانیان جهان را در زندان‌هایش دارد. سلول‌ها به شکلی ساخته شده‌اند که زندانبانان همه‌چیز را در کنترل خوددارند. در ضمن حدود 25 هزار نفر از این زندانیان در سلول‌های انفرادی و در شرایط بسیار نامناسب قرار دارند.طبق آمار در حدود 90 درصد زندانبانان آمریکایی دارای پرونده‌های سوءاستفاده های جنسی از زندانیان هستند. در زندان‌های آمریکا سالانه در حدود 200 هزار تجاوز جنسی صورت می‌گیرد که بیشتر زندانیان در سال اول ورودشان به زندان حداقل یکبار مورد تجاوز قرار می‌گیرند. ​

چند ماهی معترضان سیاست‌های اقتصادی دولت وال استریت را به صورت نمادین تصرف نمودند.خواسته غالب فاتحان وال‌استریت رفع و برطرف نمودن نابرابری‌های اقتصادی، مبارزه با فرهنگ کاپیتالیسم (اقتصاد سرمایه داری) بود؛ اما شاهد بودیم که در کشور به اصطلاح مهد دموکراسی چگونه پلیس آمریکا با این معترضان برخورد خشونت آمیز نمود.


 

رویداد واکو

واقعه واکو و برخورد با فرقه دیویدیه (داوودیه) یکی از مشهورترین و بحث برانگیزترین وقایع تاریخ ایالات متحده است که عده‌ای معتقدند لکه ننگی در تاریخ حقوق بشر ایالات متحده آمریکا محسوب می‌گردد. در جریان این برخورد کمپی که اعضای این شاخه در آن پناه گرفته بودند آتش گرفت که در طول اینآتش‌سوزی مأموران امنیتی آمریکا تنها شاهد سوختن افراد داخل خانه بودند و هیچ اقدامی در نجات این افراد ننمودند.نفر در جریان این آتش‌سوزی کشته شدند. در بین کشته‌شدگان 20 نفر کودک و دو خانم باردار نیز حضور داشتند. دیوید کورش رهبر شاخه نیز به همراه همسرش در این اتش سوزی کشته شدند. 


 

بر طبق گزارشات رسمی پلیس آمریکا، سالیانه در حدود یک میلیون نفر از مردم آمریکا بدون جهت مورد ایست و بازرسی قرار می‌گیرند و عده‌ای از آنان به اداره‌های پلیس منتقل می‌شوند و مدتی بدون تفهیم اتهام در بازداشتگاه می‌مانند و سپس با یک عذرخواهی ساده آزاد می‌شوند. در بسیاری از موارد و به ویژه در مقابل سیاهان شاهد ضرب و شتم و رفتار خشن نیروهای پلیس هستیم و تصاویر متعددی از این رفتارها تابه‌حال منتشرشده است.

 

گزارش‌ها حاکی از آن است که کشور آمریکا از لحاظ تعداد افرادی که سلاح گرم و سرد حمل می‌کنند، در رتبه نخست جهان قرار دارد و از هر 10 آمریکایی به طور متوسط 8 نفر صاحب یک اسلحه شخصی است. تعداد مراکز رسمی و دارای مجوز برای فروش سلاح در آمریکا بیش از 130 هزار باب است؛با اندکی جستجو در آمریکا به هر سلاحی می‌توان دست یافت؛ از هر 10 آمریکایی به طور متوسط 8 نفر صاحب یک اسلحه شخصی است

وقوع جرم و جنایت در محیط های آموزشی، بالا بودن میزان نا امنی‏ و گسترش خشونت‌های اجتماعی و دسترسی آسان همه اقشار جامعه حتی نوجوانان به سلاح سرد و گرم و آزادی حمل سلاح(با مجوز) در ایالات متحده از دیگر مشکلاتی است که آینده‌ای نه چندان روشن  به منظور داشتن زندگی ایمن برای ساکنان آمریکا ترسیم می‌کند.کودکان به راحتی به سلاح گرم و سرد دسترسی دارند

درایالات متحده آمریکا شهروندان توسط دوربین‌ها و شنودهای امنیتی به‌شدت کنترل می‌شوند. گزارشات حاکی از آن است که به طور متوسط در هرروز 300 تصویر از هر شهروند آمریکایی گرفته می‌شود. دستگاه‌های شنود و تصویربرداری در تمام نقاط شهر و وسایل نقلیه عمومی نصب‌شده است که این موضوع امنیت شخصی شهروندان را با مخاطره جدی روبرو ساخته است.در تمامی اتوبوس‌های حمل‌ونقل عمومی شهری در آمریکا دستگاه‌های شنودی نصب شده است که کنترل‌کنندگان را قادر می‌سازد گفتگوهای مردم را شنود کرده و تجزیه‌وتحلیل کنند.
 

 

النور روزولت

تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر مقارن با ریاست جمهوری ترومن(Harry S. Truman) در آمریکا بود و ترومن النور روزولت(Eleanor Roosevelt)، همسر فرانکلین روزولت(FranklinD.Roosevelt)چرا به نخستین هیأت نمایندگی آمریکا در ملل متحد منصوب کرد. با رایزنی هایی که خانم روزولت و دیگر هیئت‌های نمایندگی صورت دادند سرانجام در 10 دسامبر 1948 میلادی این اعلامیه به تأیید نهایی رسید.


اعلامیه جهانی حقوق بشر
یک پیمان بین‌المللی است که در تاریخ ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ میلادی در پاریس و در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید. گفته می‌شود که این اعلامیه نتیجه مستقیم جنگ بین‌الملل دوم است و حقوق اولیه تمامی ابناء بشر را بیان می‌نماید. این اعلامیه شامل ۳۰ ماده است که مفاد این مواد حقوق بنیادی و اولیه مدنی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی‌ هر انسانی را مشخص می‌نماید. کشورهای دخیل در تهیه پیش‌نویس این میثاق نه کشور ایالات‌متحده آمریکا، فرانسه، لبنان، چین، شیلی، اتحاد جماهیر شوروی، بریتانیا، استرالیا و کانادا بودند. با در نظر گرفتن کشورهای مذکور متوجه می‌شویم که بسیاری از آنان علی رغم تلاش گسترده برای تهیه پیش نویس و تصویب این اعلامیه، خود ناقض بسیاری از مواد و بندهای آن، چه قبل و چه بعد از تأیید نهایی این میثاق بین‌المللی هستند.تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر مقارن با ریاست جمهوری ترومن(Harry S. Truman) در آمریکا بود و ترومن النور روزولت(Eleanor Roosevelt)، همسر فرانکلین روزولت(Franklin D. Roosevelt) را به نخستین هیأت نمایندگی آمریکا در ملل متحد منصوب کرد. با رایزنی هایی که خانم روزولت و دیگر هیئت‌های نمایندگی صورت دادند سرانجام در 10 دسامبر 1948 میلادی این اعلامیه به تأیید نهایی رسید.
 


النور روزولت و هری ترومن رئیس‌جمهور وقت آمریکا


نقض حقوق بشر به بهانه حقوق بشر
با توجه به مطالب بالا و در نظر گرفتن نقش اساسی ایالات متحده امریکا در تصویب این اعلامیه، متوجه می‌شویم که حقوق بشر هیچ گاه برای همدردی، اعانت و یاری انسان‌ها نبوده و درواقع حقوق بشر مسئلهای است که همیشه دستاویزی برای ابرقدرت‌ها بوده تا به وسیله آن کشورهای مستقل را تحت فشار و یوغ خود قرار دهند و به اهداف سلطه جویانه خود برسند. در این میان، دولت آمریکا هر ساله با انتشار گزارشی، وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف را بررسی می‌کند و با استفاده از آن و سایر اهرم ها به دخالت در این کشورها با اهداف سودجویانه می‌پردازد و در جریان این دخالت‌ها شاهد نقض گسترده حقوق بشر بوده و هستیم.

ما در این گزارش سعی داریم به گوشه‌ای از اقدامات ایالات متحده امریکا در نقض حقوق بشر در حوزه های مختلف داخلی و بین‌المللی این کشور بپردازیم.

مسئله نقض حقوق بشر در داخل آمریکا
در گزارشات حقوق بشر که از سوی ایالات متحده آمریکا سالانه منتشر می‌شود هرگز به تصویر روشنی از وضعیت اسف بار و نابهنجار حقوق بشر در آمریکا برنمی خوریم و بیشتر با مسائل نقض حقوق بشر(به زعم آمریکایی‌ها) در کشورهای دیگر روبرو می‌شویم. آمار بیکاری، فقر، قتل، جرم، تجاوز، جنایت و غیره در این کشور به‌طور نگران‌کننده‌ای رو به ازدیاد است، در حالی که دولتمردان آمریکا به روی این واقعیات چشم خود را بسته‌اند و در این گزارشات اشارات چندانی به آنها نمی‌نمایند.

وضعیت امنیت جانی، مالی و شخصی شهروندان آمریکایی
درایالات متحده آمریکا شهروندان توسط دوربین‌ها و شنودهای امنیتی به‌شدت کنترل می‌شوند. گزارشات حاکی از آن است که به طور متوسط در هرروز 300 تصویر از هر شهروند آمریکایی گرفته می‌شود

 


همه جا تحت نظر هستی!


دستگاه‌های شنود و تصویربرداری در تمام نقاط شهر و وسایل نقلیه عمومی نصب‌شده است که این موضوع امنیت شخصی شهروندان را با مخاطره جدی روبرو ساخته است.
 


در تمامی اتوبوس‌های حمل‌ونقل عمومی شهری در آمریکا دستگاه‌های شنودی نصب شده است
 که کنترل‌کنندگان را قادر می‌سازد گفتگوهای مردم را شنود کرده و تجزیه‌وتحلیل کنند.

 


اعمال مردم و حرکت اتومبیل‌ها در اماکن مختلف شهرها و جاده‌ها، استراق سمع، دریافت‌ها و پرداخت‌های مالی شهروندان، فعالیت‌های اینترنتی مردم، رفت‌وآمد و ارتباطات، همگی با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته‌ای که در دست طبقه حاکم وجود دارد به‌شدت کنترل می‌شود.پایگاه اینترنتی ویکی لیکس نیز با انتشار ایمیلی از نصب دوربین های مداربسته از سوی دولت آمریکا در تمامی نقاط این کشور خبر داد. ویکی لیکس در ایمیل خود می نویسد: تمام شهروندان آمریکا به بهانه کنترل تروریست تحت نظر خواهند بود.

وقوع جرم و جنایت در محیط های آموزشی، بالا بودن میزان نا امنی‏ و گسترش خشونت‌های اجتماعی و دسترسی آسان همه اقشار جامعه حتی نوجوانان به سلاح سرد و گرم و آزادی حمل سلاح(با مجوز) در ایالات متحده از دیگر مشکلاتی است که آینده‌ای نه چندان روشن  به منظور داشتن زندگی ایمن برای ساکنان آمریکا ترسیم می‌کند.
 


پدر به فرزند کوچکش طریقه شلیک با کلت را می‌آموزد، 
در آمریکا افراد می‌توانند اسلحه خالی خود را وارد هواپیما نمایند.


گزارش‌ها حاکی از آن است که کشور آمریکا از لحاظ تعداد افرادی که سلاح گرم و سرد حمل می‌کنند، در رتبه نخست جهان قرار دارد و از هر 10 آمریکایی به طور متوسط 8 نفر صاحب یک اسلحه شخصی است
 


تعداد مراکز رسمی و دارای مجوز برای فروش سلاح در آمریکا بیش از 130 هزار باب است؛
 به ازای هر 2200 آمریکایی یک باب

 


با اندکی جستجو در آمریکا به هر سلاحی می‌توان دست یافت؛ 
از هر 10 آمریکایی به طور متوسط 8 نفر صاحب یک اسلحه شخصی است


همچنین مردم آمریکا در هرسال هفت تا ده میلیارد گلوله خریداری می‌کنند و این رقم سال به سال در حال افزایش است.بنا بر گزارش رسمی پلیس فدرال آمریکا(FBI) از سال 2006 تا 2010 میلادی در حدود 50 هزار نفر در آمریکا در اثر حملات با سلاح گرم به قتل رسیدند. فقط در سال 2012 میلادی در حدود 12 هزار نفر در آمریکا با سلاح گرم به قتل رسیدند.
 


فضاهای آموزشی دبیرستان و دانشگاه‌ها صحنه وقوع جرائم خشنی مانند تیراندازی شده‌اند و هر روز وضعیت بدتر می‌شود

 

 


فردی مسلح در مدرسه ابتدایی سندی هوک دانش آموزان را به رگبار بست.


وضعیت حقوق مدنی و سیاسی در آمریکا
علاوه بر آنکه در ایالات‌متحده آمریکا به دلایل مختلف بر امنیت شهروندی و آسایش آمریکایی‌ها خدشه واردشده است، دولت آمریکا محدودیت‌های جدی‌ای را بر حقوق مدنی و سیاسی ساکنان خود وضع نموده که غالب این محدودیت‌ها یا به طور رسمی مورد موافقت مسئولین آمریکایی قرارگرفته است یا در مقابل اعمال آنها سکوت این مقامات را شاهد هستیم.

 


شدت عمل در دستور کار نیروهای امنیتی آمریکا


 اعمال زور و برخوردهای خشن نیروهای امنیتی با مردم به ویژه سیاه‌پوستان (رنگین پوستان)
رفتار نیروهای امنیتی آمریکا و پلیس این کشور را باید در صدر مسائلی دانست که حقوق مدنی شهروندان آمریکایی را تضییع می‌نماید. بر طبق گزارشات رسمی پلیس آمریکا، سالیانه در حدود یک میلیون نفر از مردم آمریکا بدون جهت مورد ایست و بازرسی قرار می‌گیرند و عده‌ای از آنان به اداره‌های پلیس منتقل می‌شوند و مدتی بدون تفهیم اتهام در بازداشتگاه می‌مانند و سپس با یک عذرخواهی ساده آزاد می‌شوند.

 

در بسیاری از موارد و به ویژه در مقابل سیاهان شاهد ضرب و شتم و رفتار خشن نیروهای پلیس هستیم و تصاویر متعددی از این رفتارها تابه‌حال منتشرشده است.
 


خشونت وصف ناپذیر پلیسدر بسیاری از موارد و به ویژه در مقابل سیاهان شاهد ضرب و شتم و رفتار خشن نیروهای پلیس هستیم


رویداد واکو
واقعه واکو و برخورد با فرقه دیویدیه (داوودیه) یکی از مشهورترین و بحث برانگیزترین وقایع تاریخ ایالات متحده است که عده‌ای معتقدند لکه ننگی در تاریخ حقوق بشر ایالات متحده آمریکا محسوب می‌گردد. در جریان این برخورد کمپی که اعضای این شاخه در آن پناه گرفته بودند آتش گرفت که در طول این آتش‌سوزی مأموران امنیتی آمریکا تنها شاهد سوختن افراد داخل خانه بودند و هیچ اقدامی در نجات این افراد ننمودند 76.نفر در جریان این آتش‌سوزی کشته شدند. در بین کشته‌شدگان 20 نفر کودک و دو خانم باردار نیز حضور داشتند. دیوید کورش رهبر شاخه نیز به همراه همسرش در این اتش سوزی کشته شدند دیوید کورش به همراه همسر و دو فرزندش


در این عملیات و برای محاصره کمپ مونت کارمل از تانک و تسلیحات نظامی استفاده شد. برمبنای قانون اساسی آمریکا، استفاده از تسلیحات نظامی علیه شهروندان امریکایی خلاف قانون به شمار می‌آید.تانک‌های استفاده‌شده توسط FBI در جریان حمله به کمپ


برخورد با فاتحان وال استریت
خواسته غالب فاتحان وال‌استریت رفع و برطرف نمودن نابرابری‌های اقتصادی، مبارزه با فرهنگ کاپیتالیسم (اقتصاد سرمایه داری) بود؛ اما شاهد بودیم که در کشور به اصطلاح مهد دموکراسی چگونه پلیس آمریکا با این معترضان برخورد خشونت آمیز نمود. استفاده گسترده پلیس آمریکا از گاز فلفل


نامطلوب بودن وضعیت و شرایط زندان‏های آمریکا، وجود شکنجه، تجاوز و غیره در زندان‌ها
مطابق با کنوانسیون‌های حقوق بشر هیچ‌کس  نبایستی در معرض رفتار تحقیرآمیز و یا وحشیانه قرار بگیرد. مطابق با ماده ۱۰ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی تمامی افرادی که آزادی آنها سلب میگردد باید با آنها با انسانیت و احترام که حقیقت ذاتی شخص انسان است، رفتار شودزندان و ندامتگاه نیز بایستی با ایجاد شرایطی موجب اصلاح رفتار فرد شود و نباید با زندانیان خلاف موازین اخلاقی رفتار شود.

 


شکنجه = زندان‌های دردناک آمریکا


ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر
هیچ‌کس را نمی‌توان شکنجه کرد یا مورد عقوبت یا روش وحشیانه و غیرانسانی یا اهانت‌آمیز قراردادجرج بوش در گفتگو با شبکه ان‌بی‌سی در دفاع از غرق مصنوعی
من معتقدم این تصمیم جان خیلی‌ها را نجات داد و این تکنیک شکنجه به شمار نمی‌آید!

 


زندان‌های ایالات متحده آمریکا مملو از زندانی است. بنا بر گزارش‌ها رسمی، این کشور با جمعیتی کمتر از پنج درصد از جمعیت جهان، بیش از 25 درصد کل زندانیان جهان را در زندان‌هایش دارد. این گزارش‌ها حاکی از آن است که به‌طور متوسط از هر 198 نفر امریکایی یک نفر در زندان به سر می‌برد و لذا آمار کل زندانیان آمریکا بیش از 2 میلیون و سیصد هزار نفر اعلام‌شده است.
 


 تعداد آمریکایی‌های محبوس در زندان از سال 1920 تا 2006

 


در ضمن حدود 25 هزار نفر از این زندانیان در سلول‌های انفرادی و در شرایط بسیار نامناسب قرار دارند. برخی از این زندانیان در روز تنها 1.5 ساعت به محیط باز می‌آیند و در باقی ساعات شبانه روز هیچ نوری مشاهده نمی‌کنند. برخی تا 20 سال به‌صورت مداوم در حبس انفرادی به سر می‌برند.برخی از این زندانیان در روز تنها 1.5 ساعت به محیط بازمی‌آیند و در باقی ساعات شبانه‌روز هیچ نوری مشاهده نمی‌کنند.برخی زندانیان تا 20 سال در زندان انفرادی به سر می‌برند


تجاوز جنسی و اعتیاد روزافزون زندانیان به مواد مخدر، روی آوردن به خودکشی
در زندان‌ها نیز همانطور که بیان شد حقوق زندانی‌ها در بسیاری از موارد یا توسط زندانبانان و یا توسط معدود زندانیان زورگو تضییع می‌شود. تجاوز جنسی نیز یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حال حاضر زندان‌های آمریکاست و بر طبق آمار در حدود 90 درصد زندانبانان آمریکایی دارای پرونده‌های سوءاستفاده های جنسی از زندانیان هستند. در زندان‌های آمریکا سالانه در حدود 200 هزار تجاوز جنسی صورت می‌گیرد که بیشتر زندانیان در سال اول ورودشان به زندان حداقل یکبار مورد تجاوز قرار می‌گیرند. بسیاری از آنان به جهت آرام کردن و کاهش اضطراب خود به مواد مخدر روی می‌آورند و بسیاری نیز که تاب تحمل شرایط را ندارند به خودکشی دست می‌زنند.

 زندانیان پس از گذراندن دوران حبس خود به جای اصلاح در زندان
 به یک مصرف‌کننده مواد مخدر و یا یک گانگستر حرفه‌ای تبدیل می‌شوندبسیاری از زندانیان خودکشی را چاره‌ی کار خود در این شرایط می‌دانند


شکنجه و اعدام زندانیان
همانطور که بیان شد طبق ماده 5 میثاق بین‌المللی حقوق بشر شکنجه به طور کل ممنوع اعلام‌شده است ولی این عمل در زندان های امریکایی به طور گسترده صورت می‌گیرد. در ایالات متحده زندان‌های مخفی و سرّی بسیاری وجود دارد که عموم آنها به منظور اعمال شکنجه‌های وحشتناک به دور از ناظران قضایی ساخته‌شده‌اند. شیوه‌های شکنجه مثل خفه کردن مصنوعی، استفاده از نیش مار، گرسنگی دادن، ضرب و شتم و غیره در این زندان‌ها رواج دارد.در اینکه نفس اعدام برای احقاق حق و مجازات برخی مجرمین لازم و ضروری است، شکی نیست ولی مسئله در چگونگی اجرا و اعمال این مجازات است. در حال حاضر،‌ در آمریکا برای اعدام محکومین به مرگ در ایالت‌های مختلف از پنج روش عمده استفاده می‌شود که عبارت‌اند از اعدام بوسیله تزریق مواد مرگبار، صندلی الکتریکی، گاز مرگبار، جوخه آتش و طناب دار.

 


صندلی الکتریکی


 اتاقک مخصوص گاز


تبعیض نژادی در زندان‌ها
در دوره‌ای که همه جهان سخن از پایان تبعیض نژادی و برتری نداشتن سفیدها بر سیاهان (رنگین پوستان) می‌گویند در آمریکا از هر 9 سیاهپوست که در سنین 20 تا 34 سالگی به سر می‌برند یک نفر زندگی خود را در زندان سپری می‌کند. رفتار زندانبانان نسبت به رنگین پوستان نیز نامناسب گزارش شده است.چند سالی است که زندان هایی به طور رسمی با نام «واحد مدیریت ارتباطات» خصوصاً برای مسلمانان تأسیس شده است که ابتدایی ترین حقوق زندانیان را به طور کامل نادیده می‌گیرد.مخالفت‌هایی در جهت جلوگیری از آغاز به کار این زندان‌ها توسط حامیان حقوق بشر صورت گرفت که به نتیجه نرسید.

 

هارلی لاپین، مدیریت اداره فدرال زندان‌ها:
 »
این افراد در واحدهای مدیریت ارتباطات نگهداری می‌شوند تا بتوانیم به‌راحتی ارتباطاتشان را 
به هر دو صورت شفاهی و کتبی کنترل کنیم و آنها را بهتر کنترل کنیم«


محدودیت های ارتباطاتی برای این زندانیان در نظر گرفته‌شده است به طوری که هر زندانی تنها دو بار در ماه و هر بار دو ساعت به‌صورت کاملاً امنیتی می‌تواند با افراد ملاقات کند. تمامی مکالمات باید به زبان انگلیسی باشد. زندانیان واحدهای مدیریت ارتباطات از هرگونه ارتباطات فیزیکی با دوستان و بستگان خود و حتی کودکان و نوزادان نیز منع شده‌اند.
 


یکی از واحدهای مدیریت و ارتباطات : شهر ترا اوت، ایالت ایندیانا


تصویب قانون استراق سمع یا «پاتریوت» از شهروندان آمریکایی و تفتیش ایمیل‌ها و نامه‌های آنان در مجلس این کشور
قانون «پاتریوت«Patriot =  میهن‌پرست یا همان «استراق سمع» در زمان ریاست جمهوری «جرج بوش»(George W. Bush) به عنوان یک مسئله اضطراری و ضروری برای مبارزه با تروریسم درکنگره تصویب شد.  با پایان آمدن مهلت اعتبار آن، در زمان باراک اوباما رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، تمدید شد. قانون پاتریوت دست دولت امریکا را در تفتیش ایمیل‌ها، نامه‌ها و گفتگوهای تلفنی آمریکاییان باز می‌گذارد.

 


با پایان آمدن مهلت اعتبار قانون پاتریوت در زمان باراک اوباما رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، تمدید شد.


بررسی وضعیت حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی
با وقوع جنبش 99 درصدی و فتح وال‌استریت توسط معترضان نظام سرمایه‌داری، قدرت پوشالی و چهره واقعی ایالات متحده آمریکا و نقص کاپیتالیسم بر همگان روشن گردید و همه بر این واقعیت واقف گردیدند که پشت این ثروت عظیم، دنیایی از نداری و فقر وجود دارد.آمار نشان می‌دهد که در حدود 100 میلیون نفر از مردم آمریکا فقیر هستند که از این میان  47 میلیون نفر از آنان زیرخط فقر هستند و در نداری کامل به سر می‌برند.در این میان وضعیت شهروندان آمریکایی از لحاظ سلامت نیز مناسب نیست، درواقع 49.1 میلیون نفر از مردم آمریکا که کمتر از 65 سال سن دارند فاقد بیمه درمانی هستند

 


 49.1 میلیون نفر از مردم آمریکا که کمتر از 65 سال سن دارند فاقد بیمه درمانی هستند.


بر اساس قانون جدید بیمه، کارگرانی که هفته‌ای 32 تا 38 ساعت کار می‌کنند؛ تمام‌وقت محسوب شده و باید توسط کارفرمایان خود بیمه شوند. با توجه به شرایط اقتصادی آمریکا، بسیاری از کارفرمایان توانایی انجام چنین کاری را ندارند و برای گریز از فشار مالی ناشی از این قانون اقدام به کاهش ساعات کاری کارگران می‌کنند.تعداد کل بیکاران ایالات متحده آمریکا 13.1 میلیون نفر است و ترس از دست دادن شغل در میان آمریکایی‌ها روبه افزایش است و بسیاری از آمریکایی‌ها از نداشتن امنیت شغلی و متزلزل بودن آن خصوصاً بعد از بحران اقتصادی جهانی رنج می‌برند.بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حدود 700 هزار نفر در آمریکا بی‌خانمان وجود دارد که چاره‌ای جز خوابیدن در پارک‌ها و سطح خیابان‌ها را ندارند.
 


از هر 10000 نفر 21 نفر بی‌خانمان است


 غذا دادن به بی‌خانمان‌ها ممنوع است


بررسی مسئله تبعیض نژادی
شاید یکی از بزرگ‌ترین معضلات جامعه آمریکا مسئله نژادپرستی باشد که چتر نقض حقوق بشر را بیش از هر مسئله‌ای بر سر ایالات متحده می‌کشاند. در طول گزارش به برخی اقدامات نژادپرستانه دولت آمریکا پرداختیم، در ادامه به گوشه‌ای از این اقدامات در قالب بخش‌های زیر اشاره می‌کنیم.


تبعیض در خصوص دست‏یابی به شغل و بررسی آمار بیکاری در میان اقلیت‌های نژادی
سیاه‌پوستان آمریکا از نخستین گروه‌هایی بودند که در بحبوحه بحران اقتصادی غرب و دوران رکود شغل خود را از دست دادند و هم‌اکنون نیز در دستیابی به شغل و رفع مشکلات معیشتی خود با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.

 


 آمار سیاه‌پوستان بیکار در آمریکا تقریباً دو برابر سفیدپوستان آمریکایی است


سرخپوستان نیز به دلیل اطلاع‌رسانی نادرست در شرایط سخت و امنیتی هستند و شماری از آنان که قادرند آزادانه در شهرها زندگی کنند دریافتن شغل با مشکلات زیادی روبرو هستند.


تبعیض در خصوص اقلیت‌های دینی
از نمونه فشارها بر اقلیت‌های دینی می‌توان به فشارها علیه مسلمانان و پروژه اسلام هراسی که مدت‌هاست از سوی دولتمردان امریکایی اجرا می‌شود و بعد از واقعه یازدهم سپتامبر قوت گرفته است اشاره نمود.


باوجود آنکه مسلمانان یک‌سوم پیروان دین یهود یعنی 0.6 درصد از کل جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند ولی بیش از یک‌چهارم کل پرونده‌های شکایت از تبعیض و رفتار نامناسب از سوی مسلمانان صورت می‌پذیرد.
 


مسلمانان تنها 0.6 درصد کل جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند 
ولی بیش از یک چهارم کل پرونده‌های شکایت از تبعیض و رفتار نامناسب از سوی مسلمانان صورت می‌پذیرد

 

همچنین نگاه مشکوک، دستگیری های بی‌مورد، حمله‌های لفظی و گاهی فیزیکی و غیره از ثمره‌های دموکراسی و آزادی آمریکایی برای مسلمانان است.چندی پیش نیز اوباما رئیس‌جمهور فعلی آمریکا در اظهارنظر در مورد کشیشی که خواستار آتش زدن قرآن بود، گفت اگر او چنین کند جان سربازان آمریکایی مستقر در نقاط مختلف جهان ازجمله افغانستان و عراق را به خطر می‌اندازد. باراک اوباما با چنین اظهارنظر به‌طور صریح بیان کرد که برای احساسات و ارزش‌های مسلمانان ارزش قائل نیست.

 

افزایش قوانین سخت‏گیرانه مهاجرت در خصوص اقلیت‏های نژادی و دینی
همواره قوانین سخت‌گیرانه‌ای در خصوص مهاجرت مسلمانان و به ویژه ایرانیان به آمریکا صورت گرفته است. تا این زمان چندین مسلمان و تبعه ایران که خواستار مهاجرت به آمریکا بودند و یا به‌منظور سفر سیاحتی قصد آمریکا نمودند به اتهامات مختلف ازجمله به اتهام واهی جاسوسی، عملیات تروریستی و غیره دستگیر و خلاف تمامی تعهدات بین‌المللی و میثاق بین‌المللی حقوق بشر راهی زندان شده‌اند.


وضعیت نابهنجار حقوق زنان و کودکان
ایالات متحده آمریکا علی‏رغم ژست‌های بشردوستانه خود در حمایت از حقوق زنان و کودکان کارنامه بسیار ننگینی در این رابطه از خود به جای گذاشته است. آمار بالای سایت‏های مبتذل و هرزه‌نگاری در خصوص اذیت و آزار زنان و کودکان در آمریکا و درآمد حاصله از آن را می‏توان مؤید این موضوع قرارداد.


عدم تعادل در برخورداری از حقوق مدنی و سیاسی در جامعه آمریکا بین زنان و مردان و وضعیت نابه‏هنجار آزار و اذیت جنسی زنان در جامعه آمریکا


تبعیض‌های جنسی و نقض حقوق مدنی و سیاسی زنان از دیگر مواردی است که کارنامه حقوق بشر آمریکا را به شدت لکه دار نموده است. نابرابری ارزش زن و مرد و نگاه کالا انگارانه به زن در مراکز دولتی و خدماتی و نبود امنیت نیز به این تبعیض قوت می‌بخشد.

 


 انقلاب جنسی با شعارهای فریبنده زنان را هدف قرار داده بود.


در آمریکا سالانه به طور متوسط 300 هزار زن مورد تجاوز به عنف صورت می‌گیرد، یعنی از هر هزار زن آمریکایی 2 نفر  دچار خشونت‌های جنسی و تجاوز می‌شود. در هر 2 دقیقه به یک زن آمریکایی تجاوز به عنف صورت می‌گیرد.


این امر در ارتش کشور ایالات متحده نمود بیشتری دارد. آمار تجاوز جنسی به پرسنل زن ارتش آمریکا روزبه‌روز بالاتر می‌رود و  آمارهای رسمی حاکی از آن است که از هر سه زن یک نفر مورد تجاوز قرار می‌گیرد، این در حالی است که طبق گفته مسئولین مربوطه 90 درصد تجاوزات به دلایل مختلف گزارش نمی‌شود.
 


 90 درصد تجاوزات به دلایل مختلف گزارش نمی‌شود.

 


تهدیدات متوجه کودکان از جهات مختلف
در حدود 20 میلیون کودک آمریکایی زیرخط فقر و در شرایط وخیم زندگی می‌کنند. بسیاری از آنان برای گذاران زندگی به کارهای سخت و نامتناسب باسنشان روی می‌آورند و بسیاری نیز مورد سوءاستفاده های جنسی کارفرمایان خود قرار می‌گیرند ولی به خاطر مشکلات زندگی و نیاز به درآمد حاضر به شکایت و بازگوی آن نیستند.


 در حدود 20 میلیون کودک آمریکایی زیرخط فقر و در شرایط وخیم زندگی می‌کنند


بر طبق آمار رسمی سالانه در حدود 600 هزار کودک آمریکایی مورد سوءاستفاده‌های جنسی قرار می‌گیرند. این در حالی است که بیشتر کودکان به دلیل ترس و تهدید این مسئله را پنهان می‌کنند. هرروز بر تعداد کودکان بی‌سرپرست در آمریکا افزوده می‌شود زیرا که آمار کودکان ناخواسته و از راه غیر ازدواج بسیار بالاست و بیش از نیمی از زنان زایمان کننده زیر 30 سال آمریکایی فرزندانی به دنیا می‌آورند که حاصل ازدواج نیستند.
 


در هرروز به‌طور متوسط 5 کودک آمریکایی به علت سوءاستفاده جنسی یا کم‌توجه‌ی جان می‌سپارد بیش از 50 درصد زایمان‌های زنان زیر 30 سال حاصل ازدواج نبوده است.


بیش از نیمی از زنان زایمان کننده زیر 30 سال آمریکایی فرزندانی به دنیا می‌آورند که حاصل ازدواج نیستند.


ایالات متحده آمریکا با تمام ادعاها و معرفی خود به عنوان مهد رعایت حقوق بشر، هرگز نمی‌تواند این موضوع را مخفی نماید که بزرگ‌ترین زندان کودکان و نوجوانان جهان را داراست.  بنا بر گزارش‌ها هم‌اکنون در حدود 3000 کودک و نوجوان در زندان‌های مخصوص در آمریکا به سر می‌برند که تعداد زیادی از آنها سن 13 تا 15 سال را دارند. برخی از آنان نیز همانند بزرگسالان در زندان های عادی همراه دیگر زندانیان بزرگسال به سرمی برند و همین باعث تضییع حقوق آنها و بالارفتن میزان تجاوزات جنسی به آنان شده است. غالب این کودکان و نوجوانان به اتهام قتل بدون در نظر گرفتن سنّشان در دادگاه‌ها محاکمه شده و در زندان منتظر رسیدن سن قانونی و اجرای حکمشان هستند.
 


هم‌اکنون در حدود 3000 کودک و نوجوان در زندان‌های مخصوص در آمریکا به سر می‌برند


مسئله نقض حقوق بشر در عرصه بین‌الملل


 بررسی تجاوز به حقوق سایر کشورها در صحنه نظام بین‏الملل
کارنامه سیاه آمریکا در تجاوز به حقوق دیگران در صحنه نظام بین‏الملل به خصوص پس از حملات اتمی به شهرهای ژاپنی در جنگ دوم جهانی چهره‏ای واقعی از این کشور مدعی صلح را به جهانیان نشان داد. امروزه بر هیچ کشوری در دنیا پوشیده نیست که باید در ارتباط با چگونگی تجاوز به حقوق سایر کشورها در صحنه نظام بین‏الملل و دخالت در امور داخلی سایر کشورها توسط ایالات متحده آمریکا بررسی‏های جدی صورت گیرد تا جهانیان با مدعی گسترش حقوق بشر بیشتر آشنا شوند.

 


تاکنون در حدود 350 هزار نفر در اثر انفجار بمب و تشعشعات در ناکازاکی و هیروشیما کشته شده‌اند.


حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به برخی از کشورها ازجمله پاکستان و کشتار بیگناهان
در سنوات گذشته آمریکایی‌ها پهپادها یا هواپیماهای بدون سرنشین را در جهت کشتار غیرنظامیان و نابود کردن تأسیسات کشورها به کار گرفتند و این وسیله به ابزاری روتین برای مبارزه با تروریسم در زمان باراک اوباما تبدیل‌شده است. مطابق گزارش‌ها رسمی تاکنون حدود 3000 نفر به‌واسطه حملات پهپادهای آمریکایی کشته شده‌اند که حدود 800 تن از آنان از افراد غیرنظامی بوده‌اند. حدود 180 تن از غیرنظامیان نیز کودک بوده‌اند. این حملات تابحال بیش از 1200 مجروح به جای گذاشته است که بسیاری از آنان تا پایان عمر اثرات این حملات را بر بدن خود به همراه خواهند داشت. در این میان می‌توان به حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به وزیرستان شمالی پاکستان، مناطق افغانستان، لیبی و غیره و همچنین جاسوسی و نقض تمامیت ارضی بسیاری از کشورها ازجمله ایران اسلامی اشاره نمود.

 


پربادها سلاح‌های جدید و روتین نقض حقوق بشر؛ تاکنون حدود 3000 نفر به‌واسطه حملات زهپادهای آمریکایی کشته‌شده‌اند


بررسی حمایت از گروه‌های شورشی و مخالف در مناطق مختلف جهان خصوصاً مناطق مسلمان نشین
با فروپاشی شوروی، ایالات متحده خود را در عرصه بین‌الملل بی رقیب دید و از این رو شعار رهبری جهان و نظم نوین جهانی را سر داد و به دخالت در کشورهای مختلف جهان شدت بخشید. سیاست خارجی آمریکا همواره در جهت حمایت از گروه‌های مخالف و شورشی کشورهایی گام برمی‌دارد که مخالفت جدی‌ای با استثمار و استعمار نو آمریکایی می‌نمایند. در این میان حمایت ایالات متحده از گروه‌های مختلف در چند سال گذشته بیان می‌شود.

 

حمایت از سازمان مجاهدین خلق ایران

نام سازمان مجاهدین خلق و جنایات آنها برای ایرانیان بسیار آشناست. جالب است گروه مجاهدین خلق از سال 1997 میلادی و به دلیل کشتن 6 آمریکایی در ایران در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار گرفته‌ است ولی آمریکایی‌ها حمایت‌های خود به صورت غیررسمی را از این سازمان ادامه دادند. سال گذشته وزارت خارجه آمریکا نام این گروه را از لیست سازمان‌های تروریستی بیرون آورد و بر حمایت‌های خود از این سازمان این بار به‌صورت کاملاً رسمی ادامه داد.

حمایت از گروهک تروریستی جنداله
جنایات این گروهک نیز برای ما ایرانیان بسیار آشنا و تأسف بار است. عبدالمالک ریگی سرکرده این گروهک پس از دستگیری، در اعترافات خود به روابط بسیار نزدیک مقامات امریکایی با وی و خواسته‌های آنان اشاره کرد.


حمایت از گروهک تروریستی پ ک ک
حزب کارگران کردستان (پ ک ک) نام گروهی چپگرا و مسلح در کردستان ترکیه است که از سال ۱۹۸۴ میلادی به عنوان سازمانی چریکی شناخته شده که به صورت مسلحانه علیه دولت ترکیه، ایران و عراق برای خودمختاری کردستان و حقوق فرهنگی و سیاسی کردها در ترکیه، ایران و عراق مبارزه می‌کند.مطابق با اسناد سایت افشاکننده ویکی لیکس، ایالات متحده امریکا، این سازمان را برای انجام عملیات تروریستی حمایت ‌کرده است.این در حالی است که از سال 1979 میلادی گروهک پ‌ک‌ک از سوی وزارت امور خارجه امریکا در فهرست گروه‌های تروریستی قرارگرفته استپیش از این نیز گفته می‌شد اعضای پ‌ک‌ک عملیات خود را از کوه‌های قندیل در شمال عراق که تعدادی از شرکت‌های اسرائیلی نیز در آن‌جا فعالیت دارند، طرح‌ریزی و اجرا می‌کند.

حمایت از تروریست‌ها در سوریه خصوصاً حمایت از ارتش آزاد سوریه
آنچه امروزه شاهد آن هستیم این است که ارتش آزاد سوریه و تروریست‌ها به‌صورت فجیع و وحشیانه به قتل شهروندان سوری و غارت منازلشان دست می‌زنند، از سلاح شیمیایی علیه مردم بی‌گناه استفاده می‌کند و آمریکا مانند همیشه بر طبل حمایت از تروریست‌ها می‌کوبد، سلاح‌های مرگبار در اختیارشان قرار می‌دهد، کمک چندین میلیون دلاری در کنگره تصویب می‌نماید و غیره.

 


 جنایت ارتش آزاد سوریه


سازمان‌ها و گروه‌های تروریستی و شورشی که ایالات متحده در طول سنوات گذشته از آنان حمایت نموده است بسیار متعددند و جهت جلوگیری از اطناب مملو از توضیح سایر آنان خودداری می‌کنیم و تنها به ذکر نام آنان بسنده می‌نماییم.
 

  • حمایت از آشوبگران انتخابات 88 ریاست جمهوری در ایران

  • حمایت غیررسمی و مخفیانه از گروهک طالبان

  • حمایت مخفیانه از گروهک القاعده

  • حمایت از نهضت جدایی‌طلب در تایوان

  • و غیره


بررسی فروش تسلیحات به کشورهای جهان
آمریکا ازلحاظ فروش سلاح در جهان در رتبه نخست قرار دارد و 30 درصد فروش اسلحه در جهان متعلق به این کشور است. در سال‌های گذشته میزان فروش سلاح این کشور به کشورهای خاورمیانه و خصوصاً کشورهای خلیج‌فارس بسیار افزایش‌یافته است

 


 30 درصد فروش اسلحه در جهان متعلق به آمریکا است


یکی از روزنامه‌های آمریکایی دلیل فروش اسلحه به کشورهای خاورمیانه را راهی برای حفظ جایگاه ایالات متحده در خاورمیانه می‌داند که از سوی مقامات آمریکایی صورت می‌گیرد.مدتی قبل از این آمریکا با عربستان قرارداد فروش موشک و جنگنده‌های اف 15 به ارزش 30 میلیارد دلار امضا کرده بود.لازم به ذکر است  فروش اسلحه به تایوان نیز خشم چینی‌ها را برانگیخته است ازآنجاکه مدت‌هاست تایوان طبل جدایی از چین را می‌کوبد و بارها استقلال خود را به سازمان ملل تسلیم نموده است که هر بار چینی‌ها آن را وتو می‌کنند.
 


 باراک اوباما با دالای لامای چهاردهم رهبر مذهبی و تبعیدی چین دیدار کرد و حمایت‌های خود را از وی اعلام نمود


بررسی خسارت‌های ناشی از جنگ عراق و افغانستان و جنایت‌های آمریکایی‌ها علیه مردم این کشورها
دو جنگ افغانستان و عراق مطابق با آنچه به‌صورت رسمی بیان می‌شود تاکنون بیش از 15 هزار میلیارد دلار برای آمریکایی‌ها هزینه داشته است. این دو جنگ اقتصاد عراق را به طور کامل نابود کرد و زیربنای اقتصادی افغانستان را نیز کاملاً ویران نمود. سال‌ها و شاید ده‌ها سال به طول بینجامد که عراق و افغانستان به وضعیت قبل از جنگ خود برسند.

 


سال‌ها و شاید ده‌ها سال به طول بینجامد که عراق و افغانستان به وضعیت قبل از جنگ خود برسند.


مطابق با آمار رسمی منتشر شده در طول جنگ عراق و افغانستان یک میلیون نفر غیرنظامی در این دو کشور کشته و در حدود دو میلیون نفر نیز مجروح شده‌اند. این در حالی است که آمار کشته‌ها تنها به زمان رسمی جنگ تا اعلام پیروزی از سوی ایالات متحده بازمی‌گردد و تبعات حضور نیروهای آمریکایی و حمله آنان به مردم بی‌گناه در این سنوات محاسبه نشده است. سربازان آمریکایی در طول جنگ و پس از آن مرتکب جنایات بسیاری علیه مردم این دو کشور شده‌اند. ما در این بخش تنها به سه نمونه از این جنایات وحشتناک اشاره می‌نماییم.

 »
دوست من روز خوبی داشته باشی»؛ این جمله را سربازان گردان سوم تفنگداران آمریکایی در افغانستان بعد از ادرار بر روی اجساد قربانیان افغانی گفته‌اند. نوار ویدئویی پخش شده در اینترنت نشان می‌دهد چگونه نیروهای نظامی آمریکایی با تکرار این جمله از اقدامات ضد اخلاقی خود لذت می‌برند.

 

از نمونه‌های دیگر این جنایات می‌توان به اعترافات «کلوین گیبز»؛ گروهبان ارتش آمریکا به کشتار سه غیرنظامی افغان و بریدن و جمع‌آوری انگشت‌های قربانیان اشاره کرد. عده‌ای دیگر از نظامیان ارتش آمریکا نیز به جمع‌آوری مجموعه‌ای از انگشتان بریده شده مردم افغان و کشتار وحشیانه کودکان با استفاده از نارنجک در ولایت قندهار اعتراف کرده‌‌اند. در این جنایت، جرمی مورلاک، سردسته سربازان آمریکایی با یک سرباز دیگر بر سر چگونگی کشتن یک پسر بچه افغان مسابقه می‌دهند. آنها این پسربچه را صدا می‌کنند و در فاصله پنج متری وی، همزمان مورلاک نارنجکی را به سوی وی پرتاب کرده و هولمز با اسلحه خود شش گلوله به پسربچه شلیک می‌کند. در این مسابقه هولمز برنده می‌شود چون گلوله‌های شلیک شده توسط اسلحه او، زودتر پسربچه را از پای در می آورد.

همچنین در جنگ عراق آمریکایی‌ها به طور گسترده از سلاح های شیمیایی و بیولوژیک و اورانیوم ضعیف شده استفاده کردند. ابعاد مختلف تأثیرات کاربرد سلاح‌های اورانیومی بر مردم عراق و منطقه ازجمله اثرات افزایش نرخ مرگ و میر کودکان عراقی (به میزان 15 درصد)، تولد نوزادان ناقص الخلقه، افزایش میزان سرطان‌ها و بسیاری از بیماری‌های دیگر بوده است.

 


 بمب‌های فسفری هدیه آمریکایی‌ها به کودکان


بررسی به کارگیری سلاح‌های کشتارجمعی (فروش یا استفاده و همچنین حمایت از استفاده‌کنندگان)
همان‌طور که بیان شد آمریکایی‌ها در جنگ عراق از سلاح‌های نامتعارف استفاده نمودند، ایالات متحده در طول جنگ‌های خود بارها از سلاح‌های شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌ای استفاده نموده است و بارها از به‌کارگیری این سلاح‌ها توسط متحدانش حمایت نموده است. حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی در ژاپن، استفاده از بمب های آتش زا، خوشه ای و فسفری در ویتنام، عراق و افغانستان، استفاده از سلاح‌های بیولوژیکی در عراق و غیره از نمونه های این نوع از نقض حقوق بشر آمریکایی است.  

 


 حمایت ایالات متحده از اسرائیل  در جنگ 33 و 22 روزه؛ اسرائیل  به طور گسترده از بمب های خوشه‌ای و فسفری استفاده نمود


بررسی برپایی و استقرار زندان‏های سیا در خارج از مرزهای آمریکا
وجود زندان‌های مخوف گوانتانامو در کوبا، ابوغریب در عراق،‌ زندان‌های مخفی در افغانستان و دیگر نقاط جهان تنها گوشه‌ای از نقض‌های حقوق بشری این کشور در سراسر دنیاست.برای آشنایی با نمادهای نقض حقوق بشر آمریکایی به چند نمونه از این زندان ها اشاره می‌نماییم.

بگرام؛ نمادی از نقض حقوق بشر
این زندان که از آن به «گوانتاناموی شمالی افغانستان» یاد می کنند مظهر و نماد نقض حقوق بشر از سوی آمریکا است. زندانیان زیادی در این زندان به سر می‌برند که غالب آن‌ها تفهیم اتهام نشده‌اند و تنها قربانی دکترین مبارزه با تروریسم هستند و بدون محاکمه زندانی‌شده‌اند.

حقوق بشر آمریکایی در زندان ابوغریب
 ابوغریب از دیگر زندان‌های بسیار مخوف آمریکایی در عراق است که فجایع به وقوع پیوسته در آن جهان را به وحشت انداخت. جنایات نظامیان آمریکایی و نقض گسترده حقوق بشر در زندان ابوغریب چنان وحشتناک بود که بسیاری از رسانه‌های جهان اقدام به انتشار آن نمودند.

 


تصویری تکان دهنده از زندان ابوغریب؛ زندانی عراقی در حالی که کیسه ای به سردارد پسر کوچکش را در آغوش گرفته است


گوانتانامو
از دهه 1970 به بعد، پایگاه دریایی خلیج گوانتانامو برای اسکان پناهندگان هاییتیایی و کوبایی به کار می‌رفت. این مسئله تا دهه 90 ادامه داشت اما در آن زمان حکم یک قاضی آمریکایی در غیرقانونی بودن این فعالیت این پایگاه را به تعطیلی کشاند، اما گوانتانامو بار دیگر و از سال 2002 میلادی، به دستور جرج بوش و برای نگهداری زندانیانی که در افغانستان و عراق دستگیر می‌شدند، آغاز به کار نمود.

 


 بدون شرح!...

 


اوباما در وعده‌های انتخاباتی‌اش موضوع بسته شدن گوانتانامو را مطرح کرد که با استقبال گسترده‌ای روبرو شد. در روز 7 ژانویه سال 2011 میلادی، اوباما لایحه دفاعی خود را ارائه کرد و در آن پیش‌بینی شده بود تحویل زندانیان محبوس در گوانتانامو به هرکشوری با محدودیت جدی روبرو شود و این خود عملاً به معنای پایان امیدها برای بسته شدن این زندان به شمار می‌آمد.

سایت های سیاه، نقض حقوق بشر توسط سیا
به آن دسته از زندان‌هایی گفته می‌شود که سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) در دوران جرج بوش در قالب طرح «جنگ با تروریسم» اداره می‌کرد و اقدام به آدم‌ربایی و شکنجه "مظنونین" در نقاط مختلف جهان می‌نمود. بااینکه هیچ کشوری وجود این زندان‌ها را در خاک خود نپذیرفت اما در نهایت، در روز 6 سپتامبر 2006 میلادی، جرج بوش به وجود این زندان‌ها اعتراف نموده و اظهار داشت بسیاری از زندانیانی که در این زندان‌ها نگهداری می‌شدند، به گوانتانامو انتقال یافته‌اند.

در پایان بایستی این نکته اذکار شود که جنایات و اقدامات ضد حقوق بشر ایالات متحده آمریکا فراتر از آن است که در طول یک گزارش یا چند گزارش به آن‌ها پرداخته شود. ولی تنها یکی از این جنایت‌های مذکور می‌تواند نقاب منافقانه از چهره واقعی آمریکا کنار بزند. چهره واقعی آمریکا؛ در آمریکای امروز: جنگ صلح است، بردگی آزادی است و جهل قدرت است.

 

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی