چندرسانه ای

نظامی سازی پلیس آمریکا به کمک اسرائیل

ارتش آمریکا طی دو دهه اخیر تجهیزاتی که برای مقابله با دشمن در جبهه جنگ طراحی شده بود را به تدریج در اختیار پلیس آمریکا قرار داده است. آموزش در اسرائیل و حضور افسران ارتش رژیم صهیونیستی در کادر مدیریتی پلیس آمریکا منجر به افزایش خشونت پلیس و نگاه دشمن پندارانه به شهروندان این کشور شده است.

شروع نظامی سازی پلیس آمریکا را می‌توان به دهه نود قرن بیستم نسبت داد. در سال ۱۹۹۴ قانونی تصویب گردید که طبق آن به پنتاگون اجازه داده شد تجهیزات نظامی مازاد خود از جمله تسلیحات و نفربرهای ارتش را در اختیار پلیس قرار دهد. قانون دیگری در ۱۹۹۷ تصویب شد که بر ادامه این رویه تأکید داشت. در کنار افزایش جنگ‌افزار در دست پلیس بر تعداد نیروهای ویژه‌ سوآت که بیشتر آموزش‌های نبرد جبهه ‌ای می‌دیدند نیز افزوده می‌شد.
 

«مکس بلامنتال» خبرنگار موسسه مطالعات آمریکا در توضیح انواع آموزش‌های پلیس آمریکا به همراه نیروهای امنیتی اسرائیل می‌گوید: «با توجه به 63 سال تجربه، تاکتیک‌های تکامل‌یافته اسرائیلی‌ها در کنترل، مهار و اشغال سرزمین‌های یک جمعیت بومی، نیروهای پلیس محلی این تاکتیک‌ها را برای تحت نظر داشتن مسلمانان و مهاجرین در شهرهای آمریکا به اجرا می‌گذارند».

تا سال ۱۹۹۷ نود درصد شهرهایی که بالا‌تر از ۵۰ هزار نفر جمعیت داشتند؛ حداقل دارای یک گروه پلیس سوآت شدند. پس از حملات یازده سپتامبر و جاری شدن دلارهای مربوط به برنامه‌های امنیت داخلی در ادارات پلیس، این نیروها بیشتر تشویق شدند که بر جنبه‌های نظامی خود بی افزایند.  اما تعداد این واحدها در حدی افزایش یافت که فراتر از نیاز کشور بود. درنتیجه مدیریت پلیس رفته‌رفته «ویژه» بودن این نیروها را فراموش کرده و برای از بین بردن حس «عدم لزوم» در این نیروها از آنها در عملیات‌های عادی نیز استفاده کرد.

ماهیت ارتشی و پادگانی جامعه اسرائیل برای کسی پوشیده نیست. به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر، مدیران امنیتی جامعه آمریکا بیش از پیش مبهوت جنایات امنیت داخلی اسرائیل شده و در نظر دارند شیوه‌های نظامی این رژیم را وارد سازمان پلیس خود کنند. برای مثال در جنبش اشغال وال‌استریت به‌وضوح دیده شد که پس از اعمال خشونت بی‌سابقه توسط پلیس نه تنها جنبش فروکش نکرد بلکه بر دامنه آن نیز افزوده شد و معترضین نیز در مواردی به برخورد پلیس با خشونت پاسخ دادند.تانکی که پلیس آمریکا برای سرکوب جنبش وال استریت به کار گرفت.
 

نظامی سازی

شروع نظامی سازی پلیس آمریکا را می‌توان به دهه نود قرن بیستم نسبت داد. در سال ۱۹۹۴ قانونی تصویب گردید که طبق آن به پنتاگون اجازه داده شد تجهیزات نظامی مازاد خود از جمله تسلیحات و نفربرهای ارتش را در اختیار پلیس قرار دهد. نظامی سازی مفهوم وسیعی دارد که به استفاده از تسلیحات ارتشی، فنون، آموزش‌ها، لباس‌های متحدالشکل و تجهیزات سنگینی مانند زره‌پوش‌ها و تانک‌ها توسط پایگاه های پلیس است.

پس از حملات ۱۱ سپتامبر به بهانه مبارزه با تروریسم نیروهای پلیس آمریکا به سمت نظامی شدن هرچه بیشتر سوق داده شدند. نظامی سازی پلیس که قبلاً با هدف مبارزه با مواد مخدر انجام می‌شد بعد از یازده سپتامبر برای مبارزه با تروریسم شدت یافت. سیر تاریخی نظامی شدن و افزایش خشونت پلیس آمریکا ​را در تصویر مقابل ملاحظه می کنید!!


نظامی سازی مفهوم وسیعی دارد که به استفاده از تسلیحات ارتشی، فنون، آموزش‌ها، لباس‌های متحدالشکل و تجهیزات سنگینی مانند زره‌پوش‌ها و تانک‌ها توسط پایگاه های پلیس است. ارتش آمریکا در بیش از دو دهه اخیر تجهیزاتی همچون اسلحه‌های نیمه خودکار جنگی، خودروهای زرهی، تانک، بالگرد، هواپیما و بسیاری امکانات دیگر که برای مقابله با دشمن در جبهه جنگ طراحی شده بود را به تدریج در اختیار پلیس آمریکا قرار داده است. به مازاد آن توسعه نیروهای ویژه نیز پیگیری شد که همواره مورد اعتراض جرم شناسان و پژوهشگران اجتماعی بوده است
 


11 سپتامبر، بهانه همیشگی 
پس از حملات ۱۱ سپتامبر به بهانه مبارزه با تروریسم نیروهای پلیس آمریکا به سمت نظامی شدن هرچه بیشتر سوق داده شدند. نظامی سازی پلیس که قبلاً با هدف مبارزه با مواد مخدر انجام می‌شد بعد از یازده سپتامبر برای مبارزه با تروریسم شدت یافت. به طوری که در سال ۲۰۰۶ سخنگوی پنتاگون اعلام کرد، وزارت دفاع خودروهای نظامی به ارزش ۴/۱۵ میلیون دلار، بالگردهایی به ارزش ۹/۸ میلیون دلار، قایق‌های نظامی به ارزش ۷/۶ میلیون دلار، تسلیحاتی به ارزش ۱ میلیون دلار و تجهیزات دیگری به ارزش ۶/۱۱۰ میلیون دلار را در اختیار پلیس‌های محلی آمریکا قرار داده است.


بخشی از این رویکرد بر اساس لایحه پاتریوت (PATRIOT Act) در پیش‌گرفته شد. از سوی دیگر تجهیزات مازاد نظامی ارتش و تسلیحات جنگی نیز در اختیار پلیس قرار گرفت. در طی سال‌های پس از ۱۱ سپتامبر تجهیزاتی که برای جنگ در جبهه‌های خارجی طراحی‌شده بود برای سرکوب شهروندان آمریکایی سر از خیابان‌ها درآورد. استفاده از نیروهای دارای سلاح و مهارت‌های ویژه در پلیس بیشتر شد و گاهی حتی برای اطمینان بیشتر از موفقیت عملیات در جرائم غیر خشن نیز از نیروهای ویژه سوآت (SWAT) استفاده ‌شد

 نیروهای ویژه سوآت
تا سال ۱۹۹۷ نود درصد شهرهایی که بالا‌تر از ۵۰ هزار نفر جمعیت داشتند؛ حداقل دارای یک گروه پلیس سوآت شدند. پس از حملات یازده سپتامبر و جاری شدن دلارهای مربوط به برنامه‌های امنیت داخلی در ادارات پلیس، این نیروها بیشتر تشویق شدند که بر جنبه‌های نظامی خود بی افزایند. درنتیجه ساختار نظامی شده‌ی پلیس در برنامه «مبارزه با مواد مخدر» این بار به بهانه تأمین امنیت داخلی و «مبارزه با تروریسم» نظامی‌تر شد. نیروهای ویژه تخصصی ایجاد شدند که بنا به مأموریت‌های خود مهارت‌ها و تجهیزات جدیدی نیاز داشتند. این مهارت‌ها و تجهیزات همگی از نوعی بودند که ارتش آمریکا در تهاجم‌های مختلف خود در خارج از کشور از آنها استفاده می‌کرد. واضح است که برای این نیروهای ویژه باید همیشه عملیات ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شود تا آمادگی خود را حفظ کنند.

 


سوآت ها بیشتر و بیشتر می‌شوند.


 اما تعداد این واحدها در حدی افزایش یافت که فراتر از نیاز کشور بود. درنتیجه مدیریت پلیس رفته‌رفته «ویژه» بودن این نیروها را فراموش کرده و برای از بین بردن حس «عدم لزوم» در این نیروها از آنها در عملیات‌های عادی نیز استفاده کرد. در نتیجه مردم به تدریج شاهد حضور نیروهای ویژه در عملیات‌های پلیس و شدت عمل آن شدند که عواقبی در پی داشت.

نیروهای ویژه از دهه 60 میلادی تا اوایل دهه 80 برای مقابله با خشونت، گروگان‌گیری و دزدی از بانک فعالیت می‌کردند؛ اما با تصویب قوانین مربوط به مبارزه با مواد مخدر این نیروها در جامعه حضور بیشتری پیدا کردند. این نیروها در موارد زیادی حتی برای دستگیری آن دسته از مجرمین مواد مخدر که جرم خفیفی مرتکب شده بودند نیز به کار گرفته شدند. بدین ترتیب درجایی که عملکرد خنثی‌سازی پلیس و یا برخورد نرم او می‌توانست موضوع را فیصله دهد از حمله نیروهای ویژه و خشونت جنگی استفاده می‌شد. گاهی این یورش ها که اکثراً به خانه‌ها بود بر اساس اطلاعات غلطی روی می‌داد که منجر به دستگیری و حتی مرگ افراد بی گناه می‌شد.

 


به یاد صحنه‌های جنگ آمریکا در عراق و ویتنام نیافتادید؟


مشکلات نظامی سازی پلیس برای جامعه آمریکا
با این حال نظامی سازی پلیس با مشکلات فراوانی همراه بوده که افزایش خشونت نیرو‌ها و نگاه دشمن پندارانه به شهروندان غیرنظامی از تبعات آن بوده است. نیروهای پلیس آموزش‌ های جنگی لازم را ندیده‌اند و مدیران ادارات پلیس نیز چندان با جو نظامی صحنه‌های نبرد آشنا نیستند. درنتیجه آنچه که حاصل شده تروریسم انگاری معترضان و شدت عمل‌های عجیب علیه آنان بوده است که از سوی سیاستمداران جنگ‌طلب نیز حمایت می‌شود

این که نیروهای پلیس ذاتاً دارای برخی از خصوصیات نظامی هستند غیرقابل‌انکار است. آنها سلاح گرم همراه دارند. لباس های متحد الشکلی می‌پوشند که درجات نظامی آنها را نشان می‌دهد و با الفاظی مانند «بله قربان»، «خیر قربان» سلسله مراتب نظامی خود را نشان می‌دهند؛ اما جدای از این شباهت های نمادین، قوانین و سنت‌های آمریکا تلاش کرده بود که بین پلیس و نیروهای نظامی تفاوت ایجاد کند. واضح است که امتزاج این دو حیطه موجب بر هم خوردن و عدم کارایی هر دو خواهد بود. سربازان کسانی هستند که به جبهه نبرد می‌روند تا اهدافی را منهدم کرده و یا دشمنان را به خاک و خون بکشند اما پلیس کسی است که در جامعه حضور می‌یابد تا صلح و آرامش را حفظ کند؛ اما آنچه که در آمریکا دیده می‌شود گویای آن است که در دو دهه اخیر تنها لباس پلیس است که با ارتش یکسان نشده است.


برای مثال در نزدیک‌ترین مورد به زمان حال می‌توان از سرکوب خشونت‌آمیز جنبش وال‌استریت سخن گفت. تصاویر و فیلم های منتشره به وضوح نشان می‌داد که چگونه پلیس می‌توانست در یک آن ماهیت نظامی به خود گرفته و از تجهیزات و واکنش‌های مناسب برای جبهه‌های جنگ علیه معترضان استفاده کند. تاکتیک‌هایی که به وسیله نیروهای پلیس آمریکا علیه تظاهرکنندگان معترض اعمال شد اذهان عمومی را متوجه اعمال نظامی گرایانه ای نمود که بیشتر مناسب عملیات ضد تروریستی بود تا کنترل اعتراضات مسالمت‌آمیز.

اما روی دیگر سکه این است که به موازات نظامی شدن پلیس، نوعی رقابت یا تقلید از آن در میان گروه‌های خلاف‌کار و نیز افراد جامعه ایجادشده است. افزایش شلیک و کشتارهای دسته جمعی در دو دهه گذشته در آمریکا تأییدکننده این است. ریدلی بالکو (Radley Balko) روزنامه نگاری که این موضوع را بررسی کرده است در سال 2007 در یکی از گزارش‌های خود به کمیته جرائم کاخ سفید اعلام کرد که از زمان به‌کارگیری نیروهای ویژه سوآت در آمریکا، جرائمی که لزوماً نیازمند دخالت این نیروها بوده 1500 درصد افزایش یافته است.

 


برخورد خشن با شهروندان، امری عادی در پلیس آمریکا


این درحالیست که مقامات پلیس اصرار دارند که آنها نه در عمل و نه در طرز فکر به سمت نظامی شدن پیش نرفته‌اند بلکه این راهی است که برای محافظت از شهروندان و خود افسران پلیس انتخاب شده است تا نیروهای پلیس نیز آخر شب زنده به خانه‌هایشان برگردند. در عین حال مقامات پلیس به کارگیری تسلیحات نظامی توسط گروه‌های خلاف‌کار آمریکایی را تأیید می‌کنند هرچند قبول ندارند که نظامی شدن پلیس باعث شده است که این گروه‌ها نیز برای دفاع از منافع خود به سمت استفاده از جنگ‌افزارها بروند.  این نکته که خشونت پلیس باعث افزایش متقابل خشونت در جامعه امریکا می‌شود  برای مقامات امنیتی قابل‌درک نیست. برای مثال در جنبش اشغال وال‌استریت به‌وضوح دیده شد که پس از اعمال خشونت بی‌سابقه توسط پلیس نه تنها جنبش فروکش نکرد بلکه بر دامنه آن نیز افزوده شد و معترضین نیز در مواردی به برخورد پلیس با خشونت پاسخ دادند.
 


نفربرهای پلیس آمریکا در خیابان یک شهر!


الگو برداری از رژیم اسرائیل
ماهیت ارتشی و پادگانی جامعه اسرائیل برای کسی پوشیده نیست. به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر، مدیران امنیتی جامعه آمریکا بیش از پیش مبهوت جنایات امنیت داخلی اسرائیل شده و در نظر دارند شیوه‌های نظامی این رژیم را وارد سازمان پلیس خود کنند. اخیراً رییس اتحادیه ملی اسلحه آمریکا خواستار الگو قرار گرفتن اسرائیل در نظامی سازی جامعه برای جلوگیری از کشتارهای مسلحانه شده بود. او گفته بود بعد از این که در اسرائیل در مقابل تمامی مدارس و اماکن عمومی افراد مسلح مستقر شدند دیگر مشکل عدم امنیت جانی شهروندانشان حل شد

 

      
شباهت پلیس آمریکا و اسرائیل


از سوی دیگر گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد آموزش بخشی از پلیس آمریکا به نیروهای امنیتی اسرائیل سپرده‌شده است. در واقع خشونت روز افزون و نظامی‌گری پلیس آمریکا این روزها تفاوتی با تصویری که در طی بیش از 60 سال موجودیت اسرائیل در ذهن جهانیان شکل‌گرفته ندارد. طی دوران ریاست جمهوری جورج بوش، وزیر امنیت داخلی آمریکا که یک شهروند آمریکایی- اسرائیلی بود. او دستور داد که نیروهای پلیس آمریکا توسط گروه های اسرائیلی آموزش ببینند تا در کنترل تجمع‌ها، مقابله تروریسم و جمع‌آوری اطلاعات ورزیده‌تر باشند.

 
هم‌اکنون برخی از افسران سابق نظامی اسرائیل در غالب نیروهای پلیس آمریکا فعال‌اند. آنها استخدام‌شده‌اند تا عملیات امنیتی را در فرودگاه‌های آمریکا، مراکز خرید و تفرج گاه های حومه شهرها مدیریت کنند. گوردن داف، تحلیل‌گر برجسته نظامی، در مقاله‌ای به بررسی آموزه‌های اسرائیلی در پلیس آمریکا پرداخته و نوشته است: به تدریج، هر یک از اداره‌های پلیس در امریکا، به دستور وزارت امنیت داخلی، از سوی گروه‌های اسرائیلی آموزش داده می‌شوند.  به‌عنوان بخشی از دوره‌های آموزشی، حرکتی در راستای افزایش استفاده از لباس‌های نظامی، خودروهای زرهی، سلاح‌های سنگین، نظارت غیرقانونی، دروغ‌گویی به مردم، رسانه‌ها و دادگاه و نیز مداخله سازمان‌یافته در ساختار انتخاباتی وجود دارد.

 

عملکرد پلیس آمریکا شبیه به برخورد پلیس صهیونیست با فلسطینیان شده است.


 اسرائیلی ‌سازی پلیس در امریکا شامل سیاست‌هایی است که پلیس جدید امریکا که از سوی اسرائیل آموزش می‌بیند، وظیفه دارد از هرگونه مخالفت‌ با این سیاست‌ها جلوگیری کند. نظامی کردن کامل پلیس، تاکتیک‌های نظامی، بی‌احترامی به قانون مدنی، قانون اساسی، آزادی‌های مدنی، آزادی بیان و افزایش لجام‌گسیخته قدرت مرکزی بر اساس فساد نامحدود، جرائم سازمان‌یافته و سرکوب سازمان‌یافته مخالفان از جمله این سیاست‌ها محسوب می‌شود. تحلیل دقیق گویای آن است که گروه‌هایی که به پلیس ما آموزش می‌دهند رابطه بسیار نزدیک با گروه‌هایی دارند که خود مظنون به تروریست هستند و از تروریست‌ها در آفریقا و خاورمیانه حمایت می‌کنند.»
 


پلیس آمریکا از تجربیات سرکوب‌های صهیونیستی بهره مند می‌شود.


«مکس بلامنتال» خبرنگار موسسه مطالعات آمریکا در توضیح انواع آموزش‌های پلیس آمریکا به همراه نیروهای امنیتی اسرائیل می‌گوید: «با توجه به 63 سال تجربه، تاکتیک‌های تکامل‌یافته اسرائیلی‌ها در کنترل، مهار و اشغال سرزمین‌های یک جمعیت بومی، نیروهای پلیس محلی این تاکتیک‌ها را برای تحت نظر داشتن مسلمانان و مهاجرین در شهرهای آمریکا به اجرا می‌گذارند». بلامنتال معتقد است؛ بعد از 11 سپتامبر مقامات امنیتی آمریکا در یک برنامه مشترک با لابی اسرائیل در این کشور به شناسایی و برقراری ارتباط با متخصصین عملیات ضد تروریستی اسرائیل اقدام و هزاران پلیس آمریکائی را با به اسرائیل فرستاده تا به وسیله نیروهای امنیتی این کشور تحت تعلیم قرار بگیرند.
 


استفاده از خودروهای زرهی و جنگی برای سرکوب مردم

 

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی