چندرسانه ای

بررسی ابعاد پنهان زندگی اولین ریس سازمان اف بی ای

ادگار هوور؛ 50 سال مالکیت بر اف بی ای

از زندگی قوی‌ترین مرد حکومت آمریکا در دهه‌ها 50 الی 70 چه می‌دانید؟ چگونه یک فراماسونر همجنسباز زمام امور قدرتمندترین سازمان پلیسی دنیا را به دست می‌گیرد؟ رئیس‌جمهوران آمریکا که ظاهرا قدرتمندترین افراد روی کره خاکی هستند چگونه از برکناری یکی از زیردستان خود عاجز بودند؟

زمانی که اداره آگاهی ایالات متحده در سال 1908 تشکیل شد یکی از بخش‌های فرعی یک سازمان نسبتاً کوچک بود که زیر نظر مستقیم دادستان کل اداره می‌گشت. (اسم این سازمان در سال 1935 به اداره آگاهی فدرال (FBI) تغییر یافت) شش سال بعد اداره آگاهی فدرال یا پلیس فدرال با برخورداری از مدیری بسیار قدرتمند توانسته بود گستره حضور خود را به تمام نقاط کشور افزایش دهد. 
 

هوور ‌استاد فراماسونری

هوور یکی از فراماسون‌های فعال و برجسته بود. وی در 9 نوامبر 1920 و زمانی که هنوز 26 سال بیشتر نداشت در لژ شماره 1 فدرال در واشنگتن به درجه استادی نائل گشت. وی در طول 52 سال که به عنوان یک ماسون فعالیت نمود مدال‌ها،‌جوایز و عناوین زیادی را کسب نمود. در نهایت وی به عنوان بازرس کل افتخاری درجه سی و سوم در "حوزه جنوبی آیین اسکاتلندی" (Southern Scottish Rite Jurisdiction) انتخاب گردید. وی همچنین صلیب بزرگ افتخار که بزرگ‌ترین نشان "آیین اسکاتلندی" [یکی از فرقه‌های ماسونی معروف آمریکا] را کسب نمود.

مارتین لوتر

هوور به خاطر کینه‌جویی عمیق شهرتی به هم زده بود. وی بالأخص به علت خوی نژادپرستانه خود از مارتین لوتر کینگ، رهبر جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان، نفرت شدیدی به دل گرفته بود. هوور از لوتر کینگ به عنوان "خطرناک‌ترین سیاه در تاریخ این ملت" یاد می‌کرد. هوور از برنامه COINTELPRO استفاده برد تا کینگ را به صورت بیست و چهار ساعته تحت نظر بگیرد به این امید که مدرکی دال بر تمایل وی به کمونیست و یا انحرافات جنسی بیابد.

نژادپرستی هوور

در حالیکه سیاه‌پوستان آمریکا درصدد دستیابی  به حقوق انسانی خود بودند، هوور به بهانه عدم کفایت روانی آنها برای اداره سازمان‌های دولتی تصمیم به جاسوسی از ایشان گرفت.در 27 ژانویه 1988، مروین دیمالی (MervynDymally)، رئیس وقت مجمع سیاه‌پوستان کنگره، شهادت‌نامه هرش فرایدمن (Hirsch Friedman)، مأمور ویژه سابق اف‌بی‌آی را در کنگره ارائه نمود. در زمان مرگ هوور در سال 1971 تنها کمتر از 1 درصد کارکنان پلیس فدرال را سیاه‌پوستان تشکیل می‌دادند.

برنامه " ضد اطلاعات "

در سال 1956، ادگار هوور از تصمیمات دیوان عالی آمریکا که توانایی وزارت دادگستری برای تعقیب افراد به علت نظرات سیاسی‌شان را محدود می‌ساخت، بسیار عصبانی و ناراحت گشته بود. وی در این زمان دستور طرح و اجرای برنامه "ضد اطلاعات" (COINTELPRO) را به بهانه مبارزه با تروریسم صادر نمود. برنامه COINTELPRO در FBI اولین برنامه دولت آمریکا برای جاسوسی داخلی بود. این برنامه تا سال 1971 و به صورت سری به کار خود ادامه داد تا اینکه با سرقت مقدار انبوهی از اسناد جمع‌آوری‌شده در پنسیلوانیا و افشای آنها ادگار هوور و اداره آگاهی فدرال تحت انتقاد شدید قرار گرفتند.

جی ادگار هوور

ادگار هوور در روز اول سال 1895 در شهر واشنگتن دیده به جهان گشود. مادر وی یک آلمانی-سوئیس و پدر وی نیز یک انگلیسی-آلمانی بود. نکته جالب توجه اینجاست که هوور تا سال 1938 یعنی زمانی که 43 ساله بود، دارای گواهی تولد نبود.وی در سال 1916 مدرک کارشناسی حقوق را از دانشکده حقوق دانشگاه جرج واشنگتن دریافت نمود. هور در سال 1917 مدرک کارشناسی خود را در همان رشته و دانشگاه اخذ نمود. هوور تمام عمر خود را در واشنگتن زندگی نمود.

 

جی ادگار هوور (J. Edgar Hoover)، رئیس این اداره در دوران حکمرانی بلامنازع و 50 ساله خود بر این سازمان یک برنامه پنهانی برای شکار تمام کسانی را آغاز نمود که دیدگاه‌هایی متفاوت با عقاید رایج و مسلط داشتند. وی به بهانه ایجاد نظم به تعقیب فعالیت سیاه‌پوست و مدافعین حقوق مدنی پرداخت و به منظور مبارزه با شیوع کمونیسم با هر اندیشه‌ای که سعی در انتقاد از سرمایه‌داری داشت به شدت برخورد کرد. در طول 50 سال حکومت وی هیچ رئیس‌جمهوری یارای مقابله با وی را نداشت زیرا دستگاه‌ جاسوسی داخلی وی به اندازه کافی از تمام آنها اطلاعات جمع کرده بود تا وی بتواند در زمان لازم به باج‌گیری از هر سیاستمدار آمریکایی بپردازد. در گزارش حاضر به بررسی برخی از زوایای پنهان زندگی و کار جی ادگار هوور، اولین و قدرتمندترین رئیس تاریخ پلیس فدرال آمریکا خواهیم پرداخت.

 

جی ادگار هوور، رئیس تقریباً مادام‌العمر پلیس فدرال آمریکا در دفتر کارش در واشنگتن
 

زندگی، تحصیلات و ریاست اداره آگاهی فدرال (FBI)

ادگار هوور در روز اول سال 1895 در شهر واشنگتن دیده به جهان گشود. مادر وی یک آلمانی-سوئیس و پدر وی نیز یک انگلیسی-آلمانی بود. نکته جالب توجه اینجاست که هوور تا سال 1938 یعنی زمانی که 43 ساله بود، دارای گواهی تولد نبود.[1] وی در سال 1916 مدرک کارشناسی حقوق را از دانشکده حقوق دانشگاه جرج واشنگتن دریافت نمود. هور در سال 1917 مدرک کارشناسی خود را در همان رشته و دانشگاه اخذ نمود.[2] هوور تمام عمر خود را در واشنگتن زندگی نمود.

جی ادگار هوور در سال 1927

 

او در سال ۱۹۲۴ به مقام ریاست "ادارهٔ آگاهی" که یک ادارهٔ دولتی زیر نظر وزارت دادگستری بود منصوب گشت، او این اداره را که بعداً در ۱۹۳۵ به پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)تغییر نام داد ظرف مدت نسبتاً کمی به یک سازمان بسیار قدرتمند تبدیل کرد که در حوزهٔ جاسوسی و اطلاعات نیز فعال بود، هوور همچنین اف‌بی‌آی را در طول جنگ سرد به‌عنوان یک ارگان ضد کمونیستی به کار انداخت، او تا پایان عمرش (۱۹۷۲) یعنی به مدت ۴۸ سال ریاست اف‌بی‌آی را به عهده داشت.

 

برنامه ضد اطلاعات و شروع جاسوسی از چهره‌ها و فعالین سیاسی آمریکایی

در سال 1956، ادگار هوور از تصمیمات دیوان عالی آمریکا که توانایی وزارت دادگستری برای تعقیب افراد به علت نظرات سیاسی‌شان را محدود می‌ساخت، بسیار عصبانی و ناراحت گشته بود. وی در این زمان دستور طرح و اجرای برنامه "ضد اطلاعات" (COINTELPRO) را به بهانه مبارزه با تروریسم صادر نمود.[3]

 

این برنامه تا سال 1971 و به صورت سری به کار خود ادامه داد تا اینکه با سرقت مقدار انبوهی از اسناد جمع‌آوری‌شده در پنسیلوانیا و افشای آنها ادگار هوور و اداره آگاهی فدرال تحت انتقاد شدید قرار گرفتند. برنامه ضد اطلاعات در ابتدا برای اخلال در فعالیت حزب کمونیست به وجود آمد اما هوور بعدها از این برنامه برای کسب اطلاعات در مورد طیف وسیعی از افراد، از مظنونین به جاسوسی گرفته تا چهره‌های مشهور فرهنگی و علمی استفاده نمود. در میان این افراد با نام‌هایی چون چارلی چاپلین، آلبرت انیشتین، مارتین لوتر کینگ، جان لنون و بسیاری دیگر مواجه می‌شویم.[4] بنا بر گزارش‌ها هوور بارها سعی نمود موجبات اخراج آلبرت انیشتین را از آمریکا به بهانه کمونیست بودن وی فراهم آورد. برخی محققین بر این باورند که روش‌های بکار رفته در برنامه ضداطلاعات شامل اقدامات خشونت‌آمیز و قتل نیز بودند.[5]

 

آلبرت انیشتین، چارلی چاپلین و مارتین لوتر کینگ جزو بسیار کسانی بودند که اف‌بی‌آی آنها را تحت نظر داشت

در حقیقت هوور سعی داشت اسنادی علیه تمام چهره‌های شناخته شده آمریکا چه سیاسی و چه غیرسیاسی جمع‌آوری نماید
 

پوشه‌های سری هوور و باج‌گیری از دولت و کنگره آمریکا

هوور با استفاده از شبکه گسترده جاسوسین و مأمورینی که در اختیار داشت توانست مقادیر زیادی اطلاعات خصوصی و احتمالاً شرم‌آور در مورد بسیاری از افراد قدرتمند بالأخص سیاستمداران کسب نماید. اگرچه گفته می‌شود که هری ترومن،‌جان اف کندی و لیندون جانسون خواهان برکناری هوور بودند اما ظاهراً دسترسی هوور به اطلاعات بسیار حساس در مورد این افراد اجازه این کار را به آنها نمی‌داد.

 

اگرچه ترومن، کندی و جانسون خواهان برکناری هوور بودند اما قدرت چنین کاری را نداشتند

 

وی همچنین احتمالاً به دلیل اطلاعاتی که در مورد سیاستمداران جمع‌آوری کرده بود از نفوذ و پشتیبانی زیادی در کنگره برخوردار بود. هوور توانست تا زمان مرگش در سال 1972 به عنوان رئیس اداره آگاهی فدرال باقی ماند. وی در زمان ریاست خود کار با هشت رئیس‌جمهوری را تجربه نمود.[6]البته اگرچه بسیاری از این رؤسای جمهور از قدرت بی‌حد و حصر هوور واهمه داشتند اما وی بسیاری اوقات به آنها کمک می‌کرد تا به اطلاعات حساس در مورد رقبای خود دست یابند و یا اینکه از افشای رسوایی‌های آنها جلوگیری می‌کرد.

 

نژادپرستی که سیاه پوستان را فاقد صلاحیت اداری می‌دانست

در 27 ژانویه 1988، مروین دیمالی (MervynDymally)، رئیس وقت مجمع سیاه‌پوستان کنگره، شهادت‌نامه هرش فرایدمن (Hirsch Friedman)، مأمور ویژه سابق اف‌بی‌آی را در کنگره ارائه نمود. وی در این شهادتنامه در مورد یکی از برنامه‌های کنگره به نام "عملیات فرومنشن" (Operation Fruehmenschen) [در آلمانی به معنای "انسان اولیه"] را افشاگری نمود: "هدف از این برنامه تحقیق و نظارت مستمر و بدون دلیل بر مقامات برجسته سیاه‌پوست انتخابی و انتصابی در سراسر آمریکا بود. من طی مکالماتی که با دیگر مأمورین پلیس فدرال داشتم بدین نتیجه رسیدم که دلیل اصلی اجرای برنامه فرومنشن این است که پلیس فدرال معتقد می‌باشد مقامات سیاه‌پوست از نظر روانی و اجتماعی دارای توانایی کافی برای اداره سازمان‌های بزرگ دولتی نیستند." در حالیکه سیاه‌پوستان آمریکا درصدد دستیابی به حقوق انسانی خود بودند، هوور به بهانه عدم کفایت روانی و اجتماعی آنها برای اداره سازمان‌های دولتی تصمیم به جاسوسی از ایشان گرفت.

 

در 22 ژوئن همان ماه، ایرا مورفی (Ira Murphy)، قاضی و قانونگذار سابق تنسی که تحقیقات گسترده‌ای را در مورد این عملیات انجام داده بود، طی جلسه استماع حزب دموکرات با ادای شهادت در مورد عملیات فرومنشن گفت که وی و دیگران معتقدند عملیات "تحت هدایت ریچارد نیکسون و ادگار هوور آغاز شده و تا این زمان ادامه دارد." قاضی مورفی اعلام داشت برخی از اسناد فرومنشن نشان می‌دهند که بیش از 300 مقام سیاه‌پوست و اقلیت تحت نظر پلیس فدرال و وزارت دادگستری قرار داشتند. در زمان مرگ هوور در سال 1971 تنها کمتر از 1 درصد کارکنان پلیس فدرال را سیاه‌پوستان تشکیل می‌دادند.[7]

 

اوریلی، تاریخ‌نگار و متخصص رویدادهای پلیس فدرال آمریکا معتقد است که هوور همیشه یک نژادپرست بوده

 

کنت اوریلی (Kenneth O'Reilly)،‌محقق آمریکایی و متخصص امور پلیس فدرال، در مورد گرایشات نژادپرستانه هوور می‌نویسد،‌"جی ادگار هوور همیشه یک نژادپرست بوده است." جامعه‌ای که وی در آن متولد شده و رشد یافت جایی بود که در آن برتری سفیدپوست‌ها یک امر بدیهی محسوب می‌شد.[8] هوور این عقاید را در سراسر زندگی خود به همراه داشت و صرفاً زمانی که از نظر سیاسی به نفعش بود خود را با محیط جدید تطبیق داد. بنابراین، زمانی که در اوج جنبش حقوق مدنی، ایستار و نگرش آمریکایی‌ها شروع به تغییر نمود، هوور اعلام کرد که زیر نظر نگه داشتن فعالیت حقوق مدنی سیاهپوستان و اذیت و آزار آنها بخشی از برنامه‌های پلیس فدرال برای شکار"کمونیست‌ها" است.
 

هوور: مارتین لوتر کینگ باید خودکشی کند!

هوور به خاطر کینه‌جویی عمیق شهرتی به هم زده بود. وی بالأخص به علت خوی نژادپرستانه خود از مارتین لوتر کینگ، رهبر جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان، نفرت شدیدی به دل گرفته بود. هوور از لوتر کینگ به عنوان "خطرناک‌ترین سیاه در تاریخ این ملت" یاد می‌کرد. هوور از برنامه COINTELPRO استفاده برد تا کینگ را به صورت بیست و چهار ساعته تحت نظر بگیرد به این امید که مدرکی دال بر تمایل وی به کمونیست و یا انحرافات جنسی بیابد. پس از اینکه مدتی مکالمات کینگ به صورت غیرقانونی تحت استراق سمع قرار گرفت، هوور متقاعد شد که به مدارکی دال بر خیانت کینگ به همسر خود دست یافته است.

 

وی سعی کرد گزارشگران را متقاعد نماید که این مسئله را در حوزه رسانه‌ای مطرح نمایند اما اسناد و مدارک وی چنان مبهم و غیرقابل اتکاء بودند که هیچ رسانه‌ای حاضر به انجام این کار نشد. هوور در نهایت نوار ضبط شده را به دفتر مارتین لوتر کینگ فرستاده و از وی خواست که به منظور جلوگیری از افشای مکالمات دست به خودکشی بزند![9]

 

سینتیا مک‌کینی (Cynthia McKinney)، ازنمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا، معتقد است که حتی ترور کینگ نیز ادامه برنامه "ضد اطلاعات"بود تا بدین ترتیب وی را با یک رهبر سیاهپوست دست‌نشانده و مطیع جایگزین نمایند.[10]

 

مک‌کینی،‌ نماینده مجلس نمایندگان آمریکا: مارتین لوتر کینگ با همدستی پلیس فدرال ترور شد
 

هوور، ‌استاد اعظم فراماسونری

هوور یکی از فراماسون‌های فعال و برجسته بود. وی در 9 نوامبر 1920 و زمانی که هنوز 26 سال بیشتر نداشت در لژ شماره 1 فدرال در واشنگتن به درجه استادی نائل گشت. وی در طول 52 سال که به عنوان یک ماسون فعالیت نمود مدال‌ها،‌جوایز و عناوین زیادی را کسب نمود. در نهایت وی به عنوان بازرس کل افتخاری درجه سی و سوم در "حوزه جنوبی آیین اسکاتلندی" (Southern Scottish Rite Jurisdiction) انتخاب گردید. وی همچنین صلیب بزرگ افتخار که بزرگ‌ترین نشان "آیین اسکاتلندی" [یکی از فرقه‌های ماسونی معروف آمریکا] را کسب نمود.[11] هم‌‌اکنون در "خانه معبد" [معبد متعلق به آیین اسکاتلندی] اتاقی به نام هوور وجود دارد که انباشته از اشیای شخصی به جای مانده از وی است.

 

آیا اولین رئیس اف‌بی‌آی یک همجنسباز بود؟

در دهه 1940 اخباری منتشر گشتند مبنی بر اینکه ادگار هوور تمایلات همجنسبازانه دارد. جان استیوارت کاکس (John Stuart Cox) و ایتان جی. تئوهاریس (and Athan G. Theoharis) معتقد بودند کلاید تولسون (Clyde Tolson) که از مدیران اف‌بی‌آی که پس از مرگ هوور وارث وی نیز شد، با وی روابط جنسی داشت.[12]

 

هوور در کنار کلاید تولسون، فردی که گفته می‌شود شریک جنسی هوور بود

 

هوور هر کسی را که در مورد زندگی جنسی وی سخنی می‌راند، تحت تعقیب قرار داده و تهدید می‌کرد. بنا بر گزارش‌ها وی برای جلوگیری از پخش اخبار مرتبط با انحرافات جنسی خودش شروع به جمع‌آوری اطلاعات جنسی در مورد دیگر سیاستمداران نمود تا در صورت لزوم جامعه حکومتی آمریکا را وادار به سکوت نماید. پرونده‌های محرمانه وی برای مثال حاوی اطلاعاتی در مورد رفیق‌های همجنس باز الینور روزولت، همسر رئیس‌جمهور فرانکلین روزولت و نیز زندگی جنسی جان اف کندی بودند. آنتونی سامرز (Anthony Summers)، روزنامه نگاری آمریکایی در کتابی با عنوان "زندگی سری جی. ادگار هوور" که در سال 1993 منتشر شد به گزارش‌هایی اشاره می‌کند که بر مبنای آنها هوور در دهه 1950 و در میهمانی‌های همجنسبازان با لباس زنانه حضور می‌یافت.[13]

 

چرا ادگار هوور هیچگاه به صورت جدی به تعقیب مافیا نپرداخت؟

در دهه 1950، انتشار مدارکی که نشان از عدم تمایل هوور برای اختصاص منابع اف‌بی‌آی به منظور تعقیب گروه‌های جنایتکار سازمان یافته بود باعث گشت تا رسانه‌ها شروع به انتقاد از وی و همکارانش بنمایند.[14] وی ظاهراً هیچ اعتقادی به وجود جنایت سازمان یافته در آمریکا نداشت. اما در مورد دلایل این امر دو نظریه مطرح شده است:

 

  • هوور اعتقاد داشت که مافیا مسأله‌ای محلی است و بنابراین ترجیح می‌داد به جای تخصیص منابع اداره آگاهی فدرال به مبارزه با جرائم سازمان یافته به تعقیب افرادی بپردازد که در نظر وی درصدد ترویج کمونیسم در آمریکا بودند. به نظر هوور تعقیب این مجرمین ارزش چندانی برای وی نداشت.

 

  • همانگونه که گفته شد هوور دچار انحرافات جنسی بود. وی دوست داشت که لباس زنانه به تن کرده و با مردان رابطه داشته باشد. برخی محققین بر این باورند که گروه‌های جنایتکار سازمان یافته آمریکایی از این امر آگاهی داشته و از آن برای باج‌گیری از هوور استفاده می‌کردند. این امر توضیح می‌دهد که چرا هوور به طور مداوم با کندی، دادستان کل کشور که در صدد تعقیب مافیا بود، درگیری داشت.[15]

 

  • عده دیگری از متخصصین اعتقاد دارند که هوور خود مهره مافیا بود و تشکیلات اف بی ای در حقیقت برای حفاظت و حراست از کلان مافیاها در آمریکا تأسیس شد.

 

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی