چندرسانه ای

آشنایی با خانواده شوارتزکوف؛

ژنرال هایی که برای دخالت در ایران تربیت شدند

چگونه پای خانواده شوارتزکوف به ایران باز شد؟ از فرمانده عملیات طوفان صحرا در جنگ خلیج فارس چه می‌دانید؟ نقش خانواده شوارتزکوف در کودتای 28 مرداد چه بود؟ نقش این خانواده در روی کار آمدن محمدرضا پهلوی و راه اندازی ساواک چه بود؟ برای آشنایی با ژنرال شوارتزکوف پدر و پسر، با ما همراه شوید.

ژنرال نورمن شواتزکوف فرزند هربرت نورمن شواتزکوف، هفته گذشته در سن 78 سالگی درگذشت. شهرت خانواده شوارتزکوف را بیش از هر چیز می‌توان به دلیل حضور در کودتای 28 مرداد ایران و روی کار آوردن محمدرضا پهلوی و عملیات طوفان صحرا در جنگ دوم خلیج فارس – اخراج نیروهای متجاوز عراق از کویت – دانست؛ پدر و پسری که در بیشتر تحولات تاثیرگذار منطقه طی چند دهه گذشته معمولاً به‌طور مستقیم حضور داشتند. 
 

چاه‌های نفت کویت

24 فوریه 1991 نورمن شوارتزکوف به نیروهای زمینى فرمان آماده باش کامل براى حمله نهایى را داد. حمله اولیه را آمریکا و متفقین از جنوب و غرب کویت انجام می‌داد . ظرف 48 ساعت ارتش متفقین صدها کیلومتر در داخل خاک عراق پیشروى کرده و به حوالى ناصریه رسیده بود. از آن طرف اخبار رسیده حاکى بود که در کویت، عراقی‌ها دسته دسته تسلیم مى‌شدند.چاه‌های نفت کویت را نیروهای عراقی در هنگام ترک خاک این کشور به آتش کشیدند

نورمن شواتزکوف

در سال 1972 وارد دانشکده جنگ ارتش آمریکا شد. در سال 1983، به درجه ژنرالی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا رسید. وی در طول مدت خدمتش، فرماندهی نیروها در حمله به گرنادا و جنگ دوم خلیج فارس را نیز بر عهده داشت.ژنرال شوارتزکوف در سال 1966 داوطلبانه در جنگ ویتنام شرکت کرد. در این جنگ 58 هزار و 202 سرباز آمریکایی و صدها هزار ویتنامی کشته شدند.

شعبان جعفری

شعبان جعفری از مهره‌های اصلی سازمان سیا در تحریک مردم بر ضد دولت مصدق بود . و مزدوران سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا به سرکردگی شعبان جعفری به دفاتر حزب توده و دفتر کار مصدق حمله کردند. گروهی دیگر نیز به منزل مصدق و دیگر ساختمان‌های دولتی حمله کردند و در نهایت با تصرف ساختمان رادیو، دولت مصدق سقوط کرد و محمدرضا پهلوی به عنوان شاه دست‌نشانده ایران با کودتا بر سر کار آمد.

کرمیت روزولت

کرمیت روزولت نوه تئودور روزولت فرمانده عملیات آژاکس در تهران بود. این عملیت را "کرمیت روزولت" از اعضای ارشد سازمان سیا و رئیس بخش آسیا و خاور نزدیک این سازمان برنامه ریزی کرد. وی به همراه نورمن شوراتزکوف با ورود مخفیانه به ایران مقدمات کودتا علیه دولت مصدق را مهیا کردند.

هربرت نورمن شوارتزکوف

هربرت نورمن شوارتزکوف متولد 1895 میلادی در خانواده‌ای آلمانی الاصل، از افسران عالی رتبه سازمان سیا و یکی از عوامل اصلی کودتای 28 مرداد در ایران بود. وی ابتدا به عضویت پلیس آمریکا درآمد اما با جدا شدن از نیروی پلیس و پیوستن به سازمان سیا مأموریت‌های بسیاری را در ایران اجرا کرد. ژنرال شوارتزکوف پدر طی سال‌های 1321 تا 1327 ریاست هیات نظامی آمریکا در ژاندارمری را بر عهده داشت.

 


 

نورمن شوارتزکوف پدر از جمله مأموران بلندپایه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بود که در سال 1954 به منظور سرنگون کردن دولت دکتر مصدق نخست وزیر وقت ایران، با همکاری سرویس اطلاعاتی انگلستان، کودتای 28 مرداد را برنامه‌ریزی و اجرا کردند. از وی به عنوان هدایت کننده پنهان کودتای 28 مرداد نام برده می‌شود که پیش از آغاز کودتا مخفیانه وارد تهران شد و با جمعی از افسران اطلاعاتی انگلستان و آمریکا در خانه‌ای امن در تهران کودتا را هدایت می‌کردند.
 

 

شوراتزکوف پدر؛ کودتای 28 مرداد تا پایه‌گذاری ساواک

هربرت نورمن شوارتزکوف متولد 1895 میلادی در خانواده‌ای آلمانی الاصل، از افسران عالی رتبه سازمان سیا و یکی از عوامل اصلی کودتای 28 مرداد در ایران بود. وی ابتدا به عضویت پلیس آمریکا درآمد اما با جدا شدن از نیروی پلیس و پیوستن به سازمان سیا مأموریت‌های بسیاری را در ایران اجرا کرد. شوارتزکوف از جمله کسانی بود که پیش از کودتای 28 مرداد، طی دیدارها و پیام‌های محرمانه‌ای محمدرضا پهلوی را که با روی کار آمدن دولت مصدق از ایران گریخته بود، برای بازگشت به ایران و در دست گرفتن قدرت تشویق و تحریک کرد.

 

خانواده شوارتزکوف پس از آغاز جنگ جهانی دوم به مأموریت تهران اعزام شدند

 

ژنرال شوارتزکوف پدر طی سال‌های 1321 تا 1327 ریاست هیات نظامی آمریکا در ژاندارمری را بر عهده داشت. پس از ملی شدن صنعت نفت و قطع دستان آمریکا و بریتانیا از ذخایر نفتی ایران، مقامات این دو کشور سعی کردند با شکایت به دیوان بین‌المللی لاهه و شورای امنیت سازمان ملل بار دیگر وارد تجارت و استعمار پر سود نفت ایران شوند؛ اما به بن بست رسیدن در محاکم بین‌المللی و اصرار مصدق بر اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت، سرآغاز طراحی برای براندازی دولت مردمی و منتخب مصدق و روی کار آوردن مجدد محمدرضا پهلوی شد.

عملیات آژاکس را "کرمیت روزولت" از اعضای ارشد سازمان سیا و رئیس بخش آسیا و خاور نزدیک این سازمان برنامه ریزی کرد. وی به همراه نورمن شوراتزکوف با ورود مخفیانه به ایران مقدمات کودتا علیه دولت مصدق را مهیا کردند. برنامه روزولت جوان و شوارتزکوف با همکاری مطبوعات وقت تهران تحت عنوان پروژه "بدامن" و با هدف جوسازی علیه مصدق و ناسزاگویی به دولت وقت و ایجاد دو دستگی میان مردم باهدف استفاده از فشار افکار عمومی از یکسو و با آموزش نیروهای میدانی و تجهیز آن‌ها آغاز شد. 
 

نیروهای پشتیبانی کودتا نیز در خارج از مرزها به نحوی آرایش پیداکرده بودند که در صورت شکست کودتا به هر دلیل، به سرعت سلاح های تدارک دیده شده وارد کشور می‌شد و با به راه انداختن جنگ داخلی مصدق را مجبور به کناره‌گیری می‌کردند. وینستون چرچیل و آیزنهاور برنامه سقوط مصدق را در سال 1331 کلید زدند اما بااطلاع مصدق از این نقشه و اقدام وی در تعطیل کردن سفارت انگلستان و اخراج دیپلمات های این کشور، کودتا شکست خورد. وینستون چرچیل و آینهاور پس از ملی شدن صنعت نفت تصمیم به سرنگونی مصدق گرفتند

 

بار دیگر طرح کودتا علیه دولت مصدق در روز 24 مرداد 1332 کلید خورد و با اسم رمز "حالا دقیقاً نیمه شب است" که از رادیو بی‌بی‌سی پخش شد، عملیات آژاکس کلید خورد. روز 25 مرداد سرهنگ نصیری رئیس گارد سلطنتی با تانک و خودروی زرهی حکم عزل مصدق را که به امضای محمدرضا پهلوی رسیده بود به سعدآباد برد اما از سوی گارد حفاظت مصدق و نیروهای ژاندارمری بازداشت شد و با رسانه‌ای شدن موضوع این بار نیز طرح کودتا شکست خورد.

 

26 مرداد 1332 - تجمع مردم در حمایت از دولت مصدق پس از شکست اولیه کودتا در 25 مرداد

 

اما تظاهرات موافقان و مخالفان مصدق که با فضاسازی روزنامه‌های آن روز به خیابان‌ها ریختند به درگیری میان مخالفان و موافقان انجامید و مزدوران سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا به سرکردگی شعبان جعفری به دفاتر حزب توده و دفتر کار مصدق حمله کردند. گروهی دیگر نیز به منزل مصدق و دیگر ساختمان‌های دولتی حمله کردند و در نهایت با تصرف ساختمان رادیو، دولت مصدق سقوط کرد و محمدرضا پهلوی به عنوان شاه دست‌نشانده ایران با کودتا بر سر کار آمد. این در حالی بود که مصدق بااطلاع از نقشه کودتا بارها از مردم خواسته بود از برگزاری هرگونه تظاهرات خودداری کنند.

 

دستگیری دکتر مصدق پس از کودتای 28 مرداد
 

از دیگر اقدامات ژنرال شوراتزکوف می‌توان به حضور او در ایران پس از آغاز جنگ جهانی دوم در سال 1942 نیز اشاره کرد. شوارتزکوف در آن دوره مسئولیت پلیس منطقه جنوب ایران را بر عهده گرفت. شوارتزکوف همچنین پلیس مخفی ایران را که به سازمان اطلاعات و امنیت کشور - ساواک - تغییر نام داد راه‌اندازی کرد. وی بعدها به همراه افسران اطلاعاتی موساد به آموزش نیروهای ساواک پرداختند که به اعتراف مأموران سازمان سیا، نیروهای ساواک را با نیروی ویژه گشتاپو در آلمان نازی مقایسه کرده‌اند و ساواک را از گشتاپو نیز بی‌رحم‌تر خوانده‌اند.

 

ادامه راه شوارتزکوف پدر توسط پسر

نورمن شوارتزکوف در تاریخ 22 آگوست 1934 در نیوجرسی به دنیا آمد. پدرش پایه‌گذار پلیس ایالتی نیوجرسی بود و در جنگ جهانی اول و دوم شرکت کرده بود. پس از جنگ، نورمن 12 ساله به همراه خانواده‌ و پدرش برای مأموریت عازم ایران شدند. در آنجا به مدرسه رفت. سپس عازم ژنو سوئیس، شدند. در سال 1956 در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. سپس مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در رشته مهندسی موشک‌های هدایت شونده دریافت کرد.ژنرال نورمن شوارتزکوف راه پدر را در منطقه  ادامه داد

 

سوابق نظامی؛ از ویتنام تا خلیج فارس

ژنرال شوارتزکوف در سال 1966 داوطلبانه در جنگ ویتنام شرکت کرد. در این جنگ 58 هزار و 202 سرباز آمریکایی و صدها هزار ویتنامی کشته شدند. وی در طول مدت خدمتش در ویتنام نشان‌های افتخار متعددی دریافت کرد، از جمله سه ستاره نقره‌ای، یک ستاره برنز و یک قلب بنفش. وی در طول جنگ در مقام فرمانده یکی از گردان‌های حاضر در جنگ خدمت کرد. در جنگ ویتنام شوارتزکوف فرماندهی 540 هزار نظامی آمریکایی را بر عهده داشت.

 

در سال 1972 وارد دانشکده جنگ ارتش آمریکا شد. در سال 1983، به درجه ژنرالی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا رسید. وی در طول مدت خدمتش، فرماندهی نیروها در حمله به گرنادا و جنگ دوم خلیج فارس را نیز بر عهده داشت. ژنرال نورمن شوارتزکوف به خاطر خلق تند و ذهن استراتژیک دقیقش بسیار معروف بودپس از جنگ ویتنام، شوارتزکوف در ارتش ماند و به درجات بالاتر رسید. در اواخر دهه 70 به درجه ژنرالی و به سمت معاونت فرماندهی ارتش آمریکا در طول حمله به گرنادا در سال 1983 رسید. به گفته خود وی، در این حمله 160 سرباز گرنادایی و 71 کوبایی به دست نیروهای آمریکایی کشته شدند. گرنادا جزیره‌ کوچکی با جمعیت حدود 95 هزار نفر است. این جزیره در 100 مایلی شمال ونزوئلا و در جنوب دریای کارائیب قرار گرفته است. در 25 اکتبر 1983 ارتش آمریکا به فرماندهی ژنرال شوارتزکوف به جزیره گرنادا حمله کرد و در کمتر از دو ماه دولت کمونیستی آن را سرنگون کرد و یک دولت حامی منافع غرب را روی کار آورد.

 

مشکلات میان آمریکا و این کشور کارائیبی در سال 1979، وقتی جنگ سرد هنوز به قوت خود باقی بود و طی کودتایی بدون خونریزی ماریس بیشاپ با رویکردی مارکسیستی به سمت نخست وزیری رسید آغاز شد. با این کودتا روابط میان گرنادا و کشورهای کمونیستی همچون کوبا و شوروی تقویت شد. در اکتبر 1983 بیشاپ و اطرافیانش طی کودتایی دیگر به رهبری معاون خود کشته شد. با شدت گرفتن اغتشاش داخلی جان دانشجویان پزشکی آمریکایی که در این جزیره زندگی می‌کردند به خطر افتاد. آمریکا نیز با درخواست کشورهای کارائیبی متحد عملیاتی به نام "خشم فوری" آغاز کرد و نیروهای دریایی خود را به شمال و نیروهای ضد چریک را به جنوب جزیره اعزام کرد. اواسط دسامبر بود که آمریکا توانست کنترل جزیره را به دست گیرد. تا دسامبر 1984 وقتی هربرت بلیز به نخست وزیری رسید حکومت این کشور را شورای مشورتی موقت بر عهده گرفت. در این عملیات 7 هزار سرباز آمریکایی و 300 کارکنان نظامی از جزایر اطراف شرکت داشتند.
 

شوارتزکوف محبوب‌ترین ژنرال آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم

در آگوست سال 1990 نخستین بحران خارجی عمده برای آمریکا پس از جنگ سرد بروز پیدا کرد. صدام حسین ارتشش را به کویت اعزام کرده بود. این حمله، حمله‌ای عادی نبود. عراق ارتش بسیار مجهزی داشت؛ زیرا آمریکا در طول جنگ هشت ساله عراق و ایران کمک نظامی بسیار بزرگی به عراق کرده و ارتش عراق را چهارمین ارتش جهان ساخته بود. کویت نیز یکی از تأمین‌کنندگان اصلی نفت آمریکا بود. افتادن کنترل کویت به دست عراق خطری فوری برای عربستان سعودی، یکی دیگر از صادرکنندگان بزرگ نفت تلقی می‌شد. اگر عربستان به دست صدام می‌افتاد، عراق به یک پنجم نفت دنیا دست می‌یافت. تمامی چشم‌ها به کاخ سفید بود و همه منتظر واکنشی از سوی بوش بودند. صحبت‌های شوارتزکوف و کالین پاول در سال 1991 همزمان با عملیات طوفان صحرا

 

چند واحد عراقى بدون اینکه به هشدارهاى جهانى توجه کنند با حمله به کویت و تسخیر 13 ساعته این کشور ثروتمند به جهان ثابت کردند که از نظر آنها دوران دیپلماسى در خلیج فارس به سر آمده و زور جاى آن را گرفته است. هدف آنها از حمله به کویت در درجه اول خروج از بن بست اقتصادى و در درجه دوم جلوگیرى از رکود در ارتش بزرگ عراق بود.

در آخرین ماه‌های سال 1990، آمریکا در عملیاتی معروف به "طوفان صحرا " به کمک عربستان سعودی شتافت. بیش از 500 هزار سرباز آمریکایی در عربستان مستقر شدند تا در صورت حمله عراق از این کشور دفاع کنند. عراق از متحدان شوروی به حساب می‌آمد و شوروی نیز دارای حق وتو در برابر هرگونه اقدام نظامی آمریکا بود. اما شوروی که به دلیل تغییرات فاحش داخلی خود چشم انتظار کمک از کشورهای غربی بود، مانع از نقشه آمریکا نشد. سازمان ملل نیز عراق را محکوم و به شکل‌گیری ائتلافی برای جنگ نظامی در برابر صدام کمک کرد.

 

شوارتزکوف به همراه نیروهای ویژه ارتش در جنگ دوم خلیج فارس

 

بوش که از جنگ ویتنام درس عبرت گرفته بود، این بار پیش از هر اقدامی حمایت مردم را جلب کرد. با وجود مخالفت‌های اندک، اکثریت آمریکایی‌ها و نمایندگان کنگره از اقدام بوش حمایت کردند. آمریکا اولتیماتومی برای صدام تعیین کرد: عراق تا 15 ژانویه 1991 ملزم به ترک کویت است، در غیر این صورت مورد حمله نیروهای چندملیتی قرار می‌گیرد. 15 ژانویه فرارسید و نیروهای عراقی هیچ اقدامی انجام ندادند.  
 

عملیات طوفان صحرا به فرماندهی شوارتزکوف آغاز شد. در ژانویه 1991، 500 هزار سرباز آمریکایى، 36 هزار سرباز انگلیسى، 150 هزار سرباز شوراى همکارى خلیج فارس، 19 هزار سرباز فرانسوى، 20 هزار سرباز مصرى و 30 هزار سرباز از کشورهاى دیگر در عربستان و کویت مستقر شدند. سخت‌ترین قسمت لجستیک متفقین رساندن حدود 3 هزار تانک سنگین و 2 هزار هواپیما به منطقه بود. به مدت چند هفته اهداف نظامی عراق بمباران شد. در برخی از روزها بیش از 2500 حمله صورت می‌گرفت.  ژنرال نورمن شوارتزکوف فرمانده آمریکایى عملیات، علی‌رغم ارتش عظیمى که در جنوب کویت و جنوب غرب عراق مستقر کرده بود هنوز از درگیرى با ارتش یک میلیون نفرى عراق واهمه داشت بنابراین تصمیم گرفت ابتدا با موشک‌های کروز و هواپیما زیرساخت‌های دفاعى صدام، خطوط ارتباطى و واحدهاى رزمى او را منهدم کند و آنگاه دست به حمله بزند.
 

ژنرال شوارتزکوف و بوش پدر در مناطق پاک‌سازی شده توسط ارتش آمریکا 

 

عراق نیز با پرتاب موشک‌های اسکاد به پادگان‌های آمریکا در عربستان و اسرائیل پاسخ داد. حمله به اسرائیل ترفندی برای متقاعد کردن تمامی کشورهای عربی همسایه برای پیوستن به ائتلاف بر ضد عراق بود. کشورهای عربی پس از فشار دیپلماتیک شدید به مخالفت با عراق ادامه دادند
 

24 فوریه 1991 نورمن شوارتزکوف به نیروهای زمینى فرمان آماده باش کامل براى حمله نهایى را داد. حمله اولیه را آمریکا و متفقین از جنوب و غرب کویت انجام می‌داد اما براى آنکه صدام کاملاً غافلگیر شود نیروهاى آبى _ خاکى آمریکا در 23 فوریه حرکتى گمراه‌کننده را از سواحل کویت آغاز کردند و آنگاه در حالى که نیروهای عراقى‌ مسیر حمله خود را به سمت جنوب کویت و دریا تغییر دادند، عمده نیروهاى متفقین در حدود 700 هزار سرباز و 3 هزار تانک در پناه آتش پشتیبانى هواپیماهاى آمریکایى در عملیاتى کم نظیر ظرف 24 ساعت ابتدا 300 هزار نیروى عراقى مستقر در کویت را دور زده و سپس ظرف 72 ساعت با گازانبرى وحشتناک جنوب عراق را از خاک اصلى این کشور جدا کردند. قبل از آنکه ارتش عراق به خود بیاید نیم میلیون سرباز عراقى به محاصره نظامیان ائتلاف در آمدند.

 

چاه‌های نفت کویت که نیروهای عراقی در هنگام ترک خاک این کشور به آتش کشیدند

 

هواپیماهاى ضربتى آى _ 10 در کنار بالگردهای سوپر کبرا و آپاچى، باقیمانده ادوات زرهى عراق را به راکت می‌بستند و توپ‌های عراق که هنوز بزرگ‌ترین مانع بر سر راه مهاجمان بود توسط ماهواره شناسایى شده و با توپ‌های 8 اینچى (که اطلاعات خود را از طریق جى.پى.اس می‌گرفتند) منهدم مى‌شدند. ظرف 48 ساعت ارتش متفقین صدها کیلومتر در داخل خاک عراق پیشروى کرده و به حوالى ناصریه رسیده بود. از آن طرف اخبار رسیده حاکى بود که در کویت، عراقی‌ها دسته دسته تسلیم مى‌شدند. لشکرهاى گارد نیز نتوانستند موضع تهاجمى بگیرند چرا که بمباران‌هاى پر حجم امکان تحرک را از آنها سلب کرده بودتا این که سرانجام در تاریخ 28 فوریه 1991، کویت طی عملیات طوفان صحرا به فرماندهی شوارتزکوف آزاد شد. او و نیروهایش توانستند نیروهای صدام حسین را ظرف شش هفته از کویت خارج کنند.  صدام حسین دیکتاتور معدوم عراق در مصاحبه‌ای پس از عقب‌نشینی رسمی از کویت، ژنرال شوارتزکوف را به قتل عام اسرای عراقی و کشتار نظامیان در حال فرار ارتش عراق متهم کرد.

 

ملکه الیزابت نشان شوالیه را به ژنرال شوارتزکوف اعطا کرد

 

در طول این جنگ، شوارتزکوف به خاطر شخصیت بی‌پرده، خلق تند و البته جاذبه‌اش شهرت یافت و به محبوب‌ترین ژنرال آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم تبدیل شد. وی به دلیل رهبری این مأموریت نشان‌های افتخار گوناگونی، از جمله نشان شوالیه از ملکه الیزابت دوم، به دست آوردشوارتزکوف در سال 1991 از ارتش بازنشسته شد. او تجربیات زندگی‌اش را در زندگینامه خود نوشتش، "لازم نیست یک قهرمان باشی"، منتشر کرد. کتاب وی در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌ها وارد شد. شوارتزکوف در دوران بازنشستگی به تحلیل نظامی برای شبکه NBC مشغول شد. او از چند خیریه، از جمله سازمان کودکان، نیز حمایت کرده است. شوارتزکوف هرگز از مسائل نظامی به طور کامل فاصله نگرفت. در سال 2003، وی از حمله به عراق در زمان ریاست جمهوری جورج بوش انتقاد کرد. به باور وی، پیامدهای احتمالی این اقدام نظامی به طور کامل مدنظر قرار نگرفت. وی در این باره گفت "پس از جنگ، با وجود کردها و سنی‌ها و شیعیان، چه بر سر عراق خواهد آمد؟ این پرسش بزرگی است که ذهن من را مشغول کرده. این پرسش باید در طرح کلی گنجانده شود." نورمن شوارتزکوف و پدرش به گواه اسناد موجود در ارتش و سازمان سیا از مهره‌های تأثیرگذار آمریکا در منطقه بودند که بارها مورد تقدیر قرارگرفته و مدال‌های افتخار بسیاری در کارنامه خود ثبت کردند. اقدامات شوارتزکوف‌ها در مقاطع تاریخی ذکرشده، منجر به تغییر عمده در مسیر حیات سیاسی ایران و خاورمیانه در جهت منافع آمریکا گردید؛ تغییر مسیری که هیچ‌گاه از حافظه تاریخ، مردم ایران و منطقه پاک نخواهد شد.
 

زندگی نورمن شوارتزکوف پسر نیز در تاریخ 27 دسامبر 2012، در خانه‌اش در فلوریدا به پایان رسید.

 

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی