چندرسانه ای

شرکت‌های بیمه و کمپانی‌های داروسازی، چپاولگران مردم آمریکا

برخلاف تبلیغات و پروپاگاندای پر هیاهو در مورد سرزمین فرصت ها، در 30 سال اخیر زندگی در آمریکا برای 90 درصد جمعیت این کشور روز به روز بدتر شده است. در طی این سال ها یکی از تاثیرگذارترین موارد در سخت تر و بدتر کردن زندگی برای مردم آمریکا هزینه‌های پزشکی و درمانی بوده است. در این گزارش به موشکافی این معضل مهم جامعه آمریکا می پردازیم.

علی رغم تبلیغات و پروپاگاندای پر هیاهو در مورد سرزمین فرصت‌ها، در 30 سال اخیر زندگی در آمریکا برای 90 درصد جمعیت این کشور روز به روز بدتر شده است. در طی این سال ها یکی از تأثیرگذارترین موارد در سخت‌تر و بدتر کردن زندگی برای مردم آمریکا هزینه‌های پزشکی و درمانی بوده است
 

برمبنای آموزه های سرمایه‌داری، سیستم درمانی آمریکا طوری طراحی شده است که اصلی‌ترین هدف آن کسب سود بوده و با خدمت‌رسانی به مردم میانه ای ندارد. با اینکه در آمریکا امکانات درمانی زیاد و پیشرفته‌ای وجود دارد اما دسترسی به این امکانات برای 90 درصد جامعه به علت هزینه‌های غیرقابل باور امکان ندارد. درواقع در بخش درمانی آمریکا فن‌آوری‌های پیشرفته جای خدمات پیشرفته را گرفته است و حتی عملکرد نظام بهداشتی آمریکا در مورد پیشگیری از بیماری ها و واکسیناسیون نیز در مقایسه با دیگر کشورهای صنعتی ضعیف بوده است.

 

یکی از شعارهای انتخاباتی باراک اوباما برای رسیدن به ریاست جمهوری اصلاح نظام بهداشتی و درمانی آمریکا بود. اوباما اعلام کرد به دنبال تصویب و اجرایی کردن قانونی است که طبق آن مردم آمریکا باید همگی به طور اجباری بیمه بخرند و در غیر این صورت باید جریمه بپردازند. بر اساس این طرح که از ژوئن 2012 اجرایی شد؛ شهروندان آمریکا باید از اول سال 2014 بیمه خدمات درمانی و بهداشتی داشته باشد و در غیر این صورت به طور تصاعدی جریمه خواهد شد

نرخ رشد هزینه‌ های درمان بیش تر از نرخ رشد تورم و دستمزدها بوده و درنتیجه مردم آمریکا همیشه در برابر صورت حساب‌های درمانی بیمارستان ها و کلینیک‌ها با جیب‌های خالی خود طرف هستند و در نتیجه بیشتر ترجیح می‌دهند به بیماری‌ها و نیازهای بهداشتی خود اهمیت ندهند و به درمان اقدام نکنند. بااینکه بخش بهداشت و درمان بزرگ‌ترین سهم از بودجه فدرال را به خود اختصاص داده است آمریکایی‌ها در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته، مراقبت‌های درمانی بسیار کمتری دریافت می‌کنند.

صنعت بیمه درمانی جایگاه مهمی در نظام مالی آمریکا داشته و تقریباً یک‌ششم اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهد . شرکت‌های بیمه خصوصی بسیاری وجود دارند که بر سر چپاول این ثروت حاصل از بیماری و رنج مردم آمریکا باهم رقابت می‌کنند. می‌توان گفت که مدیریت واقعی نظام بهداشتی و درمانی آمریکا را سرمایه‌داران دخیل در امر بیمه و داروی این کشور به عهده‌دارند.بخش درمانی و شرکت‌های بیمه برای چپاول بودجه درمانی آمریکا همدستی می‌کنند.

حدود یک سوم شهروندان آمریکایی به دلیل فقر مادی به پزشک مراجعه نمی‌کنند و یا از خرید داروهای تجویزی امتناع می‌ورزند. هزینه سرانه آمریکا برای بخش بهداشت و درمان تقریباً دو برابر متوسط این هزینه برای 24 کشور عضو سازمان همکاری های توسعه اقتصادی است. در آمریکا به طور سرانه حدود 8500 دلار صرف هزینه بهداشت و درمان می‌شود که بسیار بیش از هر کشور دیگری در دنیاست.


 


تقریباً در همه کشورهای صنعتی توسعه یافته یک نظام بهداشت و درمان همگانی روی کار است و تمام شهروندان این کشورها بیمه شده‌اند و هزینه سرانه بهداشت و درمان آنها بسیار پایین است. در این میان فقط آمریکاست که ده‌ها میلیون شهروند بدون بیمه دارد و ده‌ها میلیون از شهروندان بیمه شده‌اش نیز با توجه به نوع قراردادهای بیمه‌ای هیچ‌گاه نمی توانند از سطح سلامت و درمان استاندارد کشورهای پیشرفته برخوردار باشند. هزینه‌های درمان و دارویی و بستری در آمریکا و حتی ویزیت و دستمزد پزشکان در آمریکا بسیار بالاست و از این نظر این کشور رتبه اول در جهان را داراست.

 


جیب مردم آمریکا در برابر صورت‌حساب های بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها خالی است


نرخ رشد هزینه‌ های درمان بیش تر از نرخ رشد تورم و دستمزدها بوده و درنتیجه مردم آمریکا همیشه در برابر صورت حساب‌های درمانی بیمارستان ها و کلینیک‌ها با جیب‌های خالی خود طرف هستند و در نتیجه بیشتر ترجیح می‌دهند به بیماری‌ها و نیازهای بهداشتی خود اهمیت ندهند و به درمان اقدام نکنند. سیستم درمانی آمریکا طوری طراحی شده است که حتی این اهمیت ندادن مردم به سلامتی خود نیز باز به‌گونه‌ای دیگر به نفع چپاولگران بهداشت و درمان و شرکت‌ها بیمه تمام می‌شود؛ زیرا درنهایت افراد با دردها و بیماری‌های بیشتری به این سیستم مراجعه خواهند کرد و مجبور خواهند شد از خدمات به مراتب بسیار گران بها تری استفاده کنند. برای مثال بیماری آرتریت که در سنین بالا خود را شدیدتر نشان می‌دهد؛ تقریباً یک درصد تولید ناخالص ملی آمریکا را به صورت سالانه به خود اختصاص می‌دهد.

بااینکه بخش بهداشت و درمان بزرگ‌ترین سهم از بودجه فدرال را به خود اختصاص داده است آمریکایی‌ها در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته، مراقبت‌های درمانی بسیار کمتری دریافت می‌کنند و نظام بهداشت و درمان آمریکا پایین ترین سطح خدمات را در جهان به مردمش عرضه می‌کند. در بین 11 کشور ثروتمند دنیا وضعیت خدمات درمانی و بهداشتی آمریکا در بدترین حالت و در رتبه آخر قرار دارد و تعلل اکثر آمریکایی‌ها برای درمان‌های پزشکی به علت هزینه بالای درمان است. میزان دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی مشکل اول سیستم بهداشتی آمریکا محسوب می‌شود به طوری که میزان رضایت از بهداشت و درمان را هر سال در بین مردم این کشور کاهش می‌دهد. بر این اساس آمریکا یکی از بالاترین رتبه‌های مرگ و میر نوزادان را در بین کشورهای پیشرفته صنعتی به خود اختصاص داده و امید به زندگی در آن در مقایسه با کشورهای صنعتی دیگر رتبه تأسف‌بار 22 را دارد.


آمار و مقایسه
حدود یک سوم شهروندان آمریکایی به دلیل فقر مادی به پزشک مراجعه نمی‌کنند و یا از خرید داروهای تجویزی امتناع می‌ورزند. هزینه سرانه آمریکا برای بخش بهداشت و درمان تقریباً دو برابر متوسط این هزینه برای 24 کشور عضو سازمان همکاری های توسعه اقتصادی است. در آمریکا به طور سرانه حدود 8500 دلار صرف هزینه بهداشت و درمان می‌شود که بسیار بیش از هر کشور دیگری در دنیاست. این پول هنگفت بیش از کل پولی است که در تمامی قاره اروپا صرف بیمه، بهداشت و درمان می‌شود اما در این سیستم بیشتر از 30  درصد هزینه‌های درمانی به جیب مقامات واریز می‌شود. باوجود این هزینه مالی عظیم برای سلامت، در امریکا حدود 47 میلیون نفر به بیمه دسترسی ندارند و رتبه امریکا ازنظر بهداشت و سلامت در جهان 37 است.


3/7 میلیون نفر از افراد زیر 18 سال در سال 2010 فاقد هرگونه بیمه ای بوده‌اند


 بیمه‌نامه‌های بیش از بیست میلیون نفر فاقد قدرت لازم برای حمایت کافی از افراد هستند؛ و نزدیک به  صد و ده میلیون آمریکایی نیز بیمه دندان‌پزشکی ندارند. یک پنجم جمعیت بیمه شده بزرگسال آمریکا برای پرداخت هزینه های پزشکی خود با مشکل مالی روبرو هستند. تخمین زده می‌شود تا سال 2019، نزدیک به 5 میلیون نفر از سالمندان این کشور از خدمات درمانی لازم محروم بمانند. تعداد شهروندان فاقد بیمه‌ای که در رده سنی 18 تا 64 سال قرار دارند نیز رو به افزایش استدر آمریکا سالانه بیش از دویست و پنجاه میلیارد دلار صرف دارو می‌شود و 7/15 درصد از درآمدها نیز از آن صنعت دارویی است. بیش از نیمی از ورشکستگی ‌های اقتصادی در آمریکا به‌طور مستقیم با مخارج پزشــکی در ارتباط است و از این بابت هر دقیقه دو نفر در آستانه ورشکستگی قرار می‌گیرند. با این حال کلاه برداری های بزرگی نیز در سیستم بهداشت و درمان آمریکا روی می‌دهد. در سال 2011 از مبلغ سه میلیارد دلار کلاه‌برداری اعاده شده توسط دادگاه‌های آمریکا 5/2 میلیارد دلار آن مربوط به بخش‌های درمانی بوده است!


هزینه کردن بی‌ثمر دولت آمریکا برای درمان بیش از کل قاره اروپاست


شرکت‌های بیمه و کمپانی‌های داروسازی، چپاولگران مردم آمریکا
صنعت بیمه درمانی جایگاه مهمی در نظام مالی آمریکا داشته و تقریباً یک‌ششم اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهد که در کنار صنعت داروسازی از پایه‌های مهم اقتصاد آمریکا محسوب می‌شود. شرکت‌های بیمه خصوصی بسیاری وجود دارند که بر سر چپاول این ثروت حاصل از بیماری و رنج مردم آمریکا باهم رقابت می‌کنند. می‌توان گفت که مدیریت واقعی نظام بهداشتی و درمانی آمریکا را سرمایه‌داران دخیل در امر بیمه و داروی این کشور به عهده‌دارند. این سرمایه‌داران با ایجاد شبکه‌ای شامل سیاست مداران، قضات، قانون گذاران، پزشکان، وکلا، فعالان عرصه‌های پیراپزشکی، رسانه‌ها و بانک‌ها سلامت جسمی مردم آمریکا را به فرصت بی بدیلی برای کسب سودهای میلیارد دلاری درآورده‌اند. شرکت‌های بیمه استانداردهای ارائه خدمات را نسبت به سود خود می‌سنجند و به بیمار و نیروی‌های دارویی و درمانی همچون واحدهای به هم پیوسته سودآور نگاه می‌کنند.


 با اینکه بحران مالی جهانی از آمریکا شروع شده و افزایش فقر در آمریکا را موجب شد؛ در همان دوران سود شرکت های بیمه نه تنها کاهشی نداشت بلکه به رقم بی سابقه 300 میلیارد دلار در سال نیز رسید که در کنار تجارت اسلحه از درآمدهای بزرگ سرمایه‌داران آمریکایی محسوب می‌شد. برای مثال یونایتد هلث که یکی از بزرگ ‌ترین شرکت‌ های فعال در صنعت بیمه در آمریکا به شمار می‌آید، رتبه ۲۲ در فهرست ۵۰۰ شرکت بر‌تر در این کشور را به خود اختصاص داده است. این شرکت ۷۰ میلیون دلار پوشش بیمه ای در آمریکا داشته است که این رقم ۲۵ درصد بازار را شامل می‌شود.  درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۱ میلادی، بیش از ۱۰۱ میلیارد دلار و سود خالص آن نیز بیش از ۵ میلیارد دلار گزارش شده است. این در حالی است که سود خالص این شرکت در سال ۲۰۱۰ میلادی حدود 4.6 میلیارد دلار گزارش شده بود. با اینکه دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی روز به روز سخت‌تر می‌شود اما نرخ رشد سود همچنان برای شرکت‌های بیمه در آمریکا در حال افزایش است.

از دیدگاه شرکت‌های دارویی، سلامت عمومی مخالف سودآوری است. شرکت‌های تولید دارو پر سودترین صنعت سرمایه‌داری در آمریکا هستند که با هماهنگی با سیاست‌مداران و قانون‌گذاران و البته دادن حق و حقوق ایشان از بابت پشتیبانی های انجام‌گرفته با هرگونه مانع قانونی برای سود بیشتر مبارزه می‌کنند. روند به گونه‌ای است که شرکت‌های کوچک تاب این بازار داغ سرمایه‌داری را نیاورده و اغلب ورشکست می‌شوند و در عوض تولیدکنندگان عمده دارویی که دست در دست کاخ سفید و سنا دارند سودهای کلانی را به جیب می‌زنند. بودجه بیمه‌های درمانی بیش از بودجه نظامی آمریکا بوده و بزرگ‌ترین فرصت برای کسب ثروت محسوب می‌شود. این بودجه 23 درصد بودجه آمریکا را به خود اختصاص می‌دهد که اغلب در قالب دو نوع بیمه مدیکد و مدکر به شهروندان آمریکایی تخصیص می‌یابد اما همان‌طور که در ادامه اشاره خواهد شد؛ سیاست مدارن، بیمارستان‌ها و شرکت‌های دارویی بزرگ با کلاه برداری های مختلف بیشترین سود را از دریافت‌ این دو بیمه به جیب می‌زنند و چیزی عاید مردم آمریکا نمی‌شود.

 


بودجه درمانی و بودجه نظامی بیشترین بخش بودجه سالانه آمریکا را به خود اختصاص می‌دهند


کلاهبرداری سرمایه داران در مراکز درمانی
طبق نظام بهداشتی فعلی آمریکا، بیمارستان ها در قبال کار بیشتر پول بیشتری نیز از دولت دریافت می‌کنند. در نتیجه این مراکز تلاش خود را بیش از هر چیز بر کسب سود بیشتر و بیشتر متمرکز کرده­اند و نوعی مسابقه "بیمار پروری" در بیمارستان‌های آمریکا به وجود آمده است. تجویز آزمایش ها و درمان‌های اضافه ای که ضروری نیستند؛ انجام عمل‌های جراحی غیرضروری بر روی بیماران، پرداخت و گرفتن پورسانت از کمپانی های داروسازی، تغییر نام بیماری برای افزایش دریافت­های بیمه­ای، اغراق در شدت بیماری، تحریف هزینه ها و حساب های تحویل داده شده به دولت، انتقال بدون توجیه بیماران از بیمارستان­ های عادی به بیمارستان­های ویژه همگی از جمله کارهایی است که بخش های درمانی برای افزایش درآمد خود از بودجه ملی بهداشت و درمان انجام می دهند. برای مثال از سال 1980 تا 2010 به علت افزایش 7 برابری عکسبرداری های رادیواکتیوی غیرضروری نرخ ابتلا به سرطان 2 درصد افزایش داشت.

 


بیمارستان ها برای کسب سود حتی اعمال جراحی غیرضروری نیز بر روی بیماران انجام می‌دهند.


اوباما: جبران کسری بودجه و بهداشت و درمان آمریکایی‌ها
در زمان ریاست جمهوری کلینتون 74 درصد آمریکایی ها از کیفیت خدمات درمانی ناراضی و 72 درصد آنها نیز خواستار دخالت مستقیم دولت برای بهبود شرایط بودند. کلینتون برنامه هایی را برای ارتقاء سیستم بهداشتی ارائه داد اما تلاش های او با بی میلی کنگره آمریکا روبرو  شد که نمی‌خواست به شرکت‌های بزرگ بیمه و داروسازی که سهم عمده‌ای در تأمین هزینه‌های انتخاباتی داشتند؛ فشار مضاعفی وارد شود. جرج بوش هم با درگیر بودن در دو جنگ بزرگ فرا منطقه‌ای وقتی برای ارائه عملکردی جدی در مورد سلامت مردم آمریکا نداشت. در دوران چهارساله نخست ریاست جمهوری اوباما نیز تغییر خاصی در وضعیت بهداشتی و درمانی آمریکا به وجود نیامد.


آمریکا بالاترین مخارج دارویی را در بین کشورهای پیشرفته دارد


 یکی از شعارهای انتخاباتی باراک اوباما برای رسیدن به ریاست جمهوری اصلاح نظام بهداشتی و درمانی آمریکا بود. اوباما اعلام کرد به دنبال تصویب و اجرایی کردن قانونی است که طبق آن مردم آمریکا باید همگی به طور اجباری بیمه بخرند و در غیر این صورت باید جریمه بپردازند. طبق این طرح مردم در صورت نداشتن توان مالی برای خرید بیمه باید این امر را اثبات کنند تا دولت به آنها کمک کند. بر اساس این طرح که از ژوئن 2012 اجرایی شد؛ شهروندان آمریکا باید از اول سال 2014 بیمه خدمات درمانی و بهداشتی داشته باشد و در غیر این صورت به طور تصاعدی جریمه خواهد شد؛ اما واقعیت این طرح چیزی فراتر از نجات سلامت 47 میلیون شهروند آمریکایی فاقد بیمه است. این طرح در واقع تلاش بزرگی برای جبران کسری بودجه فدرال است.

 

سالمندان آمریکایی از پرداخت هزینه‌های سرسام آور درمانی خود عاجزند


مقامات سیاسی آمریکا بارها اذعان کرده بودند که در صورت عدم اجرای این طرح، آنها نخواند توانست  کسری بودجه فدرال را تحت کنترل درآورند. آمریکا با بیشترین کسری بودجه در تاریخ خود مواجه است و دولت برای مهار هزینه های فدرال و کسری بودجه به کاستن از هزینه‌های بهداشتی و درمانی روی آورد. این در حالی است که سیاست‌مداران آمریکایی می‌توانستند به جای کاستن از هزینه‌های درمانی مردم از بودجه نظامی هنگفتی که صرف شرکت‌های بزرگ تسلیحاتی و صنایع نظامی می‌شود؛ بکاهند.

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی