چندرسانه ای

جان انسان ها در دستان مافیای دارو

آنچه که مافیای جهانی دارو در پیش گرفته است یک تروریسم و کشتار دسته جمعی است که می تواند علاوه بر جستجوی سودهای کلان، سیاست های کنترل جمعیت جهانی از طرف قدرت های بزرگ را نیز مد نظر داشته باشد.

حجم کل تجارت جهانی دارو در سال 2005 معادل 602 میلیارد دلار بود. برای سال 2007 این رقم به 710 میلیارد دلار رسید. با نگاهی به گزارش‌های موجود میزان فروش جهانی دارو در سال 1998 را 309 میلیارد دلار می‌یابیم. صنعت دارو‌سازی در سال 2008 از بین 52 صنعت سودآور جهان رتبه سوم را به خود اختصاص داد و در سال 2012 نیز بزرگ‌ترین شرکت دارویی جهان چیزی نزدیک به 120 میلیارد دلار درآمد داشته است. این میزان رشد حاکی از آن است که تجارت دارو به دلایل گوناگون رو به گسترش بوده و هم‌اکنون سرانه مصرف دارو در جهان به رقمی نزدیک به 100 دلار رسیده است

آپوتکس

داروهای شیمیایی همیشه اثرات جانبی ناگواری نیز داشته‌اند. در ١٩٩٣ دکتر نانسی الیوری پزشک بیمارستان کودکان در تورنتوی کانادا برای همکاری در آزمایش دارویی جدید با شرکت آپوکس قراردادی منعقد کرد. این دارو برای جلوگیری از عوارض قلبی ناشی از افزایش آهن در خون بیماران مبتلابه تالاسمی بود. دکتر الیوری پس از دو سال متوجه شد داروی جدید موجب ناهنجاری هایی در کبد بیماران می شود. با افشای این موضوع قرارداد شرکت با دکتر الیوری فسخ شده و او به عدم رعایت جنبه‌های محرمانه آزمایش متهم گردید! در تصویر مقابل نمادهای فراماسونری را در یکی از ساختمان های آپوتکس مشاهده می کنید


 

شرکت GSK

رشوه دادن به پزشکان کشورهای مختلف برای تبلیغ مستقیم داروها از طریق تجویز آنها برای بیماران از راهکارهای رایج مافیای جهانی دارویی است. یکی از پرونده های این استراتژی مربوط به شرکت GSK است که طی آن در سال ٢٠٠٣ تعداد ٣٧ کارمند نمایندگی این شرک در ایتالیا به همراه ٣٥ پزشک به جرم فساد مالی دستگیر شده و هشتاد نماینده فروش این شرکت به جرم پرداخت رشوه به پزشکان برای تجویز داروهای شرکت GSK محکوم شدند. 

 

داروهای تقلبی

داروهای تقلبی از علاقه مندی های مافیای جهانی داروست که بر اساس گزارش های بانک جهانی و سایر مجامع بین‌المللی کل تجارت جهانی آن اکنون از مرز ۳۰ میلیارد دلار در سال گذشته است. این پدیده هم در کشورهایی که نظارت دارویی ضعیفی دارند و هم در کشورهای پیشرفته رایج بوده و هیچ کشوری از این مشکل در امان نیست.

مافیای جهانی دارو

 کاری که مافیای غول‌های بزرگ صنعت داروسازی در عرصه جهانی انجام می‌دهند بیشتر به یک تروریسم خاموش بین‌المللی شبیه است که بسیار بیش از تروریسم نمایش داده‌ شده در تلویزیون‌ها و رسانه‌ها به کشتار می‌انجامد. اقدامات مافیایی کارتل های دارویی یک نسل‌کشی واقعی سازمان‌یافته است که با همدستی دولت‌های اروپایی و آمریکا درکشورهای جهان سوم به‌ویژه آفریقا روی داده و از طریق آن سود چندین میلیارد دلاری عاید اعضای این مافیا می‌شود.

 

مک‌ کسون

نشریه‌ اقتصادی فوربس در گزارش سال 2012 خود شرکت آمریکایی مک‌ کسون با فروشی نزدیک به 120 میلیارد دلار را بزرگ ترین شرکت صنایع دارویی جهان اعلام کرد و سه شرکت آمریکایی دیگر نیز به نام‌های کاردینال هلث، آمریسورس برگن و پیفایزر را در رده‌های بعدی معرفی نمود.


 

واضح است که این رقم کلان چیزی نیست که قدرت‌های مالی جهانی به راحتی از کنار آن بگذرند. سود سرشار و انحصاری موجود در این صنعت منجر به شکل‌گیری مافیای جهانی دارو شده است که به انحای مختلف سعی در افزایش سودآوری این صنعت به نفع کارتل های بزرگ خود دارد. از نظر سود‌آوری، صنعت داروسازی در میان لیست ۵۰۰ شرکت برتر جهانی فورچون، در رتبه اول قرار گرفته است. 18 درصد درآمد این صنعت را سود تشکیل می‌دهد که از این نظر خیلی بالاتر از شرکت‌های گوناگون مالی است که سودشان 11‌ درصد درآمدشان را تشکیل می‌دهد.

 


نشریه‌ اقتصادی فوربس در گزارش سال 2012 خود شرکت آمریکایی مک‌ کسون با فروشی نزدیک به 120 میلیارد دلار را بزرگ ترین شرکت صنایع دارویی جهان اعلام کرد و سه شرکت آمریکایی دیگر نیز به نام‌های کاردینال هلث، آمریسورس برگن و پیفایزر را در رده‌های بعدی معرفی نمود. آمریکا با 13 شرکت دارای بزرگترین شرکت‌های صنایع دارویی جهان بوده و ژاپن با 10 شرکت در رده دوم قرار دارد. این غول‌های دارویی همواره سعی داشته‌اند تصویری سازنده از فعالیت‌های خود ارائه دهند که حاکی از خدمت آنها به بشریت بوده و ضمن سودآوری برای سهام‌داران خود با درک مشکلات مربوط به بیماری‌ها و امور بهداشتی مردم به فکر حل آن‌ها بوده و بخشی از سود حاصل از فروش داروهای خود را صرف تحقیق برای کشف و تولید داروهای جدید می‌کنند!


اما با نگاهی کاوشگرانه به چرخه تحقیق، تولید، عرضه و نیز ایجاد نیاز برای دارو در سطح جهانی حقایق دیگری در مورد این مافیای بزرگ رخ می‌نماید. تبلیغات وسیعی در مورد داروهای مختلف انجام می‌گیرد و شرکت‌های داروسازی بدون هیچ‌گونه توجیه خاصی مدام به قیمت داروهای خود می‌افزایند. برای مثال داروهای ساده‌ای وجود دارند که به ٣ برابر قیمت اروپایی آن به مردم آمریکا فروخته می‌شوند. گاهی داروهای جدیدی به بازار عرضه و تبلیغات وسیعی در مورد آنها انجام‌شده که چند صباحی بعد بی‌اثر بودن آنها نقل ستون های انتقادی روزنامه‌ها شده است.

 
ایجاد تنوع که استراتژی بازارهای مد برای گسترش مصرف‌گرایی است به عرصه دارو نیز راه‌یافته و مدیریت این تجارت توانسته است مدت زمان متوسط معرفی داروهای جدید به جهان را از 7 سال به 5 سال کاهش دهد. ماده مخدری مانند "ترامادول " با حقه‌بازی بسیار دقیقی  به اسم دارو به مردم دنیا عرضه می‌شود و جوامع مختلف را دچار مشکلات می‌کند و از همه مهم تر پول شویی بین‌المللی و حمایت بانک‌های معتبر بین‌المللی از مافیای جهانی دارو همچون پشتوانه مالی قابل اعتمادی برای این تجارت عمل می‌کند.

 


ترامادول: از بزرگترین دروغ‌های مافیای جهانی دارو
 

 بازار جهانی دارو در انحصار آمریکای شمالی، اروپای غربی و ژاپن است و این کشورها برای حفظ غلبه جهانی خود در این بازار اقدام به شکل دهی مافیای بزرگ جهانی دارو کرده‌اند. اروپا، ژاپن و آمریکا در سال 2007 بیش از 72 میلیارد دلار برای تحقیق در مورد نسل جدید داروها اختصاص دادند و هرسال نیز به این بودجه اضافه می‌کنند. این سه غول دارویی درمجموع 88 درصد تولید جهانی دارو را به خود اختصاص می‌دهند. مافیای جهانی دارویی شبکه‌ای سازماندهی‌شده و تبهکار است که از اصول و مقررات خاصی پیروی می‌کند که بر پایه نفوذ اجتماعی و دولتی استوار است. این مافیا از شاخه‌های متعدد مالی، علمی، رسانه‌ای و دولتی تشکیل‌شده که می‌تواند بانفوذ در مجامع قانون‌گذاری و حتی بین‌المللی (مانند سازمان بهداشت جهانی) به انگیزه‌های مالی و تجاری خود دست یاید.

 شبکه بین‌المللی علمی و سیاسی مافیای جهانی دارو
 کاری که مافیای غول‌های بزرگ صنعت داروسازی در عرصه جهانی انجام می‌دهند بیشتر به یک تروریسم خاموش بین‌المللی شبیه است که بسیار بیش از تروریسم نمایش داده‌شده در تلویزیون‌ها و رسانه‌ها به کشتار می‌انجامد. اقدامات مافیایی کارتل های دارویی یک نسل‌کشی واقعی سازمان‌یافته است که با همدستی دولت‌های اروپایی و آمریکا درکشورهای جهان سوم به‌ویژه آفریقا روی داده و از طریق آن سود چندین میلیارد دلاری عاید اعضای این مافیا می‌شود.

 
این شرکت‌ها انواع بیماری‌ها را در کشورهای جهان سوم انتشار می دهند و سپس خود اقدام به فروش واکسن ها و داروهای مقابله با این بیماری ها به آن کشورها می‌کنند. برخی از این فراورده‌ها تاریخ گذشته بوده و بدین شکل، کمپانی‌های سازنده نه تنها هزینه‌ای بابت نابودی آن‌ها متحمل نمی شوند بلکه سودهای کلانی نیز به جیب می زنند. شرکت‌های دارویی برای ارتکاب این جنایات نه تنها در بخش های علمی و پزشکی همکارانی دارند بلکه در بین سیاست‌مدارها، رسانه‌های جمعی و اعضای دولت‌ها نیز لابی گران قدرتمندی برای خود دست و پا کرده شبکه بزرگی ایجاد می‌کنند.


با نفوذ به بخش‌های پزشکی و بهداشتی کشورها طبقه‌ای از پزشکان را به وجود می‌آورند که منطبق با اهداف آنها با هرگونه درمان غیر دارویی و طب جایگزین مخالفت کرده و از مصرف دارو حمایت می‌کنند. پیوند بین سیاست و مافیای دارو گاهی کاملاً عیان روی می‌دهد. دونالد رامسفلد، وزیر دفاع سابق آمریکا سهامدار عمده شرکت داروسازی «گایلید ساینستز» است. بنیاد راکفلر از حامیان اصلی چندین شرکت بزرگ دارویی و آزمایشگاه‌های آنها از جمله آزمایشگاه‌های «ابوت» و شرکت‌های پتروشیمی «اکسون موبیل»، «بریتیش پترولیوم» و «شورون» است. «روبرت مرداک» مالک غول‌های بزرگ رسانه‌ای از کلان سهامداران شرکت‌های دارویی دنیاست. به این لیست می‌توان «جری اسپری» رئیس سابق بانک مرکزی آمریکا را نیز افزود و از اعضای فراوان گروه های لابی گر دیگر در نهادهای مالی و سیاسی، ارتش آمریکا، رسانه‌های جمعی و... صرف‌نظر کرد

نفوذ مافیای دارویی حتی در سازمان ملل نیز روی داده و برخی کارشناسان سازمان بهداشت جهانی متهم به دریافت رشوه از آزمایشگاه‌های دارویی برای همکاری با آن‌ها بوده‌اند. وخیم جلوه دادن اوضاع بهداشتی جهانی در گزارش‌های بین المللی از جمله موضوعات مطرح در پرونده‌های دریافت رشوه از کمپانی‌های داروسازی بوده است. برای مثال پروفسور «آلبرت اوزترهاوس» از دانشگاه «آراسموس» هلند که یکی از مشاوران سازمان بهداشت جهانی در امور بیماری آنفلوانزاست؛ متهم است که در پاندمی آنفلوانزای خوکی با مافیای جهانی دارو برای فروش داروهای مختلف همکاری کرده است.

 مافیای جهانی و داروهای تقلبی 
داروهای تقلبی از علاقه مندی های مافیای جهانی داروست که بر اساس گزارش های بانک جهانی و سایر مجامع بین‌المللی کل تجارت جهانی آن اکنون از مرز ۳۰ میلیارد دلار در سال گذشته است. این پدیده هم در کشورهایی که نظارت دارویی ضعیفی دارند و هم در کشورهای پیشرفته رایج بوده و هیچ کشوری از این مشکل در امان نیست. با پیچیده ‌تر شدن روش های تولید غیر قانونی نیز کشف آنها دشوارتر شده است. گاهی مافیای درگیر در تولید داروهای تقلبی از حمایت دولت ها نیز برخوردار می‌شوند و هرروز داروهای بیشتری به بازارهای مصرف راه می‌یابند که با استانداردهای پذیرفته شده انطباق نداشته و پیامدهای مضری برای مصرف‌کنندگان دارند.


 داروهای تقلبی اکثراً نخست در کشورهای فقیر آفریقا و آمریکای لاتین رواج می‌یابد


مافیای جهانی اکثراً این داروها را نخست در کشورهای فقیر آفریقا و آمریکای لاتین رواج می‌دهد و سپس بازارهای کشورهای در حال توسعه را هدف قرار می‌دهد. هیات کنترل بین‌المللی مواد مخدر در سال 2012 گزارش می‌دهد که تا ۵۰ درصد داروها در بازارهای دارویی کشورهای در حال توسعه تقلبی است و بیماران را در معرض خطرات جدی بهداشتی قرار داده است. برای مثال داروهای تقلبی 40 تا 50 درصد بازار دارویی نیجریه و پاکستان را به خود اختصاص داده‌اند


حمایت دولتی از مافیای دارو آشکارا روی می‌دهد


حمایت دولتی از مافیای دارو از اینجا مشخص است که تعداد معدودی از کشورها اطلاعات مربوط به موارد شناسایی شده داروهای تقلبی را افشا می کنند. این سکوت یکی از مهم ترین مشوق‌های تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان داروهای تقلبی برای ادامه فعالیت در سطح بین‌المللی است. این سکوت حتی در اروپا که به‌ظاهر از قوانین مدون و نهادهای نظارتی مناسب برخوردار است نیز وجود دارد. دلیلی که از سوی دولت‌ها برای این سکوت اعلام می‌شود نگرانی از افزایش استرس در بیماران است اما سخنگوی انجمن صنایع دارویی انگلستان (ABPI) دلیل اصلی این سکوت را ترس از آسیب رسیدن به تجارت قانونی دارو می‌داند! در واقع آنها معتقدند که درآمد بیشتری از این سکوت عاید کمپانی های داروسازی می‌شود. آشکار است که بخشی از این درآمد در اختیار دولت قرار می‌گیرد و یک همکاری دو سویه به بهای بازی با زندگی و سلامتی افراد برای کسب سود و درآمد بیشتر شکل‌گرفته است

رشوه به پزشکان: شرکت GSK 
رشوه دادن به پزشکان کشورهای مختلف برای تبلیغ مستقیم داروها از طریق تجویز آنها برای بیماران از راهکارهای رایج مافیای جهانی دارویی است. یکی از پرونده های این استراتژی مربوط به شرکت GSK است که طی آن در سال ٢٠٠٣ تعداد ٣٧ کارمند نمایندگی این شرک در ایتالیا به همراه ٣٥ پزشک به جرم فساد مالی دستگیر شده و هشتاد نماینده فروش این شرکت به جرم پرداخت رشوه به پزشکان برای تجویز داروهای شرکت GSK محکوم شدند.  در ازای رشوه از پزشکان خواسته می شد به جای تجویز داروهای مشابه ارزان، داروهای این شرکت را به بیماران پیشنهاد کنند. این پرونده غیر از چند اشاره کوتاه با سکوت رسانه‌ای مواجه شد. شرکت GSK علاوه بر پول نقد هدیه هایی مانند سفر به مونت کارلو یا جزایر کارائیب نیز به پزشکان ایتالیایی ارائه می‌داد

عدم افشای اثرات خطرناک داروهای شیمیایی: شرکت آپوتکس 


آپوتکس، اثرات جانبی مضر داورها را اعلام نمی کرد


داروهای شیمیایی همیشه اثرات جانبی ناگواری نیز داشته‌اند. شرکت‌های دارویی همواره در مورد واقعیت این اثرات دروغ گفته و از طریق لابی‌های خود در بخش های آزمایشگاهی و حتی در دادگاه ها از زیر بار مسئولیت گریخته اند. در ١٩٩٣ دکتر نانسی الیوری پزشک بیمارستان کودکان در تورنتوی کانادا برای همکاری در آزمایش دارویی جدید با شرکت آپوکس قراردادی منعقد کرد. این دارو برای جلوگیری از عوارض قلبی ناشی از افزایش آهن در خون بیماران مبتلابه تالاسمی بود. دکتر الیوری پس از دو سال متوجه شد داروی جدید موجب ناهنجاری هایی در کبد بیماران شود. با افشای این موضوع قرارداد شرکت با دکتر الیوری فسخ شده و او به عدم رعایت جنبه‌های محرمانه آزمایش متهم گردید

موضوع به دادگاه کشیده شد و در سایه حمایت‌های دولتی و سیاسی، این شرکت توانست دادگاه را چندین سال معطل کند و سرانجام بدون هیچ‌گونه محکومیت خاص و یا دستور برای بررسی دیگر کارهای مطالعاتی تنها به عدم کسب جواز پخش داروی جدیدش محکوم شد. در همان سال‌ها مدیرکل شرکت آپوتکس که از افراد با نفوذ تورنتو محسوب می‌شد به بخش دانشگاهی ٢٠ میلیون دلار کمک مالی تخصیص داده بود

نفی طب جایگزین 
بیماری‌های مزمن برای مافیای جهانی دارو فرصت بسیار بزرگی برای به دست آوردن هر چه بیشتر پول محسوب می‌شود. مافیای دارو با هدایت آموزش پزشکی و درمان از پرداختن به ریشه بیماری ها، پیشگیری یا ریشه کن کردن آنها جلوگیری می‌کند. تداوم بیماری ها رمز اصلی موفقیت مالی شرکت‌های بزرگ داروسازی است. به همین دلیل پزشکی نوین با هرگونه مظاهر طب جایگزین به مخالفت بر می‌خیزد. هامیوپاتی، طب سنتی، طب سوزنی و انواع دیگر روش های درمانی از نظر پزشکی نوین مردود است زیرا که داروهای آنها تنها به علائم ظاهری بیماری‌ها و دردها نپرداخته بلکه به دلایل بیماری می‌پردازند تا بیماری را ریشه‌کن کنند. در حالی که منطبق با خواست تراست های دارویی، پزشکی نوین به نگاه جزئی روی آورده و از درمان کلی دور شده است.  در واقع آنچه که مافیای جهانی دارو در پیش‌گرفته است یک تروریسم و کشتار دسته جمعی است که می‌تواند علاوه بر جستجوی سودهای کلان، سیاست‌های کنترل جمعیت جهانی از طرف قدرت‌های بزرگ را نیز مدنظر داشته باشد.

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی