چندرسانه ای

"بی بی" چگونه نابودی اسرائیل را سرعت می‌دهد؟

با "بی بی" نخست وزیر تندخو، عصبی و جنگ طلب اسرائیل چقدر آشنا هستید؟ چگونه نتانیاهو اسرائیل را به بدترین دوران خود طی 60 سال گذشته رساند؟ چرا اصلی ترین حامی اسرائیل نیز لب به انتقاد از نتانیاهو و سیاست های اسرائیل گشوده است؟

بنیامین نتانیاهو (معروف به "بی‌بی") نخست‌وزیر تندخو، عصبی و جنگ‌طلب اسرائیل و رئیس حزب لیکود یکی از افراطی‌ترین احزاب این رژیم، دوران پر نشیبی را طی کرد و شرایط بی‌سابقه‌ای را برای این کشور جعلی رقم زد. در دوره چهارساله اخیر نخست‌وزیری نتانیاهو، اسرائیل با بدترین شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی خود از زمان تأسیس روبرو بوده است و پدیده‌های بی‌سابقه‌ای نظیر خودسوزی و تظاهرات را در این سرزمین به خود دید. در بعد سیاسی نیز اسرائیل در منزوی ترین وضعیت بین‌المللی به سر می‌برد و حتی با اولین و نزدیک‌ترین هم‌پیمان خود نیز روابط چندان مناسبی ندارد.

 

انزوای نتانیاهو

باراک اوباما جزء معدود رؤسای جمهور آمریکاست که طی دوره چهارساله اول ریاست جمهوری خود به اسرائیل سفر نکرد و بارها از ملاقات با نتانیاهو طفره رفت؛ آخرین مورد این عدم تمایل به مذاکره با نتانیاهو به مجمع عمومی سازمان ملل بازمی‌گردد که اوباما بااطلاع از سفر نتانیاهو به نیویورک، به استراحتگاه خود رفت که با عصبانیت نخست‌وزیر اسرائیل و نمایش خصمانه وی در مجمع عمومی همراه شد.

انزوای نتانیاهو

باراک اوباما جزء معدود رؤسای جمهور آمریکاست که طی دوره چهارساله اول ریاست جمهوری خود به اسرائیل سفر نکرد و بارها از ملاقات با نتانیاهو طفره رفت؛ آخرین مورد این عدم تمایل به مذاکره با نتانیاهو به مجمع عمومی سازمان ملل بازمی‌گردد که اوباما بااطلاع از سفر نتانیاهو به نیویورک، به استراحتگاه خود رفت که با عصبانیت نخست‌وزیر اسرائیل و نمایش خصمانه وی در مجمع عمومی همراه شد.

بنیامین نتانیاهو

نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اسرائیل، یک سال پس از تشکیل دولت غاصب یهودی در سرزمین فلسطین در سال 1949 و در تل‌آویو متولد شد و دوران کودکی و نوجوانی در بیت‌المقدس اشغالی گذراند. بنیامین دوره دبیرستان خود را در آمریکا و به همراه پدرش بنزیون نتانیاهو که تحقیقات تاریخی انجام می‌داد پشت سر گذاشت و در سال 1967 به سرزمین‌های اشغالی بازگشتند.

روابط آمریکا و اسرائیل

روابط آمریکا و اسرائیل در دوره نتانیاهو به تیره‌ترین وضعیت خود رسیده است. در دوره چهارساله اخیر نخست‌وزیری نتانیاهو، اسرائیل با بدترین شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی خود از زمان تأسیس روبرو بوده است و پدیده‌های بی‌سابقه‌ای نظیر خودسوزی و تظاهرات را در این سرزمین به خود دید. در بعد سیاسی نیز اسرائیل در منزوی ترین وضعیت بین‌المللی به سر می‌برد و حتی با اولین و نزدیک‌ترین هم‌پیمان خود نیز روابط چندان مناسبی ندارد.سیاست‌های افراطی و تندخویی نتانیاهو سبب شد اوباما همواره از ملاقات با وی طفره رود

ناآرامی سرزمینهای اشغالی

اما موج بی‌سابقه‌ای که سال گذشته سرزمین‌های اشغالی را فراگرفت، موج اعتراضات اجتماعی و خودسوزی‌ها در مناطق صهیونیست نشین بود که مشکل ناآرامی اجتماعی و بی‌ثباتی داخلی را نیز به معضلات دیگر این رژیم جعلی افزود.اعتراضات به وضعیت اقتصادی و معیشتی ساکنان سرزمین‌های اشغالی طی دو سال گذشته کابینه اسرائیل را از تهدید‌های بیرونی به تهدیدی در درون خود معطوف کرد که پایه‌های سست این رژیم را به لرزه درآورد.

نمایش مضحک

نمایش مضحک نتانیاهو در آخرین نشست مجمع عمومی سازمان ملل بود که در آن وی با نمایش دادن یک نقاشی کودکانه سعی در نشان دادن خط قرمز! برنامه هسته‌ای ایران داشت.پس از این اقدام بسیاری از رسانه‌های غربی و شبکه‌های تلویزیونی به دستمایه قرار دادن این حرکت نتانیاهو، کاریکاتورهای بسیاری را منتشر کردند. 

 

بسیاری از کارشناسان داخلی این رژیم و مقامات سابق اسرائیل، تندخویی، عصبی بودن و افراطی‌گری نتانیاهو را مهم‌ترین عامل مشکلات امروز می‌دانند. مواضع تند نتانیاهو در برخورد با فلسطینیان، - که حتی یک‌بار به دلیل تصمیم شارون به خروج از نوار غزه به استعفای نتانیاهو انجامید– و مواضع خصمانه نسبت به سایر کشورها ازجمله ایران و تهدیدهای مکرر نظامی و اصرار بر ادامه غیرقانونی شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی ازجمله مهم‌ترین مواردی است که جامعه بین‌الملل را نسبت به ماهیت اصلی سران این رژیم اندکی آگاه کرده است.

آخرین اقدام خصمانه نتانیاهو نیز شروع حمله همه‌جانبه به غزه در سال گذشته – جنگ هشت‌روزه – بود که با شکست مفتضحانه و اعلام درخواست آتش‌بس از سوی اسرائیل همراه شد و موجی از اعتراض و ترس را در میان ساکنان شهرک‌های اشغالی به وجود آورد. نمایش مضحک نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل نیز یکی دیگر از اقداماتی بود که با انتقادات بسیاری حتی از سوی اعضای کابینه این رژیم و مقامات سابق اسرائیلی همراه بود.

 

زندگی شخصی و سوابق نظامی

نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اسرائیل، یک سال پس از تشکیل دولت غاصب یهودی در سرزمین فلسطین در سال 1949 و در تل‌آویو متولد شد و دوران کودکی و نوجوانی در بیت‌المقدس اشغالی گذراند. بنیامین دوره دبیرستان خود را در آمریکا و به همراه پدرش بنزیون نتانیاهو که تحقیقات تاریخی انجام می‌داد پشت سر گذاشت و در سال 1967 به سرزمین‌های اشغالی بازگشتند.

نتانیاهو در بازگشت به اسرائیل به نیروهای ویژه ارتش این رژیم پیوست و در بسیار از عملیات‌های این نیرو از جمله هواپیماربایی سال 1972 شرکت داشت و یکی از اصلی‌ترین مهره‌های ترور مبارزان فلسطینی بود. در همان سال در جنگ اعراب و اسرائیل موسوم به یوم کیپور شرکت کرد و درجه کاپیتانی رسید. 
 


 

نتانیاهو تحصیلات خود را در رشته مهندسی بازرگانی در دانشگاه ام آی تی آمریکا و در علوم سیاسی در دانشگاه هاروارد ادامه داد. بین سال‌های 1979 تا 1984 وی اجلاس‌های در خصوص ضرورت مبارزه سازمان‌های – به‌زعم وی – تروریستی و حکومت‌های پشتیبان آن‌ها برگزار کرد که به گفته جورج شولتز وزیر امور خارجه وقت آمریکا، فعالیت‌ها و کتاب‌های نتانیاهو به شکل قابل‌توجهی بر سیاست‌های آمریکا در مبارزه با تروریسم تأثیرگذار بوده است.

 


 

در سال 1982 نتانیاهو به عنوان رئیس نیروهای عملیاتی اسرائیل در سفارت این رژیم در واشنگتن انتخاب شد. در سال 1984 وی نماینده اسرائیل در سازمان ملل شد تا در صحنه بین‌المللی به حفاظت از منافع این رژیم در جامعه بین‌الملل بپردازد. شش سال بعد و با پایان مأموریتش در سازمان ملل، از حزب لیکود به کنست راه یافت و معاون وزیر امور خارجه کابینه اسرائیل شد.

از 1993 نتانیاهو به ریاست حزب لیکود رسید و تا زمان نخست‌وزیری‌اش در سال 1996، رهبر اپوزیسیون داخلی این رژیم محسوب می‌شد. وی همواره از مخالفان هرگونه سازش و صلح با گروه‌های فلسطینی بود و در سال 2008 نیز به‌شدت با آتش‌بس میان اسرائیل و حماس به مخالفت پرداخت. او همچنین مخالف سرسخت راه‌حل تشکیل دو دولت اسرائیلی و فلسطینی بوده است و هرگز دولتی فلسطینی را به رسمیت نمی‌شناسد.

"بی بی" به جز نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی، وزیر سلامت، وزیر امور بازنشستگان و وزارت استراتژی اقتصادی کابینه و نمایندگی اسرائیل در سازمان ملل را نیز در کارنامه سیاسی خود دارد.

نتانیاهو 5 کتاب نیز درزمینهٔ های مختلف سیاسی، بین‌المللی و تروریسم نوشته است. در سال 2005 و در نظرسنجی پایگاه خبری یدیعوت آحارونوت، وی به عنوان هجدهمین اسرائیلی منتخب تاریخ این رژیم انتخاب شد. 
 

نتانیاهو 5 کتاب در خصوص مبارزه با تروریسم (!) و صلح پایدار (!) تألیف کرده است
 

در سال 2010 نشریه انگلیسی "نیو استیتسمن" (New Statesman) نتانیاهو را در لیست 50 چهره تأثیرگذار جهان سیاست و در رده 11 قرارداد و در سال 2012 از سوی نشریه صهیونیستی جروزالم پست نامش در بین 50 یهودی تأثیرگذار قرار گرفت.
 

نتانیاهو و اوباما، تیره‌ترین روابط مقامات آمریکا و اسرائیل

آرون دیوید میلر مشاور وزرای خارجه آمریکا در دوره‌های مختلف در مورد رابطه اوباما و نتانیاهو می‌گوید: "رابطه اوباما و نتانیاهو خراب‌ترین و ناکارآمدترین رابطه‌ای است که تاکنون دیده‌ام." سابقه روابط مشکل‌دار رؤسای جمهور آمریکا با نخست وزیران اسرائیل از حزب لیکود به دهه های قبل نیز بازمی‌گردد. بیل کلینتون نیز به‌شدت با نتانیاهو مشکل داشته و نخست‌وزیر اسرائیل وی را تا سر حد عصبانیت پیش برده است. کلینتون پس از اولین جلسه‌اش با نتانیاهو در سال 1996 که به‌شدت از مواضع وی عصبانی شده بود بر سر اطرافیانش فریاد زد که "اینجا ابرقدرت کیست؟!"

 

اما این تفاوت دیدگاه ها از چه زمانی میان مقامات آمریکا و نتانیاهو به وجود آمد؟

جفری گلدبرگ روزنامه‌نگار سر نشان آمریکایی و نزدیک به دولت اوباما، در سایت بلومبرگ از اختلاف شدید میان اوباما و نتانیاهو و آخرین صحبت‌های اوباما در این باره نوشته است. گلدبرگ با اشاره به اختلافات اوباما و نتانیاهو طی چهارساله گذشته نوشته است کاخ سفید تاکنون بارها به نتانیاهو در مورد مواضعش در قبال ایران و سوریه تذکر و پیغام داده است.

 

جفری گلدبرگ: کاخ سفید بارها به نتانیاهو در خصوص مواضعش تذکر داده است
 

گلدبرگ در مطلب خود در بلومبرگ که تلویحاً از زبان مقامات بلندپایه کاخ سفید نقل‌شده است، عدم اطمینان کاخ سفید به نتانیاهو و ناامیدی از وی را بازتاب داده است. وی در مقاله خود می‌نویسد اوباما از تصمیم نتانیاهو به ادامه شهرک‌سازی در منطقه‌ای نزدیک بیت‌المقدس اطلاع داشت اما حتی ناراحتی خود را نیز ابراز نکرد و به خود زحمت عصبانی شدن و واکنش نشان دادن را به خود نداد. اوباما به اطرافیان خود صراحتاً گفته است که انتظار این‌گونه اقدامات از نتانیاهو را دارد و در برابر اقدامات مخرب و متناقض او دیگر مقاوم شده است!

 

رفتار نتانیاهو از تهدید ایران برای اسرائیل خطرناک‌تر است

به گفته گلدبرگ، پس از انتخاب شدن فلسطین به‌عنوان عضو ناظر در سازمان ملل، اوباما در جمعی خصوصی گفت "اسرائیل نمی‌داند که منافعش‌ در چه چیزی است". وی همچنین در مورد تصمیم نتانیاهو به ادامه شهرک‌سازی‌ها گفته است: نتانیاهو اسرائیل را به‌سوی انزوای کامل بین‌المللی می‌برد.

به اعتقاد اوباما، اگر دولت کوچک اسرائیل که در منطقه‌ای نه‌چندان مهمان‌نواز تشکیل شده، تنها دوست و متحد خود – آمریکا – را از دست بدهد، نابود خواهد شد. ایران تهدیدی کوتاه مدت برای اسرائیل است، اما رفتار مقامات خود اسرائیل در بلند مدت دولت اسرائیل را تهدید می‌کند. به گفته گلدبرگ اوباما معتقد است نتانیاهو سیاستمداری بزدل است اما رهبری بلامنازع در اسرائیل است که با این حال تمایلی به استفاده از سرمایه سیاسی در جهت پیشبرد طرح سازش و توافق با فلسطین ندارد.

 

انتقام انتخاباتی اوباما از نتانیاهو

بر اساس اخبار منتشرشده در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نتانیاهو تلاش گسترده‌ای را برای پیروزی میت رامنی رقیب باراک اوباما به کار بسته بود و به دلیل همسویی جمهوری خواهان با سیاست‌های افراطی نتانیاهو، میت رامنی به نامزد موردحمایت اسرائیل تبدیل شد. همین حمایت نتانیاهو از رقیب اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا را به انتخاب وزرای جدید خارجه و دفاعی سوق داد که حداقل در مواضع، بسیار با آنچه لابی اسرائیل می‌پسندید تفاوت داشت. حتی پیش از انتخابات آمریکا و مشخص شدن نتیجه آن، بسیاری از نزدیکان اوباما وعده انتقام اوباما را به گوش نتانیاهو رسانده بودند. بدین ترتیب سال 2013 با آغاز دوره‌های مجدد ریاست جمهوری اوباما و نخست‌وزیری نتانیاهو، احتمالاً سالی پر چالش میان این دو خواهد بود و اوباما را در مخالفت با سیاست‌های افراطی "بی بی" مصمم تر خواهد کرد.

باراک اوباما جزء معدود رؤسای جمهور آمریکاست که طی دوره چهارساله اول ریاست جمهوری خود به اسرائیل سفر نکرد و بارها از ملاقات با نتانیاهو طفره رفت؛ آخرین مورد این عدم تمایل به مذاکره با نتانیاهو به مجمع عمومی سازمان ملل بازمی‌گردد که اوباما بااطلاع از سفر نتانیاهو به نیویورک، به استراحتگاه خود رفت که با عصبانیت نخست‌وزیر اسرائیل و نمایش خصمانه وی در مجمع عمومی همراه شد.

 


 

باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه ان بی‌سی از دلایل خود در پاسخ به اینکه چرا وی در طول چهار سال ریاست جمهوری به اسرائیل سفر نکرد ه می‌گوید. "من وقتی به اسرائیل خواهم رفت که مطمئن باشم واقعا در مذاکرات حرکتی رو به جلو خواهم داشت ". اوباما در این مصاحبه اختصاصی گفت: "من چند ماه پیش از اینکه رئیس‌جمهور شوم به اسرائیل رفته بودم. الآن هم اعلام می‌دارم که اسرائیل بزرگ‌ترین هم‌پیمان، شریک و متحد ماست و این اتحاد محکم‌تر خواهد شد؛ اما زمانی به اسرائیل سفر خواهم کرد که در شرایط کنونی خاورمیانه مطمئن باشم در روند مذاکره ما با اسرائیل حرکت مثبتی صورت خواهد گرفت". 
 

یک از جنبه‌های اختلاف اوباما و نتانیاهو به بحث تعیین خط قرمز از سوی اسرائیل برای ایران و چراغ قرمز آمریکا به اسرائیل در تهدید ایران به حمله نظامی بازمی‌گردد. اسرائیل همواره سعی کرده است با تعیین خط قرمز برای برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران، وعده حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران در صورت عبور از خط قرمز کذایی را داده است؛ اما خط قرمز اسرائیل با هر مرحله پیشرفت ایران در مسیر صلح‌آمیز هسته‌ای، یه گام به عقب‌رفته است. اما نتانیاهو نیز در واکنش به اخطار آمریکا به این رژیم در رابطه با تهدید نظامی ایران گفته بود:"آنهایی که برای ایران خط قرمز تعیین نمی‌کنند حق ندارند برای اسرائیل چراغ قرمز در نظر بگیرند."

سیاست‌های افراطی نتانیاهو، اسرائیل را به هم‌پیمانی پر هزینه برای آمریکا تبدیل کرده است که منافع ایالات‌متحده در خاورمیانه را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.


عصبانیت و ناراحتی آمریکا و شخص اوباما از رفتارهای نتانیاهو و هزینه‌هایی که بر آمریکا تحمیل کرده است به حدی رسید که وی سال گذشته در دیدار با سارکوزی در حاشیه اجلاس گروه 20 در کن فرانسه، در گفتگویی خصوصی از دروغ‌گویی نتانیاهو به یکدیگر شکایت کردند که روشن ماندن میکروفن باعث فاش شدن این صحبت‌های خصوصی شد. سارکوزی در این گفتگو به اوباما می‌گوید که از دروغ‌های نتانیاهو خسته شده است...و اوباما نیز این‌گونه پاسخ می‌دهد: من چه باید بگم که هرروز باید با او سروکله بزنم...!

 

نمایش مضحک در سازمان ملل و موج تمسخر نتانیاهو

یکی دیگر از اقدامات "بی بی" که با انتقاد توأم با تمسخر مقامات و رسانه‌های غربی همراه بود، نمایش مضحک در آخرین نشست مجمع عمومی سازمان ملل بود که در آن وی با نمایش دادن یک نقاشی کودکانه سعی در نشان دادن خط قرمز! برنامه هسته‌ای ایران داشت. پس از این اقدام بسیاری از رسانه‌های غربی و شبکه‌های تلویزیونی به دستمایه قرار دادن این حرکت نتانیاهو، کاریکاتورهای بسیاری را منتشر کردند. 
 

 

نمایش مضحک نتانیاهو در سازمان ملل سوژه طنز بسیاری از رسانه‌های غربی و حتی اسرائیلی شد
 

محافل سیاسی و رسانه‌های داخلی رژیم صهیونیستی نیز پس از این سخنرانی، نتانیاهو را به باد تمسخر گرفتند.

 

ناآرامی‌های اجتماعی و موج خودسوزی‌ها در سرزمین‌های اشغالی

اما موج بی‌سابقه‌ای که سال گذشته سرزمین‌های اشغالی را فراگرفت، موج اعتراضات اجتماعی و خودسوزی‌ها در مناطق صهیونیست نشین بود که مشکل ناآرامی اجتماعی و بی‌ثباتی داخلی را نیز به معضلات دیگر این رژیم جعلی افزود. اعتراضات به وضعیت اقتصادی و معیشتی ساکنان سرزمین‌های اشغالی طی دو سال گذشته کابینه اسرائیل را از تهدید‌های بیرونی به تهدیدی در درون خود معطوف کرد که پایه‌های سست این رژیم را به لرزه درآورد. تظاهرات ساکنان مهاجرت داده‌شده به اسرائیل در اعتراض به نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی باعث شد تا بارها خیابان‌های تل‌آویو و بیت‌المقدس شاهد تظاهرات ده‌ها هزار صهیونیست باشد. اعتراضاتی که هر بار با سرکوب شدید پلیس این رژیم روبرو شد تا جایی که صدای سازمان عفو بین‌الملل نیز از این برخوردهای شدید درآمد. 
 

بحران بی‌سابقه اقتصادی و بیکاری فراگیر در اسرائیل از زمان نخست‌وزیری نتانیاهو روندی صعودی در پیش گرفت و منتقدان سیاست‌های بی‌بی، وی را به بی‌اعتنایی به مشکلات داخلی و پرداختن به توهمات بین‌المللی خود در برخورد با ایران و دیگر دشمنان اسرائیل متهم می‌کنند.
 

نرخ بیکاری در اسرائیل در دوره نتانیاهو به بیش از 25 درصد افزایش یافت

 

این اعتراضات تا جایی ادامه پیدا کرد که معترضان خواستار کناره‌گیری نتانیاهو از قدرت شدند و سریال خودسوزی‌های پیاپی آغاز شد. این خودسوزی یک سال پس از شکل‌گیری اعتراضات اجتماعی و در واکنش به عدم توجه به خواسته‌های معترضان آغاز شد و 12 نفر خود را در خیابان‌های تل‌آویو و دیگر مناطق اشغالی به آتش کشیدند. اقدامی که در نوع خود از زمان شکل‌گیری رژیم جعلی اسرائیل بی‌سابقه بود و فروپاشی این رژیم از درون را کلید زد.

 

ائتلاف ضعیف و پیروزی خفیف نتانیاهو در انتخابات

یکی دیگر از نشانه‌های رو به زوال و ضعف بودن اسرائیل و شخص نتانیاهو، نتایج انتخابات اخیر در اسرائیل است که حزب نتانیاهو در ائتلاف با حزب لیبرمن بافاصله‌ای اندک توانستند اکثریت کرسی‌های کنست این رژیم را به خود اختصاص دهند. پس از آن نیز این ائتلاف شکننده برای تشکیل کابینه جدید مجبور به ائتلاف با سایر احزاب رقیب شد تا در اولین گام، اختلافات نتانیاهو با کابینه جدید نمایان شود.

 

در کابینه جدید موشه یعالون به عنوان وزیر جنگ جدید این رژیم انتخاب شده است که در مورد مسئله برخورد با ایران، همانند بسیاری از مقامات این رژیم، با نتانیاهو اختلاف نظر اساسی دارد و هرگز موافق اقدام نظامی و تهدید ایران نیست.روند رو به زوال نتانیاهو همچنان ادامه دارد و بی‌بی تندخو و افراطی خود و رژیم اشغالگر قدس را روز به روز به سقوط نزدیک‌تر می‌کند. اختلافات با اوباما موجب شده است نتانیاهو نقطه اتکای خود را از آمریکا به سمت اروپا تغییر دهد زیرا پس از دوره چهارساله ریاست جمهوری اوباما و برخورد سرد با وی دریافته است که آمریکا دیگر حامی بی چون و چرای سیاست‌های اسرائیل نخواهد بود.

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی