چندرسانه ای

پیوند تاریخی نازیسم، صهیونیسم و یهود ستیزی

نازیسم با صهیونیسم چه ارتباطی دارد؟ آیا این دو نظریه مخالف یکدیگرند یا کامل کننده هم هستند؟ یهودستیزی یا آنتی سمیتیزم در این میان چه نقشی ایفا می کند؟ ارتباط پنهان رهبران برجسته صهیونیستی با سران آلمان نازی چه معنایی دارد؟

صهیونیسم و طرفداران آن‌که داعیه حمایت از ملت یهود خصوصاً به خاطر ستمی که در طول جنگ جهانی دوم به آن‌ها شده است رادارند، خود از ابتدا پیوندی ناگسستنی با سرکوب کنندگان ظاهری یهودیان در طول تاریخ و حتی هیتلر داشته‌اند.  با بررسی تاریخچه شکل‌گیری صهیونیسم وزندگی افرادی چون تئودور هرتصلیا پی می‌بریم که صهیونیست‌ها خود به دنبال آزار و اذیت یهودیان سراسر اروپا بوده‌اند تا آن‌ها مجبور به مهاجرت به اسرائیل شوند. امروزه نیز هرکه باسیاست‌های اسرائیل مخالفت کند به یهودستیزی متهم می‌شود، اما واقعاً چه کسانی هم‌پیمانان مخالفان یهود بوده‌اند؟
 

اسحاق شامیر

در اواخر سال 1941، یکی از رهبران گروه صهیونیستی «لهی»، به نام «اسحاق شامیر» که بعدها نخست‌وزیر اسرائیل شد، از اسم سازمان اصلی خود «ایرگون» (NMO) استفاده کرد و به نازی‌ها نزدیک شد. مقامات وابسته به نیروی دریایی سفارت آلمان در ترکیه، پیشنهاد «لهی» را به مقامات ارشد خود در آلمان انتقال می‌دادند.
 

اسحاق شامیر

در اواخر سال 1941، یکی از رهبران گروه صهیونیستی «لهی»، به نام «اسحاق شامیر» که بعدها نخست‌وزیر اسرائیل شد، از اسم سازمان اصلی خود «ایرگون» (NMO) استفاده کرد و به نازی‌ها نزدیک شد. مقامات وابسته به نیروی دریایی سفارت آلمان در ترکیه، پیشنهاد «لهی» را به مقامات ارشد خود در آلمان انتقال می‌دادند.
 

آدولف آیشمن

آدولف آیشمن متخصص امور یهودیان هیتلر در مصاحبه ای از هیتلر میپرسد: آیا شما یک صهیونیست هستید؟ او در پاسخ می‌گوید: بله. آیشمن می‌گوید: بسیار خوب، من هم یک صهیونیست هستم. من می‌خواهم که تمام یهودیان به فلسطین مهاجرت کنند.یهودیان پس از اتمام جنگ جهانی دوم و خودکشی هیتلر، آیشمن را (که به‌ظاهر) به آرژانتین گریخته و پنهان‌شده بود، با عملیاتی غیرقانونی توسط موساد از خاک آرژانتین ربوده و به اسراییل بردند. آیشمن در یک دادگاه اسراییلی محاکمه و به اعدام محکوم شد.


 

آلفرد روزنبرگ

روزنبرگ نظریه‌پرداز نازی، که به جرم جنایات جنگی در دادگاه نورمبرگ محکوم‌ به اعدام شد، اعلام داشت که او نوشته‌های مورخان یهودی را می‌خوانده و از آن‌ها تأثیر گرفته استدر حقیقت «آلفرد روزنبرگ» نظریه‌پرداز نازی، برای اثبات نظریه خود مبنی بر اینکه یهودیان نمی‌توانند آلمانی باشند، مکرراً از نویسندگان صهیونیست نقل‌قول می‌کند.

تئودور هرتصل

هنگامی‌که تئودور هرتصل، بنیان‌گذار صهیونیست سیاسی مدرن به‌عنوان خبرنگار در روزنامه «وین» کار می‌کرد ارتباط نزدیکی با «ضد یهود» های برجسته آن زمان داشت. ارنست پاول در زندگی‌نامه هرتصلیا به نام «پیچیدگی تبعید»، می‌گوید که کسانی که هزینه هفته‌نامه «لا لیبر پارول» را می‌پرداختند و آن را آماده چاپ می‌کردند، به‌طور منظم هرتصل را به خانه خود دعوت می‌کردند.

کتاب دولت یهود

کتاب «دولت یهود» هرتصل توسط یهودیان برجسته آن زمان موردانتقاد قرار گرفت چراکه آن‌ها خود را همراه با مردمی از فرانسه، آلمان، انگلیس و یا اتریش می‌دیدند که به‌واسطه مذهب و بدون هیچ دل‌بستگی‌ای در یک کشور زندگی می‌کنند. از سوی دیگر «ضد یهودی» ها مشتاقانه کار هرتصل را تحسین کردند. 

 

نورمن پودهورتز

«نورمن پودهورتز» در مقاله مشروحی به نام «اتهام J» روزنامه‌نگاران برجسته، روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی آمریکایی را به علت گزارش اخبار جنگ لبنان و انتقاد آن‌ها از رفتار آمریکا، به «یهودستیزی» متهم کرده است. پودهرتز اظهار داشته است که «برای درک حکمت این موضوع باید بپذیریم که پدیده ای که باید به آن رسیدگی شود، تهمت و افترا زدن به اسرائیل است و نه رفتار اسرائیل که باعث این تهمت‌ها شده است ... ما اکنون با انفجار احساسات ضد یهودی موجه هستیم.»

صهیونیسم

با بررسی تاریخچه شکل‌گیری صهیونیسم وزندگی افرادی چون تئودور هرتصلیا پی می‌بریم که صهیونیست‌ها خود به دنبال آزار و اذیت یهودیان سراسر اروپا بوده‌اند تا آن‌ها مجبور به مهاجرت به اسرائیل شوند. امروزه نیز هرکه باسیاست‌های اسرائیل مخالفت کند به یهودستیزی متهم می‌شود، اما واقعاً چه کسانی هم‌پیمانان مخالفان یهود بوده‌اند؟سالیان درازی است که کسانی که خواهان خاموش و ساکت شدن بحث و گفتگو درباره سیاست‌های ایالات‌متحده در مورد خاورمیانه هستند از این روش استفاده می‌کنند که منتقدان اسرائیل را به «یهودستیزی» متهم می‌کنند.
 


 

سالیان درازی است که کسانی که خواهان خاموش و ساکت شدن بحث و گفتگو درباره سیاست‌های ایالات‌متحده در مورد خاورمیانه هستند از این روش استفاده می‌کنند که منتقدان اسرائیل را به «یهودستیزی» متهم می‌کنند.

 

«نورمن پودهورتز» در مقاله مشروحی به نام «اتهام J» روزنامه‌نگاران برجسته، روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی آمریکایی را به علت گزارش اخبار جنگ لبنان و انتقاد آن‌ها از رفتار آمریکا، به «یهودستیزی» متهم کرده است. در میان کسانی که این اتهام به آن‌ها زده‌شده است نام افرادی چون «آنتونی لوئیس» از نیویوک تایمز، «نیکلاس ون هافمن»، «ژوزف هارش» از کریستین ساینس مونیتور، «رولاند اوانز»، «روبرت نواک»، «ماری مک گروری»، «ریچارد کوهن» و «آلفرد فرندلی» از واشنگتن‌پست و ... دیده می‌شود. این افراد و موسسه خبری آن‌ها به خاطر گزارش بد اخبار و یا فقدان استانداردهای روزنامه‌نگاری موردانتقاد قرار نگرفته‌اند و در عوض متهم به یهودستیزی شده‌اند.

 

پودهرتز اظهار داشته است که «برای درک حکمت این موضوع باید بپذیریم که پدیده ای که باید به آن رسیدگی شود، تهمت و افترا زدن به اسرائیل است و نه رفتار اسرائیل که باعث این تهمت‌ها شده است ... ما اکنون با انفجار احساسات ضد یهودی موجه هستیم.»

برای فهمیدن حرف‌های پود هرتز و کسانی که اتهام یهودستیزی به آن‌ها واردشده است بایستی در نظر بگیریم که اصطلاح «یهودستیزی» دستخوش تغییرات گسترده‌ای بوده است. تا چندی پیش کسانی مجرمان این اتهام بودند که به‌طور غیرمنطقی از یهودیان و یهودیت متنفر بودند. بااین‌حال امروزه این واژه به‌گونه‌ای متفاوت مورداستفاده قرار می‌گیرد که هم آزادی بیان را تهدید می‌کند و هم ممکن است باعث بی‌اهمیت شدن خود «یهودستیزی» شود.

یهودستیزی، به معنای هر چیزی که باسیاست‌ها و منافع اسرائیل مخالفت داشته باشد در نظر گرفته‌شده است. می‌توان گفت که چنین برداشتی از این واژه از انتشار کتاب «یهودستیزی جدید»، نوشته آرنولد فورستر و بنیامین آر اپشتاین، رهبران اتحادیه ضد افترا «بنای بریث» شروع شد. بر طبق نظر فورستر و اپشتاین، «یهودستیزی» جدید به خصومت با یهودیان به خاطر یهودی بودنشان و یا خصومت با یهودیت گفته نمی‌شود، بلکه نگرش انتقادی نسبت به اسرائیل و سیاست‌های آن به معنای «یهودستیزی » است.

 


فورستر 
از رهبران یهودیان آمریکا

 

بعدها «ناتان پرلماتر» هنگامی‌که رئیس اتحادیه ضد افترا شده بود بیان داشت که: «اخیراً تغییری در یهودستیزی آمریکایی رخ‌داده است. تعصب ضد یهودیت که زمانی در این کشور معمولی بود اکنون بسیار بی‌ظرافت می‌باشد ... نظرسنجی‌ها یک پس از دیگری نشان می‌دهند که یهودیان یکی از گروه‌های آمریکایی هستند که بیش از همه موردتوجه بوده‌اند.»

 

موضع بی‌طرف!

به‌هرحال پرلماتر از اعلام اینکه بر چنین تعصبی غلبه کرده‌اند خودداری می‌کند. در عوض او این‌چنین می‌گوید: تلاش برای صلح در خاورمیانه با میدان‌های مینی که برای منافع یهود وجود دارد، به‌هم‌ریخته است، منافعی که اکنون با موضع بی‌طرف کسانی روبرو شده است که معتقدند چه اسرائیل باید چیزی را بدست بیاورد و یا نیاورد، خاورمیانه باید آرام باشد و امنیت شاهراه غرب به منافع و مصالح ضروری خود در خلیج‌فارس تأمین شود. لیکن امنیت اسرائیل با چه هزینه‌ای بایستی برقرار شود؟ او با آرامی می‌گوید که امنیت اسرائیل باید به‌وسیله بالاتر قرار گرفتن آن‌ها در نظرسنجی‌های مردمی تأمین شود.

 


ناتان پرلماتر
رئیس اتحادیه ضد افترا (ADl)
واژه «منافع یهود» را با «منافع اسرائیل» عوض کرد

 

کاری که پرلماتر انجام داده است این است که در حقیقت جای واژه «منافع یهود» را با «منافع اسرائیل» عوض کرده است. او با این تغییر در واژه‌های بحث موقعیتی را ایجاد کرده است که در آن هرکس انتقادی به اسرائیل داشته باشد به‌صرف این عمل «ضد یهود» شناخته می‌شود.

 

سلاحی بر ضد مخالفان

این روش که در آن از اصطلاح «یهودستیزی» به‌عنوان سلاحی علیه مخالفان استفاده می‌شود، روش جدیدی نیست. «دروسی تامپسون»، روزنامه‌نگار شناخته‌شده‌ای که از اولین دشمنان نازیسم بوده است، سیاست‌های اسرائیل را موردانتقاد قرار داده است. او علی‌رغم شجاعت‌هایی که در مبارزه با هیتلر از خود نشان داده، در معرض اتهام «یهودستیزی» قرار داشت. 
 

تامپسون در نامه‌ای به «خبرنامه یهودی» (در ششم آوریل سال 1951) می‌نویسد:

به نظر من بایستی اهمیت مداومی به این مسئله داد که با بدنام کردن افرادی مثل من به یهودستیزی، آسیب‌های فراوانی به جامعه یهود می‌رسد ... دولت اسرائیل باید همچون دیگر کشورها زندگی کردن در فضایی که در آن انتقاد آزاد می‌باشد را بیاموزد... موضوع‌های بسیاری وجود دارند که نویسندگان این کشور، به خاطر فشارها، در مورد آن‌ها صحبتی نمی‌کنند و تسلیم‌شده‌اند؛ اما مردم این حالت را نمی‌پسندند. هرزمانی که شخصی تحت این فشارها تسلیم شود، احساس ذلت و سرشکستگی می‌کند و از کسانی که باعث این احساس شده‌اند متنفر می‌شود.

 

یک ربع قرن بعد (5 فوریه 1975)، ستون نویس واشینگتن استلر «کارل رون»، گزارش می‌دهد که:

هنگامی‌که من مقاله اخیرم را در مورد تحلیل دقیق و ظریف حمایت از اسرائیل، نوشتم در رابطه بااینکه واکنش به مقاله من چه خواهد بود هیچ فکری نمی‌کردم. سپس نامه‌های بسیار زیادی که به دست من رسید و همچنین روزنامه‌های زیادی اتهام یهودستیزی را به من وارد کردند... نامه‌هایی که به‌سوی من جاری‌شده بود بدترین انتظاری بود که من داشتم... این فریادهای بی‌اساس مطمئن‌ترین راه برای تبدیل کردن دوست به دشمن است.

 

این روش که در آن از اصطلاح «یهودستیزی» به‌عنوان سلاحی علیه مخالفان استفاده می‌شود، روش جدیدی نیست

 

آمریکایی‌های کمی می‌داند که پیوستگی تاریخی طولانی‌ای (از اواخر قرن 19 تاکنون) میان صهیونیست و ضدیت واقعی با یهود وجود دارد که این وصلت توسط کسانی که برنامه‌هایی را در حکومت تزاری روسیه و آلمان نازی طراحی می‌کرده‌اند، به وجود آمده است. دلیل وابستگی بسیاری از رهبران یهودی به نگرانی در مورد یهودستیزی همان‌طور که تاریخچه زیر نشان داده می‌شود آشکار است.

 

تئودور هرتصل

هنگامی‌که تئودور هرتصل، بنیان‌گذار صهیونیست سیاسی مدرن به‌عنوان خبرنگار در روزنامه «وین» کار می‌کرد ارتباط نزدیکی با «ضد یهود» های برجسته آن زمان داشت. ارنست پاول در زندگی‌نامه هرتصلیا به نام «پیچیدگی تبعید»، می‌گوید که کسانی که هزینه هفته‌نامه «لا لیبر پارول» را می‌پرداختند و آن را آماده چاپ می‌کردند، به‌طور منظم هرتصل را به خانه خود دعوت می‌کردند. (هفته‌نامه «لا لیبر پارول» برای دفاع از کاتولیک‌های فرانسه در مقابل ملحدان، جمهوری خواهان، فراماسون‌ها و یهودیان اختصاص‌یافته بود.)


پاول با اشاره به این قبیل محافظه‌کاران و انتشارات آن‌ها می‌نویسد که هرتصل «خود را شیفته» این افراد و اعتقادهای آن‌ها می‌دید:

«لا فرانس ژویو» (اثر ادوارد درامونت)، به‌عنوان شاهکاری برجسته، او را تحت تأثیر قرارداد و کاملاً شبیه «اوگن دورینگز» که ده سال بعد به یک موضوع بدنام یهودی تبدیل شد_ احساسات قوی و متناقضی را برانگیخت... در 12 ژوئن سال 1885، هنگامی‌که هرتصل بر روی «کشور یهودی» کار می‌کرد در دفتر خاطرات روزانه‌اش نوشته است «من بسیاری از استقلال فکری کنونی‌ام را مدیون «درامونت» هستم چراکه او یک هنرمند است.» این تمجید غیرمعقول و گزاف به نظر می‌رسد، اما «درامونت» سال بعد مسئله را با یک بررسی درخشان در مورد کتاب هرتصل در «لا پارول لیبر» جبران کرد.

 

در پایان، پاول این‌گونه استدلال می‌کند که پاریس هرتصل را تغییر داد و «ضد یهودی» های فرانسوی، خشنودی کنایه‌دار در مورد این مسئله که «یک یهودی ممکن است غیر یهودی باشد را از پایه خراب کرد.» هرتصل هنوز از یهودستیزی کاملاً ناراضی نبود. او در نامه‌ای خصوصی که در روزهای پایانی سال 1892، به «موریتز بندیکت» می‌نویسد بیان می‌کند: «من فکر نمی‌کنم که جنبش یهودستیزی کاملاً مضر باشد. این می‌تواند از نمایش متظاهر ثروت آشکار جلوگیری کند، رفتار بی‌پروای حامیان مالی یهودی را تحت کنترل درآورد و در آموزش یهودیان به روش‌های مختلفی شرکت داشته باشد... به نظر می‌رسد که در این رابطه باهم توافق داشته باشیم.»

کتاب «دولت یهود» هرتصل توسط یهودیان برجسته آن زمان موردانتقاد قرار گرفت چراکه آن‌ها خود را همراه با مردمی از فرانسه، آلمان، انگلیس و یا اتریش می‌دیدند که به‌واسطه مذهب و بدون هیچ دل‌بستگی‌ای در یک کشور زندگی می‌کنند. از سوی دیگر «ضد یهودی» ها مشتاقانه کار هرتصل را تحسین کردند. 
 

 

پاول اشاره می‌کند که استدلال‌های هرتصل «تقریباً از استدلال‌های ضد یهودیان غیرقابل تشخیص بود.» یکی از اولین مقالات [در مورد کتاب هرتصل] در مجله ضد یهودی « Westungarischer Grenzbote» که در «براتیسلاوا» ‌‍[پایتخت اسلاوکی] توسط «ایوان ون سیمونی» عضو مجلس شورای مجارستان، منتشر می‌شد، چاپ شد. او هرتصل و کتابش را ستایش کرد و آن‌قدر با اشتیاق تحت تأثیر قرارگرفته بود که یک ملاقات شخصی با هرتصل ترتیب داد. هرتصل در دفتر خاطرات روزانه‌اش می‌نویسد:

 

ضد یهودی براتیسلاوا، «ایوان ون سیمونی» پیرو خارق‌العاده من، به ملاقاتم آمد. یک شخص 70-80 ساله که همفکری غریبی با یهودیان داشت. صحبت کردن او میان کاملاً معقول بودن و اینکه مطلقاً بدون منطق باشد نوسان داشت، او به افسانه «بلود لیبل» اعتقاد داشت و در عین حال معقول ترین ایده های جدید را ارائه می‌کرد؛ و مرا دوست می‌داشت. بعد از برنامه وحشیانه «کیشی نو» در آوریل سال 1901، هنگامی‌که صدها یهودی کشته و یا زخمی شدند، هرتصل به روسیه رفت تا با «وی. کی. پِلِو‌ِِ»، وزیر داخل روسیه که باعث این برنامه بود، معامله کند. هرتصل به «حیم زیتلوسکی»، رهبر فرهنگی یهودیان گفت: «من یک وعده کاملا الزام آور از «پلو» گرفتم که او امتیاز فلسطین را به مدت 15 سال برای ما صادر کند. البته یک شرط وجود دارد و آن این است که انقلابیون یهودی به مبارزه خود علیه دولت روسیه پایان دهند.»

زیتلوسکی، از هرتصل بخاطر اینکه به قاتل یهودیان معامله کرده است خشمگین شد و او را متقاعد کرد که ایده خود را رها کند. رهبر صهیونیستی روسیه هنوز هم با دولت موافق بود که مسئولیت اصلی برنامه کیشینو بر عهده گروهی به نام «باند یهودی» که یک گروه سوسیالیستِ خواهان اصلاحات دموکراتیک در رژیم استبدادی بودند، می باشد. صهیونیست ها از یهودیان خواستند که تا زمانی که روسیه را به مقصد فلسطین ترک می کنند از امور سیاسی روسیه کناره گیری کنند.

 

«اس.وی. زوباتو» رئیس سازمان پلیس مخفی مسکو، با صهیونیست‌ها هم‌رأی بود، چون این راهی برای ساکت کردن مخالفان یهودیِ سرکوب‌های رژیم استبدادی بود. «روبرت اشتراوس فورلیکت» در کتاب خود به نام «سرنوشت یهودیان» می‌نویسد: صهیونیسم از رئیس پلیس «زوباتو» درخواست کرد که همه گونه اعمال ضد یهودی را انجام دهد تا برای یهودیان در همه‌جا مشکل ایجاد شود. هم زوباتو و هم صهیونیست‌ها خواهان از هم پاشیدن «باند یهودی» بودند، زوباتو بخاطر حفاظت از کشورش و صهیونیست‌ها برای حفظ منافع خود. موفقیت صهیونیسم وابسته به شاخص بیچارگی یهودیان بود و هراندازه که این بیچارگی بیشتر می‌شد تمایل به مهاجرت نیز افزایش می‌یافت. آخرین چیزی که صهیونیست‌ها می‌خواستند بهبود یافتن شرایط در روسیه بود. صهیونیست‌ها زوباتو را برای جاسوسی و براندازی «باند یهودی» به خدمت گرفتند...پروفسور اسراییل شاهاک
همواره روابط نزدیکی میان صهیونیست ها و ضد یهودیان وجود داشته است.

 

«اسرائیل شاهاک» در کتاب خود به نام «تاریخ یهود، آیین یهود» اشاره می‌کند که:

همواره روابط نزدیکی میان صهیونیست‌ها و ضد یهودیان وجود داشته است. صهیونیست‌ها درست شبیه برخی از محافظه‌کاران اروپایی، فکر کردند که می‌توانند ویژگی شیطانی «یهودستیزی» را در نظر نگیرند و از آن به نفع اهداف خود بهره ببرند... هرتصل با «کاونت ون پلو» وزیر ضد یهودی تزار نیکلاس دوم متحد شد؛ «ژابوتینسکی» با رهبر استبدادی اکراینی، «پتلیورا» که نیروهایش حدود 100.000 یهودی را در سالهای 1921_1918 قتل عام کرد پیمان بست... شاید تکان دهنده‌ترین مثال از این نوع خوشحالی رهبران یهودی آلمان و استقبال آنان از قدرت گرفتن هیتلر باشد، چراکه آن‌ها از اعتقاد او به برتری نژادی و خصومت او با یکسان شدن یهودیان میان «آریایی‌ها» بهره می‌بردند. آن‌ها به هیتلر به خاطر پیروزی‌اش بر دشمن مشترکشان، نیروهای لیبرالیسم، تبریک گفتند.

 

ما یهودیان

دکتر «جاشوا پرینز»، یک خاخام یهودی آلمانی است که بعدها به ایالات متحده مهاجرت کرد و در آنجا نائب رئیس کنگره جهانی یهود و یکی از رهبران سازمان یهودی جهانی شد. او در سال 1934 کتابی به نام « Wir Juden» (ما یهودیان) منتشر کرد تا در آن از انقلاب آلمانی معروف هیتلر و شکست لیبرالیسم تجلیل کند. او در کتاب خود می‌نویسد:

معنای انقلاب آلمان برای ملت آلمان سرانجام برای کسانی که آن را ایجاد کردند و منظر آن را شکل دادند روشن خواهد شد. معنی آن برای ما در اینجا بایستی بیان شود: بخت و اقبال‌های لیبرالیسم ازدست‌رفته است. تنها شکل زندگی سیاسی که به یکسان‌سازی یهودیان کمک کرده است نزول کرده است.

پیروزی نازیسم، یکسان‌سازی و ازدواج بین مذاهب را به‌عنوان یک گزینه پیش روی یهودیان از بین برده است. دکتر پرینز می گوید: «ما در این رابطه ناراحت نیستیم.» او در مورد اینکه یهودیان مجبور بودند که خود را به‌عنوان یهودی مشخص کنند، اظهار می‌کند که این «اجرای کامل خواسته‌های ماست.» 

خاخام «جاشو پرینز»، نائب رییس کنگره جهانی یهود در مورد اینکه یهودیان مجبور بودند

که خود را به‌عنوان یهودی مشخص کنند، اظهار می‌کند که این «اجرای کامل خواسته‌های ماست.» 
 

پرینز علاوه بر این بیان می‌کند که:

ما می‌خواهیم که یکسان‌سازی به‌وسیله قانون جدیدی جایگزین شود: اعلان تعلق به ملت یهود و نژاد یهود. کشوری که بر پایه اصل خلوص ملت و نژاد برپا شود تنها توسط یک یهودی که تعلق خود به نوع خاص خودش را اعلام کند مورداحترام و افتخار است. کسی که این‌گونه شناسایی‌شده باشد هرگز قادر نخواهد بود که به کشور خود به‌طور نادرست وفاداری کند. کشور نیازمند یهودیان دیگر نیست به‌جز یهودیانی که این‌چنین، تعلق خود به قوم خود را اعلام کرده باشند...

دکتر شاهاک همفکری و موافقت اولیه پرینز با نازی‌ها را با آن‌هایی که نگرش صهیونیستی را پذیرفته‌اند و معانی ممکن آن را به‌طور کامل نفهمیده‌اند، مقایسه می‌کند: «البته دکتر پرینز همچون بسیاری دیگر از طرفداران و هم‌پیمانان نازیسم، نمی‌دانست که این جنبش از کجا رهبری می‌شود...»

 

طرح اتحاد صهیونیستی -نازی

در اواخر سال 1941، یکی از رهبران گروه صهیونیستی «لهی»، به نام «اسحاق شامیر» که بعدها نخست‌وزیر اسرائیل شد، از اسم سازمان اصلی خود «ایرگون» (NMO) استفاده کرد و به نازی‌ها نزدیک شد.  مقامات وابسته به نیروی دریایی سفارت آلمان در ترکیه، پیشنهاد «لهی» را به مقامات ارشد خود در آلمان انتقال می‌دادند. در این بخش این مطلب بیان‌شده است: اغلب در سخنرانی‌ها و اظهارات مقامات دولتی برجسته آلمان نازی، بیان می‌شد که اصلاحات کلی در اروپا همانند یک پیش‌نیاز برای حل ریشه‌ای مسئله یهودیان از طریق اخراج آن‌ها می‌باشد. اخراج توده‌های یهودیان از اروپا یک پیش‌نیاز حل مسئله یهودیان است. این کار فقط با اسکان این توده‌ها در خانه ملت یهود، فلسطین و برقرار کردن یک کشور یهودی در مرزهای تاریخی آن‌ها، به‌طور کامل انجام خواهد شد.

طرح «لهی» این‌گونه ادامه می‌یابد: «… فعالیت‌های صهیونیستی NMO، در داخل آلمان و طرح مهاجرت یهودیان آن، مورد رضایت حکومت رایشی آلمان و مقامات بلندپایه آن می‌باشد.» 
 

در طرح «لهی» که اسحاق شامیر پیگیر اجرای آن بود، آمده است: «… فعالیت‌های صهیونیستی NMO،

در داخل آلمان و طرح مهاجرت یهودیان آن، مورد رضایت حکومت رایشی آلمان و مقامات بلندپایه آن می‌باشد.»
 

در ادامه طرح آمده است که:

استقرار یک کشور تاریخی یهودی بر پایه‌های قومی و دیکتاتوری و متعهد کردن آن به‌وسیله امضای پیمان‌نامه با حکومت رایشی آلمان، بایستی در جهت منافع آلمان و مقتدر کردن موقعیت آلمان در خاور نزدیک باشد. ... NMO در فلسطین باید در جنگ به‌طور فعالی بسود آلمان دخالت کند. همکاری جنبش آزادی اسرائیل نیز باید هم‌راستا با سخنرانی اخیر صدراعظم آلمان، هیتلر باشد که بیان کرده است هرگونه ترکیب و اتحادی باید در جهت تنها کردن انگلستان و شکست آن صورت گیرد.

البته گفته‌شده است که نازی‌ها این پیشنهاد را نپذیرفتند چراکه آن‌ها قدرت نظامی «لهی» را ناچیز می‌دانستند.  در همین زمینه خاخام «دیوید. جی. گلدبرگ»، در کتاب خود به نام «به‌سوی سرزمین موعود: تاریخچه‌ای از افکار صهیونیستی»، زندگی و تفکر تجدیدنظرطلب صهیونیست «ولادیمیر ژابوتینسکی» را که تأثیر فراوانی بر «مناخیم بگین» داشته است، بررسی کرد. ولادیمیر ژابوتینسکی؛
 یکی از تندروترین یهودیان صهیونیست

 

او می‌نویسد: اصول مسلم فلسفه سیاسی ژابوتینسکی تملق در مورد مفهوم اصلی وطن: وفاداری به یک رهبر پرهیبت و تبعیت از طبقه‌ای که با اهداف ملی ناسازگاری دارد، می‌باشند. هنگامی‌که بیش از بیست سال بعد ژابوتینسکی متهم به پیروی از هیتلر و موسیلینی شد، این موضوع او را آزرده بود. آزردگی او قابل‌قبول بود. او انتظار این را داشت ... آن‌ها به خاطر اینکه ژابوتینسکی این حرف «گریبالدی» را که گفته بود «هیچ‌چیزی در جهان باارزش‌تر از قوم و سرزمین پدری نیست.» انعکاس داده است، او را به‌عنوان هم‌پیمان یک ضد یهودی ملی‌گرای اوکراینی قلمداد کردند.

او در سال 1911، در مقاله‌ای به نام «جشن شو نکو» علی رغم «آشوب‌های وحشیانه علیه لهستانی‌ها، یهودیان و دیگر همسایگان»، یک شاعر دشمن‌ستیز اکراینی را به خاطر روح ملی‌گرای او و «برای اثبات اینکه این روح اکراینی استعداد خلاقیت فرهنگی مستقل، لازم برای رسیدن به بالاترین و عالی‌ترین مرتبه‌ها را دارد.» ستایش کرد.

 

«لور دیکستین» در بررسی کتاب «خاطرات آشپزخانه: میراثی که از زنان «ترزین» باقی‌مانده است» در مرکز بررسی کتاب نیویورک‌تایمز، اشاره می‌کند که: آنی استرن یکی از خوش شانس ترین افراد بوده است. در سال 1939، پس از ماه ها مبارزه با دیوان‌سالاری نازی و درگیر شدن ارتش آلمان پشت سر او، توانست که از چک‌اسلواکی فرار کند و به فلسطین مهاجرت کند. در زمان حرکت «آنی» سیاست نازی‌ها تشویق به مهاجرت بود. آدولف آیشمن متخصص امور یهودیان هیتلر از او می‌پرسد: آیا شما یک صهیونیست هستید؟ او در پاسخ می‌گوید: بله. آیشمن می‌گوید: بسیار خوب، من هم یک صهیونیست هستم. من می‌خواهم که تمام یهودیان به فلسطین مهاجرت کنند. آیشمن گفت: بسیار خوب، من هم یک صهیونیست هستم. من می‌خواهم که تمام یهودیان به فلسطین مهاجرت کنند.

البته دوستی و همکاری آیشمن با یهودیان چندان دوام نیافت
یهودیان پس از اتمام جنگ جهانی دوم و خودکشی هیتلر، آیشمن را (که به‌ظاهر) به آرژانتین گریخته و پنهان‌شده بود، با عملیاتی غیرقانونی توسط موساد از خاک آرژانتین ربوده و به اسراییل بردند. آیشمن در یک دادگاه اسراییلی محاکمه و به اعدام محکوم شد. جرم او همکاری در کشتار ادعایی 6 میلیون یهودی (هولوکاست) بود! دوست خوب یهودیان، پس از اعدام، سوزانده شد و خاکسترش را به دریا ریختند! محاکمه آیشمن در اسراییل چنان مسخره و وقیحانه بود که حتی اعتراض فیلسوف یهودی هانا آرنت را برانگیخت.

 


محاکمه آیشمن در اسراییل چنان مسخره و وقیحانه بود که حتی اعتراض فیلسوف یهودی هانا آرنت را برانگیخت

دوستی آیشمن با یهودیان بی ثمر بود.
پس از جنگ، آیشمن محاکمه و اعدام شد
خاکستر او را نیز دوستان یهودیش به دریا ریختند!

 

ارتباط نزدیک صهیونیسم و نازیسم

موضوعی که مفسران بسیاری به آن اشاره‌کرده‌اند این است که صهیونیسم ارتباط نزدیکی با نازیسم دارد. هردوی این ایدئولوژی و طرز تفکرها، به یهودیان به‌طور نژادی و ملی‌گرایانه می‌نگرند. در حقیقت «آلفرد روزنبرگ» نظریه‌پرداز نازی، برای اثبات نظریه خود مبنی بر اینکه یهودیان نمی‌توانند آلمانی باشند، مکرراً از نویسندگان صهیونیست نقل‌قول می‌کند. برای اثبات نظریه خود مبنی بر اینکه یهودیان نمی‌توانند آلمانی باشند، مکرراً از نویسندگان صهیونیست نقل‌قول می‌کند.
 

خاخام «ژاکوبی آگوس» در تحقیق خود به نام «معنای تاریخ یهود» آورده است:

صهیونیست‌های سیاسی در قاعده سازی های مفرط خود با طغیان کنندگان ضد یهودی در موارد روبرو موافقت داشته‌اند: 1_ آزادی و رهاسازی یهودیان در اروپا یک اشتباه بوده است. 2_ یهودیان در کشورهای اروپایی می‌توانند به‌عنوان یک قدرت نفاق‌افکن عمل کنند. 3_ یهودیان سراسر جهان علی‌رغم تابعیت های سیاسی گوناگون خود، از یک قوم و گروه هستند. 4_ تمام یهودیان، برخلاف دیگر مردم اروپا، منحصربه‌فرد و غیرقابل ادغام هستند. 5_ یهودستیزی، بیان طبیعی احساس قومیت کشورهای اروپایی است و ازاین‌رو ریشه‌کن شدنی نیست.

 

«روزنبرگ» نظریه‌پرداز نازی، که به جرم جنایات جنگی در دادگاه نورنبرگ محکوم‌به اعدام شد، در بررسی‌هایی که صورت گرفت اعلام داشت که او نوشته‌های مورخان یهودی را می‌خوانده است. (IMT جلد 11، صفحه 452_451) او ادامه می‌دهد: من فهمیدم که بعد از یک دوره رهاسازی زیاد در ضمن جنبش‌های ملی در قرن 19، یک بخش مهم ملت یهود راه خود را به سمت طبیعت و سنت خود بازمی‌گرداند و بیشتر و بیشتر خود را به‌عمد از دیگر ملت‌ها جدا می‌کند. موضوعی که توسط بسیاری از کنگره‌های بین‌المللی بحث شده بود و خصوصاً «مارتین بابر»، یکی از رهبران روحانی «یهودیت اروپا» آن را اعلام کرده بود این بود که یهودیان بایستی به خاک آسیا بازگردند، چراکه تنها آنجاست که می‌توان ریشه‌هایی از نژاد یهود و صفات ممتاز قوم یهود را یافت.

 


«روزنبرگ» نظریه‌پرداز نازی، که به جرم جنایات جنگی در دادگاه نورمبرگ محکوم‌به اعدام شد،
 اعلام داشت که او نوشته‌های مورخان یهودی را می‌خوانده و از آن‌ها تأثیر گرفته است

 

اتحاد دیرینه

در سال 1941، «فینوالد» نازی، اظهارات زیر را که «سیمون دوبنو» مورخ و مؤلف یهودی بیان کرده است، به چاپ رسانید:

یکسان‌سازی یک خیانت عوامانه به بیرق و آرمان ملت یهود است ... کسی نمی‌تواند عضو یک گروه قومی مثل خانواده تبار یا ملت شود. ممکن است که کسی حقوق و مزایای شهروندی یک کشور خارجی را به دست آورد اما نمی‌تواند ملیت آنجا را نیز به خود اختصاص دهد. مسلماً یک یهودی آزاد در فرانسه که خود را یک فرانسوی، با دین یهودی می‌نامد خود را بخشی از ملت فرانسه می‌داند که معتقد به دین یهود است اما هرگز این‌گونه نیست ... یک یهودی ... حتی اگر در فرانسه به دنیا آمده باشد و هنوز هم در آنجا زندگی کند، علی‌رغم همه این‌ها او هنوز عضوی از قوم یهود باقی می‌ماند.

 

مکرراً این مطلب را بیان کرده‌اند که از دیدگاه آنان، یهودیان افرادی هستند که از وطن خود، «کشور یهود» اخراج شده‌اند. «ژاکوب کلاتزکین» نویسنده برجسته صهیونیست اظهار می‌کند که: «حقیقتاً ما بیگانه هستیم، ما مردمی بیگانه در میان شما هستیم و تأکید می‌کنیم که می‌خواهیم به این امر پایان دهیم.» این جنبه فکری صهیونیستی از زمان تعیین شدن آن تا به امروز در میان یهودیان یک اقلیت بوده است.

هنگامی‌که واژه «یهودستیزی» برای ساکت کردن کسانی که منتقد دولت اسرائیل و سیاست‌های آن هستند بکار برده می‌شود باید توجه شود که تاریخ اتحاد صهیونیست با «ضد یهودی» های واقعی بسیار طولانی و دقیق بوده است، چراکه هم صهیونیسم و هم یهودستیزی، نگرشی از یهودیان را ارائه می‌کنند که بخش عظیمی از یهودیان در ایالات‌متحده و هر جای دیگر جهان همواره آن را رد کرده‌اند.نازیسم و صهیونیسم یار دیرینه یکدیگرند حقیقتی که رسانه‌های غربی (یهودی) همواره سعی در پنهان کردن آن دارند

 

این بخش از تاریخ که کمتر موردبحث و بررسی قرارگرفته است سزاوار مطالعه می‌باشد زیرا حقایق زیادی را درباره منازعات جاری جهان هم در خصوص سیاست‌های مربوط به خاورمیانه و هم در مورد طبیعت واقعی یهودیان و یهودیت، بیان می‌کند.

 

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی