چندرسانه ای

نگاهی نو به زندگی قصاب صبرا و شتیلا

شارون را چقدر می شناسید؟ از دیگر جنایت های قصاب صبرا و شتیلا تاکنون چقدر شنیده اید؟ آیا شارون مرده است و ادامه حیات اسرائیل به ادامه حیات نباتی شارون بستگی دارد؟ چرا مقامات اسرائیلی حاضر به پایان دادن به زندگی نباتی شارون نیستند؟

اسرائیل، فرزند نامشروع آمریکا و انگلیس تاکنون لکه‌های ننگ بسیاری بر تاریخ بشریت و حقوق انسانی بر جای گذاشته است. در بیش از 60 سال حیات این فرزند نامشروع و این موجودیت سراسر توهین به انسانیت، صفحات تاریخ، برگ‌های بی‌شماری از جنایات صهیونیست‌ها را ثبت کرده است. لکه‌های ننگی که نظیر آن را تاریخ کمتر به خود دیده و هرگز از حافظه ملت‌های آزاد و آزادی‌خواه جهان حذف نخواهد شد. رژیم کودک کش اسرائیل تا به امروز در معرفی شخصیت‌های منفور و پلید به جهان، گوی سبقت را حتی از کشورهای بنیان‌گذار خود نیز ربوده و تاکنون برنده رقابت جنایت و توهین به انسانیت و حقوق انسانی بوده است.


کتاب تفنگ و شاخه زیتون

دیوید هرست، نویسنده کتاب " تفنگ و شاخه زیتون؛ ریشه‌های ناآرامی‌ها در خاورمیانه" که به‌عنوان خبرنگار در زمان نسل‌کشی صبرا و شتیلا در بیروت حضور داشت، مشاهداتش را این‌گونه در کتاب خود آورده است: فالانژ ها بعضاً قبل از کشتن آنان را شکنجه می‌دادند چشم‌هایشان را درمی‌آوردند، زنده‌زنده پوستشان را می‌کندند، شکم‌ها را می‌دریدند، به زنان و دختران گاه بیش از 6 بار تجاوز می‌کردند و بعد سینه‌هایشان را می‌بریدند و در آخر به ضرب گلوله آن‌ها را از پادرمی آوردند. ...
 

کتاب تفنگ و شاخه زیتون

دیوید هرست، نویسنده کتاب " تفنگ و شاخه زیتون؛ ریشه‌های ناآرامی‌ها در خاورمیانه" که به‌عنوان خبرنگار در زمان نسل‌کشی صبرا و شتیلا در بیروت حضور داشت، مشاهداتش را این‌گونه در کتاب خود آورده است: فالانژ ها بعضاً قبل از کشتن آنان را شکنجه می‌دادند چشم‌هایشان را درمی‌آوردند، زنده‌زنده پوستشان را می‌کندند، شکم‌ها را می‌دریدند، به زنان و دختران گاه بیش از 6 بار تجاوز می‌کردند و بعد سینه‌هایشان را می‌بریدند و در آخر به ضرب گلوله آن‌ها را از پادرمی آوردند. ...
 

آریل شارون در گروه هاگانا

هاگانا گروه‌هایی از مهاجران یهودی بودند که با مسلح شدن توسط نیروهای انگلیسی حاضر در فلسطین، به‌تدریج تا زمان اعلام رسمی تشکیل دولت اسرائیل، وظیفه غصب اراضی فلسطینیان را بر عهده داشتند و بعدها پس از تشکیل این رژیم، بنیان ارتش اسرائیل، شبه‌نظامیان هاگانا بودند.شارون تا سن 19 سالگی در هاگانا عملیات تجاوز، غارت و غصب املاک ساکنان فلسطین را به‌خوبی انجام داد تا در سال 1947 و در سن 19 سالگی به عضویت نیروهای امنیتی شهرک‌های یهودی‌نشین درآمد. 

 

عمری شارون

عمری شارون، یکی از پسرهای آریل شارون، وضعیت پدرش را غرورآمیز خوانده و نگاه وی را سرشار از امید و مصمم تفسیر کرده است. وی در توصیف بدن نحیف و بی‌جان شارون گفته است: پدرم همانند یک پادشاه بر تخت خود به‌آرامی خوابیده است؛ مصمم، قوی و سالم. گونه‌های او نیز از سلامت به سرخی می‌زند. اندکی هم از گذشته چاق‌تر شده است! پدرم امسال به خانه بازخواهد گشت!

کشتار صبرا و شتیلا

حادثه هولناک کشتار صبرا و شتیلا که عنوان "قصاب صبرا و شتیلا" را نیز برای شارون به همراه داشت، از تکان‌دهنده‌ترین جنایات وی است. زنان و کودکان عمده‌ترین قربانیان نسل‌کشی صبرا و شتیلا بودند​.پس از ناکامی تلاش صهیونیست‌ها برای واداشتن لبنان به صلح و خروج اعضای سازمان آزادی‌بخش فلسطین، اسرائیل بیروت را به خاک و خون کشید و بشیر جمایل، رهبر فالانژیست ها – مسیحیان مارونی لبنان- را به‌عنوان رئیس‌جمهور لبنان منصوب کردند.

کشتار دیر یاسین

دیر یاسین نام دهی کوچک در نزدیکی بیت‌المقدس هست. تعداد ساکنان این ده در سال 1948 نزدیک به 700 نفر بود. در روز 10 آوریل این سال، این ده شاهد هجوم 3 گروه مسلح به نام ارگون به سرکردگی مناخیم بگین، گروه شتیرن به سرکردگی اسحاق شامیر و گروه هاگانا به سرکردگی دیوید بن گوریون بود. در این یورش که با مقاومت ساکنان ده همراه بود 250 نفر که بیشتر آن‌ها را زنان، کودکان و سالمندان تشکیل می‌داد کشته شدند.

آریل شارون

آریل ساموئل مردخای شاینرمن، معروف به آریل شارون، در سال 1928 در خانواده‌ای یهودی و لهستانی الاصل به دنیا آمد. در سن 13 سالگی وی به گروهی موسوم به هاگانا پیوست. . شارون درگروه هاگانا و از همان سنین 13 - 14 سالگی، با آدمکشی آشنا شد. درروند غصب زمین‌های فلسطینیان، شارون فلسطینی‌هایی که مقاومت می‌کردند را به قتل می‌رساند.

 

از زندگی حیوانی تا حیات نباتی یک جنایتکار

آریل شارون، وزیر جنگ و نخست‌وزیر پیشین این رژیم که اکنون مرگ نیز از پذیرفتن وی شرم دارد و سالهاست به زندگی نباتی دچار شده است، ازجمله دست‌پرورده‌های صهیونیسم است که کلکسیونی از جنایات به شیوه‌های مختلف را در پرونده افتخارات خود دارد. شارون طی حیات ننگین خود از هیچ جنایت و عمل ضد بشری علیه ساکنان سرزمین غصب شده فلسطین کوتاهی نکرده و افتخار قتل نوزاد چندروزه تا زنان و مردان کهن‌سال را از آن خودکرده است.

در این گزارش، به زندگی، جنایت‌ها و سرانجام قصاب صبرا و شتیلا پرداخته خواهد شد.

 

شارون؛ قاتل 13 ساله

آریل ساموئل مردخای شاینرمن، معروف به آریل شارون، در سال 1928 در خانواده‌ای یهودی و لهستانی الاصل به دنیا آمد. پس از مهاجرت از لیتوانی به فلسطین، در همان سنین نوجوانی روحیه قساوت و جنایت به‌خوبی در شارون به چشم آمد. در سن 13 سالگی وی به گروهی موسوم به هاگانا پیوست. وظیفه این گروه از سال 1920 تا 1948 در منطقه تحت تسلط انگلستان، بیرون کردن فلسطینیان از خانه‌ها و زمین‌هایشان باهدف تصرف مناطق فلسطینی نشین بود. شارون در این گروه و از همان سنین 13 - 14 سالگی، با آدمکشی آشنا شد. درروند غصب زمین‌های فلسطینیان، شارون فلسطینی‌هایی که مقاومت می‌کردند را به قتل می‌رساند.

 

شبه‌نظامیان هاگانا - هسته اصلی ارتش غاصب اسرائیل مأمور تخریب و تصرف خانه‌ها و زمین‌های فلسطینیان بودند

 

هاگانا گروه‌هایی از مهاجران یهودی بودند که با مسلح شدن توسط نیروهای انگلیسی حاضر در فلسطین، به‌تدریج تا زمان اعلام رسمی تشکیل دولت اسرائیل، وظیفه غصب اراضی فلسطینیان را بر عهده داشتند و بعدها پس از تشکیل این رژیم، بنیان ارتش اسرائیل، شبه‌نظامیان هاگانا بودند. پیش از هاگانا نیز از سال 1907، گروه‌هایی تحت عنوان "هاشومیر" و "برگیورا" برنامه‌ریزی و اشغال تدریجی فلسطین را کلید زده بودند. 
 

آریل شارون در لباس گروه هاگانا در سنین نوجوانی
 

به‌جز عملیات اشغال، هاگانا وظیفه قاچاق انسان و ورود غیرمجاز یهودیان به فلسطین را نیز بر عهده داشت. وی تا سن 19 سالگی در هاگانا عملیات تجاوز، غارت و غصب املاک ساکنان فلسطین را به‌خوبی انجام داد تا در سال 1947 و در سن 19 سالگی به عضویت نیروهای امنیتی شهرک‌های یهودی‌نشین درآمد.  در جنگ 1947 شارون فرمانده گروهان پیاده‌نظام اسرائیل در اسکندریه بود و در جریان این جنگ نیز مجروح شد اما جان سالم به دربرد. 
 

وی پله‌های ترقی در ارتش اسرائیل را به‌سرعت طی کرد و در سال 1952 به فرماندهی اطلاعات مرکزی ارتش منصوب شد. شارون با تشکیل گردانی به نام گردان 101، متشکل از زندانیان یهودی خطرناک و عمدتاً محکوم‌به مرگ، حمله به روستاهای فلسطینی و پاک‌سازی نژادی را آغاز کرد. حمله به روستای القبیه، 41 خانه را همراه با ساکنان آن منفجر کردند. در جریان این حمله 70 فلسطینی کشته شدند. شارون بعدها مدعی شد گمان می‌کرده که این خانه‌ها خالی از سکنه هستند.

روستای القبیه در شمال شرقی بیت‌المقدس و در 44 کیلومتری غرب رام الله واقع است. در ساعت 7 بعدازظهر 14 اکتبر 1953 موردحمله شبه‌نظامیان هاگانا قرار گرفت. در این هجوم، صهیونیست‌ها بالباس مبدل و به رهبری آریل شارون، 70 زن و مرد و کودک فلسطینی را قتل‌عام کردند.
 

 

خودزنی برای فرار از پاسخگویی

در سال 1973 و در جریان جنگ یوم کیپور میان مصر و اسرائیل که به اشغال صحرای سینا و بحران کانال سوئز منجر شد، شارون و گردان‌های تحت امرش بارها از دستورات رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل در آن زمان سرپیچی کردند و بارها بدون اجازه از فرماندهان، به مواضع نیروهای مصری حمله کرد که منجر به کشته شدن ده‌ها نظامی اسرائیلی شد. اعمال خودسرانه شارون تا سال‌ها موجی از انتقاد علیه وی را به همراه داشت. وی پس از شکست اولیه از نیروهای مصری، برای تحت تأثیر قرار دادن فرماندهان مافوق خود، وانمود کرد که در جریان درگیری مجروح شده است.

شارون پیش‌ازاین در جریان حمله نافرجام به بیت‌المقدس برای اشغال آن‌که از سوی نیروهای نظامی اردنی عقب رانده‌شده بود، شایعه مجروحیت شدید خود را مطرح کرد که بازهم نادرستی آن مشخص شد. شارون در تمام عملیاتی که با شکست همراه بوده، برای فرار از بازخواست و کاستن از انتقادات، زخمی می‌شد!

 

در زمان مناخیم بگین، شارون به وزارت شهرک‌سازی و کشاورزی منصوب شد. وی در سخنرانی خود و اعلام سیاست‌های اسکان خود خطاب به یهودیان گفته بود: "همه باید بروند و هرچه می‌توانند زمین‌ها و ارتفاعات (فلسطین) را تصاحب کنند تا بر وسعت سرزمین یهود افزوده شود. هر آنچه امروز تصاحب کردید برای شما خواهد بود و اگر تصرف نکنید سرزمین آن‌ها (فلسطینیان) باقی خواهد ماند." مناخیم بگین در سال 1981، وی را به سمت وزارت دفاع این رژیم برگزید تا سکوی پرتابی باشد برای جنایت‌های هولناک بعدی شارون.

 

کلکسیون جنایات شارون

شارون به‌طور رسمی قتل و کشتار را از 13 سالگی آغاز کرد! در همان زمان عضویت در هاگانا شارون فلسطینیان بسیاری را در جریان تصرف زمین‌هایشان به قتل رساند.  منفجر کردن 41 خانه به همراه ساکنان آن در روستای القبیه و قتل عام 70 فلسطینی – عمدتاً زن و کودک – از اولین قتل‌عام‌های شارون محسوب می‌شود.


 

اما این ننگ بشریت در ادامه حیات سیاسی خود در سمت‌های وزیر شهرک‌سازی و وزیر جنگ و درنهایت نخست‌وزیری، جنایتی را در تاریخ ثبت کرد که دیگر کشتارهای وی در زمان عضویت در ارتش و فرماندهی‌های متعدد نظامی‌اش چندان به چشم نمی‌آید.


کشتار دیر یاسین؛ جنایتی دیگر از شارون و هاگانا

دیر یاسین نام دهی کوچک در نزدیکی بیت‌المقدس هست. تعداد ساکنان این ده در سال 1948 نزدیک به 700 نفر بود. در روز 10 آوریل این سال، این ده شاهد هجوم 3 گروه مسلح به نام ارگون به سرکردگی مناخیم بگین، گروه شتیرن به سرکردگی اسحاق شامیر و گروه هاگانا به سرکردگی دیوید بن گوریون بود. در این یورش که با مقاومت ساکنان ده همراه بود 250 نفر که بیشتر آن‌ها را زنان، کودکان و سالمندان تشکیل می‌داد کشته شدند. همچنین در این حمله فجایع دیگری ازجمله تجاوز جنسی، مثله کردن، پاره کردن شکم زنان باردار و منفجر کردن منازل نیز رخ داد. 


 

شارون در سال 1956 فرمانده تیپ زرهی ارتش اسرائیل شد و به درجه ژنرالی ارتقاء یافت. پس از جنگ شش‌روزه، با پیوستن به حزب لیکود، وارد عرصه سیاست شد و به عضویت کنیست – مجلس – این رژیم درآمد. در زمان نخست‌وزیری اسحاق رابین، شارون به لطف سابقه درخشان کشتار و اشغال، مشاور نظامی وی شد.

 

کشتار صبرا و شتیلا ننگی ابدی برای شارون و اسرائیل

حادثه هولناک کشتار صبرا و شتیلا که عنوان "قصاب صبرا و شتیلا" را نیز برای شارون به همراه داشت، از تکان‌دهنده‌ترین جنایات وی است. 


زنان و کودکان عمده‌ترین قربانیان نسل‌کشی صبرا و شتیلا بودند

 

پس از ناکامی تلاش صهیونیست‌ها برای واداشتن لبنان به صلح و خروج اعضای سازمان آزادی‌بخش فلسطین، اسرائیل بیروت را به خاک و خون کشید و بشیر جمایل، رهبر فالانژیست ها – مسیحیان مارونی لبنان- را به‌عنوان رئیس‌جمهور لبنان منصوب کردند. اما کمتر از 3 هفته، در انفجار دفتر حزب فالانژ، وی و بسیاری از مقامات این حزب کشته شدند.

پس‌ازاین انفجار، نیروهای رژیم صهیونیستی اردوگاه آورگان فلسطینی در جنوب بیروت که بیش از 30 هزار فلسطینی و لبنانی در آن سکونت داشتند، به محاصره خود درآورند. نظامیان صهیونیست به فرماندهی آریل شارون به همراه شبه‌نظامیان مسیحی فالانژ، با محاصره این اردوگاه، سعی داشتند نیروهای سازمان آزادی‌بخش فلسطین را که دستاوردهای بسیاری را کسب کرده و تهدیدی برای اسرائیل بودند متلاشی کنند و لبنان را به منطقه امن اسرائیل تبدیل کنند. 


 

حمله به اردوگاه روز 16 سپتامبر 1982 – 25 شهریور 1361 – آغاز شد. حمله‌ای که ظرف 38 ساعت فاجعه‌ای باورنکردنی رقم زد. 3300 آواره فلسطینی و لبنانی به وحشیانه‌ترین شکل ممکن به قتل رسیدند. آغاز عملیات با ورود شبه‌نظامیان فالانژ به اردوگاه و حمایت نظامیان صهیونیست کلید خورد. سپس با ورود صهیونیست‌ها کشتارها به اوج خود رسید. گفته‌های بازماندگان فاجعه صبرا و شتیلا بیانگر اوج خوی درندگی صهیونیست‌هاست.

به گفته برخی از این بازماندگان، ابتدا کشتارها با سلاح‌های سرد نظیر چاقو و تبر به فجیع‌ترین شکل ممکن آغاز شد. صهیونیست‌ها و فالانژیست ها با ورود به خانه های آورگان، به طرزی وحشیانه با بریدن سر و اعضای بدن فلسطینیان آن ها را به قتل می‌رساندند. به زنان و دختران پیش از کشتن آن‌ها بارها تجاوز می‌کردند و سپس آن‌ها را به قتل می‌رساندند. کشتن زنان باردار و دریدن شکم‌های آن‌ها، زنده‌زنده سوزاندن کودکان و ذبح آن‌ها ازجمله خاطرات تلخ بازماندگان این واقعه است.

 

 

دیوید هرست، نویسنده کتاب " تفنگ و شاخه زیتون؛ ریشه‌های ناآرامی‌ها در خاورمیانه" که به‌عنوان خبرنگار در زمان نسل‌کشی صبرا و شتیلا در بیروت حضور داشت، مشاهداتش را این‌گونه در کتاب خود آورده است: 

اولین واحد شامل 150 شبه‌نظامی فالانژیست از در اردوگاه شتیلا وارد شدند که گروهی از آن‌ها علاوه بر سلاح، چاقو نیز به همراه داشتند. قتل‌عام به مدت 38 ساعت شروع شد و حتی در شب نیز با روشن کردن محوطه اردوگاه توسط اسرائیلی‌ها ادامه داشت: آن‌ها به‌زور وارد خانه‌های مردم شده و فلسطینی‌های در خواب را به رگبار مسلسل بستند. فالانژ ها بعضاً قبل از کشتن آنان را شکنجه می‌دادند چشم‌هایشان را درمی‌آوردند، زنده‌زنده پوستشان را می‌کندند، شکم‌ها را می‌دریدند، به زنان و دختران گاه بیش از 6 بار تجاوز می‌کردند و بعد سینه‌هایشان را می‌بریدند و در آخر به ضرب گلوله آن‌ها را از پادرمی آوردند. بچه‌ها را از وسط دو شقه می‌کردند و مغزشان را به دیوار می‌کوبیدند. در حمله به بیمارستان عکا تمام بیماران را بر روی تخت خود کشتند. دست بعضی را به ماشین می‌بستند و در خیابان‌ها می‌کشیدند، دست‌های فراوانی برای بیرون آوردن دستبند و انگشتر قطع شد. اجساد مردم تا چند روز بر زمین‌مانده بود و گربه‌ها از گوشت آن‌ها می‌خوردند و آن‌قدر وحشی شده بودند که به مردم زنده نیز حمله می‌کردند زیرابه خوردن گوشت انسان عادت کرده بودند
 

مقامات ارتش اسرائیل، ازجمله ژنرال آموس یارون فرمانده این نیروها در لبنان، بر بالای بام ساختمانی 7 طبقه در 200 متری اردوگاه مستقرشده بودند و از نزدیک بر این فاجعه نظارت می‌کردند. باوجود اعلام خبر قتل عامل به ژنرال رافائل ایتان رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، وی دستور داد کشتار تا ساعت 8 صبح روز بعد نیز ادامه پیدا کند. پس از ورود نظامیان به اردوگاه، تانک‌ها و بلدوزرها نیز وارد اردوگاه شده و مناطقی را که نظامیان ترک کرده بودند به گلوله بسته و سپس با بولدوزر صاف می‌کردند. با نزدیک شدن به ساعات پایانی عملیات، بولدوزرها با حفر گورهای دسته‌جمعی، بسیاری از قربانیان را به همراه بسیاری دیگر که هنوز زنده بودند دفن کردند. به همین دلیل نمی‌توان تعداد دقیق کشته‌ها را تخمین زد. 
 


 

پس از حضور صلیب سرخ در اردوگاه، هیچ‌یک از کشته‌ها به‌عنوان اعضای سازمان آزادی‌بخش فلسطین شناسایی نشدند و همگی غیرنظامیان و آوارگانی بودند که در آنجا پناه گرفته بودند.شارون پس‌ازاین نسل‌کشی، به‌عنوان مسئول غیرمستقیم در کشتار معرفی شد و مدتی بعد از وزارت جنگ اسرائیل استعفا داد. وی سپس با رسیدن به پست نخست‌وزیری، به جنایات خود علیه فلسطینیان ادامه داد. شارون پس از رسیدن به نخست‌وزیری، با رفتن به مسجدالاقصی و تحریک فلسطینیان، درگیری‌های خونینی را میان نظامیان اسرائیلی و فلسطینیان باعث شد که بعدها سرآغاز انتفاضه مسجدالاقصی شد.

 

کشتار پناهندگان در روستای قانا

روستای قانا در جنوب لبنان در سال 1996 و در جریان جنگ لبنان مقر نیروهای سازمان ملل بود. با حمله جنگنده‌های اسرائیلی به جنوب لبنان، بسیاری از زنان و کودکان برای در امان ماندن از این حملات به مقر نیروهای سازمان ملل در این روستا پناه بردند؛ اما نیروهای رژیم صهیونیستی با زیرپا گذاشتن تمام مقررات و حقوق بین‌المللی و انسانی، این منطقه و ساختمان موردنظر را زیر آتش سنگین توپخانه ویران کردند. در جریان این عملیات که موسوم به "خوشه‌های خشم" بود، بیش از 100 نفر که 33 نفر از آن‌ها کودکان زیر ده سال بودند، به شهادت رسیدند.


 

قتل مستقیم دو کودک فلسطینی

"جرج اسلویتزر" کارگردان هلندی درباره جنایت صبرا و شتیلا گفته است هنگام حمله نظامی اسرائیل به بیروت، پایتخت لبنان در سال 1982، شارون را مشاهده کرده که با کلت کمری خود دو کودک فلسطینی را در اردوگاه صبرا و شتیلا به قتل رسانده است .

اسلویتزر در مصاحبه با روزنامه فولکس کرانت چاپ هلند گفت: درحالی‌که کنار وزیر جنگ وقت اسرائیل ایستاده بود مشاهده کرد که وی با کلت کمری خود دو کودک فلسطینی را در فاصله تقریباً 10 متری در بخش ورودی اردوگاه صبرا و شتیلا به قتل رساند.

 

قتل‌عام اسرای مصری

در جریان بحران کانال سوئز در سال 1956، نیروهای تحت امر شارون، نزدیک به 300 زندانی غیرمسلح مصری را قتل‌عام کرده و در گورهای دسته‌جمعی دفن کردند. روزنامه دیلی تلگراف انگلیس پس از 40 سال از این جنایت شارون و نیروهای تحت امرش پرده برداشت که در آن زمان تنش‌های بسیاری در روابط مصر و اسرائیل ایجاد کرد.

 

ترور رهبران فلسطینی

در زمان نخست‌وزیری شارون تروریسم دولتی اسرائیل پررنگ‌تر شد و ترور رهبران فلسطینی جدی‌تر در دستور کار این رژیم قرار گرفت. وی با راه‌اندازی جوخه‌های مرگ، سیاست حذف رهبران مقاومت را کلید زد. شارون پس از کناره‌گیری از پست نخست‌وزیری نیز فعالیت در این جوخه‌ها را ادامه داد.
 

شهیدان شیخ احمد یاسین و عبدالعزیز الرنتیسی از رهبران مقاومت فلسطین
 

ترور شیخ احمد یاسین و عبدالعزیز رنتیسی از رهبران مقاومت اسلامی فلسطین، ازجمله بارزترین عملیات ترور در زمان نخست‌وزیری شارون بوده است. شارون که مدت‌ها به‌عنوان نماد توسعه‌طلبی در اسرائیل و اسطوره یهودیان نامیده می‌شد، به دلیل جنگ لبنان و سیاست‌های غلط بعدی در زمان وزارت شهرک‌سازی و وزارت جنگ، اکنون به یکی از متهمان اصلی در تضعیف اسرائیل و قدرت گرفتن حزب‌الله در لبنان تبدیل‌شده است. وی در زمان پیوستن به حزب لیکود و برای جلب آرا درراه رسیدن به مقام نخست‌وزیری قول داده بود که در صورت انتخاب شدن به‌عنوان نخست‌وزیر، ظرف 100 روز کار فلسطین و فلسطینیان را یکسره کند و موقعیت اسرائیل را تثبیت نماید.

 

ترور اسحاق رابین

قساوت شارون تنها محدود به غیریهودیان نبوده و این ننگ بشریت به دوستان خود نیز رحم نکرده است. بسیاری در اسرائیل شارون را به دلیل نفرت از اسحاق رابین، عامل ترور وی معرفی می‌کنند.


آریل شارون، اسحاق رابین را به علت امضای پیمان صلح با یاسر عرفات، خائن خوانده بود.

 

فساد مالی و زمین‌خواری

در برابر کشتارهایی نظیر صبرا و شتیلا و دیگر قتل‌عام‌های شارون، سخن گفتن از فساد مالی شاید به طنز بیشتر شباهت داشته باشد؛ اما شارون در زندگی خود به جنایت علیه بشریت اکتفا نکرد و مجموعه‌ای از جنایت، نسل‌کشی، قتل‌عام، فساد مالی، رشوه، سوءاستفاده از قدرت، فساد مالی فرزندان، دو بار ازدواج و دو بار طلاق و ... را در کارنامه سیاه خود ثبت کرده است.

 

عمری شارون، فرزند ارشد شارون، در سال 2008 از سوی دادگاه عالی اسرائیل به جرم تقلب و رشوه در جریان انتخابات حزب لیکود به 9 ماه حبس محکوم و راهی زندان شد. وی و به همراه پدرش با سوءاستفاده از نفوذ و قدرت سیاسی، شرکت‌هایی پوششی تأسیس کردند تا به کاندیداتوری آریل شارون برای رهبری حزب لیکود و نخست‌وزیری کمک مالی کنند.  خود آریل شارون نیز پس از ورود به کنیست اسرائیل، زمین‌های بسیاری را در اراضی اشغالی تصاحب کرده و به نام خود زده بود. با تصویب قانون امکان خریدوفروش سرزمین‌های اشغالی، شارون و دستیارانش وارد عمل شده و بسیاری از اراضی اشغالی را تحت عناوین مختلف به تصرف خود درآوردند.

 

پایان حیات حیوانی و آغاز حیات نباتی شارون

روز 5 ژانویه سال 2006 نقطه پایانی بود بر حیات آریل شارون که حیوانی خواندن آن نیز گویای عمق جنایات وی نیست.آریل شارون با حمله مغزی به کما رفت و تاکنون تنها به کمک دستگاه‌های مراقبت پزشکی، غذا رسانی از طریق لوله و کپسول اکسیژن حیات نباتی دارد. به گفته یکی از پزشکان معالج شارون که نخواست نامش فاش شود، مغز وی روبه‌زوال است و تنها بخش‌های کنترل‌کننده ارگان‌های حیاتی باقی‌مانده و باقی حجم مغز وی به‌صورت مایع درآمده است. به گفته این پزشک حجم مغز شارون به‌اندازه یک پرتقال کوچک‌شده است.
 

مجسمه آریل شارون که مجسمه‌ساز اسرائیلی برای نصب در بیمارستان و در اتاق محل نگهداری وی ساخته است

 

شارون تا سال 2010 در مرکز درمانی شبا، در نزدیکی تل‌آویو تحت مراقبت بود. یک گروه از پرستاران به‌صورت 24 ساعته بدن شارون را برای جلوگیری از زخم بستر جابجا می‌کنند. یک پرستار نیز همواره شب‌ها بر عملکرد دستگاه‌ها نظارت دارد. شارون که همواره به چاقی و اضافه‌وزن مشهور و مشهود بود، اکنون وزنی کمتر از 50 کیلو دارد.

 

هزینه نگه‌داری و مراقبت از شارون سالانه نزدیک به نیم میلیون دلار برآورد شده و رسانه‌ها همین هزینه بالا را یکی از دلایل انتقال شارون به خارج از بیمارستان به یک‌منزل مسکونی در جنوب اسرائیل اعلام کرده‌اند.
 

پسر شارون در توهم حضور پدر:

نگاه‌های پدرم همچنان مصمم و قوی است! او امسال به خانه بازخواهد گشت.

باوجود مرگ شارون وزندگی نباتی او به کمک دستگاه‌های پزشکی، پسرش سخنانی در توصیف وضعیت کنونی پدرش زده که رسانه‌ها باحالتی تمسخرآمیز به انعکاس این صحبت‌ها پرداخته‌اند.

 

عمری شارون، یکی از پسرهای آریل شارون، وضعیت پدرش را غرورآمیز خوانده و نگاه وی را سرشار از امید و مصمم تفسیر کرده است. به گفته پزشکان، چشم‌های شارون گاهی به دلیل شوک‌های مغزی ناگهان باز می‌شود و تا ساعت‌ها بازمی‌ماند و دوباره بسته می‌شود. به همین دلیل عمری و گیلاد شارون، دو پسر وی، همچنان به بازگشت پدرشان امیدوار هستند.

بااینکه پزشکان هرگونه هوشیاری و امکان بازگشت شارون را غیرممکن خوانده‌اند، عمری شارون در مصاحبه با نیویورک‌تایمز گفته است پدرش به اون نگاه می‌کند و صدای او را می‌شنود. هرگاه که از او می‌خواهم او انگشتانش را حرکت می‌دهد. وی در توصیف بدن نحیف و بی‌جان شارون گفته است: پدرم همانند یک پادشاه بر تخت خود به‌آرامی خوابیده است؛ مصمم، قوی و سالم. گونه‌های او نیز از سلامت به سرخی می‌زند. اندکی هم از گذشته چاق‌تر شده است! پدرم امسال به خانه بازخواهد گشت!
 

افسانه‌های یهودیان در مورد مرگ شارون

پت رابرتسون، از مسیحیان اوانجلیست اسرائیل، در مصاحبه‌ای، مرگ شارون را عذاب خداوند برای وی دانسته است. رابرت سون معتقد است شارون به دلیل سیاست‌های غلطی که منجر به تأخیر در شکل‌گیری سرزمین یکپارچه یهودی، از سوی خداوند مجازات شده و اکنون با مرگ دست‌به‌گریبان است. این صهیونیست تندرو به سایر نخست وزیران اسرائیل هشدار داد درصورتی‌که راه شارون را پیش بگیرند، سرنوشتی به‌مانند او در انتظار آن‌ها خواهد بود.
شارون در اواخر عمر سراسر جنایت خود به دلیل عقب‌نشینی از غزه و شکست از مقاومت فلسطین، موردانتقاد صهیونیست‌ها قرارگرفته بود.

 

 

نفرین "تازیانه‌های آتش"، آموزه‌های کابالیست ها

شایعه و افسانه دیگری که در مورد مرگ شارون مطرح است، گرفتار شدن وی به نفرین یهودیان کابالا و نفرین معروف "پولسا دنورا" به معنای "تازیانه‌های آتش" است.

بر اساس آموزه‌های کابالیست ها، با انجام این مراسم فرشته‌های آسمانی تمام نفرین‌ها و صفات بد ذکرشده در  کتاب مقدس را برای فرد مورد نفرین فرود می‌آورند تا به خاطر گناهانی که انجام داده مجازات شود. در میان یهودیان این شایعه مطرح‌شده است که پیش از ترور اسحاق رابین، این مراسم برای وی برگزارشده و وی به این نفرین گرفتارشده است. همین مطلب در مورد آریل شارون نیز معروف است که پیش از سکته مغزی وی، مراسم مشابهی برای نفرین شارون برگزارشده است.بر اساس گفته‌های "آویگدور اسکیم" از خاخام‌های اعظم "هیکل امونیم"، شش ماه قبل از حملات مغزی شارون، مراسم نفرین او برگزارشده و در آن مراسم از فرشته مرگ خواسته‌شده تا نخست‌وزیر اسرائیل را به دلیل عقب‌نشینی از غزه بکشد و روح او را در عذاب نگه دارد.

 

 

اما شایعه‌ها در مورد مرگ شارون به اینجا ختم نمی‌شود

 

یکی دیگر از افسانه‌های مطرح در مورد مرگ شارون، پیوند خوردن زندگی شارون با سرنوشت اسرائیل است. بر اساس این افسانه، گروهی از یهودیان معتقدند با مرگ شارون اسرائیل نیز نابود خواهد شد. به همین دلیل پس از شش سال از مرگ مغزی وزندگی نباتی شارون، تاکنون با جدا کردن دستگاه‌ها از بدن او موافقت نشده است. هرچند، به نظر می‌رسد این افسانه تاکنون بیش از شایعات دیگر به واقعیت نزدیک شده و باوجود ادامه حیات نباتی آریل شارون، اسرائیل به‌سرعت مسیر سقوط و نابودی را طی می‌کند.
 

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی