چندرسانه ای

نقش گوشی های هوشمند در سازماندهی آشوب‌های اجتماعی

گوشی های هوشمند دارای قابلیت های خاص و کاربردهایی نظیر کامپیوترهای شخصی هستند و یکی از مهم ترین ویژگی این نوع گوشی ها قابلیت هایی مثل اتصال به اینترنت و ایمیل و تنظیمات مشخص میباشد. در این گزارش به بررسی کارکرد احتمالی این گوشی ها در آشوب های اجتماعی پرداخته ایم.

گوشی‌های هوشمند، تلفن همراه‌های پیشرفته باقابلیت‌های خاص و کاربردهایی نظیر کامپیوترهای شخصی هستند و یکی از مهم ترین ویژگی این نوع گوشی ها قابلیت هایی مثل اتصال به اینترنت و ایمیل و تنظیمات مشخص می‌باشد. بنابراین تفاوت‌های مهم گوشی‌های هوشمند و گوشی‌های معمولی می‌تواند درزمینهٔ قیمت و قابلیت‌های سطح بالای این گوشی‌ها باشد. مثلاً گوشی‌های هوشمند 2007 همگی دارای پشتیبانی کامل و پیشرفته ایمیل هستند. گوشی‌های هوشمند را معمولاً می‌توان با یکدست کنترل کرد و همه کارها را با یکدست انجام داد.

 

پروتِست۴

اپلیکیشنی است که به نوعی معترضان مختلف را در سراسر دنیا با هم آشنا کرده و امکان تماس به آنها را می دهد .به هر کسی این قدرت را می‌دهد تا یک تظاهرات را پایه‌ریزی کرده و سپس دیگران را دعوت کند تا از طریق شبکه اجتماعی به او بپیوندد.پس از پیوستن دیگران، این فرصت برای کاربری که این حرکت را برنامه‌ریزی کرده ایجاد می‌شود تا به طور ویژه با افرادی که به این حرکت اجتماعی پیوسته‌اند در تماس باشد، مطالبی را با انها شریک شود و به صورت زنده عکس‌هایی را بر روی دیواری که برای آن تظاهرات ترتیب داده شده منتشر کنند.

 

پروتِست۴

اپلیکیشنی است که به نوعی معترضان مختلف را در سراسر دنیا با هم آشنا کرده و امکان تماس به آنها را می دهد .به هر کسی این قدرت را می‌دهد تا یک تظاهرات را پایه‌ریزی کرده و سپس دیگران را دعوت کند تا از طریق شبکه اجتماعی به او بپیوندد.پس از پیوستن دیگران، این فرصت برای کاربری که این حرکت را برنامه‌ریزی کرده ایجاد می‌شود تا به طور ویژه با افرادی که به این حرکت اجتماعی پیوسته‌اند در تماس باشد، مطالبی را با انها شریک شود و به صورت زنده عکس‌هایی را بر روی دیواری که برای آن تظاهرات ترتیب داده شده منتشر کنند.

 

دوربین های آندرویدی

 این دوربین سامسونگ از نرم‌افزار داخلی اندروید ۴/۱ معروف به جیلی بین بهره برده، سنسور آن از نوع سی‌موس و با کیفیت ۱۶ مگاپیکسل است. لنز آن فاصله کانونی ۲۳-۴۸۰ میلیمتری را در بر می‌گیرد و زوم ۲۱ ایکس دارد. در پشت دوربین با الهام از طراحی گوشی‌های هوشمند یک صفحه نمایش ۴/۸ اینچی اچ‌دی دارد. از دیگر ویژگی‌های سخت‌افزاری این گوشی می‌توان به پردازشگر ۴ هسته‌ای آن نام برد.
 

وای فای

قابلیت اتصال به شبکه اینترنت از طریق wifi می تواند مهم ترین مشخصه قابل سرمایه گذاری در آشوب های اجتماعی باشد . در هنگام وقوع یک بحران می توان با ایجاد محدودیت در استفاده از تلفن های همراه و اتصال به شبکه اینترنت تا حدی ارتباطات آشوبگران را کم نموده و مانع گسترش آشوب شد . 

 

برنامه « من دستگیر شدم »

با نصب این اپلیکیشن بر روی گوشی خود می توانید پیغامی را در سیستم اندروید خود وارد کرده و برای شماره ای خاص ارسال نمایید . طرز استفاده از این برنامه به این شکل است که فرد قبل از رفتن به اجتماعات اعتراضی با وارد نمودن شماره دوست و یا خانواده خود متن پیامی را برای ارسال به آنها فعال می کند و در صورت غیر فعال نمودن آن قبل از انقضا ، پیام ارسال نمی شود اما در صورت دستگیری فرد و ضبط تلفن همراه او توسط پلیس و حتی خاموش نمودن تلفن این پیام پس از اتمام مدت ارسال می گردد.


 

اندروید

اندروید در اکتبر سال 2003 در ایالت کالیفرنیای آمریکا توسط اندی رابین به وجود آمد. دو سال بعد، گوگل سیستم عامل اندروید را به دست گرفت و آن را در سال 2007 تکمیل و معرفی کرد.بعد از یک سال بود که اولین ورژن کامل اندروید در سال 2008 معرفی شد. پس از آن، اندروید 1.1 فقط برای یک گوشی آمد.در سال 2009 اندروید 1.5 به همراه کرنل 2.6.27 معرفی شد. در سال 2010 اندروید 2.2 معرفی شد که از فلش 10.1 پشتیبانی می‌کرد و از صفحه‌کلید جدید با زبان‌های مختلف بهره می‌برد. از قابلیت‌های جدید به‌کاررفته در این نسخه، ویجت های جدید بود.


 

اینستاگرام

اینستاگرام اپلیکیشنی‌ رایگان است و برای کاربران اندروید است که به کمک آن عکس گرفته ، آن را ویرایش کرده و بر روی اینترنت به اشتراک می‌گذارید. این اپلیکیشن تا کنون از مرز ۵۰ میلیون کاربر هم عبور کرده است .اکانتهای اینستاگرام به صورت پیشفرض طوری تنظیم شده است که قابل مشاهده برای عموم است .‌اما شما امکان این را خواهید داشت تا آن را خصوصی کنید تا دیگر کاربران امکان دیدن عکسهای شما را نداشته باشند. 
 اندروید

در اکتبر سال 2003 در ایالت کالیفرنیای آمریکا توسط اندی رابین به وجود آمد. دو سال بعد، گوگل سیستم‌عامل اندروید را به دست گرفت و آن را در سال 2007 تکمیل و معرفی کرد.
بعد از یک سال بود که اولین ورژن کامل اندروید در سال 2008 معرفی شد. اولین نسخه بیشتر کارایی اینترنتی داشت و عملاً توانایی رقابت با هیچ سیستم‌عامل دیگری را نداشت. پس‌ازآن، اندروید 1.1 فقط برای یک گوشی آمد. در سال 2009 اندروید 1.5 به همراه کرنل 2.6.27 معرفی شد

سیر تکاملی اندروید به نهایت سرعت خود رسید تا جایی که اندروید بر روی کامپیوتر برای تست برنامه نویسان قابل‌اجرا شددر سال 2010 اندروید 2.2 معرفی شد که از فلش 10.1 پشتیبانی می‌کرد و از صفحه‌کلید جدید با زبان‌های مختلف بهره می‌برد. از قابلیت‌های جدید به‌کاررفته در این نسخه، ویجت های جدید بود. چندی نگذشت که با فرارسیدن دسامبر 2010 نسخه جدیدی به مجموعه اندروید اضافه شد. اندروید 2.3 قابلیت استفاده از NFC و تماس اینترنتی را به کاربر می‌داد. این نسخه هم‌اکنون نیز در میان کاربران هواداران زیادی دارد. این نسخه بر پایه کرنل 2.6.35 بود.

قدم بعدی گوگل در اندروید، بازار تبلت ها بود. به همین خاطر اندروید 3.0 را معرفی نمود. این ورژن برای صفحه نمایش‌های بزرگ‌تر بهینه‌شده بوددر سال 2011 با ظهور پردازنده‌های 2 هسته و 4 هسته‌ای برای گوشی‌های هوشمند، گوگل سیستم‌عامل جدید و قدرتمند خود را معرفی نمود تا گوشی‌هایی مثل Galaxy SII علاوه برداشتن سخت‌افزاری خوب، سیستم‌عاملی پرقدرت هم داشته باشند. در این نسخه جدید قابلیت تشخیص چهره برای باز کردن قفل یا Face Unlock افزوده شد.

با توجه به رشد ساخت گوشی‌های هوشمند در سال‌های اخیر و افزایش علاقه مردم به استفاده از این نوع گوشی‌ها، آشنایی با اندروید به‌عنوان مهم‌ترین سیستم‌عامل این گوشی‌ها ضروری به نظر می‌رسد. باتجربه‌ای که پس از شروع جنبش‌ها در کشورهای منطقه و کاربرد شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبر کسب شد، نقش گوشی‌های هوشمند به‌عنوان یک سیستم رایانه‌ای همراه در آشوب‌های اجتماعی می‌تواند بسیار پررنگ و حساس باشد.
همان‌طور که شاهد هستیم در ماهه‌ای اخیر برخی از گروه‌های مخالف با جمهوری اسلامی اقدام به معرفی برنامه‌های مهمی از اندروید کرده‌اند که می‌تواند به‌عنوان ابزارهای کمکی به مخالفان در شدت بخشیدن به مبارزاتشان باشد. می‌توان از این مبحث با عنوان «تهدیدات اندروید» یادکرد


Simon  نخستین گوشی هوشمند 
اولین گوشی هوشمند که Simon نام داشت، توسط IBM در سال 1992 ساخته شد. این گوشی که یک محصول مفهومی بود در آن سال در نمایشگاه محصولات کامپیوتری COMDEX در لاس‌وگاس به نمایش درآمد. این محصول در سال 1993 در فروشگاه‌های عمومی و در کنار موبایل‌های دیگر عرضه شد.

این گوشی دارای تقویم، دفترچه تلفن و آدرس، ساعت جهانی، ماشین‌حساب، برنامه Notepad، email و بازی بود. Simon هیچ دکمه فیزیکی نداشت و با استفاده از صفحه‌نمایش لمسی با انگشت یا قلم نوری، قابلیت شماره‌گیری را داشت و متن هم از طریق صفحه کلیدی که روی صفحه‌نمایش نمایان می‌شد، قابل تایپ بود. در مقایسه با گوشی‌های هوشمند امروزی، simon در سطح بسیار پایینی قرار داشت.

 


تصویر نخستین گوشی هوشمند به نام simon  که در سال 1992 توسط IBM  ساخته شد.


برنامه وای فای
قابلیت اتصال به شبکه اینترنت از طریق wifi می‌تواند مهم‌ترین مشخصه قابل سرمایه‌گذاری در آشوب‌های اجتماعی باشد. در هنگام وقوع یک بحران می‌توان با ایجاد محدودیت در استفاده از تلفن‌های همراه و اتصال به شبکه اینترنت تا حدی ارتباطات آشوبگران را کم نموده و مانع گسترش آشوب شد

درگوشی‌های هوشمند با فعال نمودن سیستم «وای فای» اینترنت بی‌سیم گوشی چنانچه در مرکزی یک ارائه‌کننده اینترنت پرسرعت باشد کاربران با حضور دران محدوده و برقراری ارتباط مستقیم با آن مرکز از طریق شبکه اینترنت و یا اپلیکیشن های گوسی می‌توانند ارتباطات وسیع و پرسرعتی را داشته باشند. شبیه به این پروژه را در ناآرامی‌های سوریه شاهد هستیم.


برنامه وایبر
وایبر، اپلیکیشنی است که برای آی‌فون و گوشی‌های اندرویدی طراحی‌شده و به کاربران این امکان را می‌دهد تا تماس‌های تلفنی و ارسال پیام‌های رایگان را با هر کاربر دیگری که این اپلیکیشن را بر روی دستگاه خود نصب‌کرده باشد، تجربه کند. در مکالمات اینترنتی از فرکانس استفاده نمی‌شود و در عمل با کدگذاری‌هایشان راه را برای رمزگشایی از مکالمات پرپیچ‌وخم تر می‌کنند. در حال حاضر به مخالفان فعال جمهوری اسلامی در کشور توصیه می‌شود از این برنامه برای ارتباطات خود استفاده نمایند.

این اپلیکیشن شبیه اسکایپ است با این تفاوت که کاربر نیازی به اضافه‌کردن آی‌دی دیگر کاربران به لیست تماس‌های خود نخواهد داشت

 


برنامه پروتِست ۴
 اپلیکیشنی است که به‌نوعی معترضان مختلف را در سراسر دنیا باهم آشنا کرده و امکان تماس به آن‌ها را می‌دهدبه هرکسی این قدرت را می‌دهد تا یک تظاهرات را پایه‌ریزی کرده و سپس دیگران را دعوت کند تا از طریق شبکه اجتماعی به او بپیونددپس از پیوستن دیگران، این فرصت برای کاربری که این حرکت را برنامه‌ریزی کرده ایجاد می‌شود تا به‌طور ویژه با افرادی که به این حرکت اجتماعی پیوسته‌اند در تماس باشد، مطالبی را با آن‌ها شریک شود و به‌صورت زنده عکس‌هایی را بر روی دیواری که برای آن تظاهرات ترتیب داده‌شده منتشر کنند.

ازجمله ویژگی‌های کلیدی این سرویس می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 

  1. مطلع شدن از تظاهراتی که در اطراف شما در حال پایه‌ریزی است
  2. جذب افراد جدید برای پیوستن به تظاهرات شما
  3. ابزار شگفت‌انگیز مدیریت جمعیت باقابلیت انتشار نظرها و عکس‌های تولیدشده توسط معترضان حاضر در تظاهرات
  4. ارتباط یک‌به‌یک با هر فردی که پیش‌ازاین در تظاهراتی که ترتیب داده بودید شرکت کرده است. پروتِست ۴ برای پلتفرم‌های آی‌فون، گوشی‌های اندرویدی و فیس‌بوکی در دسترس است


برنامه بمبوزر
با استفاده از این برنامه می‌توان هنگام برگزاری آشوب‌های خیابانی  پخش زنده و آنلاین آن‌ها پرداخت. دشمنان جمهوری اسلامی ایران در معرفی این اپلیکیشن به مخالفان در فضای مجازی از آن به‌عنوان «ابزار خط مقدم شهروند خبرنگار» یاد می‌کنند.

 

 

 بمب وزر، این امکان را به کاربران می‌دهد تا ویدئوهای خود را به‌صورت زنده و مستقیم از طریق گوشی‌های موبایل خود مخابره کنند. این اپلیکیشن در انقلاب مصر از سوی معترضان به‌عنوان یکی از برنامه‌های پرطرفدار و پراستفاده لقب گرفت.  اما آنچه  باعث می‌شود بمب وز از سرویس‌‌های اشتراک ویدئویی همچون یوتیوب، ویمئو و دیلی موشن محبوب‌تر و مطلوب‌تر بوده و در مواقع بحرانی بیشتر مورداستفاده قرار گیرد امکان ارسال محتویات آن به‌سادگی و سرعت است که می‌توانند به‌صورت زنده با بینندگان به اشتراک گذاشته شوند.

این بدان معنا است که به‌جای اینکه کاربر، تصاویری را ضبط کند و به خانه رفته و آن‌ها را در وب‌سایتی قرار دهد، وی امکان این را دارد که آنچه در پیش چشمانش در حال اتفاق است را با سرتاسر دنیا به‌صورت لحظه‌ای شریک شود.
 همچنین حساب کاربری بَمبوزر، امکان اتصال به شبکه‌های اجتماعی دیگر همچون توییتر و فیس‌بوک را دارد و این ویژگی این امکان را می‌دهد تا  دوستان کاربر در این شبکه‌ها به‌محض اینکه اقدام به مخابره ویدئویی شد، از فعالیت کاربر باخبر شده و به دیگران پیشنهاد تماشای آن را بدهند.   بمبوزر در بیش از ۲۵۰ گوشی موبایل قابل‌اجرا است که آیفون، گوشی‌های اندرویدی و ویندوز را شامل می‌شود

 


 برنامه    I'm Getting Arrested
با نصب این اپلیکیشن بر روی گوشی خود می‌توانید پیغامی را در سیستم اندروید خود وارد کرده و برای شماره‌ای خاص ارسال نمایید. طرز استفاده از این برنامه به این شکل است که فرد قبل از رفتن به اجتماعات اعتراضی با وارد نمودن شماره دوست و یا خانواده خود متن پیامی را برای ارسال به آن‌ها فعال می‌کند و در صورت غیرفعال نمودن آن قبل از انقضا، پیام ارسال نمی‌شود اما در صورت دستگیری فرد و ضبط تلفن همراه او توسط پلیس و حتی خاموش نمودن تلفن این پیام پس از اتمام مدت ارسال می‌گردد.

یکی از موارد مهم این اپلیکیشن در طراحی این نرم‌افزار است به نظر می‌رسد پس از فعال نمودن پیام، این پیام ارسال و در محلی دیگر ذخیره می‌گردد و چنانچه این شیوه به‌عنوان شیوه‌ای مرسوم از سوی معترضان پذیرفته شود، آماری همچون تعداد، فرد مشخص شرکت‌کنندگان در بانکی جامع ذخیره می‌گردد.  شایان‌ذکر است در جنبش وال‌استریت در امریکا تعدادی از شرکت‌کنندگان از این نرم‌افزار استفاده می‌کردند. برای نصب این برنامه نیاز به گوشی‌های آند روییدی است.

برنامه  اینستاگرام
اینستاگرام اپلیکیشنی‌ رایگان است و برای کاربران اندروید است که به کمک آن عکس گرفته، آن را ویرایش کرده و بر روی اینترنت به اشتراک می‌گذارید. این اپلیکیشن تاکنون از مرز ۵۰ میلیون کاربر هم عبور کرده است.  در شبکه‌های اجتماعی عکس‌هایی با فیلترهای زیبا و باحال و هوای پولارویدهای قدیمی دیده‌اید که این تصور را در شما ایجاد کرده است که آن عکس لابد توسط عکاسی حرفه‌ای و با دوربینی حرفه‌ای گرفته‌شده است درحالی‌که این عکس‌ها به کمک اینستاگرام و با دوربین‌های متوسط گوشی‌های آیفون و یا اندروید گرفته‌شده‌اند.
اکانتهای اینستاگرام به‌صورت پیش‌فرض طوری تنظیم‌شده است که قابل‌مشاهده برای عموم است.‌اما شما امکان این را خواهید داشت تا آن را خصوصی کنید تا دیگر کاربران امکان دیدن عکس‌های شمارا نداشته باشند

 


اساس کار اینستاگرام بر روی گوشی‌های هوشمند است و نمی‌توان از کامپیوتر شخصی خود و به کمک مرورگر اینترنتی به مدیریت عکس‌های خودپرداختبرای به اشتراک گذاشتن عکس‌ها امکان این وجود دارد  تا حساب کاربری را به‌گونه‌ای تنظیم کرد تا یک نسخه از عکس‌ها به‌صورت خودکار به اکانت فیس‌بوک، توییتر و فلیکر منتقل شود. می‌توان ایمیل دیگران را وارد کرد تا آن‌ها از عکس‌های آپلود شده بر روی اینستاگرام مطلع شوند.هر بار که شما عکسی را در اینستاگرام وارد می‌کنید این امکان را خواهید داشت که انتخاب بکنید تا عکس ارسالی برای کدام‌یک از شبکه‌های اجتماعی که پیش‌ازاین وارد کرده‌اید فرستاده شود و یا چه کسانی عکس‌های شمارا ببینند.

نکته‌ای که اینستاگرام را جذاب می‌‌کند آپلود و به اشتراک‌گذاری سریع و راحت عکس‌ها است. وقتی شما عکس را می‌گیرید شما می‌توانید انتخاب کنید تا عکس را چه کسانی ببینند و پس‌ازآن به‌صورت آنی- در صورت دسترسی به اینترنت- بر روی اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی که از پیش تعریف کرده‌اید، قرار می‌گیرید.  در صفحه‌ای از اپلیکیشن که شما می‌توانید عکس بگیرید گزینه‌ای وجود دارد که شما می‌توانید عکس‌هایی که پیش‌ازاین در جُنگ موبایل شما موجود است را انتخاب کرده و از قابلیت‌های اینستاگرام برای ویرایش و به اشتراک‌گذاری عکس‌ها استفاده بکنید. فقط باید توجه داشته باشید که اینستاگرام عکس‌های شمارا به عکس‌هایی با کادر مربع تبدیل خواهد کرد.

پدیده جدید در دوربین‌های عکاسی دوربین‌های آندرویدی


دوربین نیکون «s800c»


شرکت نیکون روز چهارشنبه دوربین ۱۶ مگا پیکسلی  کول‌پیکس S800c را معرفی کرد تا اولین دوربینی را روانه بازار کند که با سیستم‌عامل اندروید کار می‌کند.  ازجمله قابلیت‌هایی که اندروید برای این دوربین به ارمغان آورده می‌توان به امکان دانلود کردن اپلیکیشن های موبایل از فروشگاه گوگل و همچنین به اشتراک‌گذاری عکس‌ها با گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های نزدیک به دوربین اشاره کرد. این گوشی‌ها با امکان اشتراک‌گذاری عکس صاحب ویژگی متمایزی نسبت به دوربین‌های عکاسی شدند که بسیار مورد اقبال کاربران واقع شد. به‌گونه‌ای که بر اساس تحقیقی که شرکت گروه ان‌پی‌دی انجام داده در سال ۲۰۱۱ بیش از یک‌چهارم عکس‌ها و ویدیوهای گرفته‌شده توسط‌ گوشی‌های هوشمند تولیدشده‌اند.  رقمی که قطعاً با اقبال اپلیکیشن نظیر اینستاگرام و افزایش دارندگان گوشی‌های هوشمند بیشتر هم خواهد شد.

دوربین  S800c سعی داشته که آن خصوصیاتی را که گوشی‌های هوشمند را محبوب کرده را در خود جمع کند. این دوربین امکان ارتباط به اینترنت را از طریق وای فای دارد و از طرفی این دوربین می‌تواند به یک گوشی هوشمند و یا تبلتی که اندروید بر روی آن است، بدون نیاز به ارتباط وای فای وصل شود.  صفحه ۳/۵ اینچی لمسی این امکان را می‌دهد تا کاربران به گوگل پلی دسترسی داشته باشند تا اپلیکیشن های ویرایش عکس و یا شبکه‌های اجتماعی را همچون توییتر، فیس‌‌بوک و البته اینستاگرام دانلود کنند. این دوربین همچنین می‌تواند تمامی اپلیکیشن های گوشی‌های هوشمند را اجرا کند و به کاربر امکان این را می‌دهد تا ایمیل بفرستند، در اینترنت به گشت‌وگذار بپردازند، به موسیقی گوشی بدهند و بازی‌ کنند. S800c نیکون، زوم 10X و همچنین قابلیت فیلم‌برداری فول‌ اچ‌دی دارد. این دوربین که اندروید ۲/۳ معروف به  نان زنجبیلی بر روی آن نصب‌شده، در خود جی‌پی‌اس دارد تا استفاده‌کنندگان از این دوربین بتوانند عکس‌های خود را در نقشه نشانه‌گذاری کنند.

دوربین آندرویدی سامسونگ

اندکی پس‌ازاینکه نیکون خبری مبنی بر تولید دوربینی با سیستم آندروید کرد شرکت سامسونگ هم در اجلاس که در برلین برگزار کرد از ساخت دوربینی با نرم‌افزار داخلی آندروید خبر داد.  این دوربین سامسونگ از نرم‌افزار داخلی اندروید ۴/۱ معروف به جیلی بین بهره برده، حس‌گر آن از نوع سی موس و باکیفیت ۱۶ مگا پیکسل است.  لنز آن فاصله کانونی ۲۳-۴۸۰ میلی‌متری را در برمی‌گیرد و زوم ۲۱ ایکس دارد. در پشت دوربین با الهام از طراحی گوشی‌های هوشمند یک صفحه‌نمایش ۴/۸ اینچی اچ‌دی دارد. از دیگر ویژگی‌های سخت‌افزاری این گوشی می‌توان به پردازشگر ۴ هسته‌ای آن نام برد. حساسیت حس‌گر آن تا ۳۲۰۰ افزایش می‌یابد و در دو نسخه ۳ جی/وای فای و ۴ جی/وای فای عرضه خواهد شد.

به‌واسطه سیستم‌عامل اندرویدی که این دوربین درون خود دارد، امکان استفاده از اپلیکیشن های موجود در گوگل پلی برای آن فراهم آمده است. با این دوربین علاوه بر عکس‌برداری امکان انجام بازی انگری‌بردز، مرور ایمیل‌ها و صفحات اینترنتی، امکان استفاده از جی‌پی‌اس و یا به اشتراک‌گذاری عکس‌ها از طریق اینستاگرام وجود دارد. این قابلیت‌ها همان چیزی هستند که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان معجزه دوربین‌پوشی‌ها نامید. امکان ارتباط ۳ جی و ۴ جی از طریق جایگاه‌های میکرو سیم‌کارت فراهم‌شده که شاید خبر خوبی برای کاربران ایرانی که از سیم‌کارت‌های میکرو‌سیم استفاده نمی‌کنند، نباشددوربین گلگسی گزینه‌ای را برای کنترل دستورات صوتی فراهم آورده تا کاربران این دوربین بتوانند بدون نیاز به تماس دوربین مجموعه دستوراتی را به دوربین بدهند. به‌عنوان‌مثال با گفتن "zoom in” و یا "shoot” دوربین به زوم‌کردن لنز و عکس‌برداری اقدام می‌کند.

دوربین گلگسی سامسونگ به‌صورت خودکار عکس‌های شمارا در رایانش ابری یا به عبارتی حافظه‌ای که در اینترنت قرارگرفته، ذخیره کرده و امکان به اشتراک‌گذاری عکس‌ها را به‌راحتی فراهم می‌کند. از طرفی دیگر همچنین امکان اشتراک‌گذاری با دستگاه‌های دیگر از طریق وای-فای وجود داردبه نظر می‌رسد با توجه به آنچه ازنظر گذشت مهم‌ترین مسئله امنیت ملی در حوزه سایبر و مباحث مربوط به آن در حال حاضر گوشی‌های هوشمندی است که با عنایت به جوان بودن میانگین سنی جمعیت کشور علاقه‌مندی‌های زیادی به استفاده از آن نیز مشاهده می‌شودچنانچه اپلیکیشن های معرفی‌شده و دیگر برنامه‌های مشابه برای آشوب‌های اجتماعی در ایران استفاده گردد خود می‌تواند حوادثی به‌مراتب وسیع‌تر از فتنه 1388 ایجاد نماید.

 

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی