چندرسانه ای

نگاهی به جایگاه اپلیکیشن‌ها در ترویج سبک زندگی غربی

اپلیکیشن‌ها و سبک زندگی که با خود می آورند

طبق اعلام رسمی گمرک جمهوری اسلامی در سال گذشته یک میلیون و947 هزار و500 دستگاه گوشی وارد کشور شده که در مقایسه با سال 90 حدود نیم میلیون افزایش داشته است. نکته قابل توجه آنکه این آمار به گوشی‌های قاچاق اشاره ای ندارد و جالب تر آنکه این افزایش واردات در دوران افزایش شدید قیمت ارز رخ داده است.

در جنگ نرم، یکی از راهکارهای استحاله کردن جامعه تغییر در سبک زندگی افراد آن هست. هجمه به منش و روش زندگی افراد و سوق دادن آن‌ها از سبک زندگی عادی و سنتی خود به مدل مدنظر، موجب ایجاد تحولی اساسی در اعتقادات قلبی و ذهنی انسان عام جامعه می‌شودامروزه به دلیل هیمنه ی جهانی مکتب لیبرالیسم و متفوق بودن آن بر تمامی شقوق نظام‌های اجتماعی، زندگی تمام ابناء بشر در حال لیبرالیزه شدن می‌باشد. در ایران اسلامی نیز پدیده لیبرالیسم و نفوذ آن در بخش‌های گوناگون زندگی مردم متأسفانه مشاهده می‌شود.
 

صف خرید گوشی در ایران

در ایران اسلامی نیز، این پدیده به امری رایج و مرسوم تبدیل‌شده و خریدوفروش گوشی‌های هوشمند از طرفداران بی‌شماری در کلان‌شهرها برخوردار است. و همانند کشورهای غربی، به هنگام عرضه ابتدایی محصولات نمانامه‌ای معروف، بسیاری از مردم در صف خرید این وسایل هوشمند قرار می‌گیرند.

صف خرید گوشی در ایران

در ایران اسلامی نیز، این پدیده به امری رایج و مرسوم تبدیل‌شده و خریدوفروش گوشی‌های هوشمند از طرفداران بی‌شماری در کلان‌شهرها برخوردار است. و همانند کشورهای غربی، به هنگام عرضه ابتدایی محصولات نمانامه‌ای معروف، بسیاری از مردم در صف خرید این وسایل هوشمند قرار می‌گیرند.

اپلیکیشن گوشی هوشمند

واردات بالای این دست وسایل و دسترسی آسان و رایگان مردم جامعه به انواع اپلیکیشن ها که هرکدام در نوع خود یک پیام فرهنگی و اجتماعی برای کاربر دارد، زنگ خطری جدی در راستای تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی‌ می‌باشد.

 

اپلیکیشن تحریف شده قرآن

هرگونه نرم‌افزاری بدون کوچک‌ترین نظارتی در اختیار کاربران  قرار می گیرد.برای نمونه در حوزه اپلیکیشن های کتاب، قرآن، مفاتیح، رسالات مراجع و دیگر نرم‌افزارهایی ازاین‌دست که کنترل و ارزیابی بر آن‌ها صورت نمی‌گیرد، احتمال تحریف وجود دارد. در این میان برخی از مراکز رسمی خود با ساخت اپلیکیشن های صحیح و معتبر بخشی از نیاز کاربران ایرانی را برطرف کرده‌اند. 

 

اندروید و آی او اس

شرکت اپل(Apple) از پیش‌قراولان ساخت و عرضه گوشی‌های هوشمند هست. در روز ۹ ژانویه سال۲۰۰۷ (۱۹ دی ۱۳۸۵) اپل اولین گوشی هوشمند خود تحت عنوان آیفون (iPhone)‏ را رونمایی کرد. اپل با معرفی سیستم‌عامل"iOS"  و نصب آن بر روی آیفون به‌خوبی توانست در سراسر جهان جایگاه ویژه‌‌ای به دست آورده و خود را یکه‌تاز این میدان کند. از سوی دیگر شرکت گوگل با روانه کردن سیستم‌عامل اندروید به بازار جهانی و قرارداد با کمپانی‌های ساخت گوشی به رقابت سنگین با سیستم‌عامل شرکت اپل پرداخت.
 

گوشی‌های هوشمند

گوشی‌های هوشمند درنسبت با گوشی‌های قدیمی‌تر از امکانات ویژه‌ای برخوردار می‌باشند و همان‌طور که از نامشان پیداست، هوشمندی آن‌ها موجب شده افراد بدون در نظر گرفتن جنبه ارتباطی آن، کامپیوتری جیبی و همیشه همراه در اختیار داشته باشند و عدم وجود آنرا به‌مثابه یکخلأ ابزاری برای خود بپندارند. .مدت‌زمان زیادی از عمر گوشی‌های چند صد گرمی نمی‌گذشت که ورود گوشی‌های صفحه رنگی و سپسگوشی‌های هوشمند،طی تحولاتی شتابان زندگیتمامی انسان‌ را تحت تأثیر قرارداد و توانست جایگاه ویژه‌ای بین مردم کشورها و جوامع مختلف پیدا کند.
 

صف خرید گوشی

در حال حاضر استقبال از محصولات تولیدی شرکت‌های معروف نظیر اپل و سامسونگ به حدی رسیده است که ارائه هر محصول جدید و لوکس از طرف این شرکت‌ها موجب ایجاد صف‌های طویل برای خریداری جدیدترین مدل گوشی‌های هوشمند می‌شود.

 


یکی از مواردی که اثرگذاری زیادی در تغییر سبک زنگی افراد یک جامعه دارد، ورود و بسط پیدا کردن فنّاوری‌های رسانه‌ای می‌باشد. بطوریکه هر یک از آن‌ها به‌تنهایی تبعات گسترده فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی را در هر جامعه‌ای ایجاد خواهد کرد.

 


یکی از مواردی که اثرگذاری زیادی در تغییر سبک زنگی افراد یک جامعه دارد،
 ورود و بسط پیدا کردن فنّاوری‌های رسانه‌ای می‌باشد.


فنّاوری‌های رسانه‌ای را می‌توان هر نوع وسیله‌ی مدرنی تلقی کرد که توانایی انتقال پیام به مخاطب را داشته و موجب ایجاد دگرگونی‌های فراوانی در مختصات فکری افراد می‌شود. مهم‌ترین پدیده‌ای که این ابزارهای رسانه‌ای و در حین حال سرگرم‌کننده با تغییر در سبک زندگی مردم، باعث گسترش آن می‌شوند، ایندیویژوالیسم (Individualism)یا تفردگرایی می‌باشد.  این فنّاوری‌ها موجب شده، انسان با گذر از جمع‌گرایی که به معنای ارتباط بین اعضای خانواده و در گامی بالاتر ارتباط با جامعه می‌باشد، به تفردگرایی سوق پیدا کند؛ اگرچه، روند ایندیویژوال شدن در کشوری مانند ایران در نسبت با دیگر کشورهای توسعه-یافته به علت میزان ضریب نفوذ فنّاوری و روحیه جمع‌گرایی انسان ایرانی، از نرخ رشد کمتری برخوردار است

در میان فنّاوری‌های رسانه‌ای ظهور گوشی‌های هوشمند(Smartphone) و ورود آن‌ها به عرصه جهانی موجی از تحولات گوناگون فردی و اجتماعی را رقم زد.  گوشی‌های هوشمند در نسبت با گوشی‌های قدیمی‌تر از امکانات ویژه‌ای برخوردار می‌باشند و همان‌طور که از نامشان پیداست، هوشمندی آن‌ها موجب شده افراد بدون در نظر گرفتن جنبه ارتباطی آن، کامپیوتری جیبی و همیشه همراه در اختیار داشته باشند و عدم وجود آن را به‌مثابه یک خلأ ابزاری برای خود بپندارند.
 

 

مدت‌زمان زیادی از عمر گوشی‌های چند صد گرمی نمی‌گذشت که ورود گوشی‌های صفحه رنگی و سپس گوشی‌های هوشمند، طی تحولاتی شتابان زندگی تمامی انسان‌ها را تحت تأثیر قرارداد و توانست جایگاه ویژه‌ای بین مردم کشورها و جوامع مختلف پیدا کند.
این گوشی‌ها با داشتن توانایی‌ها و قابلیت‌های پیشرفته و قدرت بالای محاسباتی به‌عنوان کامپیوتر‌ شخصی کوچک و همیشه همراه موفق به برطرف کردن ده‌ها نیاز کاربر شدند. یکی از خصوصیات مهم این گوشی‌ها امکان نصب برنامه‌ها و بازی‌های متنوع می‌باشد، که با نصب ‌آن‌ها می‌توان انواع و اقسام نیازهای روزمره را برطرف کرد.
      

شرکت اپل(Apple) از پیش‌قراولان ساخت و عرضه گوشی‌های هوشمند هست. در روز ۹ ژانویه سال۲۰۰۷ (۱۹ دی ۱۳۸۵) اپل اولین گوشی هوشمند خود تحت عنوان آیفون (iPhone)‏ را رونمایی کرد. اپل با معرفی سیستم‌عامل"iOS"  و نصب آن بر روی آیفون به‌خوبی توانست در سراسر جهان جایگاه ویژه‌‌ای به دست آورده و خود را یکه‌تاز این میدان کند. از سوی دیگر شرکت گوگل با روانه کردن سیستم‌عامل اندروید به بازار جهانی و قرارداد با کمپانی‌های ساخت گوشی به رقابت سنگین با سیستم‌عامل شرکت اپل پرداخت.
 

به‌مرورزمان رشد روزافزون فروش گوشی‌های هوشمند و استقبال جهانی از آن سود هنگفتی را نصیب کمپانی‌های سازنده این گوشی‌ها کرد. دراین‌باره مؤسسه "IHS" با ارائه نتایج تحقیقات خود پیش‌بینی کرد در سال جاری میلادی 900 میلیون تلفن هوشمند در جهان فروخته خواهد شد و همچنین روند فروش تلفن‌های هوشمند تا سال ۲۰۱۷ میلادی در جهان به ۱.۷ میلیارد دستگاه در سال خواهد رسید.
در حال حاضر استقبال از محصولات تولیدی شرکت‌های معروف نظیر اپل و سامسونگ به حدی رسیده است که ارائه هر محصول جدید و لوکس از طرف این شرکت‌ها موجب ایجاد صف‌های طویل برای خریداری جدیدترین مدل گوشی‌های هوشمند می‌شود.
      

                    

صف خرید گوشی‌های آیفون 5 در نقاط مختلف دنیا
 

اما چه عواملی باعث شده تا باگذشت کمتر از یک دهه از ورود گوشی‌های هوشمند به دنیای ارتباطات شرکت‌های سازنده آن‌ها بتوانند میلیون‌ها نفر کاربر را از آنِ خودکرده و موجب تحولات چشم‌گیر در سبک زندگی جهانیان شوند.
به‌طورقطع، آسانی‌ ارتباط، هوشمندی و کارآمدی این دستگاه‌ها عامل مهمی برای جذب افراد به سمت آن‌ها می‌باشد، اما دلیل اصلی که می‌توان آن را عامل اقبال چشمگیر مردم به این گوشی‌ها دانست، جنبه ابزاری و سرگرمی آن‌هاست. هم‌اکنون دو سیستم‌عامل رایج شرکت‌های اپل و گوگل با ارائه میلیون‌ها برنامه کاربردی و بازی‌های سرگرم‌کننده (Application & Game)  توانسته‌اند مخاطبان زیادی را به سمت‌وسوی خود جلب کنند.
 


چه عواملی باعث شده تا گوشی‌های هوشمند بتوانند میلیون‌ها نفر کاربر را از آنِ خودکرده
 و موجب تحولات چشم‌گیر در سبک زندگی جهانیان شوند.


شرکت گوگل با ارائه سرویس گوگل پلی (Google Play)‏ با پخش محتوای چندرسانه‌ای به فروش آنلاین موسیقی، فیلم، کتاب و اپلیکیشن‌ها و بازی‌های اندرویدی می‌پردازد. همچنین این سرویس با ارائه تعداد زیادی از برنامه‌های مجانی که درگوشی‌های هوشمند توسط  اپلیکیشن "Play Store"در دسترس می‌باشد، طرفداران زیادی را برای خود دست و پا کرده است.
این شرکت تا قبل از ارائه گوگل پلی در سال 2012 این سرویس را تحت دو امکان اندروید مارکت (Android Market) و گوگل موزیک (Google Music) ارائه می‌کرد. طبق آخرین آمار شرکت گوگل هم‌اکنون بیش از 700,000 اپلیکیشن از طریق این شبکه قابل‌استفاده می‌باشد.


شرکت اپل نیز سیستم مشابهی را برای کاربران خود مهیا کرده است. این کمپانی با ایجاد آی تیونز استور (iTunes Store)‏ به‌عنوان فروشگاه رسانه‌ای دیجیتال آنلاین که مبتنی بر نرم‌افزار نوشته‌شده، اجازه استفاده از امکانات ویژه آن را به کاربران خود می‌دهدآی تیونز استور در سال 2010 میلادی در ایالات‌متحده آمریکا، محبوب‌ترین فروشگاه موزیک شناخته شد؛ و هم‌اکنون بیش ۲۸ میلیون آهنگ، ویدیو و نرم‌افزار را به کاربران ارائه می‌دهد و در آن به‌مانند گوگل پلی نرم‌افزارها و دیگر ابزارهای سرگرم‌کننده مجانی نیز وجود داردبخش خرید این سیستم از پردرآمدترین بخش‌های شرکت اپل محسوب می‌شود که کارشناسان به دلیل سود زیاد حاصل از دانلود اپلیکیشن ها آن را به یک گاو شیرده برای این کمپانی تشبیه کرده‌اند
      

نمایی از آی‌تیونز استور
 

حال  به‌خوبی می‌توان دلیل استقبال مردم در اقصی نقاط دنیا، از گوشی‌های هوشمند و دیگر سیستم‌هایی ازاین‌دست را مورد فهم قرارداد. گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌هایی نظیر فبلت و تبلت از جهات مختلف قابل‌تأمل می‌باشد؛ اما عیان‌ترین کاربرد این وسایل برای بشر مدرن و متمدن که خود را مترقی‌ترین نسل انسان‌ها در طول تاریخ می‌داند، وجه اسباب‌بازی بودن آن‌ها می‌باشد.

اسباب‌بازی بودن گوشی‌های هوشمند و دیگر وسایل هم‌خانواده آن، موجی از غفلت را در میان مردم جهان ایجاد کرده است. باید این حقیقت تلخ اما واقعی را پذیرفت، که مدیران جهانی به‌خوبی توانسته‌اند بشر را تحت لوای استفاده از فنّاوری‌های روز سرگرم کرده و با تزریق نفهمی به جهانیان و استعمار دیگر ملت‌ها به درآمدهای هنگفت دست پیداکرده‌اند.تبلیغات گسترده و پرزرق‌وبرق دراین‌باره، ایجاد احساس نیاز کاذب به کاربران جهانی و رونمایی چند ماه یک‌بار از گوشی‌های جدید بدون ایجاد تغییرات اساسی، اصلی‌ترین حربه کلان سرمایه‌داران می‌باشد که توانسته‌اند ذهن و قلب میلیون‌ها کاربر را در اختیار خود بگیرند.
 

برای اثبات این ادعا استناد به گزارش رسمی شرکت اپل کافی است. در مارس ۲۰۱۲ به هنگامی‌که چونلی فو از چین ۲۵ میلیاردمین اپلیکیشن را دانلود کرد، شرکت اپل 10 اپلیکیشن پرفروش آیفون را معرفی نمود. بازی‌های کودکانه اما سرگرم‌کننده بیشترین رکورد دانلود از آی تیونز  آپ استور‌ (iTunes App Store) را داشته و در کنار آن اپلیکیشن شبکه های اجتماعی، هواشناسی، عکاسی، فیلم و موزیک که غالباً جز برنامه‌های سرگرم‌کننده محسوب می‌شوند نیز، در بالاترین رده¬های دانلود قرارگرفته‌اند.
           

                                               

    انگری بردز» (Angry Birds) / اپلیکیشن بازی»     
 

                                                 

           کات دی روپ» (Cut the Rope) / اپلیکیشن بازی»          

 

 

       دو دل جامپ» (Doodle Jump) / اپلیکیشن بازی»

                                        
و هم اکنون‌که تعداد دانلودها از آپ استور به بیش از پنجاه میلیاردمین بار رسیده، دسته‌بندی و نوع رکوردها چندان تغییر چشمگیری نداشته است.
 


تعداد دانلودها از آپ استور به بیش از پنجاه میلیاردمین بار رسیده!


به واقع بشری که اصل و اساس تمدن را بر پایه اومانیسم و امیال نفسانی پایه‌ریزی کرده، "من حقیقی" خویش را که از نور الهی گرفته‌شده فراموش نموده و با میدان دادن به "من مجازی"، خود را در ورطه غفلت فرومی‌برد. باید پذیرفت که بشر امروز علی‌رغم پیشرفت و تعالی مادی با پروبال دادن افراط گونه به امیال نفسانی، حقیقت هستی و هدف آفرینش خود را فراموش کرده است.

نکات ذکرشده دلیل بر زیر سؤال بردن مطلق این دستگاه‌ها و در کل فنّاوری نمی‌باشد، ولیکن نمی‌توان از این واقعیت انکارناپذیر گذشت که اکثر کاربران با عدم حُسن استفاده از این وسایل تنها به دنبال سرگرمی می‌باشند که این خود ناشی از یک غفلت بزرگ است. گذشته از این مسئله و غفلت بشر، این میدانگاه عظیم موقعیتی مناسب برای پیش برد اهداف مدیران جهانی محسوب می‌شود

مدیران یهودی جهان درست درزمانی می‌توانند خواسته‌های خود را بر دیگران تحمیل کنند که توده هدف در غفلت و سرگرمی باشد،‌ تا در پس آن غفلت بتوانند اهداف خود را به‌پیش ببرند. در اصول شیطانی تصرف قلب‌ها و سیادت بر ذهن¬ها با اغواگری صورت می‌گیرد، امری که هم‌اکنون راهبران جهانی به‌خوبی به آن واقف هستند.
 

تولید و عرضه صدها هزار اپلیکیشن که هرکدام به‌تنهایی آثار گسترده فرهنگی بر کاربران این دستگاه‌ها خواهد داشت؛ به‌طور مستقیم بر سبک زندگی افراد مؤثر می‌باشدکاربران بیشتر اوقاتشان را با همراه همیشگی خود که همواره متنوع‌ترین سرگرمی‌ها را ارائه می‌دهد، سپری می‌کنند. بدین ترتیب موجی از تفردگرایی در میان جهانیان ایجادشده است، امری که یکی از دلایل اصلی فروپاشی نظام خانواده محسوب می‌شود.
در ایران اسلامی نیز، این پدیده به امری رایج و مرسوم تبدیل‌شده و خریدوفروش گوشی‌های هوشمند از طرفداران بی‌شماری در کلان‌شهرها برخوردار است. و همانند کشورهای غربی، به هنگام عرضه ابتدایی محصولات نمانامه‌ای معروف، بسیاری از مردم در صف خرید این وسایل هوشمند قرار می‌گیرند.
      

کمتر از بیست سال قبل حتی بسیاری از خانه‌های مسکونی از داشتن تلفن ثابت محروم بودند اما به‌مرورزمان و با گسترش زیرساخت‌های مخابراتی و ورود سیستم تلفن همراه به داخل کشور، این روند اندک‌اندک دچار تغییر و تحول شد. در سال 1373 هجری شمسی با ورود سیم‌کارت به ایران توسط شرکت مخابرات، خشت اول برای تحول در سبک ارتباطی وزندگی فردی و اجتماعی مردم گذاشته شد
شاید کمتر کسی در آن دوران تصور می‌کرد پس از دو دهه ضریب نفوذ  تلفن همراه از خطوط ثابت بیشتر و دلایل استفاده از گوشی موبایل از جنبه مکالمه‌ای صرف خارج شود. هم‌اکنون تعداد سیم‌کارت‌های موجود در جامعه چند برابر تعداد خط‌های ثابت بوده و تنها اپراتور همراه اول با بیش از 50 میلیون مشترک توانسته است تحولی عظیم را در سیستم ارتباطی رقم بزند.
 

مقوله تلفن همراه محصور به گسترش راه‌های ارتباطی نشد بلکه پس از مدتی با ورود نسل‌های بعدی اپراتورهای همراه، سیم‌کارت-ها ویژگی اصلی خود را از دست دادند. روند نزولی قیمت‌ها موجب شد ارزش سیم‌کارت‌ها به حداقل برسد و طولی نکشید  که تمامی مردم با داشتن حداقل یک سیم‌کارت از سیستم ارتباطی همراه برخوردار شدند؛ اما پیشرفت سریع گوشی‌ها بر جنبه ارتباطی تلفن همراه غلبه کردهم‌اکنون در ایران اسلامی بورس خرید و فروش گوشی های هوشمند و تبلت ها از داغ‌ترین بازارهای اقتصادی محسوب می‌شود که از نوجوانان تا بزرگ‌سالان را مشغول خود، و حتی بسیاری را دچار اعتیاد به داشتن بهترین و جدیدترین گوشی هرچند به قیمت بسیار گزاف کرده است

طبق اعلام رسمی گمرک جمهوری اسلامی در سال گذشته یک‌میلیون و 947 هزار و 500 دستگاه گوشی وارد کشور شده که در مقایسه با سال 90 حدود نیم میلیون افزایش داشته است. نکته قابل‌توجه آنکه این آمار به گوشی‌های قاچاق اشاره‌ای ندارد و جالب‌تر آنکه این افزایش واردات در دوران افزایش شدید قیمت ارز رخ‌داده است که نشان می‌دهد کشش ایرانیان به گوشی‌های هوشمند علی‌رغم سه برابر شدن قیمتشان، بسیار زیاد است.
حال‌آنکه استفاده از این گوشی‌ها چندان ضروری و واجب نبوده و افراد می‌توانند با گوشی‌های هوشمندی که در سال‌های قبل تهیه‌کرده‌اند نیز نیازهای روزمره خود را برطرف نمایند اما متأسفانه این مسئله در جامعه ایرانی به یک اسراف تبدیل‌شده، به‌طوری‌که ازجمله معضلات سبک زندگی انسان ایرانی به شمار می‌رود

با مروری بر سخنان رهبر انقلاب در نوروز سال 1388 می‌توان عمق نگاه و ابراز نگرانی ایشان از این مسئله را موردبررسی قرارداد؛ امری که باوجود گذشت چهار سال از سوی مسئولین مربوطه هیچ‌گاه موردبررسی و تأمل قرار نگرفت.

ایشان در جمع زائران حضرت رضا علیه‌السلام فرمودند«باید خودمان را اصلاح کنیم. باید الگوى مصرف جامعه و کشور اصلاح شود. ما الگوى مصرفمان غلط است. چه جورى بخوریم؟ چه بخوریم؟ چه بپوشیم؟ تلفن همراه توى جیبمان گذاشته‌ایم؛ به‌مجرداینکه یک مدل‌بالاتر وارد بازار می‌شود، این را کانّه دور مى‌اندازیم و آن مدل جدید را باید بخریم؛ چرا؟! این چه هوس‌بازى‌اى است که ما به آن دچار هستیم؟...»

مقام معظم رهبری بابیان کردن قید "هوس"، هشدار خود مبنی بر "اسراف" و عدم رعایت "حد اعتدال" در این حوزه را گوشزد فرمودند، که متأسفانه تاکنون توجه ویژه‌ای به آن نشده است

حال اگر نگاه اسراف گونه به این مسئله را کنار بگذاریم و فرض را بر عدم اسراف بگیریم، برآوردهای میدانی نشان می‌دهد که نحوه استفاده از این گوشی‌ها و تبلت ها در میان ایرانیان از کاربرد صحیح برخوردار نیست و بیشتر جنبه سرگرمی در آن پررنگ‌تر استاز سوی دیگر واردات بالای این دست وسایل و دسترسی آسان و رایگان مردم جامعه به انواع اپلیکیشن ها که هرکدام در نوع خود یک پیام فرهنگی و اجتماعی برای کاربر دارد، زنگ خطری جدی در راستای تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی‌ می‌باشد.
 


عدم نظارت و دقت براین برنامه‌ها و نبود سیستمی کارآمد برای هدفمند کردن آن‌ها موجب شده است هر نوع اپلیکیشن به‌آسانی در اختیار مخاطبان قرارگیرد، و کاربر بدون توجه به محتوا و عواقب، به استفاده از آن بپردازد، حال آن که ممکن است اپلیکیشن منافی عفت مندی و حیامندی جامعه اسلامی باشد

اپلیکیشن های فراوانی در حوزه سبک زندگی لیبرالیستی برای گوشی های هوشمند ارائه شده است که متأسفانه هر یک از آن‌ها اثرات سوء و منفی بر کاربران در پی خواهد داشت
 

پ

اپلیکیشن های قابل‌استفاده در حوزه سبک زندگی
 

اپلیکیشن های فارسی در میان ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد، اما بر این برنامه‌ها نیز به‌مانند دیگر اپلیکیشن ها نظارتی وجود ندارد و محتوای آن‌ها موردبررسی دقیق قرار نمی‌گیرد. همین امر موجب شده بعضاً نرم‌افزارهایی خلاف واقع ساخته‌شده و با در اختیار کاربران قرار گرفتن به تحریفات گسترده دست بزند. دراین‌باره می‌توان به خبری که پایگاه اطلاع‌رسانی "hopeitw"  درباره تحریف متن نرم‌افزاری قرآن افشاء کرد، اشاره داشت.
 


خبری مبنی بر آنکه یک نرم‌افزار تحریف‌شده قرآنی که شامل متن عربی و ترجمه انگلیسی می‌باشد، در بازار محصولات دیجیتالی منتشرشده که قابل‌خرید از فروشگاه آمازون (Amazon)و قابل دانلود از بخش آی تیونز پایگاه اینترنتی شرکت اپل است. بر اساس اطلاعات منتشرشده متن عربی این نرم‌افزار قابل‌نصب بر تمامی گوشی‌های هوشمند هست.
 

متأسفانه ایجاد بستر کاملاً آزاد و ساخت انواع اپلیکیشن توسط افراد مختلف و یا شرکت‌های گوناگون و قرار دادن آن‌ها در فضای سایبر موجب شده تا هرگونه نرم‌افزاری بدون کوچک‌ترین نظارتی در اختیار کاربران  قرار گیرددر میان برنامه‌های فارسی نیز، بدون شک این مسئله وجود دارد و اگر تاکنون به هیچ‌یک از آن‌ها اشاره نشده است دلیل بر آن است که هیچ سازمان مشخصی برای نظارت بر محتوای این اپلیکیشن ها وجود نداشته و درواقع این حوزه بدون متولی استبرای نمونه در حوزه اپلیکیشن های کتاب، قرآن، مفاتیح، رسالات مراجع و دیگر نرم‌افزارهایی ازاین‌دست که کنترل و ارزیابی بر آن‌ها صورت نمی‌گیرد، احتمال تحریف وجود دارد. در این میان برخی از مراکز رسمی خود با ساخت اپلیکیشن های صحیح و معتبر بخشی از نیاز کاربران ایرانی را برطرف کرده‌اند

باید پذیرفت ورود بی‌محابا و کنترل نشده فنّاوری به کشور موجب شده تا بسیاری از مسائل در حوزه سبک زندگی تحت‌الشعاع قرارگیری. سالانه خروج میلیون‌ها دلار از کشور و ورود انواع گوشی‌ها و تبلت ها، آن‌هم بدون داشتن نیاز واقعی به‌جز در مواردی خاص، کاربران ایرانی را همچون دیگر مردمان  جهان در غفلتی عمیق فرو برده است. غفلتی که جدا از ضرر هنگفت مالی و فشار بر بودجه کشور، تبعات سنگین فرهنگی و بعضاٌ امنیتی برای کاربران ایرانی به وجود می‌آورد.

به این جهت لازم است مرکزی واحد، برای بررسی ابعاد و تبعات فرهنگی و اقتصادی گوشی‌های هوشمند و هم‌خانواده‌های آن تشکیل شود تا باتدبیری مناسب برای این واقعیت تلخ اندیشه کرد که چگونه می‌توان کاربر ایرانی را از هوس وصف‌ناپذیر به داشتن گوشی‌های لوکس که کاربرد حیاتی در زندگی فرد ندارد، بازداشت و یا چگونه می‌توان سطح درک کاربر ایرانی را به سطحی بالاتر از انجام بازی‌های کودکانه و صرفاً برای زدن رکورد ارتقاء داد و چگونه می‌توان با از بین بردن آثار سوء نظیر ایجاد روحیه تفردگرایی در جوانان، برطرف کردن مشکلات تحریفی در اپلیکیشن های فارسی و ایجاد آگاهی از تبعات امنیتی نظیر روشن بودن دائم جی‌پی‌اس و اینترنت و جاسوسی از آن‌ها و ... به مخاطراتی که جامعه ایرانی را تهدید می‌کند، پایان داد.

 

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
مطالب مرتبط
لشکر پوکمون‌ها در راه‌اند!
عضویت در خبرنامه
سایت هادی