چندرسانه ای

نگاهی به جنایات جنگی و پدیده نسل کشی در عراق و افغانستان

عملیات فریب آمریکا در عراق و افغانستان

آمریکا چگونه با انتشار تصاویر بشردوستانه سعی در فریب افکار عمومی دارد؟ هدف رسانه ها از انتشار تصاویر رفتارهای انسان دوستانه نظامیان آمریکا در عراق و افغانستان چیست؟

فریب عبارت است از ارائه وارونه واقعیت برای دستیابی به برخی برتری‌ها. فریب سیاسی از طریق داشتن روابط دیپلماتیک یا بین‌المللی و فریب نظامی از طریق عملکرد نیروهای نظامی حاصل می‌شود. اگر یکی از طرفین موقعیت تهاجمی بیشتری داشته باشد می‌تواند در عملیات فریب نیز موفق‌تر باشد. طرف آغازگر عملیات فریب می‌تواند در ماهیت مقابله نقش تعیین‌کننده‌ای ایفاء کند و به‌این‌ترتیب میزان کنترل او بر عملیات بیشتر خواهد بود. مزیت عمده برای طرف آغازگر، بهره‌برداری مناسب‌تر از زمان است. هرچند ممکن است مخاطب موردنظر بر پایه عناوین عملیات فریب طرف آغازگر، اقدامی به عمل نیاورد، اما باید زمانی را برای ارزیابی سناریوهای فریب و یا کسب اطلاعات دیگر، صرف کند که این امر به نفع طرف آغازگر است.

 

اهانت به قرآن کریم

نظامیان آمریکایی با زیر پا گذاشتن تمام اصول اخلاقی و دینی و عدم توجه به احساسات مردم مسلمان افغانستان تاکنون بارها اقدام به اهانت به مقدسات مسلمانان کرده‌اند. در آخرین مورد این اهانت، سوزاندن یک‌صد جلد قرآن در پایگاه بگرام بود که اعتراضات بسیاری را در پی داشت و درگیری‌هایی را در اطراف این پایگاه منجر شد.

کشتار عزیز اباد

در حملات هوایی عزیزآباد بیش از  ۹۰ غیرنظامی کشته شد. این حمله در ولایت هرات و روستای عزیزآباد رخ داد. تقریباً تمامی کشته‌شدگان این حمله زنان و کودکان بودند که پس از بررسی نهایی کشته‌شدگان ۶۰ کودک و ۱۵ زن گزارش شد. پس‌ازاین جنایت نیز پنتاگون هدف این حملات نابود کردن یکی از فرماندهان طالبان اعلام کرد

کشتار 17 غیرنظامی

در آخرین روزهای زمستان سال گذشته، چند نظامی آمریکایی با گشودن آتش‌بر روی ساکنان غیرنظامی یک روستا، 17 غیرنظامی را قتل‌عام کردند. این کشتار که یکی از بدترین کشتارهای رخ‌داده به دست نظامیان آمریکایی نام‌گرفته است، در نیمه‌های شب و زمانی که ساکنان روستا در خواب بودند انجام شد. 

 

عملیات فریب

فریب (نظامی یا سیاسی) عبارت از دست‌کاری، تحریف، کتمان یا تزویر شواهد موجود که در دسترس طرف مقابل است. تاریخ نشان داده است که با تقویت دریافت‌ها و باورهای کنونی دشمن، بهتر می‌توان عملیات فریب را اجرا کرد تا با متقاعد کردن او به تغییر افکارش. کارکنان عملیات روانی باید به دشمن تلقین کنند که راهی را که انتخاب کرده است.

 

فریب (نظامی یا سیاسی) عبارت از دست‌کاری، تحریف، کتمان یا تزویر شواهد موجود که در دسترس طرف مقابل است. تاریخ نشان داده است که با تقویت دریافت‌ها و باورهای کنونی دشمن، بهتر می‌توان عملیات فریب را اجرا کرد تا با متقاعد کردن او به تغییر افکارش. کارکنان عملیات روانی باید به دشمن تلقین کنند که راهی را که انتخاب کرده، بهترین گزینه ممکن است تا بدین ترتیب او را از اندیشیدن به طرح‌ها و راهه‌ای جایگزین دیگر، بازدارند. اگر مردم دو گزینه پیش رو داشته باشند، گزینه‌ای را انتخاب می‌کنند که با دیدگاه کنونی آن‌ها مطابقت دارد. اغلب مردم آنچه را که به آن می‌اندیشند، باور دارند. 
 

از دیدگاه روان‌شناسی، مردم شواهدی را می‌پذیرند که تصورات و عقاید از قبل شکل‌گرفته آن‌ها را تأیید کنند. مردم عموماً به شواهد مطابق با دیدگاه‌هایشان، بیش‌ازحد لازم اهمیت می‌دهند و شواهد مغایر با این دیدگاه‌ها را رد می‌کنند. کارکنان عملیات روانی باید تا حد امکان از تلقین برخی چیزها که مخاطبان آمادگی و استعداد باور آن ‌را ندارند، اجتناب کنند. 
 


 

طی بیش از یک دهه از حضور و اشغال غیرقانونی آمریکا در عراق و افغانستان صدها هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر زخمی، آواره و بی‌خانمان شدند. آمارها از کشته شدن نزدیک به دو میلیون عراقی طی حمله و اشغال این کشور کشته و میلیون‌ها نفر دیگر آواره و زخمی شده‌اند. در افغانستان نیز اوضاع مشابهی برقرار است.

تروریسم که بهانه اول آمریکا برای لشکرکشی به خاورمیانه بود قوی‌تر از گذشته پابرجاست و انفجارهای شدید تروریستی همچنان قربانی می‌گیرد. شرایط به‌گونه‌ای رقم خورده است که پس از یک دهه حضور آمریکا، گویی تروریسم در منطقه جانی تازه گرفته و پا را از عراق و افغانستان فراتر گذاشته و دامان دیگر کشورهای منطقه را نیز گرفته است.


مداخله بشردوستانه، جنگ علیه تروریسم و عناوین دیگری که در توجیه حملات نظامی آمریکا و متحدانش به کشورهای دیگر بکار می‌رود، با همراهی دستگاه رسانه‌ای این قدرت‌ها سعی در القای حس بشردوستی و حرکت انسانی نظامیان آمریکا در کشورهای تحت اشغال را دارد. بخش‌هایی از جورچین عملیات فریب افکار عمومی که در آن آمریکا با انتشار تصاویر احساسی و برانگیزنده، مخاطب را با خود همراه می‌کند. پازلی که قطعه دیگر آن‌که اغلب برای نادیده گرفتن شدن آن تلاش می‌شود، کشتار انسان‌ها و حتی حیوانات بی‌گناه و بی‌دفاع است
 


حمله به عراق و افغانستان بانام‌های عملیاتی چون آزادی پایدار و عدالت پایدار باهدف برقراری دموکراسی و ریشه‌کنی تروریسم، از اولین نمونه‌های عملیات فریب آمریکا در حمله به این دو کشور بوده است. پیشینه ایالات‌متحده در انجام عملیات فریب در تطهیر عملیات نظامی خود به جنگ ویتنام و جنگ‌های جهانی بازمی‌گردددر این گزارش به "عملیات فریب آمریکا در عراق و افغانستان با انتشار تصاویر بشردوستانه" پرداخته خواهد شد.

جنایات آمریکا در افغانستان

طی 11 سال اشغال افغانستان، صدها هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر نقص عضو شدند. در میان این جنایات، موارد متعدد تیراندازی به‌سوی غیرنظامیان، حمله به خانه‌های مردم و قتل‌عام خانواده‌های افغان و حملات متعدد به مراسم عروسی نیز به چشم می‌خورد که برخی از آن‌ها در ادامه ذکرشده است.

کشتار 17 غیرنظامی در خواب
در آخرین روزهای زمستان سال گذشته، چند نظامی آمریکایی با گشودن آتش‌بر روی ساکنان غیرنظامی یک روستا، 17 غیرنظامی را قتل‌عام کردند. این کشتار که یکی از بدترین کشتارهای رخ‌داده به دست نظامیان آمریکایی نام‌گرفته است، در نیمه‌های شب و زمانی که ساکنان روستا در خواب بودند انجام شد


در این جنایت جنگی، چند نظامی آمریکایی که به ادعای مقامات پنتاگون در حالت مستی بوده‌اند، با تیراندازی به خانه‌های مردم در روستای پنجوای در جنوب قندهار، 17 غیرنظامی کشته شدنددر بین افراد کشته‌شده در این حمله تعداد زیادی زن و کودک وجود دارند. هرچند فرماندهی ناتو در افغانستان پس از انتشار این خبر طبق روال معمول اقدام به عذرخواهی و ابراز تأسف نسبت به این جنایتی کرده، اما در بیانیه ناتو به تعداد قربانیان و یا چگونگی وقوع آن اشاره نشده است. ژنرال جان آلن فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان نیز پس‌ازاین حادثه همانند گذشته اعلام کرد کمیته تحقیق در مورد این جنایت تشکیل و به آن رسیدگی خواهد شد
 

چهار نظامی آمریکایی که جنایت قندهار را مرتکب شدند


درنهایت و با تشکیل دادگاه نظامی در آمریکا، عامل اصلی این جنایت تنها به 24 سال زندان محکوم شد و سایر همدستان وی به دلیل مشارکت به حبس‌های کوتاه‌تر محکوم شدند. اوباما نیز در واکنش به این قتل‌عام اعلام کرد که از شنیدن خبر این کشتار "شوکه" شده است!

عروسی‌هایی که عزا شد
مراسم عروسی در افغانستان به دلیل رسومات محلی هر ایالت، معمولاً با تیراندازی هوایی به نشانه شادی همراه است. اشغالگران باوجود آگاهی از سنت‌های مردم افغانستان، تاکنون ده‌ها مراسم عروسی آن‌ها را به خاک و خون کشیده و آن را به عزا تبدیل کرده‌اند.یکی از این جنایات در سال 2007 و در استان ننگر هار روی داد. بالگردهای نیروهای آمریکا با حمله به یک مراسم عروسی و به رگبار بستن حاضران در این مراسم، 47 نفر را به قتل رساندند.

 تبدیل عروسی افغان‌ها با 47 کشته به عزا 

 

درحالی‌که 39 نفر از کشته‌شده‌ها زن و کودک بودند، فرمانده نیروهای آمریکایی اعلام کرد به محل تجمع شبه‌نظامیان طالبان حمله شده و کشته‌شدگان همگی افراد مسلح و تروریست بوده‌اند.
جنایت دیگر در استان نورستان افغانستان روی داد. در این حمله جنگنده‌های آمریکایی با حمله به محل تجمع غیرنظامیان که برای برگزاری مراسم عروسی جمع شده بودند، ده‌ها زن و کودک و افراد سالخورده را به خاک و خون کشیدند. پس‌ازاین حمله فرمانده نیروهای آمریکایی از هدف قرار دادن طالبان خبر داد! بسیاری از افراد کشته‌شده با شنیدن هشدار حمله در جستجوی پناهگاه بودند که آگاهانه و از روی عمد هدف گلوله مستقیم قرار گرفتند.


 
بسیاری از کشته‌شدگان در حال فرار برای پناه گرفتن هدف گلوله مستقیم قرارگرفته‌اند

 

این حملات در ایالت ننگرهار بارها تکرار شده و دریکی دیگر از حملات نیروی هوایی آمریکا به مراسم عروسی در ننگرهار، 22 نفر که بسیاری زن و دختر بودند کشته شدند که با توجه به بافت قبیله‌ای و طایفه‌ای افغانستان، این تعداد کشته به معنای عزادار کردن یک استان است.جنایت دیگری در ولایت اروزگان و در سال 2002 روی داد. در این حمله هواپیمای ای‌سی ۱۳۰ آمریکایی، یک مجلس عروسی را مورد هدف قرارداد و باعث کشته شدن ۴۸ نفر و زخمی شدن ۱۱۷تن دیگر شد. ایالات متحده ادعا کرد که اول هواپیمای آن‌ها از سوی نیروهای شبه‌نظامی موردحمله قرارگرفته بود و آن‌ها حمله متقابل انجام دادند. این در حالی بود که اکثر کشته‌شدگان این حمله نیز زن و کودک بودند.

در حملات هوایی عزیزآباد بیش از  ۹۰ غیرنظامی کشته شد. این حمله در ولایت هرات و روستای عزیزآباد رخ داد. تقریباً تمامی کشته‌شدگان این حمله زنان و کودکان بودند که پس از بررسی نهایی کشته‌شدگان ۶۰ کودک و ۱۵ زن گزارش شد. پس‌ازاین جنایت نیز پنتاگون هدف این حملات نابود کردن یکی از فرماندهان طالبان اعلام کرد.

 

سه نوزاد کشته‌شده در حملات عزیزآباد


استفاده از سلاح‌های نامتعارف و نابودی نسل بعدی افغانستان
بر اساس تحقیقات صورت گرفته  که در کتاب "افغانستان پس از دموکراسی" نیز بخشی از آن منتشرشده، دکتر محمد داوود میرکی آثار استفاده از اورانیوم ضعیف شده را برمی‌شمردپس از حمله آمریکا و بمباران شهرهای افغانستان، نقص‌های جدی در کودکان افغان پس از تولد نمایان شد. انواع مرگ‌های بدون علامت شناخته‌شده در افغانستان افزایش‌یافته و بدن‌های بسیاری از درون ذوب‌شده است. پرندگان بر روی درختان سوخته‌اند و موارد مشابه دیگری که تنها در صورت استنشاق اورانیوم ضعیف شده امکان‌پذیر است.

 


 

تحقیقات دکتر میرکی نشان می‌دهد که استفاده از این سلاح که بخشی از زباله‌های اتمی محسوب می‌شوند و هزینه نگهداری بالایی دارند، به دلیل خصوصیات فیزیکی ازجمله چگالی آن، قابلیت نفوذ بالایی دارد. علاوه بر آتش‌سوزی، این ماده پس از گذشت یک ساعت از استنشاق آن، موجب تخریب ارگان‌های داخلی بدن شده و تأثیر مستقیم بر DNA قربانی می‌گذارد.

 

عملیات فریب پنتاگون تحت عنوان "کودک و سرباز" برای ترمیم وجهه نیروهای اشغالگر


در همین حال رسانه‌های همسو با آمریکا و متحدانش برای تلطیف فضای موجود نفرت از آمریکا و مخالفت با اشغال و لشکرکشی و ترمیم وجهه سراسر جنایت و خشونت نظامیان این کشور، تصاویری از برخورد انسانی آن‌ها با مردم را منتشر می‌کنند.

اهانت به قرآن کریم و 60 کشته
نظامیان آمریکایی با زیر پا گذاشتن تمام اصول اخلاقی و دینی و عدم توجه به احساسات مردم مسلمان افغانستان تاکنون بارها اقدام به اهانت به مقدسات مسلمانان کرده‌اند. در آخرین مورد این اهانت، سوزاندن یک‌صد جلد قرآن در پایگاه بگرام بود که اعتراضات بسیاری را در پی داشت و درگیری‌هایی را در اطراف این پایگاه منجر شد. در این درگیری‌ها نظامیان آمریکایی و نیروهای امنیتی بیش از 60 افغان معترض به اهانت صورت گرفته را کشته و بسیاری دیگر را مجروح  و بازداشت کردند.اعتراض مسلمانان افغانستان به اهانت نظامیان آمریکایی به قرآن کریم


جنایات آمریکا در عراق
جنگ عراق ازجمله جنگ‌های پر تلفات آمریکا بود. تا سال 2007 و تنها طی 4 سال، تعداد کشته‌های عراقی از مرز یک‌میلیون نفر گذشت. و تا زمان خروج کامل نیروهای آمریکایی در سال 2011 به یک و دویست هزار نفر رسید. البته آمار ارائه‌شده از سوی مقامات و نهادهای آمریکایی بسیار کم‌تر از این تعداد است.

 

اورانیوم ضعیف شده این بار در عراق

در منطقهٔ غیرنظامی جنوب عراق، در «بزرگ‌راه مرگ»، تقریباً در 15 کیلومتری شمال مرز کویت، مجموعه‌ای از زره‌پوش‌ها، خودروهای شخصی و دیگر وسایل نقلیهٔ نظامی در بیابان خاک می‌خورند. این وسایل منبع پخش‌کنندهٔ انرژی هسته‌‌ای هستند.در سال 1991، بهنگام عقب‌نشینی عراقی‌ها از کویت، آمریکا و متحدانش در جنگ خلیج‌فارس به کمک مواد منفجره‌ای که در آن اورانیوم ضعیف شده به‌کاررفته بود ـــ و این نخستین باری بود که چنین سلاح‌هایی در عرصهٔ جنگ به‌کاررفته می‌رفت ـــ در پوستهٔ وسایط نقلیهٔ نظامی نفوذ کردند. اثرات مخرب این سلاح‌ها بزرگ‌راه مذکور را بنام «بزرگ‌راه مرگ» معروف ساخته است.

امروز، پس از تقریباً 22 سال که از به‌کارگیری این سلاح‌های بسیار مهلک می‌گذرد، و قرار بود نخستین جنگ خلیج‌فارس را به‌سرعت پایان بخشد، میدان جنگ به یک ویرانهٔ رادیواکتیو مسموم‌کننده می‌ماند، درحالی‌که مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده یک راز باقی‌مانده است .

گرچه پنتاگون هشدارهای گوناگونی دربارهٔ اثرات وخیم اورانیوم ضعیف شده داده بود، پزشکان عراقی بر این باورند که اورانیوم ضعیف شده عامل افزایش قابل‌توجه سرطان، و به دنیا آمدن کودکان ناقص‌الخلقه در منطقه است. این مطلبی است که بسیاری از پژوهش‌های صورت گرفته در خارج از عراق و چندین سازمان خدمت کردگان نظامی صحت آن را تأیید کرده‌اند. آن‌ها حتی اورانیوم ضعیف شده را مشکوک ته‌نقش داشتن در پیدایش یک بیماری ناشی از جنگ خلیج‌فارس می‌دانند، بیماری ناشناخته‌ای که صدها هزار نفر از خدمت کردگان جنگ را مبتلا ساخته است. اورانیوم ضعیف شده در دیگر مناطق جنگی نیز مسئله آفرین بوده است. کارشناسان سازمان ملل نقاطی را در بوسنی یافته‌اند که حاوی رادیواکتیویتهٔ ناشی از به‌کارگیری اورانیوم ضعیف شده در بمباران‌های بوسنی توسط ناتو در سال 1995 است.

 

اعتراف انگلیس به استفاده از اورانیوم ضعیف شده در عراق

وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که نیروهای آمریکایی و انگلیس در جریان حمله سال 2003 به عراق از اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده‌اند "ویلیام فاکس" وزیر دفاع انگلیس در پاسخی مکتوب به مجلس نمایندگان انگلیس نوشت: نیروهای انگلیسی حدود 1.9 تن از تجهیزات آغشته به اورانیوم ضعیف شده در جنگ عراق در سال 2003 استفاده کردنداعتراف انگلیس به استفاده از اورانیوم ضعیف شده در جنگ عراق در حالی منتشر می‌شود که وزارتخانه‌های علوم،‌بهداشت و محیط‌زیست عراق اعلام کردند که مردم نزدیک شهرهایی نظیر نجف،‌ بصره و فلوجه طی 5 سال گذشته آمار بالایی در ابتلا به سرطان و تولد نوزادهای ناقص‌الخلقه داشته‌اندبر اساس گزارش‌ها، بیش از 40 شهر عراق آلوده به تشعشع بالا است. استفاده از تسلیحات آغشته به اورانیوم ضعیف شده جدال‌های زیادی را به دلیل آثار بلندمدت آن بر سلامت انسان‌ها به دنبال داشته استبرخی گزارش‌ها حاکی از آن است که آمریکا و انگلیس در جریان حمله به عراق در سال 2003 بیش از 2 هزار تن از این تسلیحات استفاده کرده‌اند.

 

عوارض استفاده از اورانیوم ضعیف شده


در عراق نیز همانند افغانستان عروسی‌های بسیاری به عزا تبدیل شد وزنان و کودکان بی‌گناه و بی‌دفاع بسیاری در منازل خود موردحمله، تجاوز و درنهایت قتل اشغالگران قرار گرفتند.

 

قتل‌عام عروسی در شهر مقرالذیب

در شب 19 مه 2004 یک بالگرد آمریکایی یک میهمانی عروسی در غرب عراق در شهر مقرالذیب را به رگبار بست و بیش از 40 نفر، از جمله 13 کودک را به قتل رسانید. ازجمله کشته‌شدگان دو تن از نوازندگان مشهور عراقی بودند. پنتاگون بلافاصله در بیانیه‌ای مکتوب اعلام کرد: "گزارش‌های ما حاکی از آن است این اجتماع یک میهمانی عروسی نبوده و این افراد از نیروهای ضد ائتلاف بودند و در ابتدا آنان شروع به تیراندازی کردند و نیروهای آمریکایی نیز در پاسخ به آن‌ها تیراندازی کردند، تعداد زیادی از خودروهای آن‌ها را نابود کرده و تعدادی از آنان را نیز به قتل رسانیدند."

و همچنان عملیات فریب "کودک و سرباز" به دنبال هریک از این کشتارها ادامه پیداکرده و در شبکه‌های اجتماعی نیز از سوی کاربران ناآگاه از جنایات و اهداف این تصاویر، منتشر می‌شود.
 

کشتار محمودیه

در تاریخ 12 مارس 2006، 5 تن از نظامیان آمریکایی به‌طور دسته‌جمعی به خانه‌ای روستایی در غرب شهر محمودیه حمله می‌کنند و نخست پدر، مادر و خواهر شش‌ساله "عبیر قاسم حمزه"، دختر 14 ساله عراقی، را به قتل می‌رسانند، به وی تجاوز می‌کنند و سپس او را به قتل می‌رسانند و خانه‌شان را به آتش می‌کشانند. سه تن از این نظامیان به تجاوز و قتل این دختر و کشتار خانواده‌اش اعتراف کردند. متهم اصلی، استیون گرین، به حبس ابد و دیگر متهمان نیز به چند سال حبس محکوم شدند.

عبیر قاسم حمزه الجنابی
 

کشتار حدیثه

در صبح روز 12 نوامبر سال 2005 در شهر حدیثه در غرب عراق نیروهای آمریکایی به شهروندان غیرمسلح عراقی در خانه‌هایشان حمله کردند و 24 تن از آن‌ها را به قتل رسانیدند. تمامی کشته‌شدگان غیرنظامی بودند. در میان کشته‌شدگان چند کودک و چند سالخورده نیز وجود داشت. به قربانیان از فاصله نزدیک و به‌دفعات شلیک‌شده بود. فعالان حقوق بشر این حادثه را بدترین مورد از قتل عمد شهروندان عراقی از سوی نیروهای عراقی از آغاز جنگ اعلام کردند.

بر اساس دادخواست صادره برای عامل این کشتار، حداکثر مجازات وی سه ماه حبس و تنزل درجه و کاهش حقوق خواهد بود.
 

عامل کشتار حدیثه عراق در کنار وکیل مدافعش

 

موارد ذکرشده تنها نمونه‌هایی از یک دهه جنایت آمریکا و متحدانش در عراق و افغانستان است و تاکنون نزدیک به 3 میلیون انسان در این دو کشور در حملات و عملیاتی مشابه آنچه ذکر شد، کشته‌شده‌اند.

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی