چندرسانه ای

بررسی بحران افسردگی در آمریکا

افسردگی بیماری خاموش جامعه آمریکا

آیا میدانید مصرف الکل یکی از عوامل تشدیدکننده افسردگی مردم کشورهای غربی است؟ رابطه میان افسردگی و معنویت چیست؟ با افسردگی نظامیان آمریکایی چگونه مقابله می‌شود؟

افسردگی یک بیماری رایج در جوامع غربی است که سالانه به تعداد مبتلایان به آن افزوده می‌شود. باوجودی که امکان درمان این بیماری وجود دارد اما درصد بالایی از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند از بیماری خود خبر ندارند و تنها زمانی برای درمان به پزشک مراجعه می‌کنند که بیماری به مراحل پیشرفته خود رسیده است. از علل این بیماری می‌توان به کمبود مهر و محبت در جوامع غربی، سست شدن بنیان خانواده، مصرف‌گرایی بیش‌ازحد و کاهش معنویت در این جوامع اشاره کرد. کاهش بهره‌وری ناشی از افسردگی مردم ایالات‌متحده باعث از بین رفتن بیش از 31 میلیارد دلار در سال می‌شود

 

افسردگی نظامیان آمریکایی

ارتش ایالات‌متحده از رشد بیماری افسردگی در میان نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و افغانستان خبر داد. بر اساس اعلام بخش سلامت روانی ارتش آمریکا بیش از 12 در صد از سربازانی که در عراق خدمت می‌کنند و 15 در صد از سربازانی که در افغانستان به سر می‌برند به داروهای ضدافسردگی, خواب‌آور و انواع دیگر داروهای آرام‌بخش وابستگی شدید دارند. 

 

با توجه به مصرف بالای مشروبات الکلی در جوامع غربی و به‌ویژه ایالات‌متحده دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف این نوع مشروبات تأثیر بسزایی در افزایش میزان افسردگی در افراد دارد. بر اساس یافته‌های پزشکی مصرف الکل نقش زیادی در کاهش سطح سروتونین و نورپینفرین دارد.الکل باعث کاهش تأثیر هورمون‌های استرس می‌شود.

کتاب مذهب و سلامتی

محققان بسیاری به بررسی رابطه میان مذهب و استرس پرداخته‌اند. فیگلمن یکی از این افراد بود که در کتاب "مذهب و سلامتی" به تحقیقات وی اشاره‌شده است. وی در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که افرادی که دارای تمایلات مذهبی نیستند بیشتر از افراد دیگر در معرض استرس و افسردگی قرار دارند.

زنان افسرده

درصد زنان آمریکایی که از داروهای ضدافسردگی استفاده می‌کنند، بسیار بیشتر از زنان دیگر کشورهای جهان است. در سه نسل گذشته تعداد آمریکایی‌هایی که از قرص‌های ضدافسردگی استفاده می‌کنند، بیشتر و بیشتر شده است. این موضوع در مورد زنان این کشور حادتر است. به‌نحوی‌که زنان آمریکایی در صدر جدول استفاده‌کنندگان از داروهای ضدافسردگی قرار دارند.

کارتیک راجارام

اقدام جنایت‌کارانه یک شهروند مهاجر آمریکایی به نام "کارتیک راجارام " که به علت افسردگی شدید ناشی از بیکاری و اوضاع وخیم اقتصادی خانوادگی‌اش در اقدامی فجیع همسر، سه فرزند و مادرزنش را کشت و خود نیز خودکشی کرد.بازگوکننده شرایط بسیار نامساعد روحی روانی مردم آمریکاست که معلول اوضاع وخیم اقتصادی این کشور است . 

 

اطلاعات منتشرشده از گزارش مرکز بهداشت و تغذیه آمریکا بیانگر وقایع تکان‌دهنده‌ای است:

به گفته مارتین سلیگمان، استاد روانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا و رئیس انجمن روانشناسی آمریکا افسردگی همانند یک بیماری واگیردار در میان مردم ایالات متحده به سرعت در حال گسترش است.میرنا ویسمن از دانشگاه کلمبیا و یک گروه تحقیقاتی بین‌المللی در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که میزان افسردگی در میان آمریکایی‌هایی که پس از سال 1945 به دنیا آمده‌اند 3 برابر بیشتر از افرادی است که پیش از این تاریخ به دنیا آمده‌اند.


میرنا ویسمن استاد دانشگاه کلمبیا

 

در هر دو هفته 4/5 درصد از آمریکایی‌های 12 سال به بالا دچار افسردگی می‌شوند. این آمار در افراد 40 تا 59 سال، زنان و افراد سیاه‌پوست به‌مراتب بیشتر است.

آمار افسردگی در میان افراد فقیر به‌مراتب بیشتر از افرادی است که دارای درآمد بیشتری هستند.

تقریباً 80 درصد از افرادی که دچار افسردگی هستند از اختلال در عملکرد رنج می‌برند و بر اساس گزارش‌ها 27 درصد از افراد دچار افسردگی با مشکلات جدی در زمان کار یا زندگی شخصی مواجه هستند.

92 درصد از مردان سیاه‌پوست در ایالات‌متحده به دلایل گوناگون برای درمان افسردگی خود اقدام نمی‌کنند.

تا سال 2020 افسردگی پس از بیماری‌های قلبی به دومین عامل مرگ‌ومیر افراد آمریکایی تبدیل خواهد شد.

در سال 2005 تنها 29 درصد از افرادی که دچار افسردگی بودند از درمان‌های پیشرفته پزشکی بهره‌مند شدند. این آمار در خصوص افرادی که از افسردگی حاد رنج می‌بردند تنها 39 درصد بود.

 

آمارهای دیگر:

در 15 سال گذشته تعداد افرادی که در ایالات‌متحده به دنبال درمان افسردگی خود هستند دو برابر شده و به 25 میلیون نفر رسیده است. این نشان‌دهنده وخیم بودن اوضاع است، اما از این بدتر آمار 90 درصدی این بیماران است که برای درمان افسردگی خود به داروهای ضدافسردگی پناه می‌برند.

آمریکایی‌هایی که در محدوده سنی 65 سال و بالاتر قرار دارند حدود 13 درصد از کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، اما تقریباً 20 درصد از کل خودکشی‌ها در این کشور مربوط به این محدوده سنی است. از هر 100 هزار نفر 11 نفر دست به خودکشی می‌زنند و این آمار از هر گروه سنی دیگری بیشتر است. موفقیت افراد این گروه سنی در اقدام به خودکشی به‌مراتب بیشتر از هر گروه سنی دیگری است. 
 

رتبه ایالت‌های مختلف در آمریکا ازلحاظ آمار خودکشی

 

بر اساس گزارش انجمن ملی بهداشت روانی هرساله حدود 17 میلیون آمریکایی دچار افسردگی می‌شوند. (واشنگتن‌پست هلت، 7 اکتبر 1997)

در ایالات‌متحده از هر 4 زن یک نفر از افسردگی شدید در طول زندگی خود رنج می‌برد. این آمار برای مردان آمریکایی یک نفر از هر 8 نفر هست. در این نوشته به این مطلب اشاره‌شده است که افرادی که دچار افسردگی هستند نباید الکل مصرف کنند. ( کتاب "افسردگی" اثر شری راجرز)

 

اثرات فیزیولوژیکی استفاده از الکل در افسردگی

با توجه به مصرف بالای مشروبات الکلی در جوامع غربی و به‌ویژه ایالات‌متحده دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف این نوع مشروبات تأثیر بسزایی در افزایش میزان افسردگی در افراد دارد. در ادامه به برخی از این گزارش‌ها اشاره می‌شود:

بر اساس یافته‌های پزشکی مصرف الکل نقش زیادی در کاهش سطح سروتونین و نورپینفرین دارد. (مجله Let's Live ژانویه 2000 )

الکل باعث کاهش تأثیر هورمون‌های استرس می‌شود. پس از مصرف الکل احساس بدی به فرد دست می‌دهد زیرا باعث کاهش سطح هوشیاری سیستم عصبی و مغزی می‌شود. دانشمندان پس از آزمایش بر روی افرادی که روزانه یک‌بار الکل مصرف می‌کردند متوجه شدند که میزان افسردگی در این افراد افزایش‌یافته است. (USA WEEKEND سوم ژانویه 1999)


 

بررسی افسردگی در ایالت‌های مختلف آمریکا

پس از بررسی آمارهای مربوط به ایالت‌های مختلف مشخص شد که ایالت یوتا از بالاترین میزان افسردگی در میان مردم خود رنج می‌برد. حدود 11 درصد از افراد بزرگ‌سال این ایالت در سال گذشته دارای افسردگی بودند و نزدیک به 15 درصد نیز از اختلالات روانی شدید رنج می‌بردند. مردم این ایالت حدود 4 روز از ماه را با مشکلات روحی و روانی سپری می‌کنند. ایالت‌های وست ویرجینیا و کنتاکی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 


رتبه‌بندی ایالت‌های مختلف در آمریکا ازلحاظ افسردگی

 

رابطه معنویت و افسردگی

ایالات‌متحده به‌عنوان یک کشور با نظام سرمایه‌داری دارای سیستمی است که شهروندان خود را به مصرف‌گرایی تشویق می‌کند. با توجه به اینکه برای استفاده و لذت از زرق‌وبرق‌های زندگی در چنین جوامعی افراد می‌بایست هرچه بیشتر تلاش کنند تا بتوانند از پس هزینه‌های آن برآیند و از سوی دیگر پس از رسیدن به این لذت‌ها به آن آرامش مدنظر خود دست پیدا نمی‌کنند، نتیجه حاصل چیزی جز بروز افسردگی در این افراد نخواهد بود. با در نظر گرفتن فشار، استرس و خشونتی که این نوع نظام‌های سرمایه‌داری به افراد وارد می‌سازند به‌سادگی می‌توان شدت افسردگی افراد در این جوامع را درک کرد.

پس از حوادث تروریستی 11 سپتامبر حدود 90 درصد از شهروندان این کشور که دیگر به قدرت نظامی و امنیت وعده داده‌شده از سوی مقامات ایالات‌متحده اطمینان چندانی نداشتند برای کنار آمدن با استرس و نگرانی ناشی از چنین حملاتی بیش‌ازپیش به مذهب رو آوردند.محققان بسیاری به بررسی رابطه میان مذهب و استرس پرداخته‌اند. فیگلمن یکی از این افراد بود که در کتاب "مذهب و سلامتی" به تحقیقات وی اشاره‌شده است. وی در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که افرادی که دارای تمایلات مذهبی نیستند بیشتر از افراد دیگر در معرض استرس و افسردگی قرار دارند.

 

دلایل افسردگی در میان زنان آمریکایی

درصد زنان آمریکایی که از داروهای ضدافسردگی استفاده می‌کنند، بسیار بیشتر از زنان دیگر کشورهای جهان استدر سه نسل گذشته تعداد آمریکایی‌هایی که از قرص‌های ضدافسردگی استفاده می‌کنند، بیشتر و بیشتر شده است. این موضوع در مورد زنان این کشور حادتر است. به‌نحوی‌که زنان آمریکایی در صدر جدول استفاده‌کنندگان از داروهای ضدافسردگی قرار دارند. روانشناسان یکی از دلایل میزان زیاد استفاده از این داروها در بین زنان را نگاه ابزاری جامعه به آن‌ها و فشارهای واردشده به آن‌ها در جریان زندگی می‌دانند. این نوع افسردگی که از آن با عنوان "ناراحتی مرسوم" یاد می‌شود، به این دلیل اتفاق می‌افتد که زنان جامعه احساس می‌کنند هیچ‌کس به معنی واقعی آن‌ها را دوست ندارد و روابط افراد جامعه با آن‌ها تنها به‌منظور سو استفاده‌های جنسی و مادی است
 

 استفاده ابزاری از زنان یکی از عوامل افسردگی آن‌ها در ایالات‌متحده است
 

افسردگی در میان نظامیان

ارتش ایالات‌متحده از رشد بیماری افسردگی در میان نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و افغانستان خبر داد. بر اساس اعلام بخش سلامت روانی ارتش آمریکا بیش از 12 در صد از سربازانی که در عراق خدمت می‌کنند و 15 در صد از سربازانی که در افغانستان به سر می‌برند به داروهای ضدافسردگی, خواب‌آور و انواع دیگر داروهای آرام‌بخش وابستگی شدید دارند
بر همین اساس، 5 درصد از این افراد نیازمند دریافت خدمات ویژه پزشکی هستند. چندی پیش نیز اعلام شد که آمار خودکشی در میان نظامیان آمریکایی در مقایسه با گذشته شش برابر شده است.بر اساس این گزارش، داروهای مسکن قوی که توسط پزشکان برای سربازانی که در حال خدمت هستند تجویز می‌شوند ماهیانه به 50 هزار نسخه می‌رسد درحالی‌که در سال 2003 فقط 33 هزار نسخه از این نوع داروها در ماه تجویز می‌شده است. بسیاری از سربازان آمریکایی با مصرف این داروهای عمدتاً روان‌گردان دست به کشتار غیرنظامیان در عراق و افغانستان می‌زنند.


در همین رابطه جودیت بردر "روانشناس" که در ارتباط با سربازان مبتلابه بیماری‌های روانی فعالیت و به آنان کمک می‌کند تصریح کرد اعزام سربازان به میدان‌های نبرد به ضرب داروهای گوناگون موجب خواهد شد تا خطرات بی‌شماری آنان و دیگران را تهدید کند.
در همین ارتباط یکی از فرماندهان وزارت دفاع امریکا از وجود بیماری‌های مغزی در نزد نظامیان آمریکایی بازگشته از جنگ عراق و افغانستان خبر داد. ژنرال "لوری ساتون" رئیس بخش "بهبود بهداشت روانی و آسیب‌های مغزی" پنتاگون با اعلام این مطلب در ادامه گفت : یافته‌های من نشان می‌دهد که 10 تا 20 درصد نظامیان آمریکایی بازگشته از جنگ عراق و افغانستان از صدمات مغزی رنج می‌برند

 

افسردگی در میان نظامیان آمریکایی حاضر در عراق و افغانستان به‌شدت افزایش‌یافته است
 

به گزارش شبکه خبری اوکلاهما نیوز نیز افزایش شدید خودکشی در میان نظامیان آمریکا مقامات کاخ سفید را نگران کرده است.بنابراین گزارش، نیروی زمینی آمریکا در تیرماه گذشته شاهد خودکشی 26 سرباز بود و این در حالی است که این تعداد در ماه قبل از آن 12 تن بوده است . در همین رابطه محققان دانشگاه ایندیانا آمریکا تلاش می‌کنند، افشانه ضد خودکشی بسازند که حاوی داروهای ضدافسردگی ویژه است و می‌تواند به‌سرعت به تمایلات نظامیان این کشور برای خودکشی پایان دهد.

 

اعتیاد به اینترنت یکی از عوامل مهم در افسردگی جوانان

در آمریکا و برخی از جوامع پیشرفته، تعداد معتادان به اینترنت از اعتیاد به مواد مخدر، الکل و سایر چیزها بیشتر است. بنا به یک گزارش، برخی از آمریکایی‌ها تا جایی اعتیاد پیداکرده‌اند که روزانه بیش از 18 ساعت از وقت خود را صرف اینترنت می‌کنند و طبعاً این امر منجر به عدم توجه به خانواده می‌شود. ازاین‌رو، اینترنت زندگی بسیاری از مردم را مختل کرده است. این بیماری در آمریکا به‌قدری فاجعه‌بار است که کلیساها، پیشوایان مذهبی و انجمن‌های مربوطه با فریادهای کمک خواهی زن و شوهر، یا یکی از آن‌ها، برای رهایی از این اعتیاد مواجه هستند و موسسه‌های مشاوره‌ای مسیحی در حال تدوین برنامه‌هایی جهت مقابله با اعتیاد به اینترنت می‌باشند. تشخیص اعتیاد به اینترنت از مواردی است که بحث‌های زیادی درباره آن صورت گرفته است. سرپرست مرکز درمانی اعتیاد به الکل و مواد مخدر در دانشگاه استنفورد در این مورد می‌گوید:( اگر فردی متوجه شد که قادر نیست یک روز را بدون استفاده از اینترنت سپری کند، شکی نیست که این فرد به استفاده از اینترنت معتاد شده است.)


 

یکی از پیامدهای اعتیاد اینترنتی، مشکلات خانوادگی و تأثیر آن بر روی روابط زناشویی، والدین و فرزندان است. امروزه اصطلاح(بیوه اینترنتی) برای همسر معتاد اینترنت اطلاق می‌شود. آمار نشان می‌دهد که اعتیاد به اینترنت ممکن است به فروپاشی خانواده و طلاق منجر شود. شاید باور کردن این‌که شخصی همسر خود را فقط به علت ارتباط با فرد دیگر در اینترنت ترک می‌کند، برای کسانی که به اینترنت اعتیاد پیدا نکرده‌اند، وحشتناک به نظر برسد؛ ولی این مسئله هرروز در دنیای اینترنت اتفاق می‌افتد.

تقریباً 220 میلیون آمریکایی به اینترنت دسترسی دارند و 40% از آن‌ها از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند. بچه‌ها برای گرفتن اطلاعات، سرگرمی، و ایجاد رابطه به اینترنت متصل می‌شوند. تعداد پیام‌های کوتاهی که هرروز فرستاده می‌شود بیشتر از جمعیت جهان است. بسیاری از این افراد از اینترنت برای ایجاد ارتباط استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه اکثر قریب به‌اتفاق این نوع روابط به سرانجام خوبی ختم نمی‌شوند افرادی که درگیر این روابط می‌شوند به دلیل ضربه‌های عاطفی ناشی از این شکست‌ها با افسردگی شدید مواجه می‌شوند.

 

رشد فزاینده افسردگی در شهرهای بزرگ آمریکا ناشی از اوضاع وخیم اقتصادی در این کشور است.

 

روزنامه آمریکایی لس‌آنجلس تایمز نوشت: روانشناسان هشدار دادند، وخامت اوضاع اقتصادی آمریکا و‌ آثار زیان‌بار آن بر زندگی شهروندان آمریکایی ؛ آمار خودکشی و افسردگی را در میان مردم این کشور به مرز خطرناک رسانده است . اقدام جنایت‌کارانه یک شهروند مهاجر آمریکایی به نام "کارتیک راجارام " که به علت افسردگی شدید ناشی از بیکاری و اوضاع وخیم اقتصادی خانوادگی‌اش در اقدامی فجیع همسر، سه فرزند و مادرزنش را کشت و خود نیز خودکشی کرد؛ بازگوکننده شرایط بسیار نامساعد روحی روانی مردم آمریکاست که معلول اوضاع وخیم اقتصادی این کشور است . لس‌آنجلس تایمز در ادامه نوشت: شرایط بسیار آشفته اقتصادی آمریکا سلامت روانی و جسمی مردم این کشور را به‌شدت به خطر افکنده است . نگرانی از بیکار شدن؛ عدم توفیق در مالکیت خانه و نگرانی‌ها از سقوط سهام در بازار بورس ؛ اوضاع روحی روانی مردم آمریکا را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده است .

 

ریچارد چیفتز" مدیر اجرایی شرکت بهداشت روانی " کام سایک" در شیکاگو در این خصوص معتقد است: در پی واقعه یازده سپتامبر؛شرایط بهداشت روانی مردم در بدترین وضعیت در ده یازده سال اخیر قرارگرفته است .وی این شرایط بسیار نامطلوب روانی را برحسب موقعیت جغرافیایی متفاوت دانسته و پیش‌بینی کرده است که حداقل ظرف آینده نزدیک بهبودی در این اوضاع قابل پیش‌بینی نیست.

تحقیقی که موسسه "آمریکن سایکولوجیکال آسن" به عمل‌آورده است روز سه‌شنبه روشن ساخت که 8 درصد مردم‌ آمریکا اقتصاد را عامل اصلی فشارهای روانی در زندگی معرفی کرده‌اند. تقریباً" نیمی از این مردم می‌گویند که نسبت به تأمین نیازهای اولیه زندگی خودنگران‌اند.

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی