چندرسانه ای

نگاهی به پشت پرده صنعت مشروبات الکلی

پشت پرده صنعت مشروبات الکلی چه خبر است؟صاحبان صنایع مشروبات الکلی چگونه از احزاب سیاسی آمریکا حمایت می‌کنند؟ آمار استفاده‌کنندگان از مشروبات الکلی در کشورهای مختلف چگونه است؟ مصرف نوشیدنی‌های الکلی سالانه چه مقدار به آمریکا و انگلیس ضرر می‌زند؟

صنعت نوشیدنی‌های الکلی یکی از سودآورترین صنایع دنیا است که سالانه میلیاردها دلار سود عاید کشورهای تولیدکننده این محصولات می‌کند. علیرغم هشدار تمامی نهادهای بهداشتی و حقوق بشری مبنی بر مضر بودن این نوشیدنی‌ها، تولید و توزیع این نوشیدنی‌ها  در تمامی کشورهای غربی آزاد است. در این گزارش می‌خواهیم به بررسی پشت پرده صنعت مشروبات الکلی و چگونگی فعالیت دولت‌های غربی، به‌ویژه آمریکا در این حوزه بپردازیم.

 

نوجوانان الکلی آمریکا

مصرف نوشیدنی‌های الکلی در دوران نوجوانی به‌ویژه در سنین قبل از 15 سالگی سبب وارد شدن صدمات جبران‌ناپذیری به مغز می‌شود و ممکن است مقدمه اعتیاد به الکل را فراهم کند. نتایج تحقیقات انجام‌شده از سوی موسسه ملی اعتیاد به الکل حاکی از آن است که 40 درصد از افرادی که در سنین قبل از 15 سالگی مصرف الکل را تجربه کرده‌اند، در سنین میان‌سالی به الکل اعتیاد پیداکرده‌اند

هزینه های اجتماعی و اقتصادی استفاده از مشروبات الکلی

کشور آمریکا به‌عنوان یکی از مصرف‌کنندگان اصلی این مشروبات همواره متحمل هزینه‌های اقتصادی هنگفتی در این زمینه شده است. جدول رو به رو که از گزارش دپارتمان سلامت و خدمات انسانی ایالات‌متحده برگرفته‌شده است شامل هزینه‌های صورت گرفته در بخش‌های مختلف این کشور جهت مقابله با آثار سو استفاده از مشروبات الکلی است.

مایک تامپسون

با توجه به رابطه نزدیک سناتورها و رجال سیاسی آمریکا با صاحبان کارخانه‌های مشروبات الکلی، اغلب کمک‌های مالی انجام‌شده در جریان مبارزات انتخاباتی این افراد، از سوی کارخانه‌های مشروبات الکلی صورت می‌گیرد.

اختلالات سندروم الکل جنینی به دلیل افزایش مادران الکلی

مصرف الکل در دوران بارداری سبب بروز سندروم الکل جنینی می‌شود. سندروم الکل جنینی اختلالات فیزیکی و ذهنی کودکان را سبب می‌شود که امروز تعداد کودکانی با این اختلالات به دلیل افزایش مادران الکلی به‌شدت افزایش‌یافته است.

 

51 درصد از افراد 18 سال به بالا در آمریکا الکلی هستند. درواقع 59 درصد از مردان بزرگ‌سال آمریکایی و 43 درصد از زنان بزرگ‌سال این کشور الکلی هستند. کشور آمریکا در همه فهرست‌های پرمصرف کننده ترین کشورهای استفاده‌کننده از انواع مشروبات الکلی در جهان در بین 15 کشور نخست است.

در جدول زیر به‌عنوان نمونه سرانه مصرف آبجوهای محتوی الکل در سال 2010 آورده شده است.

 

صنعت الکل در خدمت احزاب سیاسی آمریکا

اغلب کارخانه‌های مشهور تولید مشروبات الکلی، به‌صورت جدی و آشکارا از احزاب سیاسی خاصی حمایت می‌کنند. بر اساس مطالعه مرکز سیاست‌های پاسخگویانه در مورد امور مالی کمپین‌های سیاسی، این احزاب بخش عمده‌ای از حمایت‌های مالی خود را از سوی این مراکز جذب می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال طبق بررسی‌های این مرکز، حزب دموکرات آمریکا در جریان انتخابات سال 2010 کمک‌های نقدی بسیار هنگفتی از سوی این کارخانه‌ها دریافت کرد که شرکت گالو واینری (E. & J. Gallo Winery) در صدر جدول کمک‌کننده‌ها قرار داشت. در انتخابات سال 2010، شرکت گالو و دیگر افرادی که به گروه مشروبات الکلی سونوما کانتری واینری (Sonoma County winery) وابسته‌اند، بیش از 256700 دلار برای حزب دموکرات خرج کردند. این مقدار معادل 93 درصد کل کمک‌های مالی انجام‌شده به احزاب دموکرات در حریان این انتخابات بود.شرکت گالو واینری همچنین یکی از اصلی‌ترین حامیان نانسی پلوسی، رئیس کنگره ایالات‌متحده، در جریان مبارزات انتخاباتی وی بوده است. افراد خانواده گالو که از سال 1940 در صنعت مشروبات الکلی فعال هستند، در دو دهه گذشته بیش از 1.58 میلیون دلار به حزب دموکرات کمک مالی کرده‌اند.

جمهوری خواهان نیز ازاین‌دست کمک‌ها بی‌نصیب نبوده‌اند. اصلی‌ترین حامی جمهوری خواهان خانواده جکسون هستند مشروبات الکلی کندل جکسون را تولید می‌کنند. این گروه در جریان انتخابات سال 2010، 107000 دلار به حزب جمهوری‌خواه کمک مالی کردند. کارخانه‌های مول سون کورز (Molson CoorsBrewing) نیز رابطه بسیار نزدیکی با اعضای احزاب جمهوری‌خواه دارند و از سال 1990 به بعد، 1.4 میلیون دلار به این حزب کمک مالی کرده‌اند. 

 

افراد خانواده گالو که از سال 1940 در صنعت مشروبات الکلی فعال هستند، در دو دهه گذشته بیش از 1.58 میلیون دلار به حزب دموکرات کمک مالی کرده‌اند

 

با توجه به رابطه نزدیک سناتورها و رجال سیاسی آمریکا با صاحبان کارخانه‌های مشروبات الکلی، اغلب کمک‌های مالی انجام‌شده در جریان مبارزات انتخاباتی این افراد، از سوی کارخانه‌های مشروبات الکلی صورت می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال در جریان انتخابات سال 2010، سه عضو از پنج عضو کمیته مبارزات انتخاباتی مایک تامپسون، سناتور دموکرات ایالت کالیفرنیا، صاحبان کارخانه‌های مشروبات الکلی بودند. سه کارخانه گالو واینری، ساتر هوم واینری و انستیتو واین، بیش از 55000 دلار به این سناتور کمک کردند.

 

جدول زیر بیانگر آن است که چگونه افراد وابسته به ده کارخانه بزرگ تولیدکننده مشروبات الکلی، با اعطای کمک‌های مالی به احزاب سیاسی در جریان انتخابات سال 2010، سعی در اعمال‌نفوذ در سیاست‌های وضع‌شده از سوی آن‌ها دارند.ستون اول جدول نام شرکت‌ها و ستون‌های بعدی به ترتیب کل مبلغ اهداشده و سهم دموکرات‌ها و جمهوری خواهان از این مقدار را نشان می‌دهد.

 

کمک‌های مالی افراد وابسته به ده کارخانه بزرگ تولیدکننده مشروبات الکلی
 به احزاب سیاسی در جریان انتخابات سال2010

 

یکی از صنایعی که در جریان بحران اقتصادی آمریکا صدمه‌ای ندیده است و همچنان روند سودآوری را ادامه می‌دهد، صنعت مشروبات الکلی است. با توجه به کمک‌های کلان و دائمی صاحبان این صنایع به احزاب سیاسی آمریکا، بسیاری منتقدان بر این باورند که دولت آمریکا تحت نفوذ صاحبان این صنعت، با تصویب قوانین حمایتی، سعی در نگاه‌داشتن صنعت نوشیدنی‌های الکلی به‌دوراز بحران اقتصادی رایج در این کشور است.

 

هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی استفاده از مشروبات الکلی در غرب

استفاده از مشروبات الکلی هزینه‌های بسیار زیادی را متحمل کشورها می‌کند. هزینه‌هایی از قبیل معالجه معتادان الکلی، مقابله با اعتیاد به الکل، درمان بیماری‌های ناشی از مصرف الکل، تصادف‌ها و حوادث صورت گرفته به دلیل مست بودن، کاهش راندمان کارکنان به دلیل استفاده از مشروبات الکلی، مقابله با جرم‌های صورت گرفته به دلیل مصرف مشروبات الکلی و ... .

کشور آمریکا به‌عنوان یکی از مصرف‌کنندگان اصلی این مشروبات همواره متحمل هزینه‌های اقتصادی هنگفتی در این زمینه شده است. جدول زیر که از گزارش دپارتمان سلامت و خدمات انسانی ایالات‌متحده برگرفته‌شده است شامل هزینه‌های صورت گرفته در بخش‌های مختلف این کشور جهت مقابله با آثار سو استفاده از مشروبات الکلی است. ( تمامی هزینه‌ها برحسب میلیون دلار است). ستون اول مربوط به بخشی است که در آن هزینه شده است. ستون دوم مربوط به مقدار هزینه‌ها در سال 1992 و ستون سوم مربوط به‌پیش بینی هزینه‌ها در سال 1998 است.

 

استفاده از الکل نتایج سو و جبران‌ناپذیری دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به افزایش تعداد حوادث رانندگی، نزاع‌های خیابانی و روابط نامشروع و کنترل نشده اشاره کرد. طبق آمار اعلام‌شده، مصرف الکل در سرتاسر جهان سبب مرگ 1.8 میلیون نفر شده است و حدود 58.3 میلیون نفر به دلیل استفاده از مشروبات الکلی معلول شده‌اند. نزدیک به 40 درصد از این 58.3 میلیون نفر که به دلیل استفاده از مشروبات الکلی فلج شده‌اند، به دلیل اختلالات روانی ناشی از مصرف مشروبات الکلی سلامتی خود را ازدست‌داده‌اند.در کشورهایی نظیر آفریقای جنوبی که بیماری‌هایی نظیر ایدز شیوع بیشتری دارند، استفاده از الکل خطر ابتلا به این بیماری‌ها را به‌شدت افزایش می‌دهد. علاوه بر این، استفاده از الکل خطر قربانی تجاوزهای جنسی شدن و یا اقدام به تجاوز جنسی را افزایش می‌دهند.

مطالعات انجام‌شده بر روی مصرف‌کنندگان نوشیدنی‌های الکلی در کانادا حاکی از آن است که 20٪آن‌ها از اثرات منفی استفاده از الکل بر روی جنبه‌های مختلف اقتصادی، کاری و خانوادگی خودآگاه هستند، اما بااین‌وجود از این نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند.استفاده از الکل سالانه سه میلیارد پوند به سیستم بهداشت بریتانیا ضرر می‌زند. کارآفرینان و صاحبان مشاغل نیز از اثرات منفی استفاده از الکل در اما نیستند و استفاده از مشروبات الکلی توسط کارمندان آن‌ها سالانه 6.4 میلیارد پوند به آن‌ها ضرر می‌زند. این اعداد شامل هزینه‌های مربوط به مشکلات اجتماعی و بزهکاری‌های مربوط به استفاده از الکل نمی‌شود و در صورت در نظر گرفتن این هزینه‌ها، با اعداد بسیار بزرگ‌تری مواجه خواهیم شد.

 

زنان باردار آمریکایی و مصرف الکل

در ایالات‌متحده از بین هر 5 زن، دو نفر الکل مصرف می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر 4 میلیون زن در ایالات‌متحده الکل مصرف می‌کنند که از این میان 2.5 میلیون نفر معتاد به الکل هستند. همچنین آمارها حاکی از آن است که از هر 10 مادر باردار آمریکایی، 1 نفر به مصرف نوشیدنی‌های الکلی اعتیاد دارد.

 

در ایالات‌متحده از بین هر 5 زن، دو نفر الکل مصرف می‌کنند

 

مصرف الکل در دوران بارداری سبب بروز سندروم الکل جنینی می‌شود. سندروم الکل جنینی اختلالات فیزیکی و ذهنی کودکان را سبب می‌شود که امروز تعداد کودکانی با این اختلالات به دلیل افزایش مادران الکلی به‌شدت افزایش‌یافته است. قرار گرفتن جنین در معرض مواد الکلی سبب کاهش سرعت رشد مغز می‌شود که ممکن است به عقب‌ماندگی یا مرگ منجر شود. کودکانی که از این سندروم جان به درمی‌برند ممکن است دارای چشم‌ها و لب‌های غیرعادی باشند و یا مخچه آن‌ها کامل نشده باشد. همچنین ممکن است آسیب‌های وارده به جنین در مرحله رشد که به علت مصرف نوشیدنی‌های الکلی به وجود آمده‌اند، سبب بروز بیماری‌های قلبی در سنین ابتدایی کودک شوند.
 

امروز تعداد کودکانی با اختلالات سندروم الکل جنینی به دلیل افزایش مادران الکلی به‌شدت افزایش‌یافته است

 

نتایج تحقیقات انجام‌شده توسط سیستم بررسی عوامل خطرناک رفتاری در سال 2002، حاکی از آن بود که تقریباً 10 درصد مادران باردار آمریکایی الکل مصرف می‌کنند. در این تحقیق که زنان 18 تا 44 ساله را موردبررسی قرار داده است، مشخص‌شده که 50 درصد از زنانی که در شرف باردارشدن هستند، از نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌کنند.

 

نوجوانان الکلی آمریکا

مصرف نوشیدنی‌های الکلی در دوران نوجوانی به‌ویژه در سنین قبل از 15 سالگی سبب وارد شدن صدمات جبران‌ناپذیری به مغز می‌شود و ممکن است مقدمه اعتیاد به الکل را فراهم کند. نتایج تحقیقات انجام‌شده از سوی موسسه ملی اعتیاد به الکل حاکی از آن است که 40 درصد از افرادی که در سنین قبل از 15 سالگی مصرف الکل را تجربه کرده‌اند، در سنین میان‌سالی به الکل اعتیاد پیداکرده‌اند، درحالی‌که تنها 10 درصد از افرادی که تا سن 20 سالگی هیچ‌گونه نوشیدنی الکلی را تجربه نکرده‌اند، در دوران میان‌سالی به مصرف نوشیدنی‌های الکلی معتاد شده‌اند.

 

مصرف نوشیدنی‌های الکلی در دوران نوجوانی به‌ویژه در سنین قبل از 15 سالگی سبب وارد شدن صدمات جبران‌ناپذیری به مغز می‌شود
 

آمار ارائه‌شده از سوی موسسه بررسی خطرات رفتاری نوجوانان در دبیرستان‌های ایالات‌متحده حاکی از آن است که 15.1 درصد از نوجوانان آمریکایی قبل از آنکه به سن چهارده‌سالگی برسند حداقل یک‌بارمصرف نوشیدنی‌های الکلی را تجربه کرده‌اند. طی تحقیقات صورت گرفته توسط دولت ایالات‌متحده در 2000، حدود 9.7 میلیون نفر از افراد بین 12 تا 20 ساله، در بازه زمانی یک‌ماهه قبل از انجام این تحقیق، از الکل استفاده کرده بودند که این مقدار 27.5 درصد از جوانان این کشور را شامل می‌شود.

 

15.1 درصد از نوجوانان آمریکایی قبل از آنکه به سن چهارده‌سالگی برسند حداقل یک‌بارمصرف نوشیدنی‌های الکلی را تجربه کرده‌اند.

 

در ایالات‌متحده تقریباً سه‌چهارم مرگ‌ومیر افراد بین 10 تا 24 سال به چهار علت است: 1) تصادف، 2) حوادث غیرعمدی دیگر، 3) قتل و 4) خودکشی. تحقیقات مرکز بررسی رفتارهای مخاطره‌آمیز نوجوانان ایالات‌متحده حاکی از آن است که مصرف الکل با هر 4 مورد ارتباط مستقیم و تنگاتنگی دارد.

با توجه به مضرات بی‌شمار نوشیدنی‌های الکلی در ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی افراد جامعه، این سؤال مطرح می‌شود که چرا دولت‌های بزرگ نظیر آمریکا همچنان از تولید و تبلیغات گسترده جهت جذب هر چه بیشتر افراد جامعه به‌سوی استفاده از این نوشیدنی‌ها، حمایت می‌کنند. آیا ارتباطات پشت پرده تولیدکنندگان این نوشیدنی‌ها با سران سیاسی این کشورها آن‌چنان است که آن‌ها را مجاب می‌کند همچنان از این صنایع حمایت کنند و در مقابل فشارهای مجامع بهداشتی و حامیان حقوق انسانی بایستند. این سؤالات و صدها سؤال دیگر هر فرد متفکری را به فکر وا‌می‌دارد تا علت رشد روزافزون این صنعت را بیش‌ازپیش درک کند.
 

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی