چندرسانه ای

حمایت از هم‌جنس‌بازی تا هم‌دستی با FBI و تغییر مداخل دایره‌المعارف‌ها؛

ADL؛ بنیادی برای افترا

اتحادیه ضد افترا (Anti-Defamation League) سازمانی غیردولتی و بین‌المللی است؛ که مقر اصلی آن در شهر نیویورک ایالات‌متحده واقع است. این سازمان که در حقیقت آن را می‌توان بنیادی برای افترا نامید، خود را بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سازمان حمایت از حقوق بشر در آمریکا توصیف می‌کند. اتحادیه ضد افترا، وظیفه خود را مقابله با ستیز با یهودیان (Jewish)، حمایت از آن‌ها، حمایت از حقوق مدنی تمامی شهروندان و مخالفت با هرگونه نژادپرستی و هر نوع نفرت پراکنی می‌داند.

اتحادیه ضد افترا در سال 1913 توسط یک سازمان یهودی بنام «بنای‌بریث» (در تلفظ عبری بنی بریت)[1] تأسیس شد. هدف ابتدایی این سازمان، متوقف کردن افترا زدن به یهودیان، با تمسک به عقل، دلیل و قانون بود. هم‌چنین، ایجاد عدالت و برابری برای تمامی شهروندان و جلوگیری از تبعیض علیه گروهی از آنان نیز جزو اهداف این اتحادیه تعریف می‌شد.اتحادیه ضد افترا دارای ۲۹ دفتر در ایالات‌متحده و سه دفتر در کشورهای دیگر است.[2] این اتحادیه از اسرائیل طرف‌داری می‌کند و قطع‌نامه‌هایی مانند قطع‌نامه ۱۹۷۵ سازمان ملل - که در آن، صهیونیسم و نژادپرستی، یکسان قلمداد شده بودند - را محکوم می‌کند.به‌طورکلی می‌توان گفت که اتحادیه ضد افترا، عملاً به یک لابی اسرائیل در آمریکا تبدیل‌ شده و هر نوع انتقادی از اسرائیل را یهودستیزی توصیف می‌کند. این اتحادیه هم‌چنین یکی از طرفداران ازدواج هم‌جنس‌گرایان است و عدم اجازه ازدواج برای این افراد را تبعیض می‌خواند.[3]

 

اتحادیه ضد افترا در سال 1913 توسط یک سازمان یهودی بنام «بنای‌بریث» (در تلفظ عبری بنی بریت) تأسیس شد. هدف ابتدایی این سازمان، متوقف کردن افترا زدن به یهودیان، با تمسک به عقل، دلیل و قانون بود. هم‌چنین، ایجاد عدالت و برابری برای تمامی شهروندان و جلوگیری از تبعیض علیه گروهی از آنان نیز جزو اهداف این اتحادیه تعریف می‌شد.

 

هدف ابتدایی این سازمان، متوقف کردن افترا زدن به یهودیان، با تمسک به عقل، دلیل و قانون بود.اتحادیه ضد افترا دارای ۲۹ دفتر در ایالات‌متحده و سه دفتر در کشورهای دیگر است.این اتحادیه از اسرائیل طرف‌داری می‌کند و قطع‌نامه‌هایی مانند قطع‌نامه ۱۹۷۵ سازمان ملل - که در آن، صهیونیسم و نژادپرستی، یکسان قلمداد شده بودند - را محکوم می‌کند.

 
 

جان. جی. میر شایمر در کتاب معروف خود بنام «گروه فشار اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا» به نمونه‌ای از برخورد اتحادیه با خود نیز اشاره می‌کنند.

 

جاناتان گرین‌بلات نیز، ششمین مدیر اتحادیه ضد افترا است. وی که فعال حوزه اجتماعی است، در سال 2011 به‌عنوان دستیار ارشد باراک اوباما وارد کاخ سفید و ریاست دفتر نوآوری اجتماعی و مشارکت مدنی کاخ سفید را عهده‌دار شد.

تونی جوت مورخ دانشگاه نیویورک است. او علی‌رغم این‌که یک یهودی است، بارها از سیاست اسرائیل انتقاد کرده است. قرار بود او در سال 2006 در کنسولگری لهستان در شهر نیویورک سخنرانی کند. موضوع سخنرانی «گروه فشار اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا» بود.

«نوام چامسکی»، متفکر برجسته که خود نیز یهودی است، معتقد است این اتحادیه کاملاً به مدافع سرسخت سیاست‌های اسرائیل تبدیل ‌شده است. «مارک آراکس» - که روزنامه‌نگار است - اعتقاد دارد اتحادیه، رفتار دوگانه‌ای داشته است. به‌عنوان مثال، قتل‌عام ارمنی‌ها در سال 1915 را یک نسل‌کشی محسوب نمی‌کند.

 

فینکلشتاین استاد دانشگاه پرینستون در سال 2008، پس از بازداشت توسط سرویس امنیتی اسرائیل در فرودگاه بن گورین به مدت ده سال از ورود به اسرائیل منع شد. نکته جالب این بازداشت، آن است که وی به مدت 24 ساعت در اختیار سرویس امنیتی اسرائیل بوده و متهم شده که به لبنان سفرکرده و با حزب‌الله لبنان همکاری داشته است.

 

فینکلشتاین، مورخ، نویسنده و پژوهش‌گر علوم سیاسی و دارای مدرک دکترای همین رشته از دانشگاه پرینستون است. پژوهش‌های او عمدتاً درباره اختلافات فلسطین و اسرائیل و مسائل مربوط به یهودیان است. به نوشته روزنامه واشنگتن‌پست، این استاد دانشگاه، همواره موردحمله اتحادیه ضد افترا بوده است. دلیل حملات به وی، انتقاد وی از سیاست‌های اسرائیل عنوان می‌شود. گفته می‌شود که والدین فینکلشتاین، از نجات‌یافتگان هولوکاست بوده‌اند.

 

فینکلشتاین پس از بازداشت توسط سرویس امنیتی اسرائیل(Shin Bet) در فرودگاه بن گورینبه مدت ده سال از ورود به اسرائیل منع شد.هولوکاست، برای اتحادیه ضد افترا اهمیت بسیاری دارد. مخالفان، منکران و منتقدان آن موردحمله این گروه قرار می‌گیرند. درواقع، رویه مقابله با انتقاد علنی و مخالفت با اسرائیل و هولوکاست، در این اتحادیه و سایر لابی‌های طرفدار اسرائیل، عمدتاً دست‌نخورده باقی‌مانده است.

 

 

آبراهام فاکس ‌من (Abraham H. Foxman) از سال 1987 میلادی، مدیر ارشد اجرایی اتحادیه ضد افترا بوده است.فاکس من - که یک وکیل است - از سال 2016 رئیس مرکز مطالعاتی یهودستیزی در موزه میراث یهودیت در شهر نیویورک شده است. او پدر و مادری لهستانی و یهودی دارد. وی چنان به ساختار هیئت حاکمه آمریکا و اسرائیل نزدیک است که توسط جرج بوش، به سمت عضو هیئت همراه وی برای حضور در شصتمین سالگرد تأسیس اسرائیل در اورشلیم، منصوب شده بود.

 

جان.جی. میر شایمر و استفان والت در کتاب معروف و تحسین‌شده خود بنام «گروه فشار اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا» اعضای ایپک، انستیتوی واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک، اتحادیه ضد افترا و مسیحیان متحد برای اسرائیل را جزو هسته اصلی لابی اسرائیل در آمریکا و از ثروتمندترین، ساختارمند ترین و متنفذترین گروه‌ها در ایالات‌متحده می‌دانند. آن‌ها معتقدند در پایگاه اطلاع‌رسانی و سایت‌های این گروه‌ها، موضوع اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا در صدر فهرست قرار دارد.

 

«استفان والت» (Stephen M. Walt) در کتاب معروف و تحسین‌شده خود بنام «گروه فشار اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا»اعضای ایپک، انستیتوی واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک، اتحادیه ضد افترا و مسیحیان متحد برای اسرائیلرا جزو هسته اصلی لابی اسرائیل در آمریکا و از ثروتمندترین، ساختارمند ترین و متنفذترین گروه‌ها در ایالات‌متحده می‌دانند.

 

 

«جان.جی. میر شایمر John J. Mearsheimer» و «استفان والت Stephen M. Walt » در کتاب معروف و تحسین‌شده خود بنام «گروه فشار اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا»[4] اعضای ایپک[5]، انستیتوی واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک[6]، اتحادیه ض»د افترا و مسیحیان متحد برای اسرائیل[7] را جزو هسته اصلی لابی اسرائیل در آمریکا و از ثروتمندترین، ساختارمند ترین و متنفذترین گروه‌ها در ایالات‌متحده می‌دانند. آن‌ها معتقدند در پایگاه اطلاع‌رسانی و سایت‌های این گروه‌ها، موضوع اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا در صدر فهرست قرار دارد. در ادامه، با ساختار، اعضا و عملکرد این گروه آشنا می‌شویم.

 

 

تأسیس اتحادیه ضد افترا

چنانچه ذکر شد، اتحادیه ضد افترا در سال 1913 توسط یک سازمان یهودی بنام «بنای‌بریث» تأسیس ‌شده است. طبق بیانیه تأسیس، مأموریت اصلی این اتحادیه، توقف اهانت به یهودیان از طریق تبلیغات، تأثیرگذاری بر مردم و وجدان آن‌ها و در صورت لزوم، از راه توسل به قانون است. این اتحادیه، هدف نهایی خود را پایان دادن به تبعیض ناعادلانه، غیرمنصفانه و تمسخر فرقه‌های گوناگون توصیف کرده و خواستار رفتار عادلانه و تضمین عدالت برای همه مردم شده است.[8]

 

بنای‌بریث، قدیمی‌ترین سازمان یهودی در جهان است. این سازمان، خود را متعهد به قوم یهود، امنیت آن‌ها، مبارزه با یهودستیزی و تعصب علیه یهودیان و در نهایت، تداوم دولت اسرائیل می‌داند.بنای‌بریث، خود را نماینده یهودیان، مأمور دفاع از آن‌ها، افزایش‌دهنده رفاه جمعیت یهود، ارتقای حس جمعی و هویت دینی آنان توصیف می‌کند.[9] بیش از دویست هزار نفر عضو در پنجاه کشور جهان (به‌ویژه آمریکا) و بیش از پانزده میلیون دلار ثروت و سرمایه برای این سازمان ذکرشده است. این سازمان با کنگره جهانی یهودیان[10] ارتباطی نزدیک دارد. بنای‌بریث، توسط یهودیان آلمانی‌تبار در سال 1843 تأسیس شد.[11] اولین رئیس اتحادیه ضد افترا نیز، یک یهودی آلمانی‌تبار بود. در حال حاضر، «گری سالتزمن» Gary P. Saltzman ، رئیس بنای‌بریث است. وی را رابط یهودیان با سازمان ملل، پاپ، واتیکان و نهادهای تصمیم گیر سیاست خارجی آمریکا در غرب آسیا می‌دانند.[12] بنای‌بریث به آیپک کمک می‌کند تا از طریق حمایت از لابی یهودی و گسترش نفوذ آن در کنگره و سایر پایگاه‌های تصمیم‌گیری در آمریکا، جنبش صهیونیسم و اسرائیل را تقویت کند.[13] به‌طورکلی، به نظر می‌رسد بنای‌بریث نقش مهمی در تأسیس اتحادیه ضد افترا داشته باشد.

 

 

مدیران اتحادیه ضد افترا

«آبراهام فاکس‌من Abraham H. Foxman » از سال 1987 میلادی، مدیر ارشد اجرایی اتحادیه ضد افترا بوده است. در نوامبر 2014 اعلام شد که از جولای سال بعد، به‌جای فاکس‌من، «جاناتان گرین‌بلات Jonathan Greenblatt  » مدیر ارشد اجرایی این اتحادیه خواهد بود.[14] فاکس من - که یک وکیل است - از سال 2016 رئیس مرکز مطالعاتی یهودستیزی در موزه میراث یهودیت در شهر نیویورک[15] شده است.[16] او پدر و مادری لهستانی و یهودی دارد. وی چنان به ساختار هیئت حاکمه آمریکا و اسرائیل نزدیک است که توسط جرج بوش، به سمت عضو هیئت همراه وی برای حضور در شصتمین سالگرد تأسیس اسرائیل در اورشلیم، منصوب شده بود.[17]وی مخالف تأسیس مرکز اسلامی 13 طبقه پارک 51، در نزدیکی یادمان مرکز تجارت جهانی نیویورک بوده و از هم‌جنس‌گرایی نیز دفاع می‌کند.[18]

 

 

جاناتان گرین‌بلات نیز، ششمین مدیر اتحادیه ضد افترا است. وی که فعال حوزه اجتماعی است، در سال 2011 به‌عنوان دستیار ارشد باراک اوباما وارد کاخ سفید و ریاست دفتر نوآوری اجتماعی و مشارکت مدنی کاخ سفید را عهده‌دار شد.[19]

 

سیاست‌های اتحادیه ضد افترا

جدایی کلیسا از حکومت[20] و آزادی دین

بعضی از اعمال اتحادیه ضد افترا، در جهت جدایی دین از حکومت است. این اتحادیه از آزادی مذهب برای همه مردم دفاع کرده[21] و اعتقاد دارد دولت نباید از هیچ دینی حمایت کند. اتحادیه ضد افترا، معتقد است که چون نظریه آفرینش و نظم هوشمند، نظراتی مذهبی هستند، نباید توسط حکومت در کلاس‌های درس مطرح شوند. هم‌چنین اتحادیه ضد افترا اعتقاد دارد که «ده فرمان»[22] خداوند بر حضرت موسی نباید در دادگاه‌ها، مدارس و یا اماکن عمومی مورد نمایش قرار گیرد.[23] اتحادیه ضد افترا هم‌چنین از مخالفان و منتقدان تدریس انجیل در مدارس است.[24]

 

 

همکاری در بازداشت عاملان ترور احتمالی باراک اوباما

در سال 2008، این اتحادیه با دادن اطلاعاتی به دفتر الکل، تنباکو، سلاح و مواد منفجره دولت آمریکا،[25] مدعی شد که مانع ترور هزاران آمریکایی سیاه‌پوست آفریقایی‌تبار و باراک اوباما، توسط «اتحاد عالی سفیدپوستان»[26]،[27] شده است.[28] هم‌چنین اسناد و مدارک افشاشده در آمریکا، نشان می‌دهد که این اتحادیه رابطه‌ای بسیار نزدیکی با FBI دارد.[29]

 

حمله به منتقدان اسرائیل و هولوکاست

هولوکاست، برای اتحادیه ضد افترا اهمیت بسیاری دارد. مخالفان، منکران و منتقدان آن موردحمله این گروه قرار می‌گیرند. درواقع، رویه مقابله با انتقاد علنی و مخالفت با اسرائیل و هولوکاست، در این اتحادیه و سایر لابی‌های طرفدار اسرائیل، عمدتاً دست‌نخورده باقی‌مانده است. اتحادیه ضد افترا، برای توجیه حملات خود، از ایجاد جو یهودستیزی سخن می‌گوید و هر نوع انتقادی را نوعی ضد یهود گرایی تلقی و توصیف می‌کند.

 

 

در ادامه، به چند مورد از فشارهای اتحادیه ضد افترا علیه افراد دانشگاهی، بازیگران و محققان که منتقد سیاست خارجی اسرائیل هستند، می‌پردازیم.

 

1. نورمن فینکلشتاین

فینکلشتاین، مورخ، نویسنده و پژوهش‌گر علوم سیاسی و دارای مدرک دکترای همین رشته از دانشگاه پرینستون است. پژوهش‌های او عمدتاً درباره اختلافات فلسطین و اسرائیل و مسائل مربوط به یهودیان است.[30] به نوشته روزنامه واشنگتن‌پست،[31] این استاد دانشگاه، همواره موردحمله اتحادیه ضد افترا بوده است. دلیل حملات به وی، انتقاد وی از سیاست‌های اسرائیل عنوان می‌شود. گفته می‌شود که والدین فینکلشتاین، از نجات‌یافتگان هولوکاست بوده‌اند.فینکلشتاین در یکی از مهم‌ترین کتاب‌های خود[32] (2000) می‌گوید که یهودیان آمریکایی برای تحقق اهداف سیاسی و اقتصادی خود و هم‌چنین حمایت از اسرائیل، از هولوکاست سوءاستفاده می‌کنند. وی در این کتاب، دست به افشاگری پیرامون هولوکاست زده و گفته است که سازمان‌های صهیونیستی از هولوکاست سوءاستفاده می‌کنند و بستگان وی از غرامت‌هایی که این سازمان‌ها از مؤسسات مالی و اعتباری اروپا دریافت می‌کنند، تاکنون ۱۰ سِنت هم دریافت نکرده‌اند و آن‌ها را متهم به تجارت با این موضوع و استفاده از آن به‌عنوان بهانه‌ای برای سرکوب انتقاد از اسرائیل استفاده کرده است.[33]

 

 

این استاد دانشگاه در سال 2008، پس از بازداشت توسط سرویس امنیتی اسرائیل در فرودگاه بن گورین[34] به مدت ده سال از ورود به اسرائیل منع شد. نکته جالب این بازداشت، آن است که وی به مدت 24 ساعت در اختیار سرویس امنیتی اسرائیل بوده و متهم شده که به لبنان سفرکرده و با حزب‌الله لبنان همکاری داشته است؛ اما فینکلشتاین تأکید ورزیده که برای همبستگی با گروه‌های ضد اسرائیلی در سال 2006 (جنگ اسرائیل علیه لبنان) به این کشور سفرکرده است. اسرائیل، هم‌چنین وی را متهم به ارتباط با القاعده کرده بود. تمام این اتفاقات در حالی رخ داده است که وی، صراحتاً اعلام کرده که دشمنِ اسرائیل نیست.[35]مسئله مهم دیگر در مورد نورمن فینکلشتاین، جلوگیری از چاپ کتاب وی بنام «ملتی در محک آزمایش»[36] است که با همراهی « روت بتینا برن  Ruth Bettina Birn»نوشته بود. در سال 1998، اتحادیه ضد افترا از ناشر کتاب خواست که از پخش آن جلوگیری کند. موضوع این کتاب، در مورد نازیسم و ارتباط آن با هولوکاست بود.

 

2. تونی جوت

وی مورخ دانشگاه نیویورک است. او علی‌رغم این‌که یک یهودی است، بارها از سیاست اسرائیل انتقاد کرده است. قرار بود او در سال 2006 در کنسولگری لهستان در شهر نیویورک سخنرانی کند. موضوع سخنرانی «گروه فشار اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا» بود. نکته مهم این است که دولت لهستان، بانی و برگزارکننده این مراسم نبود؛ صرفاً کنسولگری این کشور، امکاناتش را به گروه برگزارکننده برنامه اجاره داده بود؛ اما با ورود کمیته یهودیان آمریکا[37] و اتحادیه ضد افترا، فشارها علیه دولت لهستان، کنسولگری این کشور و شخص تونی جوت، به‌شدت افزایش یافت.[38]کنسولگری لهستان، علی‌رغم همه انتقادات،[39] برنامه سخنرانی و کل مراسم را لغو کرد. تونی جوت بارها و بارها، پیش و پس از این مراسم اعلام کرد که خود و خانواده‌اش، چندین مرتبه تهدید به مرگ شده‌اند.

 

3. جیمی کارتر

با نوشتن کتابی بنام «فلسطین؛ صلح، نه تبعیض نژادی»[40]، مورد حمله اتحادیه قرار گرفت. اتحادیه ضد افترا عنوان می‌کرد که این کتاب، نسبت به اسرائیل جدل انگیز است و نوعی حمله به آن محسوب می‌شود. بخشی از انتقادات اتحادیه، به کاربرد عبارت «تبعیض نژادی» بازمی‌گردد؛ اما به گفته منتقدان رفتار اتحادیه ضد افترا، این عبارت قبلاً توسط خود اسرائیلی‌ها نیز بارها به کار رفته است؛ اما بلافاصله، اتحادیه ضد افترا، شروع به انتشار آگهی‌های فراوانی در رسانه‌های مختلف کرد و به کتاب کارتر هجوم برد.فاکس من مجدداً ادعا کرد که کارتر در ایجاد جو یهودستیزی دست دارد. آن‌ها پا را فراتر گذاشتند و رئیس‌جمهور سابق آمریکا (کسی که باعث صلح بین اسرائیل و مصر شد، کسی که تمام توان خود را برای امنیت اسرائیل مصروف کرد) را بزدل، مرتجع و سارق ادبی خواندند.[41]

 

 

4. جان. جی. میر شایمر و استفان والت

در کتاب معروف خود بنام «گروه فشار اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا»[42] به نمونه‌ای از برخورد اتحادیه با خود نیز اشاره می‌کنند.آن‌ها هنگامی‌که نسخه اولیه و خلاصه کتاب را در سال 2006 در London Review of Books (LRB) منتشر می‌کنند، توسط اتحادیه، متهم به یهودستیزی شدند.[43]

 

5. ارنست هولینگز[44]

سناتور سابق که مخالف حمله به عراق بود و آن را نه در راستای منافع آمریکا که برای مصون‌سازی اسرائیل می‌دانست. وی نیز بلافاصله توسط اتحادیه، متهم به یهودستیزی شد.[45]

 

6. یهودیان منتقد اسرائیل، گروه‌های آمریکایی-عرب

این عده نیز از کمند حملات اتحادیه ضد افترا در امان نبوده‌اند. ماجرا از این قرار بود که در دهه 1980 و اوایل دهه 1990 میلادی، اتحادیه ضد افترا کارآگاهی خصوصی بنام «روی بولاک» را به خدمت گرفت. بولاک و جاسوسانش در اداره پلیس و اداره راهنمایی و رانندگی لس‌آنجلس، مدارک محرمانه و پرونده‌های خصوصی بیش از دوازده هزار نفر و ششصد سازمان را از پلیس خارج کرده و در اختیار اتحادیه ضد افترا گذاشتند.ماجرا لو رفت و دادستان سانفرانسیسکو وارد عمل شد؛ اما درنهایت تعجب، صرفاً مأموران پلیس متهم شدند و کسی پیگیر نقش بولاک و اتحادیه ضد افترا در این رسوایی نشد. ظاهراً دادستان فکر می‌کرد که اتحادیه ضد افترا، قدرتی همیشگی است. دادستان پیشنهاد 75 هزار دلاری اتحادیه ضد افترا را برای مبارزه با تعصب در ناحیه خود پذیرفت؛ اما سه نفر از افرادی که پرونده آن‌ها در اختیار این اتحادیه قرارگرفته بود، شکایت کردند و سرانجام توانستند پنجاه‌هزار دلار جریمه دریافت کنند. فاکس من که در آن مقطع رئیس اتحادیه بود، صراحتاً تأکید کرد که ما افرادی را هدف قرار می‌دهیم که منتقد اسرائیل، یا حتی منتقد حمایت آمریکا از این رژیم باشند.[46]

 

7. حمله به بازیگران مطرح هالیوود

بازیگرانی نظیر «مارلون براندو» به دلیل آنچه که حمله به یهودیان و یهودستیزی خوانده شد، موردحمله اتحادیه ضد افترا قرار گرفتند. وی در 5 آوریل 1996 در برنامه‌ای تلویزیونی گفته بود که هالیوود توسط یهودیان اداره می‌شود. آبراهام فاکس من، این سخنان را اشتباه، تهاجمی، تعصب‌آمیز و بسیار دور از انتظار خواند و خواستار عذرخواهی رسمی براندو شد.[47]«مل گیبسون» نیز موردحمله اتحادیه ضد افترا قرارگرفته بود. وی مدعی شده بود که در آمریکا شهری (هالیوود) است که توسط یهودیان اداره می‌شود. این سخنان نیز، غیرمسئولانه توصیف شده و اتحادیه، خواستار عذرخواهی وی شد.[48] «گری اُلدمن» نیز که به حمایت از گیبسون برخواسته بود، مورد حمله فاکس من قرار گرفت.[49] اُلدمن بلافاصله عذرخواهی کرد[50]

 

 

تغییر مداخل دائره‌المعارف‌ها، به نفع صهیونیسم و یهودیت

علاوه بر فشار به سازمان‌ها، افراد و نهادهای مردمی منتقد اسرائیل و هولوکاست، اتحادیه ضد افترا با فشارهای مالی، سیاسی و رسانه‌ای به منابع علمی و دانشگاهی، آن‌ها را وادار می‌کند تا به نفع اسرائیل، دروغ – به‌اصطلاح - علمی بگویند.یکی از این سیاست‌ها، تغییر مداخل مختلف دائره‌المعارف‌هاست. بدین صورت که با فشار، توضیحات یک مدخل به نفع اسرائیل و هولوکاست تغییر می‌کند. به‌عنوان نمونه، می‌توان به نامه این اتحادیه به مؤسسه چاپ کتب درسی آمریکا اشاره کرد. قرار بود این مؤسسه، دائره‌المعارفی با عنوان نژادپرستی منتشر کند. اتحادیه ضد افترا تأکید کرد که مدخل «صهیونیست»، نباید در این دائره‌المعارف وجود داشته باشد. استدلال فاکس من و نیروهای تحت امر وی نیز مشخص بود؛ «مدخل و توضیحات آن، دروغ است؛ مصداق یهودستیزی است و نژادپرستی را رواج می‌دهد.»[51]

 

در رخدادی مشابه، در سال 2001 یک ناشر بریتانیایی، دو کتاب مخصوص نوجوانان در مورد اسرائیل و یهودیت را - پس از اعتراض اتحادیه ضد افترا - از چرخه فروش خارج کرد. کتاب‌های دائره‌المعارف تاریخ جهان[52] (2000) و کتاب مخصوص کودکان در مورد اماکن و اشخاص[53] (1998) که توسط این ناشر چاپ شده بودند، با اعتراض شدید اتحادیه و فشار سیاسی و رسانه‌ای آن، از چرخه فروش در جهان خارج شدند.[54] این کتاب‌ها، یهودیت و اسرائیل را مرجع خشونت در خاورمیانه و انگلستان را مؤسس دولت یهود در فلسطین توصیف کرده بودند.

 

ارتباط با مؤسسه پژوهش رسانه‌ای خاورمیانه (MEMRI)[55]

مؤسسه مذکور، یک سازمان غیردولتی بین‌المللی تحقیقات وسائل ارتباط‌جمعی در منطقه غرب آسیاست؛ که دفتر مرکزی آن در شهر واشنگتن دی سی قرار داشته و دارای دفترهایی در شهرهای اورشلیم، برلین، رم، لندن، شانگهای و توکیو است.این مؤسسه، به‌عنوان مرکزی برای ترجمه برخی از مطالب رسانه‌های نوشتاری و تصویری عرب‌زبان و فارسی‌زبان، اردو، ترکی استانبولی و پشتو به زبان‌های اروپایی، در فوریه ١٩٩٨ به‌وسیله عضو پیشین سازمان ضد اطلاعات ارتش اسرائیل بنام سرهنگ «ایگال گارمونYigal Carmon»   «میراو وورمسرMeyrav Wurmser» نویسنده اسرائیلی و عضو انستیتو هادسون در واشنگتن دی سی بنیان‌گذاری شد.

 

 

بسیاری، این سازمان را ابزار تبلیغاتی دولت اسرائیل می‌دانند؛[56] که ترجمه‌هایی جهت‌دار، ناقص و گزینشی از اخبار خاورمیانه منتشر می‌کند. بسیاری از اخبار منتشر‌شده در سایت اتحادیه ضد افترا که در مورد فلسطین و خاورمیانه است، به مؤسسه پژوهش‌های رسانه‌ای خاورمیانه ارجاع می‌دهد. در واقع، همه اخبار از زبان مشخصی به انگلیسی ترجمه و سپس در سایت اتحادیه ضد افترا منتشر می‌شود.[57] هم‌چنین این دو نهاد، پروژه‌های مشترکی در مورد بررسی یهودستیزی و دشمنی با آمریکا به خصوص بعد از یازده سپتامبر انجام داده‌اند.[58]

 

انتقادات به اتحادیه ضد افترا

«نوام چامسکی»، متفکر برجسته که خود نیز یهودی است، معتقد است این اتحادیه کاملاً به مدافع سرسخت سیاست‌های اسرائیل تبدیل ‌شده است.[59] «مارک آراکس» - که روزنامه‌نگار است - اعتقاد دارد اتحادیه، رفتار دوگانه‌ای داشته است. به‌عنوان مثال، قتل‌عام ارمنی‌ها در سال 1915 را یک نسل‌کشی محسوب نمی‌کند. وی معتقد است که لابی‌های اسرائیلی و یهودی از جمله اتحادیه ضد افترا به دولت، کنگره و وزارت خارجه آمریکا فشار آورده‌اند؛ تا اتهام نسل‌کشی ارامنه را از دامن دولت ترکیه پاک کنند. این روزنامه‌نگار معتقد است که دلیل این امر، اتحاد دولت اسرائیل و ترکیه است.[60]

 

مشاهده مطلب
  • نظرات مخاطبان
عضویت در خبرنامه
سایت هادی